Животът след второто дете

  • 9 220
  • 169
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 9 196
аз съм на мнение, че е Ненормално една майка да си гледа съвсем сама детето 24/7, като середуват с бащата, който ходи на работа. Живота ни е такъв, че повечето хора са така, поради липса на избор, но всички богати хора имат детегледачка и домашна помощница. По-бедните хора не могат да си позволят да плащат на някой и за това са късметлиш ако родата им ромага безвъзмездно. Аз като чуя, че някоя си е гледала съвсем сама децата я съжалявам, не и се възхищавам.b]

Най-нормалното е родителите да си гледат децата, Кристинке. Другото е кукувича история.

# 91
  • Мнения: 18 983
Да бе, на мен да не мислиш, че ми е било мечта, и то с три деца, доста малки към момента на раздялата Simple Smile Разбирам те непълно. Но всичко се движи напред и идват и хубавите моменти след трудните - ще видиш Simple Smile

# 92
  • Мнения: X
Във всички времена децата са се отглеждали от майка, заедно с баба, леля, стринка, по-големи деца и т.н. Това нуклеарно семейство, което е разпространен модел сега, е само от има няма 100-тина години. Това не го прави нормално.
+1000 за мнението на Христина
На мен не ми е помагано, децата страдат от това, аз правя каквото мога, но то Не е Достатъчно, и двамата с ММ правим, Не стига, нуждите на децата са по-големи, нон-стоп сме на педал, напоследък по 15 часа на ден стигат, и Не стига и Не стига.
Затова на моите деца ще помагам с гледането на внуци. Дори и бащата само да работи и да издържа семейството, майката не може да се справи с всичко, и домакинство, и помощ с уроците на две деца, възпитание, водене по занимания, абсурдно е. За мен е абсолютно все едно дали аз ще работя 8 часа извън къщи и още 7 вкъщи да речем и ММ същото, или ММ ще работи по 12 часа извън къщи, за да осигурява, а аз пак по 15 часа вкъщи. Даже второто е по-трудно, а и има рискове, ако единият изпадне, другият да не е обучен за вършене на всичко. Качественото отглеждане на деца не е работа за 2ма души само. Категорична съм. Не е невъзможно, но не е добре за никой от участниците.
Имам предвид добро образование, занимания, редовно кино и театър, да ги научиш на time management  и управление на финансите, да готвят, да могат да си поправят нещо дребно и т.н. неща, които много хора смятат за ненужни, но не и аз.

# 93
  • Мнения: 18 983
То може и да не е добре, ама ето при мен няма навити баби и стринки, няма откъде да ги изнамеря. Simple Smile Затова компенсирам с гледачки и това е.

С уроци не се занимавам почти никога. Едното дете ходи на частна занималня, големите са били винаги на школи по езици и на уроци по математика. Време за учене и проверка на домашни нямам никакво. Малкото като порасне - пак на занималня и това е.

Плюса е, че децата са си свикнали да са си с мен и мъжа ми винаги, а минуса - че никъде не ходим сами, но това е  положението Simple Smile

# 94
  • Мнения: 9 196
Напротив, някога преди първата световна, бабичките са гледали децата, защото младите са били по-годни за работа на полето. Някога са били и други неща, да не влизаме в тъмните детайли за "едно време".

Няма по-адекватна грижа за детето от родителската и никоя баба не може да замени майката и бащата. Бабата може да е за някоя събота и неделя, след определена възраст, някоя почивка и толкова. Децата се гледат от родителите си, да го хвърлиш на бабите и да го гледаш само в свободното си време, като кукла е създаване на изкуствен сирак.

# 95
  • Sofia
  • Мнения: 6 184
Тук никой не говори да си остави детето постоянно да го гледат бабите. Става въпрос просто за помощ, а не за прехвърляне на задълженията по отглеждането.
А какво означава
и да го гледаш само в свободното си време...
?
На работа си, детето не е прието в ДГ, бабата - пенсионерка, нима трябва да напуснеш работа, за си гледаш детето през цялото време, а не само в свободното ( което за нормални работещи хора е вечер и почивните дни)?
Напротив, някога преди първата световна, бабичките са гледали децата, защото младите са били по-годни за работа на полето.
И в днешно време е така - понякога майката не може да е на два фронта едновременно.

# 96
  • Мнения: 9 196
Ами тук изобщо не се говори за момента след връщане на работа, или частните случаи, когато детето не е прието, пък и вселената е виновна, илюминатите и те са направили един заговор срещу майката ... Кристина твърди, че НЕ Е НОРМАЛНО, да се гледа детето от родителите, аз пък твърдя, че това е най-нормалното и естествено нещо.

За времето, когато майката ще се върне да работи, естествено че ще има някаква детска грижа, но това не е "гледането" от Кристинкиния пост.

А в днешно време никак не е така, освен ако не си родила на 45, та майка ти да е пенсионерка. Или какво - бабата да е на два фронта, но не и фръцла?

# 97
  • Мнения: X
Аз няма да споря с никого, имам си мнение, еволюционно не е направено така. Нуклеарното семейство е новост. Не е случайно това, човек се разболява, депресира, не винаги в рамките на 20 години е в състояние да е нон-стоп на линия, винаги назад във времето, а в някои общества и до днес, е имало кой да поеме в такъв случай. Изобщо нямам намерение да споря по този въпрос, имам си твърдо мнение, няма да оставя децата си да бъхтят сами, в никой случай.
Точно, защото аз го правя и знам какъв ужас е. Независимо кой изкарва пари, кой стои вкъщи и тем подобни простотии, дето се вихрят тук из форума, за мен това не е решаващо. Нямаше да го пиша, защото знам какво ще настане тук, но Кристина започна и някак си реших да я подкрепя.

# 98
  • Мнения: 18 983
Колкото мога и аз ще помагам, но не знам като ги изгледам без баби колко сили ще ми останат Simple Smile Wink

Моята майка и като млада не помагаше, и сега като пенсионерка пък съвсем Simple Smile

# 99
  • Мнения: 9 196
Аз няма да споря с никого, имам си мнение, еволюционно не е направено така. Нуклеарното семейство е новост. Не е случайно това, човек се разболява, депресира, не винаги в рамките на 20 години е в състояние да е нон-стоп на линия, винаги назад във времето, а в някои общества и до днес, е имало кой да поеме в такъв случай. Изобщо нямам намерение да споря по този въпрос, имам си твърдо мнение, няма да оставя децата си да бъхтят сами, в никой случай.
Точно, защото аз го правя и знам какъв ужас е. Независимо кой изкарва пари, кой стои вкъщи и тем подобни простотии, дето се вихрят тук из форума, за мен това не е решаващо. Нямаше да го пиша, защото знам какво ще настане тук, но Кристина започна и някак си реших да я подкрепя.

Никаква новост не е нуклеарното семейство. Ако ще го приемаме за новост, то новост е и медицината, и технологиите и всичко, и какво ... обратно към пещерите?

Представи си, че децата ти ИСКАТ да се бъхтят сами, а не някоя баба да се тръшне и да изрита родилката в другата стая? Не може, нали? Ти знаеш по-добре. Взимаме пакетите със сол с свинска мас и майката в коша, тя трябва да работи, не може да се радва на децата си.

Какво точно върши една баба, с едно малко бебе, може ли да ми обясниш?

# 100
  • Sofia
  • Мнения: 6 184
Бабата прави това, което майката ѝ каже. Аз не бих могла да го възприема по друг начин.

# 101
  • Мнения: 9 196
Бабата прави това, което майката ѝ каже. Аз не бих могла да го възприема по друг начин.

50/50

Бабата най-често застава на нисък старт, да поеме неествената за биологията и вече роля на майка. Да дондурка бебето, да го къпе, облича, омазва с какво ли не и т.н. Бабата не обича да е дискретна и ненатрапваща се, тя отива за да командва отглеждането на отрока. А майката ... тя ... ами да наготви там нещо, да прислужва, да заминава на работа, да изкарва пари, за да може бабичката да СИ гледа внучето спокойно ... И за някои "майки" е добре дошло, за други е най-кошмарното нещо.

# 102
  • София
  • Мнения: 1 609
Аз също не смятам, че е нормално едно дете да бъде захвърляно за отглеждане на човек, различен от родителите му, като изключвам посещението на детска градина и училище. Не мисля, че е естествено и еволюционно нормално. Изобщо, какво означава еволюционно в този контекст? Времената се менят; едно време не е било нормално една жена да има други задължение, освен отглеждане на деца и в някои общества куп жени са отглеждали куп деца заедно - свои, чужди, всякакви. В други общества и в други времена нещата са били други и са се изменяли с времето. Това не означава, че е еволюционно ненормално родителите да се грижат за децата си и да бъдат главните отговорни за тяхното възпитание. Накрая, но не на последно място, има куп изследвания за това как се отразява на детето отсъствието на родителите му и отглеждане от баби, лели, чинки и тем подобни; включително и в нашата си, българска действителност - върху децата на гастарбайтери, например. Така че майката, гледаща децата си без баби и гледачки нито е за съжаление, нито е за възхищение - тя просто поема отговорността, която е длъжна да поеме.

# 103
  • Мнения: 9 196
Нека отчетем факта и че едно време пелените са се перяли в корито, всякакви удобства са били мираж, готвенето е отнемало часове.

Днес, при наличие на всякакви играчки, люлки, памперси, пералня, миялна, АМ, готови пюрета и какво ли още не ... къде точно е мястото на бабичката, като постоянен съквартирант в спалнята на родителите?

# 104
  • Мнения: X
Аз не говоря за хвърляне на отглеждане. Говоря за момента, когато си гроги, психически, емоционално, изцеден, физически, болен, без значение - да има кой да поеме, ама не с клизма и в стил - от него да мине, да кльофне пред телевизора и да ти върне дете в 10 пъти по-лошо състояние отколкото ако ти го беше гледал болен, ами от добро някак си и с резултат след това /например с научени уроци/. Не ми се обяснява, честно. 

Салсиша, не храня с готови пюрета и т.н. Висока ми е летвата, сигурно затова. Не, няма да се прежаля. Държа на качествена домашна храна, образование и т.н. Иначе ако ги гледаш колкото да мине номера, може много неща.

Последна редакция: ср, 12 дек 2018, 14:10 от Анонимен

Общи условия

Активация на акаунт