фентъзи и фантастика - тема 16

  • 29 937
  • 750
  •   1
Отговори
# 735
  • Мнения: 47 981
Но Слепоглед опита уж по-сериозни разлики, а не ми допадна Simple Smile Нещо липсваше, или може би стилът на писане...но изобщо не ми хареса.

# 736
  • България
  • Мнения: 6 209
Аниш, да разбирам ли, че ще ти е интересно да четеш, как хората си контактуват с хлебарки?
И с хлебарки става. Ще е страхотно предизвикателство да се преодолее меметичната бариера и да се дефинират основните категории.
"Мимикрия" - филм от три части май станаха. С интелигентни хлебарки. Гледах само първите две части. Това насекомо ми е  толкова гнусно, че го доубивам единствено с обувка на МП и то ако не е пукнало (насекомото) след обилно напръскване с отрова.

# 737
  • Мнения: 3 604
"Мимикрия" - филм от три части май станаха. С интелигентни хлебарки. Гледах само първите две части. Това насекомо ми е  толкова гнусно, че го доубивам единствено с обувка на МП и то ако не е пукнало (насекомото) след обилно напръскване с отрова.

Species - четирите филма са не лоша поредица на темата. Не са успели да излязат напълно от човешкия фактор, но става.

# 738
  • Мнения: 18 131
Ами Ендър с какви контактуваше Joy че след хлебарките, още по странни същества Wink
Мдааам... мравчоците бяха добро попадение, но бяха заложили прекалено човешки категории.

Виж тези бяха страхотно барнати в почти всички отношения.


АЗ Пришълецът винаги го свързвах с влечуго. Да речем - с крокодил. а не с инсект. как дебнеше само най-слабата жертва не  е истина. ИЛи как от устата му тече слюнка. Но филмите без Сигърни Уивър не са същите. Мислех си че Пришълецът срещу Хищника е било глупост, но се оказа, че Прометей и Пришълецът: Завет счупиха всички рекорси по тъпотия.

П.С. каквото и да си говорим Пришълецът пак има два крака, две ръце и една глава. Би ми било интересно да видя нещо аналог на  Шива да речем - шест ръце.

Последна редакция: нд, 05 май 2019, 22:27 от Лорд Сняг

# 739
  • Мнения: 36 482
Здравейте, от доста време не съм писала в темата, защото препрочитах стари романи и нямаше какво да коментирам; даже съм си приготвила още няколко, които искам да препрочета, но реших временно да си почина от любимите ми класики и да се разнообразя с нещо ново Simple Smile
Последните седмици бях много приятно изненадана от Маделин Милър  - прочетох Цирцея, която е издадена на български от Егмонт и си изтеглих на английски Песента на Ахил (на една трета съм). Честно казано, не си спомням да се е рекламирала много, но разбрах, че и тя е издадена на български... Както и да е, очаквах книгите да са долнопробни (някой може да ми се обиди, но поредицата за Пърси Джаксън за мен беше такава), обаче изобщо не е така. Изключително добре написани и сериозни, за разлика от много книги, които издават Егмонт. Много добра авторка - имам намерение да следя творчеството й!

# 740
  • Мнения: 47 981
Аз похвалих Цирцея, много ми хареса, но щерката я заряза
Изтеглила съм Песента на Ахил
И тя ли е добра? Харесва ли ти

# 741
  • Мнения: 36 482
Всъщност сега видях, че официалното заглавие е Песен за Ахил (преведох го калпаво, но това е все едно). Хубава е и доста тъжна; още не съм стигнала средата.
Митологията е доста акуратно представена. Някои неща са интерпретирани от авторката според личните й предпочитания, но без големи отклонения от оригиналните митове. Тетида (майката на Ахил) е като извънземно, в сравнение с Цирцея, въпреки че и двете са нимфи.
Патрокъл разказва и фокусът на сюжета е върху любовта му. Има еротични сцени.
Мисля, че и в някои от източниците се намеква, че Патрокъл и Ахил са били влюбени - това не е нещо ново и не е необичайно за гръцката митология.

П.п. аз харесвам Одисей, не ми допадат критиките към него, но това е право на авторката и поне са справедливи и адекватни.

# 742
  • Мнения: 5 741
П.п. аз харесвам Одисей, не ми допадат критиките към него, но това е право на авторката и поне са справедливи и адекватни.
Много забавен и симпатичен образ беше Одисей на Гемел в "Троя". Заинтригувахте ме ще прочета "Цирцея"  и другата книга на авторката, ако се появи на български. Аз приключих с "Легенда" първата книга от Дренайската сага. Има препратки към битка при Термопилите, отново малко идеализирани образи, но много симпатични. Умее Гемел да пише за  чест, лоялност, изкупление и героите му ми стават много симпатични. Жалко, че не довършиха "Риганте". В нея образите бяха по-пълнокръвни, тук ми се струват една идея лековати, но е разбираемо, първа книга на автора е.

# 743
  • Мнения: 36 482
Има я на български - просто изобщо не съм чула за нея, когато е излязла или не съм обърнала внимание: https://egmontbulgaria.com/anishar-754/pesen-za-ahil-p3496
Потърсих я на англ. и я намерих относително лесно; чак след това видях, че е издадена. Може и да си я взема скоро.

Между другото, тези книги са със силен фентъзи елемент, въпреки че сюжетите се съсредоточават повече върху нормалните човешки драми.

# 744
  • Мнения: 5 741
Има я на български - просто изобщо не съм чула за нея, когато е излязла или не съм обърнала внимание: https://egmontbulgaria.com/anishar-754/pesen-za-ahil-p3496
Потърсих я на англ. и я намерих относително лесно; чак след това видях, че е издадена. Може и да си я взема скоро.

Между другото, тези книги са със силен фентъзи елемент, въпреки че сюжетите се съсредоточават повече върху нормалните човешки драми.
Благодаря ти, ще ги потърся за прочит. Точно за това много харесвам Гемел. В "Троя", "Риганте", както и в "Сага за Дренай" водещото е отношенията, магията е много малко, да не кажа, че почти я няма в някои книги. Но поне при мен като ги започна много трудно ги оставям, а и препратките към историята ми харесват. Много ми импонира Гемел, а и героичното фентъзи ми е любимо.

# 745
  • Мнения: 36 482
Скрит текст:
Току що видях, че някой е качил в Замунда Цирцея на български, но няма сийд. Когато ъплоудъра си включи компютъра, сигурно ще тръгне... Един от най-новите торенти е, гледах за нещо друго и ме изненада, тъй като тъкмо коментирахме.

# 746
  • Мнения: 47 981
Аз я четох на английски и беше наслада. На бг мисля, че се коментираха че превода е кофти

# 747
  • Мнения: 3 604
Скрит текст:
Току що видях, че някой е качил в Замунда Цирцея на български, но няма сийд. Когато ъплоудъра си включи компютъра, сигурно ще тръгне... Един от най-новите торенти е, гледах за нещо друго и ме изненада, тъй като тъкмо коментирахме.
Скрит текст:
Ако не успееш, кажи кой формат ти трябва и ще ти го пратя.

# 748
  • Мнения: 36 482
Аз чета спокойно на английски, но малко по-бавно. Ако тази за Ахил беше на български, до сега да съм я прочела...

# 749
  • София
  • Мнения: 44 101
Кой ще пуска нова тема... с анкета за гласуване?

Общи условия

Активация на акаунт