Математически турнири 1-4 клас. Тема №53

  • 88 465
  • 736
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 5 234
Защото ако разрешат, току виж и по-големите поискат да участват в състезания за по-малките. Simple Smile

# 46
  • Варна
  • Мнения: 4 444
Има деца големи таланти, които в трети клас са се явявали на общински кръг на НОМ за 4 клас във Варна, по точки минават на областен. Какво става после обаче, не се знае. Вероятно има изключения.

# 47
  • Варна
  • Мнения: 677
Изобщо не разбирам смисъла от това препускане...и като са се явили с 4 клас, какво? Нали догодина ще се наложи да се явяват пак с 4 клас по състезанията, заради приема в МГ? Какво печелят да бързат толкова да пораснат?

# 48
  • Мнения: 6 925
На ОМТ може със сигурност. Но бих апелирала да не го правите. Ако стане практика, не се знае до какво може да доведе, честно. А и от какъв зор, наистина. Нека си ги правят вкъщи децата.
На ОМТ съм чувала, че се явяват и дори ги "приемат" някои третокласници. Напоследък виждам, че от някои частни училища участват ученици от ПУК в 1 клас, първокласници във състезания за втори клас. На мен обаче ми отказаха от кварталното, сигурна съм, че не знаеха дали може и не им се занимаваше. Като цяло липсва прозрачност, а отделно не виждам какво толкова лошо ще се случи, ако го регламентират.
Миналата година за първи път се случи да бъдат допуснати няколко (мисля трима) третокласника. За мен това си беше категорично нарушаване на регламента на състезанието от страна на СМГ. Надявам се да не го правят повече и ще се аргументирам:
1. Състезанието е национално. Като такова то е безплатно и е предназначено като бюджет за четвъртокласници. Ако се допусне втора година такова нарушение, то от следващата година ще стане масова посещаемостта. Може да е тъпо, но защо трябва да се харчат тези средства?
2. Децата, които в 3-ти клас са се явили на ОМТ имат леко предимство пред тези, които не са се явявали. Не мисля, че това е честно спрямо спазващите регламента.
3. Създават се лоши условия на четвъртокласниците. Децата, които кандидатстват в СМГ са много и са в голям стрес на самото ОМТ. Наличието на повече деца и родители утежнява тяхната ситуация. Две поредни години има отзиви, че децата, които се явяват в другото училище домакин (не смг) не са при съвсем същите условия като децата, които се явяват в СМГ (не зная защо 2 години поред избират съдомакинство на училище около което се прави голям ремонт и шумът е огромен).
4. Някои по-малки деца, за които това състезание не е важно могат да създават шум и пречат на по-големите, за които това състезание е важно.
5. Има си регламент, толкова ли е трудно да се спазва? Критични сме към всеки, който нарушава правилата, но не и към себе си. Има пробни изпити по формата на ОМТ за трети клас, нищо не пречи на пробните детето да се запознае с формата.

# 49
  • Мнения: 333
последните задачи от общинския кръг на МОН са елементарни. Например тази геометричната спокойно може да се реши от второкласник, да не кажа и първи клас ако се намалят обиколките на 20 и 16. От друга страна и самото явяване на състезания за ПУК и първи клас си е препускане и не само това, според мен е много по-голяма загуба на време. Чудят се какво да измислят и затруднят децата, защото просто няма достатъчно материал в първи клас за състезания, да не говорим за ПУК. Също и глупавите изпити в някои училища за пук и 1 клас. Според мен ако пренасочи усилието от тези състезания към нормалната математика, може директно след втори клас да влезе детето в СМГто Simple Smile без да е бързало или учило повече и тогава ако му е призвание ще има и повече време да ходи на смислени мат състезания. Естествено, това го пиша само хипотетично. Няма как да стане с българската система, освен ако не учи дистанционно.

# 50
  • София
  • Мнения: 7 673
Мария, поради същите съображения апелирах по-горе да не се прави повече. Дано родителите и/или СМГ се усетят.

# 51
  • Мнения: 333
1. "защо трябва да се харчат тези средства?" -  По тази логика, защо да се харчат средства за безплатно състезание в СМГ, когато не всички 4то класници ще се явят на него, на неявилите се ще им раздадът ли ваучери? Това е както дяволът чете евангелието, направо е смешно. Не отричам, че ще има проблеми, например при евентуално много кандидати има вероятност да няма достатъчно места. Дори децата да влезнат, те не са емоционално зрели да се запишат (според мен). Но това за средствата ..
2. "Децата, които в 3-ти клас са се явили на ОМТ имат леко предимство" Децата които са ходили на състезания също са с предимство, както и тези които са ходили на курсове, както и тези които са от големите градове,  да продължавам ли? Такъв е животът, несправедлив.
3.  "децата, които се явяват в другото училище домакин (не смг) не са при съвсем същите условия като децата, които се явяват в СМГ" - това какво общо има с децата от 3 клас
4. "Някои по-малки деца, за които това състезание не е важно могат да създават шум и пречат на по-големите" - тоест вие имате информация, че тези три деца са пречили, а от 4 клас всички са си били тихички? Еми за какво са квесторите там? Всяко дете може да създава проблеми.
5. "Има си регламент, толкова ли е трудно да се спазва?" отново Регламентът, който признавам не съм чела. Еми той е писан от хора. Това ми прилича на дискусия пред органите на реда .. регламентите са за да се променят, светът се развива Simple Smile

И абстрахирайки се от СМГто, което го споменах между другото, въпросът беше защо е необходимо на официални състезания да има възрастово, класово и други ограничения. Сетих се за едно предаване за децата на един родител, те се явили и спечелили олимпиада по информатика, но им отнели грамотата, защото се оказало, че си учат в къщи и не за записани официално в съответния клас.
Fifiana, много готин и остроумен отговор, разсмя ме Simple Smile

# 52
  • Мнения: 8 073
...
5. "Има си регламент, толкова ли е трудно да се спазва?" отново Регламентът, който признавам не съм чела. Еми той е писан от хора. Това ми прилича на дискусия пред органите на реда .. регламентите са за да се променят, светът се развива Simple Smile
...
С това категорично не съм съгласна - регламентите са за да се спазват. Ако искаме промяна в регламента - има си ред - обосновано искане до институцията издала/приела регламента. Развитие не означава анархия.

# 53
  • Мнения: 19 296
Аз мисля, че цялото това явяване с горен клас само допринася за истерията и за усложняването на задачите. Организаторите виждат, че има по-малки деца, които са се справили добре, и вдигат нивото. Родителите виждат, че други родители ще ги "изпреварят" в по-по-най надпреварата и защо да не пробват и те.
Преди не съм виждала толкова много деца, явяващи се с горен клас. Май само за едно се сещам и дали не беше брат на Евгени К. Тази година поне на няколко състезания мернах няколко имена.

# 54
  • София
  • Мнения: 7 673
Скрит текст:
1. "защо трябва да се харчат тези средства?" -  По тази логика, защо да се харчат средства за безплатно състезание в СМГ, когато не всички 4то класници ще се явят на него, на неявилите се ще им раздадът ли ваучери? Това е както дяволът чете евангелието, направо е смешно. Не отричам, че ще има проблеми, например при евентуално много кандидати има вероятност да няма достатъчно места. Дори децата да влезнат, те не са емоционално зрели да се запишат (според мен). Но това за средствата ..
2. "Децата, които в 3-ти клас са се явили на ОМТ имат леко предимство" Децата които са ходили на състезания също са с предимство, както и тези които са ходили на курсове, както и тези които са от големите градове,  да продължавам ли? Такъв е животът, несправедлив.
3.  "децата, които се явяват в другото училище домакин (не смг) не са при съвсем същите условия като децата, които се явяват в СМГ" - това какво общо има с децата от 3 клас
4. "Някои по-малки деца, за които това състезание не е важно могат да създават шум и пречат на по-големите" - тоест вие имате информация, че тези три деца са пречили, а от 4 клас всички са си били тихички? Еми за какво са квесторите там? Всяко дете може да създава проблеми.
5. "Има си регламент, толкова ли е трудно да се спазва?" отново Регламентът, който признавам не съм чела. Еми той е писан от хора. Това ми прилича на дискусия пред органите на реда .. регламентите са за да се променят, светът се развива Simple Smile

И абстрахирайки се от СМГто, което го споменах между другото, въпросът беше защо е необходимо на официални състезания да има възрастово, класово и други ограничения. Сетих се за едно предаване за децата на един родител, те се явили и спечелили олимпиада по информатика, но им отнели грамотата, защото се оказало, че си учат в къщи и не за записани официално в съответния клас.
Fifiana, много готин и остроумен отговор, разсмя ме Simple Smile
Изобщо не си вникнала в доводите на Мария. Жалко. Дано да няма /много/ други като теб.

# 55
  • Мнения: 8 073
И състезанията се превръщат в състезания на школите - не детето дали има "дадености", а дали и с каква интензивност е школата... И колко точно изпреварва връстниците си...
Чам ме е яд на мен, че почнах да пускам малката на състезания в първи-втори клас... на тази възраст всички деца предпочитат математиката пред четене и писне, някак по забавна е... и "Искам задачки" се чува постоянно. Това не значи, че като математиката стане "сериозна", не просто смятане, този интерес ще се запази.

# 56
  • Мнения: 1 601
Съгласна съм с последните три мнения. Много рядко има чак такива изключения та да се явява в по-големи на състезание и ако се явява според мен ОМТ, олимпиада или Питагор въобще не са подходящи. Има си преее много платени такива, там да. И пак като прецедент. Пускала съм детето си на състезание с по-големи два пъти, беше единствено и само за да му угодя, понеже прояви невероятно желание и той с батко си на състезание да ходи. Само от такава гледна точка мога да го приема и в интерес на истината повече самото дете не пожела да се явява с големи. Не бих го пратила обаче на нито едно от трите гореспоменати. А пък това за изпреварването....хубаво е децата да учат системно, но още по-хубаво е да идва от тях желанието за това. Тези деца които имат наклонност и предпочитание към математика те сами си търсят и намират задачи, дали чрез книги, дали чрез интернет или въпроси към родителя/учителя. Даже мисля, че прекаления натиск и многото школи и уроци в един момент имат точно обратен ефект, а пък за дългосрочен както се спомена по-напред в темата отделно.
Има много малко деца които явявайки се в с по-големи показват отлични резултати, в Пловдив има 1-2 такива изключително трудолюбиви и амбициозни деца на 21 век, но те са много сериозно изключение и ми се струва, че хич не е добре да става масово, когато е излишно.
Искам само да обърна внимание, че всъщност състезанията до 4 клас са си повече четене с разбиране, та няма как без българския и литературата. Когато детето чете бързо и може да осмисли прочетеното това неминуемо му помага много.

# 57
  • Мнения: 333
Цялата дискусия тръгна от това, което първоначално написах, а именно, че не е честно и коректно едни деца да могат да се явяват на такива състезания, а други да не могат и споделих, че бих се радвала, поне официалните (държавни) такива да имат ясна позиция по въпроса. Защото е неприятно, когато на тебе ти откажат, а после видиш в листите такива, на които не са. Изпита за СМГ–то го споменах само, защото знам, че и там има такива случаи. Аз не приемам доводите на Мария, но това си е лично мнение. Истината е , че въобще не ме касае и не съм мислила за приема в СМГ.
Относно натискът нямам голям опит, но за едни веднъж седмичен курс е натиск, за други по няколко часа през почивните дни плюс курсове е нормално. Вероятно някои деца са родени таланти, възможно е и две деца от едно семейство да се окажат таланти, а може  родителите просто да не споделят за тяхната подготовка. Бих ги разбрала.  За мен цялата история със състезанията до 4 клас е объркана. Както спомена и Валерия, от 2,3 клас има сложни текстове в условията ,н ее  само мат. А масовост вече има, но може поне да е регламентирана и ако сегашните регламенти не го регламентират добре не виждам нищо лошо ако се пререгламентират (обичам я тази дума Simple Smile

# 58
  • Мнения: 6 925
Цялата дискусия тръгна от това, което първоначално написах, а именно, че не е честно и коректно едни деца да могат да се явяват на такива състезания, а други да не могат и споделих, че бих се радвала, поне официалните (държавни) такива да имат ясна позиция по въпроса. Защото е неприятно, когато на тебе ти откажат, а после видиш в листите такива, на които не са. Изпита за СМГ–то го споменах само, защото знам, че и там има такива случаи. Аз не приемам доводите на Мария, но това си е лично мнение. Истината е , че въобще не ме касае и не съм мислила за приема в СМГ.
doraemon, не е лошо да почетете малко, най-добронамерено Ви го казвам. На болднатото за втори път ще се опитам да Ви отговоря, пък ако разберете - разберете, ако не - здраве да е.
Всички национални състезания имат РЕГЛАМЕНТ, който е публикуван на сайта на МОН, като преди да бъде публикуван одобреният вариант, проектът му се пуска за обществено обсъждане. В този РЕГЛАМЕНТ съвсем ясно и еднозначно е посочено за коя възрастова група е предназначено състезанието. Т.е. има "ясна позиция" по въпроса, който задавате. Това, че на места някой някога си е позволил да наруши регламента си е негов проблем и е редно РУО да го следи и да вземе мерки за спазване на изискванията.
И на второто болдване: да, именно фактът, че едни деца състезанието ОМТ "не ги касае", но се явяват е голям проблем. Проблем с намиране на стаи; проблем с намиране на квестори; проблем с намиране на проверители; проблем с дисциплината на тези деца и родителите им (блъсканицата пред входовете на училището и цялата истерия, която се създава); проблем с нарушаване на регламента...

# 59
  • София
  • Мнения: 7 673
И на второто болдване: да, именно фактът, че едни деца състезанието ОМТ "не ги касае", но се явяват е голям проблем. Проблем с намиране на стаи; проблем с намиране на квестори; проблем с намиране на проверители; проблем с дисциплината на тези деца и родителите им (блъсканицата пред входовете на училището и цялата истерия, която се създава); проблем с нарушаване на регламента...
...И само си представи децата "в повече" да не са 3, а 300 или 500, а защо не и хиляда. Направо набор 2009 да се яви сега на ОМТ да се "тества" с набор 2008? Как ви звучи това?

Общи условия

Активация на акаунт