Голямата тема за малките масла - 21

  • 69 629
  • 737
  •   1
Отговори
# 510
  • Пловдив
  • Мнения: 406
Аз също пия от риган, за гъбички по ноктите. Трябва да мине още малко верме, за да видя дали действа.

# 511
  • Мнения: 5 593
Аз също пия от риган, за гъбички по ноктите. Трябва да мине още малко верме, за да видя дали действа.
Аз също съм ползвала масло от риган, но външно, за гъбички по ноктите. Така пишеше, че се употребява само външно.

# 512
  • Мнения: 6 843
С вътрешно приемане на етеричните масла трябва много да се внимава. Само някои са подходящи за пиене и то в много малко количество.
А и не мога да се отърва от съмненията, че в тези, които ги продават, има химия. Вече дори и теста с капка върху хартия, няма гаранции, защото и химията се изпарява.


А с авокадо пробвала ли си? Пишат, че било най-близко по състав до човешката кожа.
Да си призная намирам това по скоро за маркетингов трик. На поне 80% от маслата пишат, че били близки по състав до човешката кожа. А-у, дъра-бъра, като четеш листовките все едно са панацея. Не казвам, че маслата не са полезни и като цяло писаното за тях не е вярно, ама бая засилват нещата и ги украсяват и .. изобщо.
Истината е, че аз се спогаждам с маслата и добре ми се отразяват, но си трябват проби, за да усетите кое е вашето масло. На мен аргановото масло е на път да ми стане любимо, наред с жожобата, бадема, макадамията и маслото от камелия, което към момента не притежавам в чист вид, а е вложено в кремове и серуми на марка козметика, която ползвам, но ето, че хубавото за един, не е добро за друг. Авокадовото също харесвам, но то ми е по тежко и плътно масло и го ползвам най вече за маслено измиване.

Напълно съм съгласна, за всичките пишат големи суперлативи. Аз затова предпочитам информацията в книги, по възможност с автори - лекари или химици. А  и в по-старите от времената без раздухване на действието мисля, че информацията е по-достоверна. Имам разни такива и в тях си правя справки. Човек като се впусне в това приключение, домашната козметика, трябва много да проверява информацията и да ползва достоверни източници, а не рекламните писаници на разни фирми.
Обикновено гледам да се свържа с производител и конкретно да ми отговорят на някои въпроси, особено има ли консерванти. Забелязала съм, че това често го спестяват, особено при водите. БР- Карлово имат розова вода с консервант и такава - без.

Колкото до маслото от авокадо, от личен опит го предложих. Като ям плод, това, което остава по кората, си го намазвам на лицето и много добре ми действа. А и така не е тежко. Всъщност маска, после  само изплаквам с хладка вода.
Не ползвам чисти масла, много рядко си мажа ръцете с чисти масла. Обикновено си забърквам разни лечебни кремове,  мехлеми, тоници, правя си билкови запарки. Така ми е най-добре. а и няма никакви консерванти и ароматизатори, защото това са най-силните алергени.

ПС Вчера пак си напазарувах от фирмения магазин на Българска роза - Карлово, че имат 20% намаление май месец. Искаше ми се още неща да си купя, ама се ошушках. Simple Smile Продавачката ми каза, че щели да спират някои от етеричните масла, но не можа да каже кои. Може би защото са най-старият производител, но на тях имам по-голямо доверие, а за базовите масла - на Икаров, на Химекс фарма. Гледах в ЗОЯ, разни насипни масла на много добра цена, ама внос от Гана, как да се доверя...
Народа масово купуваше крем с тамян, чели, че бил антиейдж. А не са ли чели, че тамянът се ползва в рецепти за топене на шипове, при това с няколкодневни почивки и силно разрушава зъбния емайл?! Такъв крем си мисля, че е анти да се ползва често на кожата, особено ако не е с медицинска цел.

Последна редакция: чт, 30 май 2019, 01:37 от Diorela

# 513
  • Мнения: 15 250
Диорела, Flowers Hibiscus много ми беше полезен поста ти. И аз се доверявам на Икаров, не съм имала издънки с негови масла, макар да е форумски низвергнат и считан за еталон на ниско качество.

# 514
  • Мнения: 35 891
маслата на икаров къде са произведени? не бутилирани, а произведени?

джасти, за мен е, защото съм сравнявала с други
наливни като тези от зоя не купувам

# 515
  • Мнения: 4 609
маслата на икаров къде са произведени? не бутилирани, а произведени?

джасти, за мен е, защото съм сравнявала с други
наливни като тези от зоя не купувам
В Пловдив ако не се лъжа.

# 516
  • Edinburgh-UK
  • Мнения: 685
До колкото съм запозната само маслата на young living стават за вътрешна употреба .Моя позната даваше на сина си маслото от тамян на горната марка ,по 1 капка сутрин и вечер на гладно .

# 517
  • Мнения: 747
Diorela, може ли да кажеш къде си прочела информацията, че тамянът вреди на емайла?  За първи път чувам такова нещо. Thinking Аз си го ползвам активно и ми се отразява много добре на кожата.

# 518
  • Мнения: 6 843
Diorela, може ли да кажеш къде си прочела информацията, че тамянът вреди на емайла?  За първи път чувам такова нещо. Thinking Аз си го ползвам активно и ми се отразява много добре на кожата.

Това от много години го зная, вече не помня от коя книга. Но като ходих във фирмения магазин на БР, стана на дума и продавачката също го знаеше и каза, че е пила зрънца бял тамян по лекарски съвет и лекарят й е казал да ги увива в парченце хляб, докато ги глътне, за да не й увредят зъбите.
Тук намерих, че зъбите почерняват от тамяна - https://www.chudesa.net/9-%D1%82%D0%B0%D0%BC%D1%8F%D0%BD-%D0%B1% … 1%81%D1%82%D0%B8/
Тук също https://petel.bg/D-r-Papazova--Tamyan-za-lechenie-ne-e-tsarkovni … za-zdrave__269127
Цитат
Не трябва да дъвчете изпечения тамян, а да го глътнете, за да не полепне по зъбите ви или да ги оцвети с пигмент.
Това, което съм чела е, че разрушава емайла, а не че само го оцветява в черно. Но дори и само оцветяване да е, с черни зъби не е много ок.

А и за топенето на шипове отдавна го зная, но такива рецепти има доста в нета. Май има и на Петър Димков, но сега не ми се търси.

Смолите са най-различни и смоли от близки дървета имат коренно различно качество и действие. Конкретен пример - тамян и мастикс. Мастиксът е полезен за зъбите и затова от векове се ползва за дъвка, понякога се ползва и борова смола, но никога тамян.
Изглежда чули недоразбрали, често пишат, че тамянът се ползвал в пасти за зъби. Това не е вярно!!! Май хората често го бъркат с мастикс.

ПС Бубанка, не зная произхода на маслата на Икаров, но в такива фирми контролът е по-голям, отколкото във фирми като Зоя. Освен това продуктите трябва да отговарят на определени критерии и винаги са със сертификати.  Има различни видове чистота и качество на продуктите, на нас ни трябва фармакопейната или каквато там беше. Има и техническа, маслата за готвене май са с такава. Затова си купувам какаовото масло на Химекс фарма, него ползват и в аптеките, когато приготвят лекарства. Гледам да се придържам към това, което ползват в такива аптеки. За сега само пчелен восък ползвам от пчелари, на които имам доверие, защото в аптеките ползват избелен,  а аз предпочитам натурален.
Та по тези причини се доверявам повече на големите и по-възможност стари фирми, а не на тези с агресивните реклами.  
То е малко като онзи лаф, от торбата със змии да хванеш най-малко хапещата.
Наскоро четох за опасните вещества, които се съдържат в слънцезащитните продукти на Л'Ореал, продавани под марката Ла Роше и как са ги пробутали да минат за разрешение за употреба. Май бях пуснала и линк към статията тук.

Последна редакция: пт, 31 май 2019, 04:26 от Diorela

# 519
  • Мнения: 10 251
Искам да ви попитам като по-опитни да ми кажете проблем ли е смесването  на няколко базови масла? Снощи следвах една рецепта уж за косопад. И в нея имах две базови масла – от гроздови семки и жожоба. Добре, но не съм видяла че жожобата ми е на свършване, а трябваше да сложа 44мл от него. В крайна сметка имах само 20 мл от него. Посегнах към ямайско черно рициново масло. Взе че и то свърши. С тия тъмни шишета въобще не съм обърнала внимание къде какво е останало. Та на края допълних с кайсиево. Голяма манджа с грозде сътворих. После добавях по 30 капки от розмарин, sage и cedarwood (поне с тях намах проблем). Но с базовите голяма каша настана. Мислите ли, че би било проблем? Да го изхвърлям ако трябва.

# 520
  • Мнения: 6 843
Искам да ви попитам като по-опитни да ми кажете проблем ли е смесването  на няколко базови масла? Снощи следвах една рецепта уж за косопад. И в нея имах две базови масла – от гроздови семки и жожоба. Добре, но не съм видяла че жожобата ми е на свършване, а трябваше да сложа 44мл от него. В крайна сметка имах само 20 мл от него. Посегнах към ямайско черно рициново масло. Взе че и то свърши. С тия тъмни шишета въобще не съм обърнала внимание къде какво е останало. Та на края допълних с кайсиево. Голяма манджа с грозде сътворих. После добавях по 30 капки от розмарин, sage и cedarwood (поне с тях намах проблем). Но с базовите голяма каша настана. Мислите ли, че би било проблем? Да го изхвърлям ако трябва.

Аз си смесвам от гроздови семена, жожоба и кайсиево + рициново от аптеката и още други в крема за ръце, който си забърквам и съм много доволна. И четирите са хубави масла с добро действие на кожата, предполагам и на косата ще е добро.
За ямайско черно рициново масло нищо не мога да кажа.

ЕМ ми се струват в по-голямо количество. Не  е добре да се ползват в големи количества. Поне така пишат д-р Денкови в тази книга: https://www.orangecenter.bg/narachnik-po-aromaterapija-product-22622.html

# 521
  • Мнения: 18 542
Но с базовите голяма каша настана. Мислите ли, че би било проблем? Да го изхвърлям ако трябва.
Надали си повредила особено рецептата. Аз не бих изхвърлила толкова масло, за което съм давала пари Simple Smile

# 522
  • Мнения: 10 251
Благодаря ви Simple Smile Ами ще ползвам пък дано не се опъпча, че в повече ми дойдоха обривите тоя месец. То ме бе на лъце, то не бе вагинален от антибиотик, а иначе съм желязна. Но май с възрастта човек всичко трябва да очаква.

Diorela ще прочета линка, но вече смесих. Базовите ми почти 100мл и малко в повече на око. Ще се наблюдавам ако нещо стане реакция спирам Simple Smile.

Редактирам се: това книга било. В момента няма как да я намеря.

# 523
  • Мнения: 6 843
Успех, vici75!

Днес в "Бразди" пуснаха интересен филм за български производител на студено пресовани масла. От 4 минута жената говори за маслата, които се предлагат у нас и годност, че често не са студено пресовани и не може срокът на годност да е 2 години,  че истинските правят утайка.

https://bnt1.bnt.bg/bg/a/interesna-istoriya-s-blgarski-studeno-presovani-masla

Намерих фирмата - Vim production ltd
Не зная къде ги продават.  Оказа се, че имат и интересни брашна от ядки. Ето сайтове им и фб страница:

https://www.facebook.com/pg/Vim-production-ltd-273449089423835/posts/

http://www.vimltd.eu/

http://brashno.vimltd.eu/


ПС Не зная защо, системата не приема линка към филма на БНТ да бъде пуснат тук като вмъкнато видео. Оставям го така, както излиза.

Последна редакция: сб, 01 юни 2019, 15:43 от bubanka

# 524
  • Sofia, Bulgaria
  • Мнения: 33
Не е вярно, има доста марки, които стават за вътрешна употреба, и на които го пише на опаковката.


До колкото съм запозната само маслата на young living стават за вътрешна употреба .Моя позната даваше на сина си маслото от тамян на горната марка ,по 1 капка сутрин и вечер на гладно .

Общи условия

Активация на акаунт