Връзка между позата на спане на бебето и бъдещата походка

  • 3 767
  • 44
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 479
Има огрооомна истина в думите на доктора. Доказно е, 4е продължителното заемане на една определена поза води до неравномерно натоварване на мускули и др. меки тъкани -сухожилия, лигаменти и има опасност от скъсяване на едни,удължаване на други такива и в крайна сметка - промяна в походката. Едни деца/възрастни спят почти през цялото време в една поза, други сменят позите през нощта. Много често бебетата спят упорито по корем, защото спят без възглавница /или възглавницата е ниска или мека или се изсухлят от нея/, а с израстването раменете стават по-широко и просто не им е удобно да се "прегъват" и да спят настрани.

И ние сме в това положение - Оги е на 1г4м спи по корем, аз го дебна да заспи дълбоко и го обръщам настрани, но ако не съм оцелила момента - айде пак приспиване и така.
Но ве4е видях светлина в тунела - като го приспивам на гърда мушвам под главата му възглавница и заедно с нея после го оставям в леглото му. така в повечето слу4аи остава в същата поза. Отна4ало, естествено упорито отказваше, но сега си иска възглавничката "да нани". Можете и вие да опитате нещо подобно. Успех!

# 16
  • Мнения: 507
синът ми си спи така от 4 мес. възраст
ходи си нормално и крачетата му са прави, няма никакви изкривявания
колкото до риска от задушаване - махаш възглавницата и повдигаш отдолу матрака
аз също спя по корем откакто се помня и краката ми са съвсем нормални
С тази разлика че дъщеря ми започна да спи така на 4м когато започна сама да си се обръща. А малкия само в тази поза спеше в кревата. Всеки опит да го оставя по друг начин завършваше с рев. От както се обръща сам най-често само заспива по корем а после спи по гръб.
И двамата ходят нормално.

# 17
  • Мнения: 46 518
Същото ни казаха и в Клиниката по ортопедия в Горна баня и нашата педиатърка. Спазвам го.

# 18
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
Абе, може и да е прав човекът-все пак той е ортопедът, а ние прости родители, ама да дойде той да го върти нощно време.
За задушаването при спане по корем не съм съгласна, щото си питах педката, тя доста логично обясни защо не е опасно и действително не е имало проблем.
За плоскостъпието, абе надей се, който го има, го има. Братовчед ми баба ми така му разменяше обувките, ама файда нула, ходи като кавалерия.

# 19
  • София
  • Мнения: 39 764
Може и да има нещо вярно, но не при всички е в еднаква степен.
Аз спя само по корем. Нямам проблеми с походката, нито плоскостъпие, само с едното стъпало стъпвам навътре. Като пубер ми се схващаха сводовете от обувки с твърда, равна подметка. И за да не ме боли си кривях краката навътре... та ходенето навътре може и от тогава да ми е останало.

# 20
  • Мнения: 9 903
добре де, тоз Драганов поне обяснява ли как се приспива бебе, което не иска да спи по гръб? Или и нощем вместо да спим, трябва да се дебнем и обръщаме  newsm78 Моят спи по корем от 4месечна възраст и толкова. Няма друг начин на спане. Аз също.

# 21
  • Мнения: 2 047
  Само аз ли забелязвам, че става дума за двумесечно бебе, което вече спи по корем. На тази възраст повечето бебето не търпят и 2 минути по корем на ден. А и обикновено повръщат.
  Чак към четвърти-пети месец се завъртат сами и могат да си избират поза. Дотогава спят, както ги сложиш.

# 22
  • Мнения: 9 903
УНИ, ами бебетата с колики, които заспиват върху корема на майката, също заспиват по корем - нали така ги облекчавало. А тези, дето се кърмят нощем, май също използват тази поза.

# 23
  • Мнения: 2 047
  Да, вярно, но корема на майката е по-ергономичен  Laughing

# 24
  • Мнения: 3 089
петра не е заспивала върху мен дори когато имаше колики. дразнеше се.
аз самата спя по корем. детето не ще. и по-добре явно. дори да има съвсееем малко истина в мнеието на драганов, пак е хубаво да се има предвид.
и наистина, 2-месечно бебе, мисля, че за кратко време ще свикне да спи както го сложиш. а като започне да се обръща само, тогава ще си намери най-удобната поза.

# 25
  • Мнения: 967
Орносно спането по корем не знам,  но знам, че наистина ако си седи на крачетат дето има вероятност да проходи стъпвайки навътре, а не с право стъпало. На мен наскоро ми обърна внимание една лекарка - а и аз и майка ми и Дими си седим на краката. Аз като малка съм проходила със стъпалата навътре и даже са искали да ме оперират, докато не се е наамесил един професор от института в Горна баня, който казал на майка ми просто да ми разобува обувките заизвестно време - ляватана дяснот краче, а дясната на лявото - така самите обувки бутат стъпалото в правилната посока и детето се научава да стъпва правилно. При мен е подействало и сега ходя с идеално прави крака. При Дими много рядко забелязвам да криви леко едното краче, но му прав забележка и той веднага започва да стъпва правилно. Та да знаете, че при мъничко детенце това с разобуването е добър трик, но разбира се след консултация с лекар - На майка ми често са й подвиквали по улицата "Булка, разобули сте си детето" , а аз съм отговаряла "Чичо докъл така каза"  Wink

# 26
  • Мнения: 46 518
...  За задушаването при спане по корем не съм съгласна, щото си питах педката, тя доста логично обясни защо не е опасно и действително не е имало проблем ...


Спането по корем е основен фактор за Синдрома на внезапната детска смърт, поне аз не съм попадала на педиатър или лекар, който да мисли, че е безопасно  Confused

# 27
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
Тъй като Фелипе започна да спи по корем, моята педиатърка обясни, че когато се спре притокът на въздух, това е сигнал за мозъка за разбуждане и размърдване, а ако повърне, би трябвало да попие надолу, т.е. ако има човек в стаята да чуе плача, ще реагира.
Защото, поне така пишат, СВДС намалява много, когато детето е в една стая с родителите, именно заради възможността от реакция.  Peace

Пък и ми е много интересно какво предлагат да се направи в превенция на спящо по корем дете  newsm78, с възглавници не става, вероятно страж да бди до леглото денонощно  Mr. Green

# 28
  • Мнения: 2 047
  След четвъртия-петия месец тази "клапа", която спира връщането на млякото се регулира и повръщанията спират.
 Всъщност темата беше като как се отразява спането на краката  newsm23

# 29
  • Мнения: 46 518
  След четвъртия-петия месец тази "клапа", която спира връщането на млякото се регулира и повръщанията спират ...

Да, но това бебе е на 2 месеца  Wink а и не мисля, че въпроса е за пренебрегване.

Франзела Калина, може  Peace просто за първи път чувам, че някой е защитил другата гледна точка  Peace

Общи условия

Активация на акаунт