Организации на родители на деца с увреждания

  • 4 555
  • 37
  •   1
Отговори
# 15
  • При рома, пурите, какаото и бабиериндосите
  • Мнения: 3 607
Ами защото това дете - детето с увреждане, с раждането на второто дете не започва да се обслужва само изведнъж и продължава да съществува, нали? Дори работещите майки могат да получават половината майчинство. Сега се обсъждат два законопроекта и двата предлагат вариант работещата майката да продължи да получава цяло майчинство, за да може да наеме бавачка- става въпрос за всички майки на всички деца.

# 16
  • Мнения: 430
Момичета, следя темата с интерес!

Довечера ще систематизирам всичко, което вие повдигнахте като проблем и ще го постна за коментари, за да мога да го изнеса на утрешната среща. Тази среща е неформална, а по-скоро опознавателна, но на нея ще стане ясно кой какъв е и за какво се бори. На 1 юли, всички искания ще бъдат обединени в обща платформа и ще се пуснат в общественото пространство под формата на открити писма. Ще бъдат популяризирани и на самия протест, затова ще ви помоля, ако можете и имате желание, да го подкрепите. След това ни предстои кръгла маса с представители на всички тези организации, борещи се за по-добър живот на децата ни, както и на институциите, отговорни за това. Ще се опитаме да предизвикаме широк медиен и обществен отзвук.

Наясно сме обаче, че борбата едва започва и много усилия и време ще са необходими, за да се решат поне част от проблемите... Ще ни е нужна всяка и всякаква помощ!

Ще се допитваме до вас, във връзка с всяка предприета стъпка и се надяваме заедно да успеем да направим света малко по-добро място за децата ни!

# 17
  • При рома, пурите, какаото и бабиериндосите
  • Мнения: 3 607
Кика, не се притснявай, до довечера аз ще ви го пратя оформено.

# 18
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
Живко е прав за майчинството - то и сега се ИЗПЛАЩА процентно за първото дете - не цялата сума, но част от нея.

Аз въпреки възможните облаги за мен самата не мисля, че може и трябва да се плаща за двете деца едновременно - никой не е виновен ако една майка реши да ражда всяка година и желанието за дете трпябва да се покрива поне частично с възможност - а не децата да се превърнат в доход - циганите ще са перфектно - 3 години по 1 дете - 3 деца по 160лв месечно за всяко - представи си за какви доходи говорим! ТАка, че за мен това не  еразумно решение и искане!
А виж вече по програмата ЛА - считам, че евентуално трябва да има някакъв компромис - хем да си остава ЛА хем и за второто дете да се помага - защото наистина ЛА се дава когато детето но е в състояние да се гледа само. Все пак предполагам ЛА не се става за куцане и заекване...

# 19
  • При рома, пурите, какаото и бабиериндосите
  • Мнения: 3 607
ХМ- ми да не се включваме тогава в протеста щом всичко е наред. Програмата ЛА няма нищо общо с майчинството и това за което се борят майките, та значи проблеми нямаме?!?!?
Поне си направете труда да прочетете проекто- законите преди да пишете такива глупости. Защо за близнаците да се иска двойно майчинство- и с право, а за две деца, които се отглеждат в семейството да не може. Който иска да пише - с вятърни мелници нямам намерение да се боря.

# 20
  • sofia
  • Мнения: 7 477
всичко се прави за децата на България и СМЕ длъжни да подобрим нещо в тоя порочен кръг.........

Та,хайде нека поне в тоя форум няма ........по-такива постинги
който иска-прави,който не-нека поне не се оплаква.

# 21
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
Валче, нещо не си в настроение май
Не мислиш ли, че всеки може да разсъждава - независимо дали правилно или не? Резкия ти тон е просто излишен.
Аз казах моята позиция за това защо НЯМА да се приеме това решение - защото има твърдемного хора, които ще го превърнат в БИЗНЕС и ще го ОПОРОЧАТ. Иначе и аз нямам нищо против да взимам и за двете деца. НО! До колкото знам ВЗИМА се ПОЛОВИНАТА от майчинството за първото за остатъка от време при застъпване на 2 деца! Така, че не е съвсем без нищо - аз четох и питах по форуми и казаха - като излезна задължителните 40 дни преди и после в болнични - остатъка за Дани ще ми платят като, че ли съм се върнала на работа - 50%. И това си е нещо - не че не искам всичките пари и не че ще са ми излишни /щото Дани няма да спре да папка и да има нужда от памперси идр неща/.

А имах в предвид, че ако не друго - да се борим за това поне майките-ЛА да могат да получават парите за работата която няма да спрат да вършат като ЛА! Просто ако не можем да се преборим с целия проблем - поне да обособим НАЙІНАБОЛЕЛИТЕ въпроси и поне за тях да искаме нещо! ПЪк и считам, че давта случая са коренно различни наистина и могат да се разглеждат поотделно.

КАкто и да е - надявам се, че ще спрем с острите реплики особено една към друга - излишно и неподходящо за нашия форум. ВИнаги сме спазвали добрия тон и толерантността - не мисля, че си струва сега когато трябва да се обединят усилията - да се разцепваме, защото на някой не му харесва чуждото мнение!

# 22
  • При рома, пурите, какаото и бабиериндосите
  • Мнения: 3 607
Цитат
НО! До колкото знам ВЗИМА се ПОЛОВИНАТА от майчинството за първото за остатъка от време при застъпване на 2 деца! Така, че не е съвсем без нищо - аз четох и питах по форуми и казаха - като излезна задължителните 40 дни преди и после в болнични - остатъка за Дани ще ми платят като, че ли съм се върнала на работа - 50%. И това си е нещо - не че не искам всичките пари и не че ще са ми излишни /щото Дани няма да спре да папка и да има нужда от памперси идр неща/.
Няма такова нещо!!!!Получаваш едно майчинство!!!! Ползваш последното възникнало основание за такова- демек за второ дете. И това го казвам не защото не ми харесва мнението ти, а просто защото не е вярно.

# 23
  • При рома, пурите, какаото и бабиериндосите
  • Мнения: 3 607
Ето това формулирахме със Живко- идеите са всъщност негови. Аз само бера лаври Mr. Green
Е - трябва да се изпипа, но затова разчитам на вас. Очаквам още предложения. На организаторите на протеста ще пратя това засега.
*****
1.   Да има професия Родител на дете с увреждане и всичко което произлиза от тази формулировка- Партида на професия Родител на дете с увреждане в НОИ, социални и здравни осигуровки , Това да е право само на Родителя! Това да бъде право на родителя независимо от степента на "неспособност за социална адаптация" определена от ТЕЛК.
 Да се даде право на единия родител на дете с увреждания до определена възраст (независимо от процента) да бъде негов личен асистент. Това право изрично да се разграничи от програма "Личен асистент", която е насочена към намаляване на безработицата, а не към подпомагане на хората, респ. децата с увреждания.
Родителят, който ползва това право, да бъде нещатен служител на Агенция "Социално подпомагане", с трудов договор с агенцията и всички права и задължения, произтичащи от този договор:
стаж, социални и здравни осигуровки, премии, удръжки, както и ограничение да не може да работи по друг трудов или граждански договор или като ЕТ.
Процентът да влияе единствено на срока на договора. Ако детето посещава детска градина или ходи на училище, договорът да бъде на половин работен ден.
2.   Родителят с професия Родител на дете с увреждане да има право да получава майчинство според Законите на  Република България, независимо дали става въпрос за детето с увреждане- ако е във възраст до две години, или за второ и следващо дете.

3.   Детски Градини:
- държавна субсидия за ДГ, които отговарят на определени условия (специалисти, оборудване) и кандидатстват за нея. нещо като акредитация. По този начин да бъдат стимулирани да се борят за повече средства и да се борят да са в състояние да покрият изискванията. За тях да е привилегия да отглеждат дете с увреждане, а не трудна задача. Да се направят програми за обучение на учителите в датските градини, да се научат да работят с деца с увреждания.

# 24
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
Цитат
НО! До колкото знам ВЗИМА се ПОЛОВИНАТА от майчинството за първото за остатъка от време при застъпване на 2 деца! Така, че не е съвсем без нищо - аз четох и питах по форуми и казаха - като излезна задължителните 40 дни преди и после в болнични - остатъка за Дани ще ми платят като, че ли съм се върнала на работа - 50%. И това си е нещо - не че не искам всичките пари и не че ще са ми излишни /щото Дани няма да спре да папка и да има нужда от памперси идр неща/.
Няма такова нещо!!!!Получаваш едно майчинство!!!! Ползваш последното възникнало основание за такова- демек за второ дете. И това го казвам не защото не ми харесва мнението ти, а просто защото не е вярно.

ок няма да споря защото не мога да открия темата за тези неща - и то няколко теми вкл лично моя.
адвокатите във форума писаха, че като излезна в 40 дни ще ме "върнат на работа" ще взимам 90% от заплатат както се полага при болнични + 50% от остатъка за майчинството за първото дете - както се полага пир връщане на работа при дете под 2г /изплаща е майчинството на 50% за оставащото време/!
моля те ако знаеш къде да чета по въпроса дето ти си писала - дай линк да чета щото септември идва ей сега

# 25
  • При рома, пурите, какаото и бабиериндосите
  • Мнения: 3 607
Може би говорим за различни неща. Ако се върнеш преди края на майчинството- до навършване на две години на детето ти се изплаща 50% от майчинството. Но това не означава, че ако второто ти дете се роди преди да изтече първото ти майчинство ще получаваш и половината от първото за оставащото време до две години. В такъв случай майките на близнаци не трябва да се оплакават защото би означавало, че получават по едно майчинство за всяко дете- на практика те сега се борят за това, защото досега и тризнаци да имат им се полага майчинството само за третото дете, като се приема един от тризнаците за трето. С болничния - каквото е времето от 45 дена преди раждането до изтичането на общо 135 дена както е по закона- да- ще ти се плаща все едно си се върнала на работа -50% плюс 90% от средната заплата коята ти се формира за 6 месеца назад. Но тази заплата не е твоята заплата, а майчинството за първото дете. Значи 90% от 160 ли беше майчинството+50% от 160 или 144+80=224- но това е само за 135-те дни. След това подаваш молба за ползване на отпуск по майчинство и основание за това е последното възникнало събитие- раждане на второто ти дете. 160лв!

# 26
  • София
  • Мнения: 9 860
аз искам пак да си кажа мнението за детските градини.Много ми хареса това ,което е написала Йосариан,че за градините трябва да е привилегия,а не трудна задача да работят с нашите деца.Защото всяка от нас ще е щастлива да остави детето си в ръцете на опитни специалисти,а в същото време детето да има възможност да общува със здрави деца.Както и не бихме си оставили децата на хора,които видимо нямат желание/а може би и възможност/да се грижат за него.Мен обаче много ме притеснява като цяло нагласата,начина на мислене не само на персонала,а и на обществото като цяло.Доста време сигурно ще мине ,докато начина на мислене по тези въпроси се промени.Дано да стане!

# 27
  • Мнения: 430
Ето това формулирахме със Живко- идеите са всъщност негови. Аз само бера лаври Mr. Green
Е - трябва да се изпипа, но затова разчитам на вас. Очаквам още предложения. На организаторите на протеста ще пратя това засега.
*****
1.   Да има професия Родител на дете с увреждане и всичко което произлиза от тази формулировка- Партида на професия Родител на дете с увреждане в НОИ, социални и здравни осигуровки , Това да е право само на Родителя! Това да бъде право на родителя независимо от степента на "неспособност за социална адаптация" определена от ТЕЛК.
 Да се даде право на единия родител на дете с увреждания до определена възраст (независимо от процента) да бъде негов личен асистент. Това право изрично да се разграничи от програма "Личен асистент", която е насочена към намаляване на безработицата, а не към подпомагане на хората, респ. децата с увреждания.
Родителят, който ползва това право, да бъде нещатен служител на Агенция "Социално подпомагане", с трудов договор с агенцията и всички права и задължения, произтичащи от този договор:
стаж, социални и здравни осигуровки, премии, удръжки, както и ограничение да не може да работи по друг трудов или граждански договор или като ЕТ.
Процентът да влияе единствено на срока на договора. Ако детето посещава детска градина или ходи на училище, договорът да бъде на половин работен ден.
2.   Родителят с професия Родител на дете с увреждане да има право да получава майчинство според Законите на  Република България, независимо дали става въпрос за детето с увреждане- ако е във възраст до две години, или за второ и следващо дете.

3.   Детски Градини:
- държавна субсидия за ДГ, които отговарят на определени условия (специалисти, оборудване) и кандидатстват за нея. нещо като акредитация. По този начин да бъдат стимулирани да се борят за повече средства и да се борят да са в състояние да покрият изискванията. За тях да е привилегия да отглеждат дете с увреждане, а не трудна задача. Да се направят програми за обучение на учителите в датските градини, да се научат да работят с деца с увреждания.



Приемам, че това са най-наболелите въпроси и ги копирам, за да ги покажа на утрешната среща. Но правя уговорката, че до оформянето на окончателен вариант на откритото писмо  има още време (макар и малко) и затова мислете и непременно пишете, ако смятате още нещо за важно ( аз, например, бих обърнала внимание и на проблемите с подсигуряването на задължителните храни, лекарства и апаратура, за дечицата с различни заболявания, за което съдя че е доста проблемно, четейки темата за регистъра на нуждаещите се деца...)

yosarian , много бих се радвала ако ти, или някоя друга от майчетата в този форум, на която й се ангажира с въпросните проблеми, решите да вземете участие в обсъждането им утре. Пишете ми на лични, за да ви дам адрес, телефон и друга информация!

# 28
  • Мнения: 1 193
Хареса ми това което направихте,формулиралисте го страхотно.Почуствах се някак обнадеждена,че утре ще го прочетат а после и ще се приеме и ще стане нещо реално.Толкова малко искаме,а толкова трудно ще го постигнеме.Успех.

# 29
  • София
  • Мнения: 2 262
Първо да се извиня че толкова късно се включвам!
Искам да пиша по въпроса за ЛА! Аз бях такава на моя син до 1 май, принудих се да се откажа и да подам молба, че съм си намерила нова работа! Първо защото, СОЦИАЛНИТЕ категорично ми отказаха каквото и да е обслужване по предстоящото ми раждане и майчинство! Казаха ми, че нито мога да ползвам 135 дни болничен, нито след това майчинство 2 години! Ако изляза в техния договор по майчинство, просто ще бъда като всички майки на които 1 година изплащат СОЦИАЛНА ПОМОЩ В РАЗМЕР НА 100 лв. ЗА ОТГЛЕЖДАНЕ НА ДЕТЕ ДО 1 ГОДИНКА!
Незнам Живко от къде имаш друга информация, и според теб мен излъгали ли са ме?
Единственото което ми предлагаха негласно беше да си остана личен асистент до края на годината, да си получавам заплатата и това е, нямало смисъл да правя друго! Е аз намерих друг вариант, по-добро за нас като вариант!
Ако искате ще ви разкажа и какъв ад ми беше напускането, със скандали че трябва да върна парите, които до тук са ми изплатили като заплати и такива викове, и то не само от социалните, но и в бюрото по труда! А това към кои преговори да го добавя, а кажете ми, бременна жена в 7 месец стои права  и и се нарежда какво трябва да направи с викове и заплахи?
Питайте ако нещо не ви е ясно!

Общи условия

Активация на акаунт