Първото подстригване след годинка?

  • 4 417
  • 23
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
Чували ли сте за поверието, че детето не трябва да се подстригва преди да навърши една годинка? На колко бяха вашите хубав/и/ци, когато ги подстригахте за първи път? Simple Smile

# 1
  • Букурещ
  • Мнения: 7 836
Дъщеря ми не съм я подстригвала нито веднъж до момента.

# 2
  • Sofia
  • Мнения: 728
За първи път чувам за това поверие newsm12 . А малкия го постригахме седмица след първия му рожден ден newsm38 . (Тогава се прибрахме от провинцията  car003 , където бяхме почти 6 месеца).

# 3
  • София
  • Мнения: 15 232
Иво още не е подстригван, но неговата коса е много къдрава-на едни много сладурски спиралки.
Иначе познавам едно бебче, което е подстригвано 2 пъти преди да навърши годинка.
Това поверие с подстригването го бях чела някъде, но не си го спомням какво беше-някаква щуротия.

# 4
  • Мнения: 2 693
Няколко часа преди да стане на годинка Wink . Исках да прилича на момче на празника си, а не да мята руси букли около тортата си...

# 5
Уф, забравих да спомена че имам момче. Рано или късно ще  се наложи да играе ножицата. #Silly

# 6
  • София
  • Мнения: 39 782
аз май я подстригвах и ти само бритона мойе би към 2г. Не вярван на поверия, просто щерка ми нямаше грам коса до 2г Wink

# 7
  • Мнения: 2 195
Аз го подстригах в4ера моя дивак,щото косата му се заплиташе ве4е Rolling Eyes

# 8
  • Мнения: 3 042
Съни го подстригахме преди няколко дена, тоест преди годинката. Ей го на снимката, вече прилича на момченце!  bowuu   bowuu   bowuu

# 9
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 828
Стригах смело с машинката като беше на 7 м. Мая - и така на всеки 3-4 седмици, последно - на 15 август... После спрях, за да й оставя косичка за зимата и изобщо, да заприлича на момиченце. Които мами са я виждали, да ти кажат колко коса има - пух и перушинка 4-5 см дълга.
Това са суеверия неясни някакви.
Ако детето има нужда от подстригване, просто го подстрижи, какво му мислиш толкоз.

# 10
  • Пловдив
  • Мнения: 552
Мария определено има нужда от подстригване, но все пак е зима и нека й стои да я топли. Ако беше лято, досега щях да съм я подстригала, без да се замислям за последствията от някакви поверия.

# 11
  • Мнения: 1 187
Аз подстригах бретона на Ели когато беше на 7месеца, беше много дълъг. 4470

# 12
Абе ще играе ножицата съвсем скоро #Milti
Бретона поне ще клъцна щото почна да му влиза в очите.
  154uu

# 13
  • Мнения: 456
Moeto momchence e na 2m i polovina, no ako znatete kakva kosa ima - ama i az taka sam chuvala i ne smeia da go podstrija - makar che tova e glupavo . Obiknoveno ne viarvam v podobni "poveria" Rolling Eyes  , no sega nali e za detenceto ....

# 14
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 828
И до годинката като почне да се спъва в къдри, да не го подстрижеш, сакън!
Айдееее Rolling Eyes

# 15
  • Мнения: 3 479
Аз постригах Матей на ок. 11м. Много му беше дълга косата. Отпред бретона влизаше в очите, а зад ушите много грозно стоеше. Не вярвам в никакви суеверия и др. подобни. Правя каквото смятам за правилно за детето си.

# 16
  • Мнения: 6 243
Досега момата е подстригвана веднъж - основно и три - четири пъти с цел оформяне на прическата. но тя поначало се роди с огромна коса и въпреки ножицата и сега вее букли и мята фиби.

# 17
  • Мнения: 414
Поверието идва оттам, че косата е материал, с който могат да се направят магии. Затова когато се подстригвало детето едно време, косата се заравяла, пускала по вода или се скривала прилежно, така че да не може никой да я вземе и да направи магия на детето. Същото важи и за ноктите Simple Smile)) Това от магическа гледна точка. А от нормална гледна точка - аз си го фъкам моя Цоко всеки месец откак се е родил, че се излюпи с една буйна, буйна грива....

# 18
  • София
  • Мнения: 13 206
Цитат на: stormy
Чували ли сте за поверието, че детето не трябва да се подстригва преди да навърши една годинка? На колко бяха вашите хубав/и/ци, когато ги подстригахте за първи път? Simple Smile


Чувала съм, но не разбирам защо е това поверие. Моята мома съм я подстръгвала поне 2 пъти до годинката и после още 2-3 пъти. Иначе щеше да прилича на нищо с толкова много коса. А да не ти казвам как се обриваше лятото по жегите, по вратлето!

# 19
  • Мнения: 3 200
За първи път чувам за такова поверие

# 20
  • Мнения: 2 978
От бг-мамма:
     
Да се подстригва или не детето до 1 година?
Казват, че не трябва, защото било лоша поличба.

За какво става въпрос?

Това е древно християнско поверие - още от тези времена, когато от желязото са правили само оръжия.
Предполагало се, че тъй като острото желязо е предназначено за прекъсване на живота, тогава то е способно по магически начин да навреди на детето.
Няма никакъв практически смисъл в това поверие.

Друг вариант на поверието - Далила отрязала косите на Давид и го лишила от силата му. Затова и детето не трябва да се подстригва - за да не се загубят силите му.

В Книгата на Б. Успенски” Филологически изследвания в областта на славянската древност” се обсъжда праезическия мит за противопоставянето на  Бога Гръмовержец и Майката Земя, което при славяните било изразено в Перун и Волос (коса).
Южните славяни почитали Перун, а североизточните славяни почитали Волос.
С култа към Волос са свързани различни  обичаи, в това число и всички обреди касаещи косите.
Във връзка с децата това са: превързване на пъпчето с коси на майката или бащата, забрана да се подстригва детето до 1 година (в някои области и ноктите) - като при това първото подстригване се съпровождало с особен ритуал - детето имало кръстници (т.е подстригването се разглеждало като аналогично на кръщенето). Имало обичай да се съхраняват отрязаните коси (и нокти) и да се забранява изгарянето им. Имало е и почит към къдриците и забрана за отрязването им - наличието на къдрици се считало за признак на особена святост и т.н.
Много подобни обреди се смятали за суеверия и се осъждали от църквата.
Покровителството на Волос за богатство, здраве,сили и връзката му с култа за косите определя широкото разпространение на поверието, че детето не трябва да се подстригва до 1 година.

Материалът е преведен от руски език от Princess

# 21
  • София
  • Мнения: 39 782
майка ми хубаво ми казваше да я обръсна, защото мойта лрасавица до 2 почти нямаше коса, ама аз не ... сега сама се подстригва Wink

# 22
  • в края на града
  • Мнения: 4 446
Нали съм суеверна  Grinning  Embarassed , то без това ме тресат разни притеснения и лятото някоя майка (не от тези, с които се разхождам, а от тези, с които само се поздравявам) ми го сервира това - как не било на хубаво бебето да се подстригва преди първата годинка  Shocked . На мен само това ми трябваше  Thinking . Бебокът се роди с коса, която вече много е избуяла  Laughing , ама аз не го подстригвам. Добре, че му е голямо челото и бритонът не му влиза в очите, а иначе е заформил симпатични бебешки къдрици  Grinning . Ще поизчакам още две седмици и след рождения ден ще се стрижем, но се чудя дали да не му пооставя къдриците, че са много сладки...

# 23
  • Мнения: 2 693
Ако толкова ви е шубе от магии - съберете старателно отрязаните косици и ги приберете някъде. Аз пазя първата коса на Емо в една кутийка, която е при "Първите неща на Емо" - първа коса, първи обувки, първа свещичка и т.н.

Общи условия

Активация на акаунт