Изследване на ХОРМОНИ – 18 (тема за взаимопомощ и мнения върху резултати)

  • 47 181
  • 733
  •   1
Отговори
# 90
  • София
  • Мнения: 184
Денис, много благодаря за отговора Simple Smile Не приемам такива добавки, търсих и в съдържанието на тези, които взимам, но нямат такива съставки. В 09:00 някъде ми взеха кръв, не бях яла/пила освен малко вода. Ще го следя и засега ще се надявам да не пада повече.

# 91
  • Мнения: 378
Здравейте, и аз съм в групата на чакащите 2 черти... Месечният ми цикъл варира от 23-27 дни, като през повечето месеци заковава  на 25ти ден. Искам да си направя хормонални изследвания, защото напоследък се чувствам много зле физически и психически, а и започнах да имам болезнена ОВУ, както и доста силно изразени ПМС, които преди да започна опитите за забременяване не бяха така силно изразени или поне аз не им обръщах внимание. Гинеколожката ми е писала да изследвам Прогестерон на 7 ден след ОВУ, а 5 други хормона между 3-5 ден от МЦ. Следя си ОВУ с тестове, но пак не мога да разбера кой ден да отида. Започвам с тестовете веднага след края на цикъла, в един момент се появава бледа 2ра черта, на следващия е наситена като контролната, следващия ден избледнява и  на по-следващия изчезва. Въпроса ми е кой ден да смятам, че е ОВУ- деня с най-наситената 2ра черта или следващия?!? Според указанието на ОВУ тестовете наситена втора черта показва, че предстой ОВУ, а не че е настъпила?!? Не искам да се бутам в поликлиниката точно в грипния пик и за това моля за съдействие Simple Smile
Здравей!След наситената черта настъпва овулация.Като я видиш вействал на същия и на следващите 2 дни.Аз откакти започнах да действам за дете имам всякакеи усещания,почват болки още няколко дни преди менструация,преди не е били така,болки в гърдите,също които преди съм нямала.

# 92
  • Мнения: 71
Цитат
Здравей!След наситената черта настъпва овулация.Като я видиш вействал на същия и на следващите 2 дни.Аз откакти започнах да действам за дете имам всякакеи усещания,почват болки още няколко дни преди менструация,преди не е били така,болки в гърдите,също които преди съм нямала.
До тук добре, но пак не знам кога да си изследвам прогестерона. 7 дни след наситената черта ли да отброявам или 7 дни след като чертата избледнее?
Иначе последните 4 месеца всеки месец имам поне 5 симптома на ранна бременност, но бременност няма. Този месец бяха всички на куп:
1/ болки в кръста (изстинала съм, докато чистех)
2/ бодежи в яйчниците (нямам идея защо)
3/ апетит към храни, които не харесвам (променя ми се вкуса)
4/ кръв от носа ( прекаляване с ксилометазолин)
5/ гади ми се (от нерви)
6/ боцкане в зърната (нов кофти сутиен)
има и други, но теста е категоричен- бременност няма!
.... та в общи линии това с първите признаци за мен си е една голяма подогравка от страна на моята психика и се опитвам всячески да ги игнорирам, защото разочарованието е огромно...

Последна редакция: ср, 16 яну 2019, 14:56 от lora1212

# 93
  • Мнения: 378
Цитат
Здравей!След наситената черта настъпва овулация.Като я видиш вействал на същия и на следващите 2 дни.Аз откакти започнах да действам за дете имам всякакеи усещания,почват болки още няколко дни преди менструация,преди не е били така,болки в гърдите,също които преди съм нямала.
До тук добре, но пак не знам кога да си изследвам прогестерона. 7 дни след наситената черта ли да отброявам или 7 дни след като чертата избледнее?
Иначе последните 4 месеца всеки месец имам поне 5 симптома на ранна бременност, но бременност няма. Този месец бяха всички на куп:
1/ болки в кръста (изстинала съм, докато чистех)
2/ бодежи в яйчниците (нямам идея защо)
3/ апетит към храни, които не харесвам (променя ми се вкуса)
4/ кръв от носа ( прекаляване с ксилометазолин)
5/ гади ми се (от нерви)
6/ боцкане в зърната (нов кофти сутиен)
има и други, но теста е категоричен- бременност няма!
.... та в общи линии това с първите признаци за мен си е една голяма подогравка от страна на моята психика и се опитвам всячески да ги игнорирам, защото разочарованието е огромно...
Отиди да те видят като тинпокаже теста.Доктора ще ти каже кога да очакваш овулация.Според мен нан8ми ден след теста може да отидеш,а оък и щом си толкова сензитивна станала,трябва да си я усетиш овулацията.Тези всичките симптоми са лъжливи

# 94
  • Мнения: 592
Здравейте, както и предполагах TSH ми е високо /3,54/. Правено е в 3-ти ден от МЦ и трябва да повторя изследването в чист ден. Въпросът ми към вас е, ако някой знае, дали ще повлияе , че преди 2 дни ми давиха зъб с упойка, дали медикаментите принципно се отразяват на показателите и трябва да чакам да се изчисти организма?
М/у другото, според репродуктивния АГ нямам ИР /с уговорката, че трябва да види и резултатите от обременяване, но Homa индекса-2.19, глюкозата-5.54 и инсулинът-9.04 й се видяха ок/. Предпочитам да вярвам на Денис, защото от една седмица съм на по-малко въглехидрати и определено се чувствам по-добре!! Ще отида и на ендокринолог и ще пиша какво е казал и той.

# 95
  • Мнения: 10 256
Denis, повторих изследваниятя за щитовидната, по-точно направих такива които са по-стойностни (според ендото). Не искаше да ми пуска само Т3 и Т4. Каза, че  ФТ3 и ФТ4 били по-информативни в комбинация с ТСХ и кортизол.

TSH                   1.35                NORMAL IU/mL 0.34 - 5.60
T4, FREE          0.89                 NORMAL ng/dL 0.61 - 1.12
T3, FREE          2.48                 NORMAL pg/mL 2.00 - 4.40

CORTISOL, SERUM OR PLASMA          5.4               LOW UG/DL 6.7 - 22.6


Каза че са наред и въобще нямам място за притеснение. Притеснителното се оказа ниските нива на кортизола. Кортизола е изследван в 9 сутринта. Сега ме препраща към други изследвания за да се разбере защо този кортизол е под норма. Имаш ли идея:

Какво означава това – ниския коризол?
От какво се е получило?
До колко серизоно може да се окаже?
Какво лечение се предприема? Видях че единственото е с кортикостероиди. Дали има алтернатива?

За теста който ще ми правят разбрах само че интравенозно ще стимулират с някакви дози адреналин и пак ще вземат кръв и евентуално тогава ще се разбере кое, какво, що. За сега само това ми обесниха, не запомних и името на теста. Ще питам пак, че шофирах като ми звъняха и нямаше как да коментирам и записвам. Ще съм благодарна на всякаква информация. Може и линкове на английски. Аз също потърсих из нета, но сякаш едно и също се върти и обобщено като за много други болести. Благодаря ти за пореден път.

# 96
  • Мнения: X


Здравей, Денис, преди няколко дни си писахме. С хашимото съм, на хормон- 125мг 4 дни и 150мг 3 дни. Май ще трябва да понамаля дозата? Може ли коментар и за другите резултати? Благодаря

# 97
  • София
  • Мнения: 35 897
Denis, повторих изследваниятя за щитовидната,
Скрит текст:
по-точно направих такива които са по-стойностни (според ендото). Не искаше да ми пуска само Т3 и Т4. Каза, че  ФТ3 и ФТ4 били по-информативни в комбинация с ТСХ и кортизол.
TSH                   1.35                NORMAL IU/mL 0.34 - 5.60
T4, FREE          0.89                 NORMAL ng/dL 0.61 - 1.12
T3, FREE          2.48                 NORMAL pg/mL 2.00 - 4.40
CORTISOL, SERUM OR PLASMA          5.4               LOW UG/DL 6.7 - 22.6
Каза че са наред и въобще нямам място за притеснение. Притеснителното се оказа ниските нива на кортизола. Кортизола е изследван в 9 сутринта. Сега ме препраща към други изследвания за да се разбере защо този кортизол е под норма. Имаш ли идея:

Какво означава това – ниския коризол?
От какво се е получило?
До колко серизоно може да се окаже?
Какво лечение се предприема? Видях че единственото е с кортикостероиди. Дали има алтернатива?

За теста който ще ми правят разбрах само че интравенозно ще стимулират с някакви дози адреналин и пак ще вземат кръв и евентуално тогава ще се разбере кое, какво, що. За сега само това ми обесниха, не запомних и името на теста. Ще питам пак, че шофирах като ми звъняха и нямаше как да коментирам и записвам. Ще съм благодарна на всякаква информация. Може и линкове на английски. Аз също потърсих из нета, но сякаш едно и също се върти и обобщено като за много други болести. Благодаря ти за пореден път.
С кортизолът е доста сложно и лаик/ като мен/ да прави изводи, не е много правилно. Трябва ти ендокринолог.
Причините за ниските нива на кортизола, са много и най-различни - стрес, най-вече постоянен, проблем със съня, метаболитен синдром - метаболизма на глюкозата, вкл. и  НВ диети, автоимунно заболяване /кортизола регулира имунния отговор/, проблем с функцията на НбЖ, високи нива на ДХЕА, прием на медикаменти, болестта на Адисън /засяга хипофизата и НбЖ, развива се бавно/ и т.н.
Сутрин нивата му трябва да са най-високи. Направи тест със слюнка, той е по обективен, за да се види циркадния ритъм.



Здравей, Денис, преди няколко дни си писахме. С хашимото съм, на хормон- 125мг 4 дни и 150мг 3 дни. Май ще трябва да понамаля дозата? Може ли коментар и за другите резултати? Благодаря
Здравей!
Преди изследването, беше ли пила хормона?
Дози, не мога да коментирам и коригирам, но Т3 може да е и по-висок. Може да не успяваш да конвертираш Т4 в Т3 - добре е да приемаш селен / вечер преди сън/, вит. Д е нисък /трябва да е около 70ng/ml/ - той също влияе на ЩЖ, В12 трябва да е на горна граница - също има отношение, включи цинк и мед, провери желязо, феритин
ТАТ и МАТ са високи и показват, че си с Хашимото.
Нямаш ИР.

Последна редакция: чт, 17 яну 2019, 16:09 от denis.

# 98
  • Мнения: 1 327
Денис, може ли коментар
DHEA-S 8.16   µmol/l   реф. 3.20-10.00?
висок ли е много и дали има връзка с хашимото или пролактина 😶

# 99
  • Мнения: 71
Здравейте отново, някой има ли представа дали Цибалаб имат пакет за изследвания на щитовидната жлеза или трябва да си ги платя по отделно. За сега нямам установен проблем, но не знам какво точно изследване да си пусна? Моя приятелка ме насочи към TAT,MAT,TSH,FT3 и FT4? трябва ли да изследвам всичките или някое от тях е достатъчно, за да се определи дали има нужда от останалите? Не съм ходила на ендокринолог, едвам ще се измъкна от работа за самите изследвания, така че предпочитам да използвам времето и парите си за изследвания. Съкратиха част от колегите ми и от целия отдел останах само аз, не мога да излизам отпуски и болнични, искам да напусна но надеждата че все пак може да забременея ме държи на работата която мразя....

# 100
  • Мнения: 592
Здравейте отново, някой има ли представа дали Цибалаб имат пакет за изследвания на щитовидната жлеза или трябва да си ги платя по отделно. За сега нямам установен проблем, но не знам какво точно изследване да си пусна? Моя приятелка ме насочи към TAT,MAT,TSH,FT3 и FT4? трябва ли да изследвам всичките или някое от тях е достатъчно, за да се определи дали има нужда от останалите? Не съм ходила на ендокринолог, едвам ще се измъкна от работа за самите изследвания, така че предпочитам да използвам времето и парите си за изследвания. Съкратиха част от колегите ми и от целия отдел останах само аз, не мога да излизам отпуски и болнични, искам да напусна но надеждата че все пак може да забременея ме държи на работата която мразя....
Здравей , в б
Цибалаб не съм виждала промоция или пакети, но от моите наблюдения са с по-ниски единични цени и работят с някакви тънки игли, почти не усещам убождане ( за разлика от Кандиларов , където ме боля от вземането на пробата) . Виж им работното време, някои отварят в 7.30 ш може да се мине преди работа, резултатите онлайн, т.е. ньмй нужда да отсъстваш от работа за кръвни ицследвания според мен.

# 101
  • Мнения: 71

Здравей , в б
Цибалаб не съм виждала промоция или пакети, но от моите наблюдения са с по-ниски единични цени и работят с някакви тънки игли, почти не усещам убождане ( за разлика от Кандиларов , където ме боля от вземането на пробата) . Виж им работното време, някои отварят в 7.30 ш може да се мине преди работа, резултатите онлайн, т.е. ньмй нужда да отсъстваш от работа за кръвни ицследвания според мен.
В Цибалаб е голяма лудница сутрин, аз ходя в ценрталната им лаборатория и ми се е случвало да закъснея, но това не е проблем. Кофти момент беше, когато носех проба за микробиология и едвам спазих изискването да я дам до 2 часа след пробовземане...

# 102
  • София
  • Мнения: 35 897
Денис, може ли коментар
DHEA-S 8.16   µmol/l   реф. 3.20-10.00?
висок ли е много и дали има връзка с хашимото или пролактина 😶
Добре е, но той се тълкува и с другите хормони - Тестостерон, 17ОН Прогестерон, Андростендион, Инсулин, Пролактин, Кортизол, има отношение и върху конвертирането на Т4 в Т3 /синтез на повече реверсивен Т3/ и т.н. Интерпретацията се прави от лекар, Ендокринолог.

# 103
  • Мнения: 1 050
Лора, виж пост 78 на предишната страница. Изследванията излизат 45-47 лева в Кандиларов с тези ваучери. В Цибалаб май възлизаха на 62 лева

# 104
  • Мнения: 71
Лора, виж пост 78 на предишната страница. Изследванията излизат 45-47 лева в Кандиларов с тези ваучери. В Цибалаб май възлизаха на 62 лева
за Кандиларов нещо все лоши неща съм чувала и то от близки хора, та мисля да си ида в Цибалаб. Те пък преди години ми бяха изгубили пробата, но какво да се прави никога не се знае

Общи условия

Активация на акаунт