Говорим си за "Свръхестественото", "боговете" и Човека #3

  • 28 504
  • 807
  •   1
Отговори
# 585
  • Чужбина
  • Мнения: 11 946
Тората започва с буква Б, не с А (Алеф).

Да Hug

Bereshit = in the beginning = В началото ...

Това е Генезис / Битие, Глава 1.

В първото видео се обяснява също така, че Елохим не е множествено число на Бог, а е цяла концепция.

Благодаря, но съжалявам, че връщам темата, но не мога да разбера, какво "ново" разглежда Хенкок?
Как го разбирате вие, няма нужда от видеа само?
И на мен ми е много интересна темата за находките в Турция!

И на мене ми е много интересно. Много е старо това чудо Гьобекли Тепе и сигурно пази много тайни.

Иза, ще ми е трудно да го систематизирам "новото", но ще се опитам.

Дава примери с някои от скалните рисунки на древните, където уж виждаме космически кораби, и показва, че това изобщо не са космически кораби.

Твърди, че древните са били много много напреднали, знаели са много неща, които са били загубени заради катаклизми на планетата. Ние толкова много ги подценяваме древните, че чак си мислим, че извънземни трябва да са построили пирамидите и другите останали неща от древността.


Мене много ме бяха впечатлили някои неща, за които говори. Ей сега ще ги търся и ще ги постна.

Общо взето с археолога, с когото работят заедно, обикалят и откриват разни неща, за които досега никой не е говорил или които изобщо не са обяснени от учените.

Ето в това видео, в 1 ч и 52 минути е много интересно:



Това е в западна Монтана.

Тук от птичи поглед ясно се вижда, че е имало потоп - огромно колическо вода е заляло сушата и завлекло абсолютно всичко.
Това всичкото е било под вода, но се вижда само от птичи поглед. Ако се разхождаш там, няма да ти направи впечатление.


Това е било такъв грандиозен потоп, че е унижил де що е имало някаква цивилизация. Може би обяснява дупките в човешката история и невъзможността ни да свържем нещата.


Подобно нещо се наблюдава в 5 щата в САЩ и се е случило между 12 000 и 8 000 години пр.н.е. Общо взето този потоп е бил с мащаби, каквито ние днес изобщо не можем да си представим.

Направо сме се върнали в първи клас. И след това започва онова, което познаваме днес като история. Колко ли народ е бил заличен от лицето на Земята?

Греъм твърди, че изобщо не е изненадващо, че знаем толкова малко за миналото на хората. Този потоп просто е изял всичко, което е съществувало до момента.

Последна редакция: пт, 08 мар 2019, 23:25 от Eleonora_27

# 586
  • Мадрид / София
  • Мнения: 5 987
Значи, момичета ... следното за Каин:

Каин е до голяма степен обект на несправедливост - неговата жертва остава неоценена. Тази на Авел е по-добра.

Каин е огорчен и сигурно има основателна причина лицето му да е помрачено.

И светът му става крив. Както казва Питърсън "каква е тази Вселена, по дяволите, която позволява такава несправедливост"?

И в такива моменти човек се обръща срещу живота - Вселената е несправедлива, всичко е гадно, животът не струва. Тука имаме и желание за мъст - кой съзнателен човек не е имал моменти, когато е мечтал за отмъщение. Каин обаче го реализира - отмъщава си на живота, на Сътворението, като лишава от живот брат си. Брата си!

Отчаянието и огорчението понякога са по-силни и от братската любов - това нещо можете да го наблюдавате постоянно в ежедневието дори и днес. Братоубийството - физическо или морално, или психическо го има във всяка култура и при всяко съсловие.


Много е важно това, което Бог казва на Каин:
"грехът лежи на вратата и към тебе се стреми; но ти трябва да го владееш."

Това е един вид - човеците са склонни към грехове (защото съзнанието позволява чувство на вина, обида, срам, завист, огорчение etc.), но това нещо трябва да се овладее.

Сега тука има един спор заради превода от иврит, дали Бог е казал трябва или е казал можеш.

Можеш е по-силното, защото можеш означава избор, т.е. човекът е способен да избира, как да постъпи, когато е огорчен и обиден.
Момичета, имам отговора на обсъждането за Каин и Авел изказано от Маестро Алберт Гозлан. Та Каин е олицетворение на първо инстинкта на човека, докато Авел е съпротивлението. Свързано е с доброто и злото. За да разберете ще дам пример: ако някой ви обиди много силно, първият ви инстинкт е да отвърнете със същото - това е Каин, а ако задържите първоначалния порив и се поуспокоите, ще реагирате по друг начин, не толкова унищожителен,  тоест по-дипломатически - това е Авел. Авел е олицетворение на разсъдъка, възпитанието, задръжките относно отрицателните прояви, а Каин на първоинстинкта, разрушението.

.

# 587
  • Мнения: 18 536
И идва въпрос колко са реални и колко  литературни героите от библията-дали са стилни образи и търпят  разбор и за реалните доколко е  редно да се анализират като образи.И нататък-всичко трябва да се подложи  на съмнение,притчите не са актове за раждане на никой.

# 588
  • Мнения: 36 468
Не знам как Авел може да олицетвори нещо, след като той е само жертва - мисля, че не извършва никакво активно действие в самата притча.

# 589
  • Чужбина
  • Мнения: 11 946
И идва въпрос колко са реални и колко  литературни героите от библията-дали са стилни образи и търпят  разбор и за реалните доколко е  редно да се анализират като образи.И нататък-всичко трябва да се подложи  на съмнение.

Описват доста добре поведението на човека. Човешката история е пълна с братоубийства. Както и с истории за различно третиране на децата от родителите.

Лично в моя живот мога да разкажа подобни истории - не с физически убийства, но с психически и морални на братя и сестри.
Това нещо го има при всички нации и етноси.

# 590
  • Мадрид / София
  • Мнения: 5 987
Докато Библията (Стария Завет, Тора) я разглеждате като приказки, истории със съответните герои, ще се движите на ниво детски приказки. А смисъла е много дълбок и се отнася до човека като творение божие. Но за да се разбере, трябват познания, които само Учителите по Каббала могат да ни дадат. Изумена съм от дълбокия смисъл на езотеричната част на Тората.
И Каин и Авел се прераждат след това. И има отделна книга за преражданията на всички “герои”. Изобщо ние нищо не знаем и си разсъждаваме на едно от първите стъпала по скалата на познанието.

Последна редакция: пт, 05 апр 2019, 20:31 от Angela61

# 591
  • Мнения: 36 468
Аз не мога да я разглеждам по друг начин, защото не се считам за истинска християнка - кръстена съм, но това са го решили родителите ми; не вярвам в тази идеология. Не мисля, че ми подхожда.

# 592
  • Мадрид / София
  • Мнения: 5 987
Нито една религия няма значение. Кой какъв е и как се чувства. Въпроса е да достигне до ниво на съзнание, когато ще има ключа към разбирането на Света. Торрата не е религиозна книга, а нещо много по-голямо. Тя е Познанието. Дадена ни е от Космическата интелигенция. Ключа към разбирането ѝ обаче го имат Кабалистите.

# 593
  • Мнения: 18 536
Поднесена е като приказки с опцията да се вярва  реално  и буквално.Нещо, което няма как да направя.Смятам, че публиаката тогава е била  с други нагласи и  грамотност, за да  и се обясни са прибягвали към притчи.Закодирани  етични норми в тях ,това е призванието им.Как са използвани нататък   е друго.Нито това ,нито строго научното разглеждане на  началото човешко ме привличат.Все пак дълго време преди писменото слово тези неща са се предавали от уста на уста или ухо ,все тая.

# 594
  • Мнения: 36 468
Може да има много закодирани неща, но притчите са си притчи.
Вчера разглеждах онази картина на Йеронимус Бош, от темата с лекциите - главозамайваща е; чудя се дали има подробен анализ (на всичко, което се случва и какво може да означава), който може да се прочете в нета?..

# 595
  • Мадрид / София
  • Мнения: 5 987
Може да има много закодирани неща, но притчите са си притчи.
Вчера разглеждах онази картина на Йеронимус Бош, от темата с лекциите - главозамайваща е; чудя се дали има подробен анализ (на всичко, което се случва и какво може да означава), който може да се прочете в нета?..
Ако става дума за триптиха, има обяснение за това какво символизира, но е на испански.

# 596
  • Мнения: 36 468
За съжаление, не разбирам испански.

# 597
  • Мадрид / София
  • Мнения: 5 987
Разбирам, но на български не съм търсила. Нямам представа доколко има разработки на тази тема. Беше много отдавна когато имах повече поглед върху този род книги в България.
El maestro del Prado - Javier Sierra
Тази е книгата с разработки върху някои картини и една от тях е триптиха на Бош.

# 598
  • Чужбина
  • Мнения: 11 946
Момичета, ето го триптиха, наречен Градината на Земните Удоволствия:



Уникално!

https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D1%80%D0%B0%D0%B4%D0%B8%D0% … D0%B2%D0%B8%D1%8F



Последна редакция: вт, 12 мар 2019, 21:25 от Eleonora_27

# 599
  • Мнения: 36 468
Да Simple Smile Сега разглеждам какво пише в англоезичната Уикипедия, но едва ли ще е задоволително: https://en.wikipedia.org/wiki/The_Garden_of_Earthly_Delights

Общи условия

Активация на акаунт