Сглобяеми къщи 4

  • 110 902
  • 776
  •   1
Отговори
# 120
  • До морето :)
  • Мнения: 328
Здравейте!
И аз се включвам в тази тема. Започвам да ви следя от началото. Има какво да чета. После ще питам.
Хубав ден!

# 121
  • Мнения: 163
Дали някой има мнение за тази фирма https://mobilehomes.bg/index.php/bg/sgyvaemi-kashti/60-67?

# 122
  • Мнения: 6 294
А, ако се строи къща под 100кв.м. без фирма, а с бригада, трябва ли да има технически надзорник или е пожелателно?
Не съм проверявала дали е задължително, но със сигурност е препоръчително, първо за да следи процеса все пак, дали се спазва проекта и най-вече отстоянията, да изготвя документите в процеса на строителство и накрая да подготви цялата документацията за издаване на разрешение за ползване. Ние имаме технически ръководител на обекта - фирма за строителен наздор.

# 123
  • Мнения: 1 776
А, ако се строи къща под 100кв.м. без фирма, а с бригада, трябва ли да има технически надзорник или е пожелателно?
Не съм проверявала дали е задължително, но със сигурност е препоръчително, първо за да следи процеса все пак, дали се спазва проекта и най-вече отстоянията, да изготвя документите в процеса на строителство и накрая да подготви цялата документацията за издаване на разрешение за ползване. Ние имаме технически ръководител на обекта - фирма за строителен наздор.
Колко струва строителния надзор? И с него може ли до окончателното построяване да не посещавате обекта?

Последна редакция: чт, 20 фев 2020, 12:30 от silvi_7878

# 124
  • Мнения: 6 294
silvi_7878, СН като цяло го оферират между 500 - 1000 лв. За съжаление не те заместват изцяло на обекта и не може да не го посещаваш. Най-малкото имаш да извършваш плащания и трябва да си сигурен, че въпросните работи са извършени от строителя. СН рядко се мяркат там. Общо взето посещават обекта на няколко основни фази на строителство. По-коректните може и по-често да посещават обектите. При нас до сега са идвали два пъти. При определяна не линията за строителство  и при наливането на бетона на оградата.

# 125
  • Мнения: 1 776
А според квадратурата на къщата ли се определят цените на този строителен надзор. Чудя се и по принцип ако нямат плащания към строителя, защо всеки ден хората ходят на обекта. В случай, че разбирам нещо, да ходя, но като не разбирам защо да си губя времето? Надявах се стрпителния надзор да дава спокойствие за доброто изпълнение на обекта.

# 126
  • Мнения: 110
Ето и обещаната снимка от къщата ми от дървена конструкция.

Началото!

# 127
  • Мнения: 6 294
А според квадратурата на къщата ли се определят цените на този строителен надзор. Чудя се и по принцип ако нямат плащания към строителя, защо всеки ден хората ходят на обекта. В случай, че разбирам нещо, да ходя, но като не разбирам защо да си губя времето? Надявах се стрпителния надзор да дава спокойствие за доброто изпълнение на обекта.
Ами не е спрямо квадратурата, а до колкото знам се определя по методика на Камарата на инженерите, но най-общо е процент върху стойността на строително-монтажните работи на къщата.
Този процент варира.
bella74, ние очаквахме да видим завършената къща, а не констуркциите.

# 128
  • Мнения: 6
Здравейте на всички, моля да ме извините, ако въпроса ми не е уместен и не е за тази тема.
От миналата година с моя приятел искаме да строим сглобяема къща, но уви не можем да получим виза за проектиране от общината. Оправданието е "има заведено дело срещу устройственият план" елате след месец. И така в продължение на година всеки месец общината ни мотае и вечният отговор е елате след 30 дни. Януари месец ни казаха всичко е на финала има светлина. Днес отговора беше, че жената която е завела иска е починала и щяли да търсят наследниците.
В същото време за тази една година в квартала се построиха 4 къщи.
На няколко места четох, че може да се избегне този момент с визата, моля ако някой е компетентен в тази област да даде мнение.
Следващата седмица обмисляме да се свържем и с адвокат по строително право.

# 129
  • Мнения: 6 294
Здравейте на всички, моля да ме извините, ако въпроса ми не е уместен и не е за тази тема.
От миналата година с моя приятел искаме да строим сглобяема къща, но уви не можем да получим виза за проектиране от общината. Оправданието е "има заведено дело срещу устройственият план" елате след месец. И така в продължение на година всеки месец общината ни мотае и вечният отговор е елате след 30 дни. Януари месец ни казаха всичко е на финала има светлина. Днес отговора беше, че жената която е завела иска е починала и щяли да търсят наследниците.
В същото време за тази една година в квартала се построиха 4 къщи.
На няколко места четох, че може да се избегне този момент с визата, моля ако някой е компетентен в тази област да даде мнение.
Следващата седмица обмисляме да се свържем и с адвокат по строително право.
Няма как да избегнете издаването на виза за проектиране. С нея започва цялото проектиране. На не я се нансят всички параметри на застрояването. Ако няма одобрен ПУП или ОУП също нищо не може да направите.  Тези къщи, които казвате, че междувременно са построени, най-верятно с отдавна издадена виза, преди поредното изменение на устройственият план или пък въпросното изменение не касае техните имоти.
Тези обжалвания и дела наистина са много продължителни, така че се въоръжете с търпение. При нас беше същото. Чакахме издаване на виза 11 месеца, точно защото се обжалваше заповедта на кмета за изменение на ПУП.

# 130
  • Мнения: 729
чудя се, няма ли вариант предварително да се проверят тези неща?В момента съм в процес на търсене на парцел и се чувствам все по-объркана за какво да следя,ей от тия неща се притеснявам.

# 131
  • Мнения: 6 294
чудя се, няма ли вариант предварително да се проверят тези неща?В момента съм в процес на търсене на парцел и се чувствам все по-объркана за какво да следя,ей от тия неща се притеснявам.
Ами по принцип информация за имота може да се получите в техническата служба на дадената община, но за целта трябва да знаете номера на имота от кадастралната карта или пък ако не го знаете, може  да отидете заедно с продавача с неговите документи и да ви обяснат какви са стъпките, които следва да се извървят до получаването на виза за проектиране и това колко време ще отнеме. Има продавачи, които са извадили виза за проектиране и тогава е най-добре, зящото веднага може да прецените какво може да се построи.

# 132
  • Мнения: 6
Благодаря за бързият отговор. Просто вече сме супер объркани и изморени от чакане на "чудото да се случи".
А между временно ни се случи и най-хубавото, чакаме първата си рожба 😇😊 и просто сме поставени в сложна ситуация 😐
Здравейте на всички, моля да ме извините, ако въпроса ми не е уместен и не е за тази тема.
От миналата година с моя приятел искаме да строим сглобяема къща, но уви не можем да получим виза за проектиране от общината. Оправданието е "има заведено дело срещу устройственият план" елате след месец. И така в продължение на година всеки месец общината ни мотае и вечният отговор е елате след 30 дни. Януари месец ни казаха всичко е на финала има светлина. Днес отговора беше, че жената която е завела иска е починала и щяли да търсят наследниците.
В същото време за тази една година в квартала се построиха 4 къщи.
На няколко места четох, че може да се избегне този момент с визата, моля ако някой е компетентен в тази област да даде мнение.
Следващата седмица обмисляме да се свържем и с адвокат по строително право.
Няма как да избегнете издаването на виза за проектиране. С нея започва цялото проектиране. На не я се нансят всички параметри на застрояването. Ако няма одобрен ПУП или ОУП също нищо не може да направите.  Тези къщи, които казвате, че междувременно са построени, най-верятно с отдавна издадена виза, преди поредното изменение на устройственият план или пък въпросното изменение не касае техните имоти.
Тези обжалвания и дела наистина са много продължителни, така че се въоръжете с търпение. При нас беше същото. Чакахме издаване на виза 11 месеца, точно защото се обжалваше заповедта на кмета за изменение на ПУП.

# 133
  • Мнения: 6 294
Simona sg, първо честито за хубавата новина! Със сигурност, бебчето ще ви бъде приоритет, но паралелно с това ще си движите и нещата по мечтаната къща. Опитайте се да намерите читав архитект, който работи с въпросната община, за да съдейства за тази визата, а и в последствие за проектите. Обичайно такива архитекти, които работят добре с общината, имат сътоветните контакти и много по-бързо се оправят с всички документи и разрешителни. Отледайте се около общината дали има офиси на такива архитектурни или проектантски бюра/офиси. Поразпитайте в района за отзиви от добри архитекти. Това беше ключът при нас.
Предишният собственик на имота се опита да се справи сам и това му отне 7 месеца. За останалите 4 нашият архитект ни извади визата. След това цялото проектиране до издаването на разрешение за строеж мина сравнително бързо - 5 месеца, в които един отпускарски, в който общината почти не функционираше и един в местни избори, т.е. можеше дори и за по-картък период от време да се издаде РС.

# 134
  • София
  • Мнения: 1 715
Някой правил ли е проверка на състоянието на конструкцията на къщата си след поне 5 години експлоатация?

Интересува ме какво става при недобре изпълнени дишащи покрития и има ли загниване. Сега чета точно за лошата практика да се слага EPS върху OSB, което дори най-препоръчваните фирми правят, струва ми се. В Гугъл излизат потресаващи неща.
Отделно, самият стиропор си има определено време живот според производителя. Строителите му дават 5 години гаранция. След това не се разпада веднага, разбира се. Но така или иначе старее и му се влошават качествата.

Та това е въпросът - има ли отваряли мазилката, има ли ремонтирали подобна къща?

Ясно е, че всичко може да изглежда хубаво и впечатляващо, като е ново Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт