Кое е най-доброто отопление според вас и защо?

  • 37 035
  • 452
  •   1
Отговори
# 330
  • Мнения: 5 401
За да вляза и аз в тона, предпочитам  да живеем като в 19 век, но да се къпем в топла баня и да влизаме в спалните си, при същата температура.
Средствата са нещо относително, всеки сам избира за какво да си харчи парите.

# 331
  • Мнения: 69 067
Спорът е безсмислен. И никой не се навива, всеки си има глава на раменете и си решава. Лично аз акъл не искам.

Аз съм на 4 етаж без асансьор - та не е до пари, а до предпочитание!

# 332
  • София
  • Мнения: 6 309
То къщите колкото и да са изолирани, не могат да се сравняват с блока, където част от стените ти се топлят от другите.
Вярно е, но при желание и възможност, разбира се, къщата също може да се изолира приемливо добре. Естествено. Нищо не може да се сравни с огъня. Simple Smile И днес и вчера и миналият век и в 19-ти. Simple Smile
В днешно време, въпросите с отоплението са доста многопластови, обаче.

# 333
  • Мнения: 1 717
Естествено, че най-хубавата топлина е от камина, но наистина в 21 век не можем да си позволим в голям град да се отопляваме на дърва и въглища, защото просто ще се издушим зимата! И да, да се отоплява къща с климатици е почти непосилно, колкото и изолации да има. И че си е хамалогия отоплението с дърва, така си е.

# 334
  • Мнения: X
Не само е хамалогия отоплението на дърва и въглища, но е и неекологично. Особено въглищата, според мен в 21ви век отдавна вече трябваше да се забранят.

# 335
  • sofia
  • Мнения: 8 946
Най-хубавата топлина е от радиатори и/или подово в цялата къща. Пък с какво ще загряваш водата в инсталацията е друг въпрос.
Мъжът ми не беше палил котела 15 години. Зимата реши да чисти бараката от стари дъски и подобни.....един месец му трая ентусиазма и то беше отпуск и не ходеше на работа.
Подозирам, че следващите 15 години няма да се сети да пали котела Sweat Smile

# 336
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Камина вкъщи и аз не искам, но и белите мечки в банята на Тета съм мерси.

# 337
  • Мнения: X
Не, до средства е. Пък и не се навивам, с климатик за нищо на света не бих се топлила, дори да е по-евтино от всяко друго отопление.
Не се заричай. Да не говорим, че ако измериш с уред качеството на въздуха във вас в момент когато е пусната камината мисля, че веднага ще спреш с дървата. Нямаш идеш колко пъти над нормата ще са ФПЧ, а те са много вредни в дългосрочен аспект.

# 338
  • Мнения: 69 067
Камина вкъщи и аз не искам, но и белите мечки в банята на Тета съм мерси.

За това още в началото на темата гласувах за централно отопление. Защото хем е топло навсякъде, хем няма хамалогия и слугуване.

# 339
  • Мнения: 1 231
Е то добре централно, но не навсякъде има. А се отопляваме само със сухи дърва, не вярвам да е по-замърсено от апартамент до някой голям булевард в София.

# 340
  • Мнения: X
Е то добре централно, но не навсякъде има. А се отопляваме само със сухи дърва, не вярвам да е по-замърсено от апартамент до някой голям булевард в София.
Много по-замърсено е с камина. Истината е, че отоплението на дърва, а да не говорим за въглища е основен замърсител с ФПЧ. Това е и причината когато погледнеш тази карта в момента всичко да е супер с въздуха, а през отоплителния сезон масово е извън нормите. https://airsofia.info/

# 341
  • Мнения: X
Pisa Не само въздухът в стаята се замърсява, а и ако коминът ви е добър може би дори да не е мръсен у вас в къщи. Замърсяването е навън от пушека на камините и печките. В някои държави може да се използват само сертифицирани уреди с количество на изхвърляни ФПЧ под определена граница. Чела съм, че в Париж пък съвсем било забранено отоплението на дърва.
Е, у нас естествено сме 100 години назад и 50 години наляво и 30 години надолу, та скоро няма да ги стигнем...

# 342
  • Мнения: 15 619
В интерес на истината, зимата, когато хората запалят масово печките си и горят какво ли не, въздухът е много тежък и душен, вонящ на изгорели въглища. Много сме и много мърсим тая земя.

# 343
  • The QC to be!!!
  • Мнения: 5 345
ако се използват т.н. batch box heaters with a sufficient mass, където се пълни на макс с дърва или дървени брикети, получава се бурно изгаряне с Т достигащи 1000С (че и повече), тогава има вторично изгаряне при което димните газове изгарят и това което се изхвърля в атмосферата са само пари от изгорелите дърва (които трябва да са с макс 20% влажност, т.е. на поне едно лято сушене, а не както тук да ги горят със зелени листа). Такива видове камини има най вече в скандинавските държави и разбира се, майката на този вид "печки" е Русия. Но в Бг. нито има специалисти които могат да градят подобни камини, нито има материали за тях. Може да се внесат от Русия или скандинавието както материалите, така и майсторите. Остава да има сухата суровина да работят след това тези видове камини. То тогава отоплението е с най ниска цена и най ефективно! На сезон ще се горят под 1/2 по малко дърва, а Т ще е по висока, въздуха - бездимен (изключвайки парата, защото винаги ще има едни 10-20% остатъчна влага в дървата). Има невероятно красиви, и се палят един път на ден, почти няма чистене (http://www.lehmundfeuer.de). Но в Бг. няма кой да ги направи. Дай им само да продадат едни горивни камери, които са с някакви гаранции от 5 години например, което си е нищо, и които трябва да ги блъскаш с дърва 4-5 пъти на ден, мръсотия, опушване и т.н. Ако са пелети, то там пък други проблеми и пак не малка хамалогия.

# 344
  • Мнения: 41 397
Нещо куца в този разказ. Няма как газ да изгори и да стане пара - парата съдържа водни молекули (водород и кислород), а димните газове съдържат въглерод. Къде отива този въглерод, та да се изпуска само пара?  newsm78 Може би искаш да кажеш, че изгарят твърдите частици и се изпускат само газове, ама въглеродни окиси няма начин да не излитат през комина. При тази температура сигурно и азтони окиси ще има.

Общи условия

Активация на акаунт