Изследване на ХОРМОНИ – 18 (тема за взаимопомощ и мнения върху резултати)

  • 47 043
  • 733
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 592
Здравей, Денис, малко ми е неудобно, че се възползвам от съветите ти, без да се познаваме, но виждам, че на много мами и бъдещи такива помагаш, което е супер.
Би ли споделила мнение относно моите резултати за ИР и според теб, нужно ли е да направя и обременяване с глюкоза? Направих ги като част от изследванията ми за репродуктивен специалист, но винаги съм подозирала, че имам нездрав интерес към сладкото + наследствен фактор. Ендокринологът нещо не се впечатли особено и беше пестелив на думи - трябвало да водя "здравословен живот".
Глюкоза ( Glucose )      5.33   /mmol/l   3.60 - 6.10/
Insulin ( Серумен Инсулин )      9.24   mU/l   /2.60 - 25.00/
HOMA ( IR ) индекс      2.19   /индекс   < 2.5 норма; 2.5 - 5 рискова IR ; >5 висока IR/
Здравей!
Имаш ИР - с режим на хранене, спорт, добавки и медикамент се контролира.
Добре е да провериш ТСХ, Т3, Т4, ТАТ и МАТ, Андростендион, Пролактин - ако не си.

Проверени са ми и хормоните на щитовидната жлеза, но честно казано си мислех, че щом са в референтните стойности, спрямо показаните от самата лаборатория, съм окей. Доста наивно от моя страна и явно не е така нали?
Ще направя обременяването с глюкоза и след преглед при друг ендокринолог ще споделя какво е казал.
Много благодаря!
[/quote]

Здравей, Денис, благодаря за съветите! Като цяло, означава ли това, че не трябва да се гледат референтните стойности на лабораторията, когато с цели забременяване? Защото аз се подведох и прибързано зарадвах заради това, че глюкозата, инсулинът и HOMA индексът ми ги дават в норма, спрямо реф. стойности на лабораторията.
Така като чета назад, май и с хормоните на ЩЖ и Б12 имам проблеми, как мислиш, стойностите ми са /правени на 3 ден от МЦ/:
FT3 - 5.55 pmol/l /реф. 3.1. - 6.8./
FT4 - 17,53 pmol/l /12-22/
TSH - 3.34 pmol/l  /0.27 - 4.2/
TAT - <10 IU/ml /<115/
MAT - <5 IU/ml /<34/
Вит Б 12 - 262,5 pmol/l /141-489/


# 61
  • София
  • Мнения: 1 047
Здравейте,
За изследване на вит. Д има ли значение храна и време? Нужно ли е да ходя сутрин на гладно?

# 62
  • София
  • Мнения: 184
Здравейте, след 3 месеца Диане 35 заради СПКЯ от този месец подновяваме опитите за бебе. Днес пуснах TSH по собствено осмотрение и резултатът е 0,416.
Референтните са 0,27 - 4,2.
Знам, че не е хубаво стойностите да са под две, но не знам минимума колко трябва да е ? Не съм имала проблем с ЩЖ. Пия някои добавки, но не и лекарства за ЩЖ. С други думи добре ли е този резултат?

# 63
  • Мнения: 414
Привет, Денис!
Майка ми много се е притеснила относно високи стойности на витамин Д, който е на горна граница. Понеже резултатите й не са при мен, но бяха нещо подобно - 120 при реф. 35 - 125.
ПКК, ТСХ, калций, магнезий - в норма. Не приема лекарства и  добавки.
От какво може да толкова висок този витамин Д ? Джипито й казал, че няма повод за притеснения, но незнам, аз поне не съм чула някой да има с такъв резултат, повечето хора обикновено са с дефицит...
Здравей!
Според мен, не е проблем, просто е запълнила максимално депата си и сега, през зимните месеци, ако има дневни дефицити, ще ги допълва от депата. Това трябва да е и нормалното за всички, но не при всеки се получава / причина - хранене, начин на живот, излагане на слънце, заболявания, генетични мутации свързани с синтез, рецептори на вит.Д и т.н., вкл. автоимунни заболявания - Хашимото и т.н.



Здравей, Денис
Скрит текст:
Би ли коментирала изследванията ми.
Глюкоза 0 м - 4,73 mmol/l  (3,3 - 6)
Глюкоза 60 м - 3.98 (<10)
Глюкоза 120 м - 4,25 (<7,8)

Инсулин 0 м - 8,5 uU/ml (3,0 - 25,0)
Инсулин 60 м - 24,7 (18-276)
Инсулин 120 м - 14,0 (16-166)
Мисля че са добре, но захарта на първия час не трябва ли да е по-висока от тази на гладно? Плюс това понякога имам симптоми на ниска кръвна захар - често съм гладна, яде ми се постоянно сладко и понякога ми прилошава и прималява, разтрепервам се и след като хапна нещо сладко бързо ми “просветва”. По време на изследването през първия час ми беше лошо, зави ми се свят и ми се повръщаше. Но пък инсулинът е много добре...
Благодаря предварително Simple Smile
Здравей!
Имаш проблем с метаболизма на глюкозата - консултирай се с Ендокринолог.
Ще чакам да пишеш


Здравей Денис!
Скрит текст:
Би ли коментирала изследванията ми?
Д3 - 6.10 ng/ml
Референтни :10-20 латентен дефицит
20-100 оптимално ниво
>100 предозиране
Б12 -258 pg/ml
Референтни:187-883
<300 латентен дефицит
Пуснах и за ИР,но глюкозата и инсулина все още не са излезли!
Благодаря предварително!
Здравей!
Имаш доста сериозен дефицит на вит. Д - трябва да го приемаш, консултирай се с лекар за дозата.
Искай да ти посочи дневна доза, а не седмична.
Провери ТСХ, Т3 и Т4, ТАТ и МАТ, желязо, феритин

В12 трябва да е на горна граница - дозата, също лекар я определя.
Формата на В12 /добавка/ трябва да е метилкобаламин.
Здравей,Денис!
Днес ,след консултация,Док ми каза,че няма нужда да приемам допълнително Б12,защото резултата бил в референтни.Мога ли на своя глава да взимам 500мкг дневно?
Иначе относно вит.Д3 ме предписа Вигантол 2 капки дневно.

# 64
  • София
  • Мнения: 1 047
desita30, да не са 20 капки Вигантол дневно? По 2 дават на бебе, за профилактика. Дефицит не се запълва така  Peace

# 65
  • Мнения: 414
desita30, да не са 20 капки Вигантол дневно? По 2 дават на бебе, за профилактика. Дефицит не се запълва така  Peace
The Baroness,Док каза 2 капки дневно.
Тоест с тези 2 капки нещо не правя,така ли да го разбирам?Та аз съм с доста ниски стойности 6.10 ми е резултата.
Тотално се обърках,и сега по колко капки да приемам?😦

# 66
  • София
  • Мнения: 1 047
Точно така, с 2 капки нищо няма да стане. Опитай с 10 + вит К2 и примерно през март изследвай пак.

# 67
  • София
  • Мнения: 1 480
При такъв резултат мин 8-10капки/ден. Б12 ти е много нисък. Минимум 1000мкг/ден. Ако си от София може да направиш консултация с доц.Русев, добре ги дозира витамините. Повечето аг-та не ги следят и не им обръщат внимание,  а са много важни

# 68
  • Мнения: X

Момичета, дайте съвет. Утре съм при доктора, но много се тревожа..

# 69
  • Мнения: 414
Благодаря ви момичета☺
Значи вдигам дозата на 10 капки Вигантол и 1000мкг витамин Б12.
Имам и капки на Джеймсън (Д3).Кой вариант е по-добър или няма значение?
Хулиганка,за съжаление съм доста далечко от София 😟

# 70
  • Мнения: 1 327
И вас да питам, според доктора нямам ИР,
Глюкоза ( Glucose )      5,02   mmol/l-0min   3.60 - 6.10
Глюкоза 120 мин ( Glucose )5.05   mmol/l-120min
HOMA - IR 0- min      Профил   *   *
Insulin - 0 min ( Серумен Инсулин 0 min )      11,07   mU/L   2.60 - 25.00
HOMA-IR (индекс за инсулинова резистентност)      2,46   индекс   < 2.5 норма; 2.5 - 5 рискова IR ; >5

# 71
  • Мнения: X




Здравей, Денис, прикачам изследванията си, може ли коментар. АМХ ми е 18.9 при реф. стойностти 4.1-58, според лекаря са ок. Изследванията също са ок за тях, щом съм в референтните граници. Нищо не споменаха за ЛХ и ФСХ. С хашимото съм, ТСХ ми беше 3.91 при реф. 027-4.2, та качих дозата, че е високо за забременяване. ФТ4 ми е 14.71 (9.30-17); ФТ3 2.45 (2-4.40). ТАТ 38.5 (0-115); МАТ 263.7 (0-34).

Последна редакция: пн, 14 яну 2019, 18:28 от Анонимен

# 72
  • София
  • Мнения: 35 814
И вас да питам, според доктора нямам ИР,
Глюкоза ( Glucose )      5,02   mmol/l-0min   3.60 - 6.10
Глюкоза 120 мин ( Glucose )5.05   mmol/l-120min
HOMA - IR 0- min      Профил   *   *
Insulin - 0 min ( Серумен Инсулин 0 min )      11,07   mU/L   2.60 - 25.00
HOMA-IR (индекс за инсулинова резистентност)      2,46   индекс   < 2.5 норма; 2.5 - 5 рискова IR ; >5
Имаш ИР и трябва да вземеш мерки - режим на хранене, спорт, добавки, медикамент.
По-добре приеми, че имаш ИР, за да не става по-сложно с годините, защото се увреждат много органи и системи.
Не е страшно да разбереш, че имаш ИР - страшно е да имаш, да не знаеш за нея и да не вземаш мерки.  
ИР е едно такова състояние, което те задължава да се грижиш по-добре за себе си.



Скрит текст:



Здравей, Денис, прикачам изследванията си, може ли коментар. АМХ ми е 18.9 при реф. стойностти 4.1-58, според лекаря са ок. Изследванията също са ок за тях, щом съм в референтните граници. Нищо не споменаха за ЛХ и ФСХ.
Здравей!
ФСХ 7,9 ли е, че не го разчитам?
ЛХ е висок и показва ПКЯ.
ЛХ и ФСХ са високи и показват, според мен, проблем с ЯР.
АМХ е добре, стига да не е изкуствено повишен от ПК-та. По-добре провери и Инхибин В / на 3 ден от МЦ/
Консултирай се със специалист по репр. медицина - по-добре не губи време.

Последна редакция: пн, 14 яну 2019, 18:29 от denis.

# 73
  • Мнения: 1 050
В Цибалаб има ли някаква пакетна цена за изследване на TSH, FT4, FT3, ТАТ и МАТ?

# 74
  • Мнения: 1 327
Денис, благодаря, за диета чак се чудя, понеже аз единственото сладко което ям са плодовете, от дълги години заради Х съм на нещо като палео, сега ще ги махна тях и бобовите, зърнени не ям.. за лекарства четох метформин, но някой трябва да ми го изпише .. ще отида до ДжП днес, ако и той каже не, не знам..
Благодаря ит сърце, пуснала съм и едно ДХЕА, но ще пиша, когато излезе❤

Общи условия

Активация на акаунт