Университети във Франция

  • 33 090
  • 237
  •   1
Отговори
# 195
  • София
  • Мнения: 1 109
Ще го попитам като се върне дали може и сега да се погледне. Но като че ли ми беше казал, че декември ще бъде отворена. Ще разкажа как ще минат при него нещата, макар че той е частен случай, въпреки това ще споделя. Може да е полезно за други.

# 196
  • София
  • Мнения: 660
Масиса, какви специалности гледате?

# 197
  • Русе
  • Мнения: 2 153
Може да се влиза. Регистрацията е за подаващите документи.

# 198
  • София
  • Мнения: 1 109
Масиса, какви специалности гледате?
Насочил се е към Финанси. Но не знам дали ще се получи, има да държи 4 бака на краая на учебната година, та ще видим. Избрал е университети в Париж. Той завърши 11 клас във френската и се преместихме. Има доста различия, макар че и при тях има смяна на учебната програма от една-две години. Доста профилирани, според мене повече отколкото при нас. Както и да е. Ще пиша как ще се развият нещата при кандидатстването.

# 199
  • София
  • Мнения: 4 025
Моята дъщеря учи двоен бакалавър математика и информатика, плюс два майнъра, но в друг университет, и е много учене, по 6-8 часа всеки ден, постоянно домашни, проекти, междинни тестове, камара изпити накрая, ситуирани ежедневно, понякога и по два на ден. Окуражаваме я, дано да успее да се справи. Не зная какво са либерал артс, за да кажа дали има такова при нея.

# 200
  • Мнения: 6 926
Ако на твоята дъщеря ѝ е нанагорно, аз е добре да я отказвам моята от тия идеи.
Либерал артс е точно това: 2 специалности, като обикновено едната е на малко по-високо ниво и не е нужно да са сравнително близки както е при вас математика и информатика, а може да е математика и изкуство или биология и информатика. За Франция само за Сорбоната съм открила такива сдвоени специалности, но аз още се ориентирам и е напълно възможно да пропускам.

# 201
  • София
  • Мнения: 4 025
А, ок, значи при нея има такова нещо - първият семестър се учи математика, информатика, физика и икономика, и след това може да избереш с кои две да продължиш. Имаше покрай нея деца, които смениха първоначалното си желание, така че бих казала, че е голям плюс такава възможност. Колкото до другото - състезателната математика няма общо с висшата, и освен че я е научила на някаква дисциплина и пътуваше насам натам, това е всичко. Така че децата трябва да пробват, пък ако не стане, поне ще знаят че това не е тяхното. А понякога когато нещата стават по по-труден начин след това ти дават самочуствие, че си успял да се справиш и се чустваш удовлетворен. При моята най-трудното се оказа, че макар специалността да е на английски, трябва да научи френски на много високо ниво, и това съчетано с двойния бакалавър и френски от нулата, и майнъри химия миналата година и биология тази, и стана интересно Simple Smile Но и тя не знаеше какво иска да учи, затова избра много неща, сега вече поне знае какво не й харесва. Екол политехник е университета, но тази година се обединиха няколко, които са на едно място и вече е само Политехник Париж, частен е. Иначе знам момче, което учи философия и математика в УК, лично за мен това е много интересна комбинация.

# 202
  • София
  • Мнения: 1 044
Дъщеря ми е 3 курс точно в Сорбоната. Тия дни беше много ангажирана, та сега я попитах за двойните специалности. Думите ѝ са следните „познавам много хора, които са щастливи, учейки двойни специалности“. Тъй като голяма част от double licence специалностите са право+арт, право+управление и право+нещо друго, препоръката и е, че ако девойката иска най-много право е най-добре да запише чисто право (Droit). Това, което се говори за двойните специалности е, че после на етап селекция за магистратура (след 3 курс) не се гледа с добро око на тях, а някои професори откровено ги хейтят. Хубавото е, че винаги на средата на семестър 1 в първи курс има официална кампания за реориентиране и можеш да преминеш от един licence в друг лесно. По-нагоре пак е възможно преминаване, но неофициално и то ако има места и положиш съответните изпити.
Принципно в държавните унита във Франция в първи курс доста лесно става местенето. Приятелка на дъщеря ми я приеха медицина в Париж. Още на първия месец реши, че това не е за нея. Провери за свободни места и се премести в друг университет в специалност "науки за живота" - някакъв микс от химия, физика, биология, математика и т.н. с последваща специализация в по-горните курсове. Понеже тя винаги е била математичка, в крайна сметка в същия университет отиде да учи математика и информатика и сега е щастлива с избора си Simple Smile

Моята учи чисто право и в момента по един от предметите са смесена група – половината са от чистото право, а останалите са право+арт (които се готвят за оценители на произведения на изкуството). Сподели, че явно си личи разликата между тези, които 2 години са бичили само правни предмети и тези с изкуството и съответно професорите ги режат с оценките.

Maria 007 дъщеря ми ще си идва за Коледа и предложи ако искате да направим едно кафе и да си поговорите. Пиши ми на лични да се разберем.

# 203
  • Sofia
  • Мнения: 2 469
Ние също много харесваме университети либерал артс и правим проучване в тази връзка. Във Франция ни препоръчаха Sciences Po със специалност Humanities and Social Sciences

# 204
  • София
  • Мнения: 5 015
Либерал артс е точно това: 2 специалности, като обикновено едната е на малко по-високо ниво и не е нужно да са сравнително близки както е при вас математика и информатика, а може да е математика и изкуство или биология и информатика.

В американските университети не това се разбира под либерал артс. Либерал артс образование е това, което дава една обща основа в хуманитарни, социални, природни науки и математика. В различните университети това се прилага по различен начин - някои от тях през първи и втори курс имат задължителни за всички студенти предмети в областта на литературата, история, природни науки и математика, а в други студентите трябва да вземат определен брой и вид курсове през следването си, за да могат да завършат - например два хуманитарни курса, два курса от природни науки, два курса по писане ... (освен предметите по специалността) и могат да избират как да покрият изискванията - например с курс по психология, история, икономика, физика, химия и др. Често курсовете са доста раздвижени - например Biology of the creative mind, Music and mathematics, Profiling celebrities и др., посочва се какво изискване изпълняват - например този курс покрива един кредит за природни науки,  и за по-лесните курсове е отбелязано, че те са насочени само към студенти, които нямат намерение да учат дадената специалност. Един от курсовете по писане, който може да се избере например, е ходене в музея с преподавателя, запознаване с експонати (старинни мебели, писма, документи) и писане на кратки анализи после. Има няколко такива курса по писане на различни теми и трябва да избереш два, за да имаш кредитите по писане. Идеята е да се даде широта на мирогледа, а също и възможността човек на място да прецени какво точно иска да учи.
Извън това вече има възможности за покриване на една специалност (като тя може да е комбинирана - например математика и комп. науки), за две отделни специалности (например. отделно математика и отделно комп. науки), или една специалност и т.нар. майнъри (нещо като втора специалност, но в по-съкратен вариант). Отделно от това на места можеш да избираш за някои специалности дали да ги правиш като Bachelor of Science (повече курсове се изискват) или като Bachelor of Arts. Съответно има разнообразие от комбинации - например да учиш Комп.  науки и икономика като една специалност и Физика и философия като втора специалност, или само Политически науки и т.н.

Последна редакция: сб, 12 ное 2022, 17:54 от Prizma

# 205
  • Sofia
  • Мнения: 2 469
Много добре казано! Благодаря!!! Ние разгледахме информация за много университети, но отново симпатиите ни клонят към либерал артс

# 206
  • София
  • Мнения: 5 015
alegra, в такъв случай може да погледнете този американски университет и какви са таксите и възможностите за стипендии (не съм отварял сайта му, но съм чувала за него и затова давам линк)

https://www.aup.edu/

# 207
  • Мнения: 6 926
Благодаря, Призма! Аз явно не съм разбрала точно какво е туй Либерал артс (от сайта на американския университет в Благоевград четох, но явно не съм разбрала частта, че има хуманитарни науки и литература винаги). Значи аз търся това, като на Сорбоната в такъв случай Simple Smile. Две специалности, като едната да е математика, пък другата да е или химия, или компютърни науки, или дизайн, или нещо друго артистично. Категорично не може да се спре на една наука и да се фокусира в нея, не вярвам и след две години да се е променила. Но и това образование с широката обща култура и всички хуманитарни науки няма как да я грабнат. Като частен университет няма да е по силите ми, та гледам само държавните университети на Франция. Записала се е на изложението, което организира ФКЦ, дано й е полезно.

# 208
  • София
  • Мнения: 5 015
Мария, за дъщеря ти не се и съмнявам, че ще се ориентира и ще се чувства добре в университета, който си избере.
Иначе за тези, които се насочват към американските университети, е важно да знаят именно това, че те имат различен подход. При нас е много гъвкаво. Например има курс Game theory with applications in Politics - хем е нещо, което ти е по специалността, хем ти се зачита за social science, защото все пак се запознаваш с базови понятия в областта на политиката. Изборът им е между над стотици курсове, все нещо си харесват, обикновено проблемът е че не могат да запишат всичко, което им се иска. А има и друго нещо - STEM курсовете им са много трудни и натоварени и за да съберат кредитите, е добре да комбинират с по-леки курсове.

Последна редакция: нд, 13 ное 2022, 20:31 от Prizma

# 209
  • Sofia
  • Мнения: 2 469
Много полезно и интересно, Призма!!!! Дали си склонна да споделиш за кой конкретно университет говориш!!! Всичко описано звучи много добре!!!

Общи условия

Активация на акаунт