Бездомна зад блока отказва помощ

  • 4 685
  • 33
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 6
Здравейте,
Не знам в кой раздел да пусна темата и затова реших тук. Ако се сметне, че не е правилното място, моля админите да я преместят.
В моя квартал има една жена, която не е хич добре с главата. Спи на пейката зад блока от около 2 години. Миналата зима й бяха отворили една бутка за вестници и спеше там, но тази зима си стои на пейката. Навън вали дъжд, сняг, а тя си лежи и дори не се крие, а се е завила с прогизналото одеало. Не знам колко ще издържи предвид това, че температурите са страшно ниски.
Тук идва и проблема - тя не иска никаква помощ. Миналата година е отказала да отиде в приют, въпреки, че са й предлагали. Днес една жена извика линейка, защото след снощния сняг не се знаеше в какво състояние ще е. Дойде линейка, но тя отказа да стане. Лежи си и по цял ден това прави. Става само да иска цигари от хората и да пие едно безплатно кафе от магазинчето до блока.
Страх ме е, че ще стане най-лошото и ми се ще да й помогна, но тя като отказва помощ става още по-сложно. Опитах се да намеря в нета някаква информация какво може да се направи в такъв момент - принудително да я приберат в болница или в приют, но не намерих нищо... затова реших да пиша тук, защото се надявам някои да даде акъл какво може да се направи...

# 1
  • Fort Worth, TX
  • Мнения: 2 119
Викни полиция.Те би трябвало да свършат нещо по въпроса.

# 2
  • Мнения: 6
И полиция е викано, дори и пожарна дойде лятото, защото беше запалила пейката от цигара... никой нищо не направи. Полицията казва, че не е нарушила обществения ред и не е агресивна... значи всичко е точно за тях.

# 3
  • Мнения: 7 690
Тази жена трябва да има някакви близки, семейство, да идва отнякъде. Нямате ли някаква информация за нея?

# 4
  • Мнения: 6
Не, твърди, че няма. Но както казвам не е хич добре с главата... направо не ми се мисли как ще изкара тази нощ...

# 5
  • Мнения: 6
И не е стара. Към 40-50 годишна е Sad

# 6
  • Fort Worth, TX
  • Мнения: 2 119
Пак ви казвам викнете полиция и линейка.След като не е добре с главата те са длъжни да я настанят в съответното лечебно заведение.

# 7
  • Мнения: 10 076
За тази жена не писаха ли по вестниците миналата година?
Мисля, беше пак по време на студовете.

# 8
  • Мнения: 1 107
Във всеки квартал има райнни инспектори с обхват по улици (бившите квартални полицаи). Вижте в съответното районно управление кой е за вас. Отделно има и поделения на социалните служби и в общината. все от някъде ще дойде помощ. Полицаите могат да и изискат личните документи и да се свържат с нейни близки или да я настанят чрез социалните. Има начин, но е занимавка.

# 9
  • Мнения: 473
Принудително не могат да я настанят в приют.

# 10
  • Мнения: X
Знам, че бездомниците не искат ходят в приют, защото е само временно, а през това врвме друг бедомник ще им заеме мястото като се върнат

# 11
  • Мнения: 9 396
Ако жената не иска в приют и не нарушава реда, какво искате да направи полицията? Може да има роднини, но може те да не я искат или тя да не иска да живее с тях. Понякога не може да се помогне.

# 12
  • София
  • Мнения: 11 492
Как пък решихте, че Трябва да има някакви близки!? И ако има трети братовчеди в Елхово, те да бият 500 км път за....? За какво точно?
Няма как, и да е вземе линейката, то ще е за ден-два, и после я пускат да си ходи. нито болници, нито полиция задържа някой безодмен во веки веков. Ако задържаха и осигуряваха подслон - нямаше да има бездомници, нали така?
Насила никъде не могат да я настанят, особено ако не е опасна и агресивна.
След като 2 години не е търсене и не е била пусната за общнонационално издирване - явно няма чак толкова близки близки.
Нищо кой знае какво не можете да направите. Ако ви пречи - махнете пейката. Ако искате да й помогнете - носете й одеала, храна и вода.
Ако не е наред с главата - консултирайте се с психиатрията, но мисля че насила няма как да я въдворят.

# 13
  • Мнения: X
Наскоро и ние имахме една дама пред блока, моя я забеляза, че стояла пред блока, а аз си милих, че просто си стои на пейката, както повечето клюкарки. Та след като се обедихме, че не е от нашия блок и изобщо от нечий блок/къща наоколо ни стана много жал за нея, ходихме да говорим с нея, взехме ѝ нещо за хапване, предложихме ѝ помощ, безплатен превоз до където каже, но тя отказа. Стояла е няколко дни пред блоковете и каза, че някой трябвало да дойде и да я вземе и за това не искала да я караме никъде. Та, бях решила сутринта да правя кифе и да го пием заедно, ама моя се обажда сутринта и вика "споко, товарят ѝ багажа в някаква кола" за щастие някой дойде и я взе. Направо като разказваш и ми стана супер зле, в тоя студ на вън - ужас. Дано някой успее да я убеди да приеме помоща предложена от вас.
Незнам какво да те посъветвам, щом тя не желае помощ, няма как да ѝ помогнеш,няма как да я завлечете на сила някъде.
Поне за тази дама, дето разказвам в началото на поста ми тогава беше студено, но не чак както сега.

Последна редакция: пт, 30 ное 2018, 17:26 от Анонимен

# 14
  • Мнения: 603
Щом отказва да отиде в приют, не може ли да й занесете нещо топло за ядене, ново одеало?Явно си има причина да откаже приют, но поне можете това да направите. Някоя дреха зимна да й подарите също може да помогне.

# 15
  • Мнения: 11 405
Ако искате да помогнете намерете и и оставете плътна постелка като тази за йога. Или голям и дебел найлон, с който да се загъва поне. Носете и топла супа.
Най-полезна бихте била ако се опитате да и уредите да спи някъде. Но като не е добре няма да пази хигиена и ще я изгонят.

# 16
  • Street of Dreams
  • Мнения: 13 526
Това е някакво психично заболяване, което се отключва в един момент. Тези хора наистина искат да са бездомни и да живеят по такъв начин. Като дете се запознах с една такава бабичка - не отказа топла закуска и нещо за пиене, но в никакъв случай транспорт до селото, от което е тръгнала. Дали не каза, че не помни точно от къде е...смътно си спомням. Мисля, че й предложих да питаме там дали някой я познава, но тя отказа категорично.

Но в момента имам приятелка, чиято майка живее така. Много е тежко! Постоянно изчезва от вкъщи, рови по казаните, търсят я с дни, намират я бита, мръсна...А не са бедни - има две прекрасни деца и от скоро внуче. Много им е трудно на децата си - първо избяга в Германия и ходиха да си я прибират (с хиляда уговорки и след голямо търсене). Никой няма право да я затвори трайно в психиатрия - има си някаква клинична пътека и когато изтече, трябва да освободи мястото. Те там й дават някакви хапчета, но като ги спре - хваща пътя и спи навън. Мислила съм много и не съм намерила решение на проблема - това е просто тяхната воля по една или друга причина.

# 17
  • Мнения: X
Да и на мен това ми беше идеята, чудесно предложение на Дорис.
С каквото можете да ѝ помогнете, някое одеяло, което не ви е нужно, нещо топло за хапване с каквото можете и каквото можете да си позволите, разбира се.Предлагам щом не желае да се скрие някъде, ако имате възможност да и вземете от тези найлони от левчетата/еднократните, не са скъпи и няма да ѝ подгизва одеялото, като го наметне най-отгоре.
Някой там дали няма гараж, който не използва и е свободен и празен или някакво подобно помещение🤷‍♀️

# 18
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Никой не може да й помогне насила. Ако тя не иска, няма как да я принудите. Пълнолетна е и ако иска има право и да умре. Колкото и грубо да звучи. Единствено ако се докаже, че е опасна за околните или направи опит за самоубийство могат да я хоспитализират принудително в психодиспансера. Докато е кротка никой няма право да я закача.
И според мен единственото което можете да направите е да й намерите нещо дебело да си постила - стара черга, одеала, мушама при дъжд и да й носите храна, когато можете. Ако ги приеме. Може и да не ги приеме.

# 19
  • Мнения: 4 212
За да не ме мъчи съвеста, лично аз, бих сигнализирала Червения кръст или друга подобна организация - Каритас или др.
Да се свържете с кварталния полицай също не е лоша идея. Може да се окаже, че е психично болна, която е избягала от къщи и се издирва от близките си. Ако няма документи в себе си, с цел установяване на самоличност може да бъде задържана в ареста за известно време, хем ще е на топло.
За психодиспансера не съм наясно, но освен агресия към околните проблем е и агресия към себе си. Освен това точно в психодиспансерите откриват през зимата места за настаняване на бездомници. Може би да се свържете и с тях? newsm78
Всъщност за кой град иде реч?
Май телевизиите ще се отзоват най-бързо и ще задвижат машината на държавната администрация, и ще се окаже, че има начин...

# 20
  • Мнения: X
Аз съм чувала/чела, че по тези приюти, в които настаняват бездомните, има освен дежурните алкохолици всякакви престъпници, мръсно е, има въшки и ужасно много се краде. Повечето от тези хора са били по такива места и в даден момент започват да предпочитат да са сами, но на сигурно.

# 21
  • Мнения: 4 212
Ако въпросът е на живот и смърт, а ми се струва, че е точно такъв, би трябвало да се избере по-малкото зло.

# 22
  • София
  • Мнения: 3 281
Още ли е навън жената? Спането навън в това време си е опит за самоубийство. На това основание може да бъде настанена в психиатрия. Там ще оцелее зимата Heart, а ако някой се захване със случая, може и да и помогне.
Гледали ли сте филма "Тайното писание"? Боже, и тази жена е човек, кой знае каква и е съдбата!?
Начинът е да се вземе съдебно решение за принудително настаняване в лечебно заведение. Но понеже трудно ще се намери човек, който да тръгне по институции и да го стори, най-лесният вариант според мен е телевизиите - те могат да го свършат като интересен казус, който ще се излъчва.... хем така ще направят съпричастни зрителите си, хем на жената ще й се помогне...

# 23
  • Мнения: X
Не може. В психиатрия влизаш по собствено желание или принудително, ако си агресивен. Или автоагресивен .. може би.
То така всички бездомни щяха да са в психиатриите.

# 24
  • София
  • Мнения: 3 281
Луна, бездомните не отказват подслон през зимата. Приютите са пълни. Тази жена има психично разстройство, тя не е просто бездомна. Не казвайте, че няма начин. Има, стига да има кой да се хване да спори с хора, за които законът е само в нейно величество Буквата.

# 25
  • Мнения: 11 405
На психично болните хич не им харесва да ги прибират в психиатрията. Явно там не се отнасят добре с тях и затова предпочитат да са по улиците. Бягат и отказват да останат ако ги приберат. Стават агресивни при всеки опит за помощ, защото за тях това е затвор и .... бой. От сестра в психиатрията занм как се усмирява луд с мокри чаршафи  Rolling Eyes Ефикасно, но безкрайно жестоко.

Няма как да се разбере защо тази жена не отива в приют.

# 26
  • Мнения: 4 212
В ерата на разцвета на фармацевтичната индустрия хич не се занимават с чаршафи. Къде по-лесна е инжекцията с успокоителни. Даже вече и усмирителни ризи няма.

# 27
  • Мнения: 11 405
Е то толкова лесно се слага инжекция на буйстващ ...
Ето гледам да давам това онова на съседка шизофреничка. Като бе в криза я прибраха и се върна синя/бита и разказва, че са я карали да мие и преобува другите луди. Толкова отчаяно се моли да не я прибират. Заплаши близките си, че ще се самоубие ако пак я пратят там.
Имаме и 2-ма луди в квартала - бягат като от дявол ако видят линейка или патрулка. Ако бе приемливо нямаше да са в ужас!

Няма какво да изпадам в такива подробности. Моето мнение го казах - степените са място за спане, където няма да замръзне /в някоя маза, вход и т.н/, приют и най-накрая психиатрия.

# 28
  • Мнения: 4 212
О, повярвай, много лесно се слага инжекция на буйстващ.

# 29
  • Мнения: 9 196
Хората, които живеят така, искат да живеят така. Никога и никой няма да ги оправи. Тези, които искат промяна, отдавна са намерили чия протегната ръка да хванат.

# 30
  • Мнения: 11 405
Явно е някаква тайна, защото във всички отделения са много напрегнати като приемат буйстващ луд.

# 31
  • Мнения: 4 212
Не е тайна изобщо. Сигурно се притеснява персонала на отделенията, които не са психиатрични. В психиатрията е ежедневие и никой не се впечатлява. И санитарите обикновено са доста якички и бързичко се оправят. Ти си мислиш, че е трудно защото се спазва алгоритъма заложен в учебниците по "Сестринска техника и грижи за болния". Да, ама не.

Лошото е друго, че авторката не се включи да каже за кой град става дума и дали жената е още там.
Последните нощи при нас е кучешки студ. Честно, не вярвам, че човек може да оцелее навън в такова време. Тези хора, бездомните и клошарите, са загубили доверие в хората и дори да нямат психически отклонения е много трудно да им се помогне. Ето, оня ден ММ имаше случай със сигнал за труп, а в последствие се оказало, че жената е жива. Сигурно същата история...

# 32
  • Sofia
  • Мнения: 4 730
И при нас имаше такава жена преди 1-2 години. Мъжът ми ѝ занесе нещо за ядене, предложил да я закара в приют, но отказала да ходи "в тези въшкарници". Извикал е и полиция, полицаите били изключително груби и му викали: "Като толкова те е грижа, що не си я прибЕреш у вас?!"

# 33
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Защо смятате, че общоприетият начин (зимата да се живее на топло) е единственият правилен? Ако жената е сравнително адекватна (а до колкото разбрах е) има пълното право да реши къде да живее. Пълнолетен и свободен човек е. Никой не може да я въдворява където и да е без нейно желание. Ако иска да живее на улицата има право да го направи. Има право и да умре, ако това е осъзнато решение.

Общи условия

Активация на акаунт