Къде си търсите работа - сайт за обяви или Фейсбук?

  • 4 235
  • 19
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3
Тъй като планирам скоро да се връщам на трудовия пазар и предполагам, че доста съм изостанала от актуалните тенденции, се чудя дали Фейсбук вече е достатъчно надежден източник на обяви за работа.

Скоро ме поканиха в тази група https://www.facebook.com/groups/obiavizarabota/ и гледам, че често пускат обяви, и то за разнообразни позиции. Интересното е, че някои от тях дори ги няма в Jobs.bg, да не би HR-ите вече да са се преориентирали тотално към социалните мрежи? (И Linkedin в това число)

# 1
  • Мнения: 1 184
Че кога фейса е бил източник за намиране на работа , още повече пък надежден???
Най доброто място за търсене на работа все още според мен си е класиката Jobs.bg.

# 2
  • Мнения: 10 698
HR-ките няма как да се ориентират само към социалните мрежи. Следят и специализираните сайтове. Друг е въпроса колко от тях са сериозни и изобщо стават за работата, чиято позиция заемат телом. Лично аз съм се сблъсквал с абсурди. Най-добре работа се търси чрез лични контакти. В момента пазара е в нещо като колапс - има остра нужда от кадри, които са специалисти в областта си. Университетите бълват тотално неподготвени за реалната работа хора, чието обучение на място отнема време, а в някой неща то не може да се отдели за пълно обучаване на кадри. Друг е въпроса с текучството. Но да не се отклоняваме. Следи сайтовете специализирани в предлагането на работа, но си използвай и личните контакти. Едно е да те оценява човек който не те познава, съвсем друго е някой с който си работила да даде мнение. В крайна сметка работодателя решава. Успех в търсенето !

# 3
  • Мнения: 8 802
Според мен само в сериозните сайтове за работа.  Във Фейсбук има отвреме навреме хубави позиции, когато в някоя група за нещо друго някой рекламира  позиция и търси да препоръча познати.

# 4
  • Мнения: 4 808
Винаги съм си намирала работа или чрез познати или чрез jobs-а. Преди няколко месеца използвах група във фб, за да намеря човек, пълен провал беше. Наскоро ми се обади приятелка да пита за някой сигурен човек, доста младички са взели в тяхната фирма, едно не ставало за нищо. Вече съм се убедила от личен опит и наблюдения, че обикновено най-добра работа вършат хората във възрастовата граница 30-45 год. Повечето имат семейства, деца и отговорности, опитват се да се докажат и да се наложат, от друга страна още не са уморени и обезверени. Не че и там няма изключения...

# 5
  • Мнения: 3 732
Разчитам само на джобса. А много искам да си намеря хубава работа чрез познат, но уви - нямам.
Фб никога не съм имала.

Моя проблем е че не знам какво точно ми се работи. Знам си и претенциите.
А компромисите ми тежат ...

# 6
  • София
  • Мнения: 7 990
Jobs.bg и Linkedin.com

# 7
  • Мнения: 1 788
Разчитам само на джобса. А много искам да си намеря хубава работа чрез познат, но уви - нямам.
Фб никога не съм имала.

Моя проблем е че не знам какво точно ми се работи. Знам си и претенциите.
А компромисите ми тежат ...
Ти трябва да помислиш не какво ти се работи, а какво можеш да правиш. Какво образование и умения имаш. Така ще ти е по-лесно.

# 8
  • Мнения: 10 698
  В Linkedin може да се намери евентуално работа в София или в чужбина и то пак с много уговорки. Фейсбука няма какво да го коментираме - там е несериозно. Все едно в Инстаграм или Туитър да търсиш работа.
   Имаше една тема за CV-та. Който търси работа трябва внмателно да я прочете. CV-то е ключов фактор. Останалото като мотивационни писма и куп други неща са просто чесане на ЕГО на HR и мениджъри и нямат никаква, ама абсолютно никаква смислова стойност.
     CV и препоръки, какво си работил и по какви проекти. С това познавам хора които наети във фирми, които не са търсили служители. Останалото е премерен риск и претенции и късмет.

# 9
  • София
  • Мнения: 12 374
  В Linkedin може да се намери евентуално работа в София или в чужбина и то пак с много уговорки. Фейсбука няма какво да го коментираме - там е несериозно. Все едно в Инстаграм или Туитър да търсиш работа.
   Имаше една тема за CV-та. Който търси работа трябва внмателно да я прочете. CV-то е ключов фактор. Останалото като мотивационни писма и куп други неща са просто чесане на ЕГО на HR и мениджъри и нямат никаква, ама абсолютно никаква смислова стойност.
     CV и препоръки, какво си работил и по какви проекти. С това познавам хора които наети във фирми, които не са търсили служители. Останалото е премерен риск и претенции и късмет.
Мъжът ми започна на ново място в началото на октомври след като ейчарка го попита в LinkedIn дали обмисля смяна на компанията и го покани за интервю. Е, отиде, после на още 3 и го взеха.

С мен пък в LinkedIn най-често се свързват ейчари с оферти за чужбина - последната година за Словакия и Белгия, а онзи ден за Холандия. Всеки път възпитано отказвам.

Не подценявайте LinkedIn, хора - особено ако сте в софтуерната сфера, но и не само.

# 10
  • Мнения: 558
Фирмите вече използват и социалните мрежи за търсене на персонал - Фейсбук, Инстаграм, но не публикуват в групи, а директно на тяхната страница в съответната социална мрежа. За да достигне до теб дадена обява, в този случай трябва да си харесал страницата на компанията или поне да я преглеждаш от време на време.

Има обяви и по различни групи за търсене на работа, но те не са от големи компании, а са по-скоро от малки, собственици на бизнес или някой, който си търси детегледачка, бояджия или човек за някаква друга услуга.

Иначе, както и Таис е отбелязала, в Linkedin обяви също се публикуват и ХР специалистите преглеждат профили и се свързват с теб, ако преценят, че опитът ти отговаря на това, което търсят.

За мен публикуването на обяви в социалните мрежи е напълно в крак с времето.

Аз в момента също съм в процес на търсене на нови възможности, като целя и промяна на професионалната сфера и се надявам да се ориентирам бързо. Уви, лични контакти, на които да разчитам за намиране на работа, нямам и затова по принцип доста недолюбвам този вариант -  хората, които са с по-ограничена мрежа от контакти, са доста прецакани и пропускат хубави възможности.

# 11
  • Мнения: 10 698
    Не съм съгласен с горенаписаното.Не искам да отварям въпрос за компетенцията на HR-ите ! Много фирми изобщо нямат такива и не набират персонал чрез интернет, а със питане - "Кажи ми някой който да става!". В момента ситуацията е такава, че глад за кадри има. Човек който си е специалист в областта няма да тръгне да търси чрез фейсбук или инстаграм обяви за работа. Да не говорим, че има и така нареченото "крадене на кадри", при това не на отделни хора, а на цели екипи.
     Linkedin е сериозна платформа, но е работеща или за чужбина или за София, за по-малки градове където няма концентрация на фирми - забравете.
      В България има много фирми, които работят за големи коорпорации и съм виждал, че в тези фирми изобщо няма HR  позиция. Даже няма и мениджърски отдел. Има един ръководител на екип, който ръководи и офиса, евентуално секретарка и останалите са служители. Няма разтакаване, няма излишни длъжности и се работи стегнато.В такъв клон на фирма заплатата е добра, работят тесни специалисти, основно за чужбина и не можеш да намериш информация за тях в интернет. Даже и на сайта на фирмата "майка" не е обелязано че има офис в България, но хората си работят, плащат си данъците, получават си заплатите и всичко е пей сърце.
      Работа се търси не само чрез лични контакти, а чрез лични професионални такива. Човек си гради име, което работи за него. Когато си специалист в областта си и работиш сериозно, хората в сферата в която си те научават. Това се вижда по резултатите ти. Търсенето на работа е и късмет. Обаче да вярваш на обяви от Фейсбук или Инстаграм е меко казано смешно. Не че не се е случвало на интервюта за работа във филиали на западни компании, правещия мениджър/HR интервю да е пълен галош и да пригазва глупости, че и да си вярва. Но това е друга тема. Сериозните компании имат сериозен подход. 
     

# 12
  • София
  • Мнения: 38 476
И аз бях скептична към ФБ преди.
Сега имам страница за частни уроци и доста клиенти излизат оттам.
Също така участвам в групи за фрийленс, преводи и т.н. Има и фирми, които търсят там.
Зависи какво търсите.

# 13
  • Мнения: 3 044
За София - бих препоръчала LinkedIn. Всички големи фирми са там, пускат обяви, контактват директно, ако някой им се стори подходящ. Може и да пишете директно на HR. Аз лишено съм получавала няколко предложения за интервюта там. Jobs.bg от сайтовете. Освен това, ако ви хареса конкретна фирма - може да влезете в сайта им и да видите дали има обявени позиции.

# 14
  • Мнения: 775
Според мен jobs.bg си остава един от най-добрите начини да намериш работа. Във Фейсбук също има обяви, най-често таргетират хора според местоположение и интереси. Например: търсят човек, който се интересува от маркетинг, до 35 години, от София. Ако ти си харесвала такива страници и си на тези години, ще видиш обявата им. Но най-често същите обяви фигурират и в jobs.bg. Затова не пречи да се гледа и там.

Общи условия

Активация на акаунт