Говорим си за "Свръхестественото", "боговете" и Човека #3

  • 28 542
  • 807
  •   1
Отговори
# 615
  • Чужбина
  • Мнения: 11 946


Aз лично избягвам да чета Стария завет. Дори според православието Новия завет го превъзхожда така, както човек превъзхожда своята сянка. Той е изпълнен с метафори и може би е бил писан за хората, живели в  онези сурови и жестоки времена. Пък и Йоан Кръстител в евангелието на Йоан Богослов нарича Законът – Законът Ви, не Законът Ни. Според мен текстовете в Новия завет не просто надграждат написаното в Стария, а ни дават нов поглед в/у Живота, Истината, Мъдростта...

Скрит текст:
Относно Мойсей - имаме само две опции. Или той се е изживявал като тиранин, или сам Бог е такъв. Избирам първото.  Laughing



Да, но в Библията има 63 779 кръстосани препратки, т.е. референции към други части на книгата.

Визуална Репрезентация на Библията:




Благодаря ти, че се включи в темата Hug


Аз не разбрах, защо мислите, че Моисей е бил тиранин. Простете ми.

Моисей го е раздавал нещо като съдия на евреите по време на преселението - занимавал се е с уреждане на спорове и конфликти между тях. При него са ходели да се оплакват и да им решава проблемите - тоя ми погледна жената, оня ми открадна еди-какво-си. Целта му е била да запази мира, за да не се провали целта на целия род.

Чудел се, чудел се, как да запази мира ... и един ден му идван на акъла законите.

Не знам, дали си чела ето това:

Скрит текст:

Това е психологически анализ на първите глави от Битие по Джордан Питърсън. Човекът е голям фен на православието.

# 616
  • Мнения: 7 006
Личното ми мнение за инкарнацията "Мойсей" е,че това е полуидиот,предварително подготвен и програмиран за целите на "елита".
Нали не забравяме,че родословието му води до една кошница сред тръстиката?
И,че жената която го отглежда е жрица на Изида/Ищар..
Египетските жреци,често са били "откривани" голи,насред пустинята.
Имало е "знамения",предвещаващи и указващи мястото където е щял да бъде "спуснат от бога" ,отивали са го и са го посрещали,след което е заемал мястото си на жрец.
Излишно е да казвам,че програмирането е било осъществявано в небето,на накой кораб,а често и телата са буквално ОП-ове в които се инкарнират духове от техните си редици,чиято цел е да служат на властта/Империята/Орион-Сириус/ и да поддържа  определена мисловна,емоционална и поведенческа нагласа сред "стадото"
Същата роля е имал и Мойсей и не случайно го намира не някоя бедна жена,а именно лице от царския двор.

П.п.Замисляли ли сте се?
Евр-опа,евр-еи?

# 617
  • Мнения: 36 483
Какво?, нещата, които изброяваш не го правят полуидиот. Това, че се е качвал да говори с бог, също. Естествено, че е изпълнявал инструкции - във всяка една митология когато бог ти даде инструкции, или ги изпълняваш, или съответният бог те убива. Изборът е прост.
Няма такъв бог, който да прави всичко изцяло за доброто на хората и който да няма собствени цели. Последователите на Исус също са били избивани и насърчавани да страдат.
 

# 618
  • Мнения: 7 006
Всеки с мнението си
За мен и Яхве и Мойсей,са именно това.
Може би не полудиоти,а пълни:)
Щото,кой нормален човек,изпълнява инструкции на бог-убиец?!?
Ако действат под угрозата за живота си,тогава да не ми опяват за Яхве,че ни обичал и тем подобни..
Пък и..Кой те кара насила да служиш на съмнителни типове които те заплашват със смърт?!?
Всичко в тая Вселена е Сободна Воля на духа/съзнанието,и ако някой със свободната си воля е избрал да се държи като идиот,значи ..е идиот.

П.п.А колко трябва да си прост за да се поддадеш на подобно "насърчаване",което те тласка съм страдание!?!
Мъка,болка -ниски ,тежки вибрации.
Ай мерси съм..
Радост,щастие,смях,веселие-леки вибрации,енергия от по-високите слоеве:)

# 619
  • Чужбина
  • Мнения: 11 946
Ама ние откъде го знаем, тоя Моисей дали си е говорел с Бог?

# 620
  • Мнения: 36 483
Ние не знаем и дали въобще го е имало. Това е митология.
Няма бог, който да не е убиец. Кажете един?

# 621
  • Чужбина
  • Мнения: 11 946
Ние не знаем и дали въобще го е имало. Това е митология.


И да го е имало, кой знае, какви гъбки и билки е хапвал ..., та е получавал откровения свише Grinning


Няма бог, който да не е убиец. Кажете един?

Добър въпрос. Не съм се замисляла върху това нещо.

# 622
  • Мнения: 36 483
Сега, сигурно има тук-там по някой, за когото не се знае почти нищо - примерно ако напиша Птах, ще е правилно, обаче за него има много малко информация. Имах предвид, че няма известен бог, който да не е убивал или предизвикал смъртта на някого (най-вече на хора).

# 623
  • на БАНановите плантации в БАНгладеш
  • Мнения: 218
Защо богове в мн. число? Бог е един, независимо от различните наименования, които му дават различните религии. В някои религии Той не е представен като убиец, например в Даоизма.
Нека не забравяме, че никой човек не знае какво е Бог, и не можем да кажем, че е убиец, базирайки се на сведения на други хора. Едва ли Бог въобще е искал да съществува смъртта – било то физическа или духовна...
 Мойсей оправдава беззаконията и жестокостите, към които призовава, говорейки уж от името на Бог. Безкрайно смущаващи са някои от текстове в Стария завет, свързани с Мойсей . Например в книгата Числа - глава 31, Второзаконие - глава 20, глава 22 и т.н.
Ако някой неукрепнал във вярата буквалист прочете въпросните писания – то най-вероятно ще се превърне в атеист или фанатик. Така че аз лично съм вдигнал ръце и съм оставил на теолози и богослови да тълкуват тези уж боговдъхновени текстове. Нека те открият в тях Истина, Любов, Мъдрост, Смирение, Покаяние - за мен е непосилно.

Последна редакция: пн, 18 мар 2019, 12:28 от idiotsamamaetayna

# 624
  • Чужбина
  • Мнения: 11 946
В накои религии Бог не е представен като убиец, например в Даоизма.

...
Нека не забравяме, че никой човек не знае какво е Бог


Даозмът не го разбирам изобщо. Има ли Бог там в тая философия.


Да, принципно за Бог и душата ... дефинициите са чрез негация - нито-нито. Както е в будизма - нети-нети.

# 625
  • Мнения: 36 483
Защо да е един - ето, например в шинтоизма (съществуваща и активна, а не древна религия) са милиони.

# 626
  • на БАНановите плантации в БАНгладеш
  • Мнения: 218


Даозмът не го разбирам изобщо. Има ли Бог там в тая философия.



Дао е Път. Пътят към Живота, пътят към Бога. Дао е живот, Дао е Бог. Дао е неназовимо. (Моя интерпретация, ама не съвсем)

# 627
  • Мнения: 7 006

Няма бог, който да не е убиец. Кажете един?
Бога който живееше в душата на баща ми и Богът който обитава тялото на сина ми.
В тоя свят,всеки както си избира битките и боговете в които да вярва,така и си шета на акъла..

П.п.То всичко е митология,въпросът е откъде и как възникват митовете и какво значат.
Отново е въпрос на избор как ще ги възприемаме и тълкуваме.

# 628
  • Чужбина
  • Мнения: 11 946

П.п.То всичко е митология,въпросът е откъде и как възникват митовете и какво значат.
Отново е въпрос на избор как ще ги възприемаме и тълкуваме.

Абсолютно е така!

Но можем също да си изберем да извлечем мъдростта от тях. Щото мърдрост има.

В Стария Завет е описано неколкократното издигане и падане на държавата на евреите. В момента, в който начело на държавата застане някой, който се счита по-голям от Бог, тя се разпада.

# 629
  • Мнения: 36 483
Говорим за различни неща. Имах предвид митологични фигури, а не абстрактни. За мен Библията е митология, както и всяка друга книга, която включва митове и легенди - историите за живота на Буда, на всеки един светец, също са митология.

Общи условия

Активация на акаунт