Инсулинова резистентност и отслабване - Тема 11

  • 56 888
  • 744
  •   1
Отговори
# 555
  • Мнения: 7 191
Пробвай първо с диета, добавки и спорт. И също смятам, че лекарство трябва да се включи след консултация с лекар.

# 556
  • Мнения: 31 654
Според мен не почвайте хапчетата без преглед от ендокринолог и изследване с натоварване с глюкоза.   

Това си е така. На своя глава не бива да се пие.
Аз бях тежка форма на ИР и ми дадоха най-високата доза.
За по-слаба форма мисля, че и режим може и би трябвало да свърши работа.
Но ендокринолозите обичат винаги да си изписват хапчета.
Не са много тези, които ти  казват да се пробва първо с режим и спорт.

На Desert^girl сега и прималява, пък ако вкара и хапчето, може да стане лошо.
А аз имам позната и спазваше високомазнината точно като беше бременна. И то по препоръка на лекари.
Ядеше огромни количества храна и то предимно В. Стана от 60 - 100 кила и диабет щеше да хване. Даже и бяха казали, че ако продължи така и детето може да се роди с диабет.

# 557
  • Пловдив
  • Мнения: 1 158
с Носталгия към Пинко от който за първи път чух за Метформина
и подходих доста страхливо ,скептично и отрицателно
Години след това разбрах , че не съм била права и че още тогава е трябвало да се вслушам и да почна да го пия

http://www.bg-mamma.com/?topic=444904

Скрит текст:
PinkPanther# 4011 ноем. 2009, 14:11 ч.

Мнения: 801
Та каво значи става: ти си на 18 години, изваяно тяло, всички ахват като те видят и почват да ти говорят несвързано... Знаеш, че това ще е до време, но края ти изгрежда тъй далече...
А в това време хормоните работят. В различни посоки. Повечето ще спаднат, някои до нула, други - кортизол  пролактин, нарастват.

Първо искам, обаче да уточним едно - ако знаете, че имате инсулинова резистентност, лекувайте нея. Не се опитвайте да намалите теглото си с Л-тироксин. И обратното.

Ако някой изповяда максимата "Да, да, баба ми все хормони е пила!" може да не чете нататък. Да върви да прави гимнастика...

И така - за общо намаляване на теглото при инсулинова резистентност, а също и при здрави хора  -  Метформин (от аптеката) от1 х 500 мг дневно до 3 х 850 мг дневно. Трябва да сте със здрави бъбреци (иначе е опасно - лактоацидоза!) най-добре преди хранене. Дозата се увеличава постепенно за да избегнем стомашно-чревни проблеми.
Препаратът е изключително полезен зе здрави хора - предпазва от диабет. Евтин е.
Можете да го допълните с Л-карнитин.


Ако, обаче имате хипотириодизъм и са ви предписали Л-тироксин, знайте, че лечебните дози са от 100 до 250мкг. Ако не можете при това да отслабнете - вдигнете дозата с 50мкг.  Ако обаче получите сърцебене - от утре 50 мкг по-малко.
Това не се препоръчва за здрави хора,защото ще направи жлезата мързелива. За да не стане това се прави циклиране - един месец със, един месец - без. Но Л-тироксинът се увеличава и намалява плавно! Все пак не го репоръчвам на здрави хора.

Можете да намалите  и кортизола, който има катаболно действие, когато е над нормата. Намаляванетому става с друг хормон - DHEA (чете се ДЕА) - дехидроепиандростерон. За мъже 50 мг сутрин, за жени - 25 мг сутрин. Има силно общоукрепващо действие. От спортните магазини. Може да се комбинира с другите препарати.

Ако ви е висок пролактинът, сигурно ще потърсте лекар. Ще ви предпише Бромокриптин или Парлодел или Каберголин. Същите тези препарати мигновенно спират кърмата на кърмачките!

Ако просто пролактинът ви бавно нараства, на 16 години тръгвате от 70А и на 50 години стигате 80С. Но едва ли ще възразите.

(намериха ми работа...)

# 558
  • София
  • Мнения: 17 775
Това са глупости, който е с инсулинова резистентност, обикновено има завишение на андрогените. Или поне склонност към такова завишение, ако още не се е състояло.
Кортизол се намалява и с грижа за надбъбречната, няма нужда да пиеш DHEAS, дори кето-хубавите-страхотни-форми.

Не разбрах за бременната. Нали е била на високомазнинната? Как така е нагъвала много въглехидрати.

# 559
  • Мнения: 18 542
Извинавам се, че се намесвам, но този Пинко съветва пиене на Метформин от здрави хора или аз нещо не съм разбрала?!

# 560
  • Мнения: 1 501
Не ме разбрахте. Имах тези странични ефекти като прималяване, когато пиех някакъв вид метформин, когато не пия нищо нямам никакви проблеми освен, че не мога да сваля кг.

# 561
  • София
  • Мнения: 1 047
Извинавам се, че се намесвам, но този Пинко съветва пиене на Метформин от здрави хора или аз нещо не съм разбрала?!
Много хора го пият за отслабване, а също и лекари го дават за същото. Но може би щом са с 20+ кг имат и проблеми  Peacehttp://old.bg-mamma.com/?topic=938829;topicrefid=20

# 562
  • Пловдив
  • Мнения: 1 158
Извинавам се, че се намесвам, но този Пинко съветва пиене на Метформин от здрави хора или аз нещо не съм разбрала?!
Много хора го пият за отслабване, а също и лекари го дават за същото. Но може би щом са с 20+ кг имат и проблеми  Peacehttp://old.bg-mamma.com/?topic=938829;topicrefid=20

ако здрави Са тези с наднорменото тегло - така излиза Явно ?
Според мене, просто размишлява над връзките хормони - тегло и възможни причинно следствени връзки
и какво може и какво не може да се направи по въпроса

То според ендрокриноложката която посетих доста години назад,  моите симтоми и говорили за липсва на вит Б3
След години пиене на високи дози вит.Б3 по съвет на Специалист - установих че това само е задълбочило ИР която още тогава явно съм имала /има статии на анг.език в нета/
Моя близка приятелка /гл.счет. в медицински център / с КЗ -3 , но инсулин над 300 , вече втора година по Съвет на Специалистите с които работи и по техни рецепти е на Виктоза ? Нито грам не е свалила , нито някакво подобрение да е получила - нищо .............

Та както обичам да казвам - всеки си има глава на раменете

А  Пинко - той просто четеше и даваше интересна информация на достъпен език и винаги посочваше източниците си на информация , който иска да чете , който иска да размишлява и т.н

# 563
  • Мнения: 18 542
Само си разсъждавам и се опитвам да намеря логика, надявам се някой да не си помисли, че се опитвам да давам акъл или споря, особено в тази тема и при липсата ми на опит с ИР и диабет (това като disclaimer).

Много съм далеч от специалист по лекарствата предписвани за диабетици. Само знам, че има такива, които подпомагат (увеличават) производството на инсулин и по този начин свалят КЗ и такива, които елиминират глюкозата по други пътища. Първите със сигурност водят накрая до необходимостта от инсулин и протичащите след това последствия.
Метформин до колкото разбирам е от втория тип, за това не предизвиква инсулинова токсичност отгоре на захарната, обаче до колко би бил ефективен за профилактика ми е трудно да проумея. Ако става въпрос за профилактика, промяна в храненето би трябвало да е напълно достатъчно. Защо някой би решил да го използва за профилактика? Ако не се промени начинана хранене, не вярвам този препарат да профилактира нищо в края на краищата.
Виктоза не ми стана ясно на какъв принцип работи.

# 564
  • София
  • Мнения: 17 775
Има доста пълни хора без:
хормонални нарушения
щитовидни проблеми
и проблеми със захарта.

Ако някой такъв взима метформин и като започне да яде още по- малко, ще му се стъжни.

# 565
  • Мнения: X
Има доста пълни хора без:
хормонални нарушения
щитовидни проблеми
и проблеми със захарта.
А са станали пълни защото?
Зад всяко напълняване се крие проблем.Човек не започва ей така от нищото, да се тъпче и да дебелее.
Може в момента на изследването симптоматиката да не е изразена, може да не са направени точните изследвания, но факта си остава-качването на кг е болестно състояние.
Като например елементарното...човек е слаб, яде нормални количества, от всичко, но в даден момент почва да качва."Ключът" тук е "от всичко"-което включва и захар, и тесто, и пакетирани, и джънк фууд.Ами, тялото в един момент отказва, след дългогодишен тормоз с всякакви отрови, то започва да издъхва и да не се справя.И започва да качва....така обикновено напълняват "здравите " хора, без ясно изразени болести/проблеми.

# 566
  • София
  • Мнения: 17 775
Не знам защо са станали пълни, но има и други причини освен изброените 3. Просто казвам, че при нормална към ниска захар не се пие метформин, щото ще стане лошо.
Не всички пълни са с ИР и болна щитовидна Peace Че да нагъват метформин само за отслабване.

# 567
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Не винаги здравословен проблем е причина за напълняването. Много често напълняването е първичното и води до вторични здравословни проблеми. Например много спортисти напълняват, когато прекратят активния спорт, а продължат да се хранят както преди. Много деца напълняват в 1-2 клас като започнат да седят по цял ден на чин. Много момичета напълняват в началото на пубертета поради емоционалния дисбаланс от хормоните. Някои напълняват когато се оженят за добре готвеща жена.  Mr. Green Всякакви случаи има.
Така че спокойно може да си дебел и здрав. С уточнението обаче, че това е до време. Рано или късно кг водят до най-различни болести.

# 568
  • София
  • Мнения: 1 434
За първи път чух за Метформин още преди да ми открият ИР и по повод майката на приятелка, която свалила 27 кг. за няколко месеца. В конкретният случай, предполагам, че е имала заболяване и е "уцелила в десетката", но не беше ходила на лекар, нито правила изследвания т.е. не е знаела за въпросното заболяване. Пиела ги като всяко хапче "за отслабване" без грам информираност какво е, как действа и т.н. Попадала съм и на дивотии, като да си пийваш по едно хапче ако решиш да прекалиш с въглехидратите. Всеки си има глава на раменете, но наистина ми се струва опасно да се предписват лекарства от който и да е форум. Дори за добавките всеки път казваме, че е добре да се изследват нивата. Толкова са чувствителни хората на тема тегло, че без грам мисъл хукват към аптеката или поръчват в нета всякакви обещаващи чудеса хапове.

# 569
  • София
  • Мнения: 16 193
Не знам защо са станали пълни, но има и други причини освен изброените 3. Просто казвам, че при нормална към ниска захар не се пие метформин, щото ще стане лошо.
Не всички пълни са с ИР и болна щитовидна Peace Че да нагъват метформин само за отслабване.

Метформинът се пие, за да регулира инсулина, а не за да намаля кр. захар. При ИР високият инсулин държи кръвната захар ниска и затова ИР е опасна, ако не се установи и лекува,  защото се стига до загуба на съзнание (когато рязко спадне кръвната захар).

Няма здрав пълен (обезен) човек.

Общи условия

Активация на акаунт