Какво от "моята чужбина" бих приложила в България?

  • 34 204
  • 612
  •   1
Отговори
# 75
  • София
  • Мнения: 5 197
И отделно , имат театър в у-ще, занимания по интереси, еднодневни екскурзии, водят ги и в други театри, в Операта.
Ученик да си днес Smile

# 76
  • Мнения: 22

В много от случаите на добавяне на втори шофьор (  с повече опит и безаварийно шофиране ) застраховката пада като цена. Примерно - моята е по-скъпа ако не сложа ММ като втори шофьор.



Съгласен съм с теб.
Но ако твоя ММ сложи теб в неговата застраховка няма да му е по евтина Simple Smile.
Това се определя за всеки конкретен случай, но общото правило е че ако ползваш повече услуги при даден  застраховател ще вземеш по ниска цена.

# 77
  • Evil thoughts can hide, I'll help release the mind I'll peel away the skin, release the dark within.
  • Мнения: 1 328
Вярно ли е, че в Германия цената на гражданската зависела и от марката на колата?

# 78
  • UK
  • Мнения: 4 311
И аз съм в Англия.
Лекарствата, предписани с рецепта за децата са безплатни, дават ти точната доза, режат ти блистери или ти забъркват точната доза на сиропите на място в аптеката. Има небрандирани детски сиропи парацетамол и ибупрофен, които можеш да си купиш от всеки магазин и струват 1 лира, в Бг допреди няколко години имаше само Панадол/Нурофен, който струваше 6лв, сега не знам как е.
Профилактичните зъболекарски прегледи на всеки 6 месеца са задължителни за всички, за деца безплатни.
Хората навсякъде спазват ограниченията при шофиране, когато се приберем в БГ ни свиркат изотзад, защото се движим с 50 в града. 

# 79
  • Мнения: 902
Вярно ли е, че в Германия цената на гражданската зависела и от марката на колата?

Да, така е.

# 80
  • Мнения: 14 507
И аз съм в Англия.
Лекарствата, предписани с рецепта за децата са безплатни, дават ти точната доза, режат ти блистери или ти забъркват точната доза на сиропите на място в аптеката. Има небрандирани детски сиропи парацетамол и ибупрофен, които можеш да си купиш от всеки магазин и струват 1 лира, в Бг допреди няколко години имаше само Панадол/Нурофен, който струваше 6лв, сега не знам как е.
Профилактичните зъболекарски прегледи на всеки 6 месеца са задължителни за всички, за деца безплатни.
Хората навсякъде спазват ограниченията при шофиране, когато се приберем в БГ ни свиркат изотзад, защото се движим с 50 в града. 

Не е вярно това. Ефералган (съдържа парацетамол) за деца се продава откак се помня, между 2 и 3 лв. е цената му, купувам го за детето от 10 години.

# 81
  • Шумен
  • Мнения: 1 458
Странно, щом профилактичните стоматологични прегледи са задължителни на 6 месеца, защо са им толкова трагични зъбите? Познавам зъболекар ,който замина преди 10 години да работи в Англия и направо беше смаян, както и от това, че масово искат не лечение, а направо вадене на зъб. Май беше свързано точно с това ,което покрива здравната каса, не помня вече. Та той най-вече вади, а не лекува...

# 82
  • постоянно
  • Мнения: 7 123

В много от случаите на добавяне на втори шофьор (  с повече опит и безаварийно шофиране ) застраховката пада като цена. Примерно - моята е по-скъпа ако не сложа ММ като втори шофьор.



Съгласен съм с теб.
Но ако твоя ММ сложи теб в неговата застраховка няма да му е по евтина Simple Smile.
Това се определя за всеки конкретен случай, но общото правило е че ако ползваш повече услуги при даден  застраховател ще вземеш по ниска цена.

Аз затова и писах " в много случаи " , а не във всички случаи. Още в скоби съм писала защо може да е по-евтино. Blush

# 83
  • Мнения: 13 460
Парацетамол на доста фирми, както и ибупрофен с различни търговски наименования има отдавна по аптеките.
Това че има "небрандирани", т. е. подобни сиропи по евтини и тук има парацетамол на софарма, който е лев два и винаги го е имало, сигурно и на някои други производители. Същото и с антибиотиците. Имаше си някакъв термин за тези лекарства, които имитират оригинала.

# 84
  • Мнения: X

Дъщеря ми живее в Малта и се ядосва, че за да си извадиш банкова сметка отнема минимум седмица с чакане по опашки и разкарване за разни документи. На всичкото отгоре с картите на тяхната банка не можеш да плащаш в чужбина. Последният път е засякла време - да си отвори банкова сметка в България е отнело точно седем минути. Майчинството е три месеца и ако не се върнеш след това на работа, трябва да върнеш парите. Приятелят и, който не е българин и е израснал в Германия, е потресен от начина на шофиране у нас.

 За картите не е вярно. Просто са й дали Cashlink, вместо нормална Виза или Мастър, каквато ако си поиска, ще й дадат. Иначе отваряне на сметка може да отнеме много повече от седмица. Имат много строги изисквания в това отношение. Затова пък работата на банките им е на светлинни години от германските. В Германия вежду другото при отваряне на сметка дават същите карти като малтийскити Cashlink. Като си поисках нормална Виза ме питаха за какво ми е. Със сто зора ми дадоха накрая, но се оказа, че не е свързана със сметката ми. Прехвърлям си пари от нея и ги чакам поне три дни да пристигнат във Виза картата. Joy И още много дивотии имат германските банки.

Роденият в Германия приятел не е ли шокиран от шофирането в Малта? Аз от тамошните по-гадни шофьори не съм виждала.

Последна редакция: чт, 22 ное 2018, 21:28 от Анонимен

# 85
  • Street of Dreams
  • Мнения: 13 542
И аз в Малта в чудо се видях с това шофиране. Simple Smile

# 86
  • Мнения: 5 262
И аз в Малта в чудо се видях с това шофиране. Simple Smile

Оу. А аз в Палермо се поуплаших. И то след като съм карала няколко пъти в Рим ...
В Малта още не съм карала кола.

# 87
  • UK
  • Мнения: 4 311
И аз съм в Англия.
Лекарствата, предписани с рецепта за децата са безплатни, дават ти точната доза, режат ти блистери или ти забъркват точната доза на сиропите на място в аптеката. Има небрандирани детски сиропи парацетамол и ибупрофен, които можеш да си купиш от всеки магазин и струват 1 лира, в Бг допреди няколко години имаше само Панадол/Нурофен, който струваше 6лв, сега не знам как е.
Профилактичните зъболекарски прегледи на всеки 6 месеца са задължителни за всички, за деца безплатни.
Хората навсякъде спазват ограниченията при шофиране, когато се приберем в БГ ни свиркат изотзад, защото се движим с 50 в града. 

Не е вярно това. Ефералган (съдържа парацетамол) за деца се продава откак се помня, между 2 и 3 лв. е цената му, купувам го за детето от 10 години.

Сега виждам, че има, в грешка съм, но в моя кръг от познати и деца, думата "Панадол" се използваше като нарицателно, защото това се изписваше от лекарите, не съм знаела дори, че имам по-голям избор. На всички ни е известно как джипитата изписват "брандираните" лекарства, търговските фармацефтични представители влизат с приоритет преди мен, когато чакам ред на опашката за джипи. Тук това го няма, казват ти амоксициклин и от аптеката ти дават амоксициклин, не примерно Аугументин, и ти дават точната доза срещу фиксирана потребителска такса. В Бг плащаш две опаковки за 10 дни, пиеш 7 дни и остатъка не ползваш. Това исках да кажа, като дадох примера с Панадола. При възрастните, за социално слабите лекарствата са безплатни, останалите заплащат фиксирана потребителска такса от 7 лири на брой изписан медикамент, без значение дали струва 10 или 100 лири. Ако струва под 7 си плащат реалната цена. 

# 88
  • Мнения: X
Много от приятелките ми така и не седнаха зад волана в Малта. То е ужас направо, дори и да пренебрегнем задръстванията, които са от вид, какъвто никога и никъде не съм виждала. Първият един час може да го изкараш на твоята улица, после следва същинското задръстване. Но все пак шофьорите са черешката на тортата. Joy Там научих например правилото, че като дадеш мигач, значи имаш предимство.  Иначе мигач не се ползва.

# 89
  • Мнения: 5 262
... Иначе мигач не се ползва.


aз на едно кръгово е Рим , което беше уж с три платна но незнайно защо имаше по 5-6 коли сбутани паралелно и почти една върху у след друга ... Та там разбрах, че ако дадеш мигач объркваш цялото движение , защото предупреждавайки другите какво искаш да правиш те решават да минат преди да си го направил и настава голяма каша ... та в никакъв случай не даваш мигач. От най-вътрешната лента просто завърташ волана и прекосяваш кръговото за да излезнеш където ти казва навигационната. Останалите като те гледат какво правиш им става ясно намерението и някак си те оставят да минеш.
Ако имаш слаби нерви и сърце, то докато трае маневрата просто гледаш в другата посока. НЕ натам , накъдето си дала мигача.
Според моя опит нещата приключват успешно.

Общи условия

Активация на акаунт