Октомврийски бебета 2018

  • 61 395
  • 758
  •   1
Отговори
# 630
  • Мнения: 304
И аз давам на бебелан вода. Напоследък  много пие, ама май и харесва да джвака биберона с водата да си чеше зъбите и от всички биберони и чесалки този на шишето с водата най го харесва.
За въпроса за кърменето аз съм от тия мами дето смятат да кърмят повече време. Кърмим се почти като новородено. Сигурно затова и още нямам цикъл, пък не ми е и притрябвал Grinning.
 Педиатърката казва освен обедното пюре да давам вечер каша, а два пъти през деня плод. Ако правя така съвсем няма да суче и засега давам само наобяд. Давам двойно по малко отколкото ми е казано, тя се засища и наобяд отказва цицката, ако и през останалото време така ми я отказва на вечеря и между храненията с плодовете, то ще остане само сутрешното и нощното кърмене, което би вървяло към отбиване. Предпочитам по плавно да захранвам, а не така ударно.
Майка ми много малки количества храна ми е давала и предимно съм си сукала. Не знам дали всички педиатри в бг така съветват, ама мойта явно съветва като в Испания 😅.
Направих си малки бурканчета сварено зайче, като взех бурканчета от майонеза, горчица или лютивка - те са с хубави винтови капачки и са по-малки от стандартните. Само на лютивката и сменям капачката, че нещо иначе сякаш остава от вкуса Grinning.
Много и харесва зайчето, но интересното е, че предпочита да яде цели парчета храна вместо пюрета, а местото няма как сега на парчета да го давам, пюрирам си го и го яде само като и давам с пръста ми - лъжица не ще.
Иначе за екземите, изглеждат като червени кръгчета с  нормална кожа по средата и на пипане са сухи и грапави. Мазах с бепантен и избледняха, изглежда като да минават 😊

# 631
  • Мнения: 5 112
Заместването по описаният начин е плавно отбиване. Това педиатрите не си го измислят сами, това са и насоките на СЗО.
За мен дете което в периода 11-13 месеца е готово да се отбие само е идеално положение.
Сега кърмя 4 пъти в денонощие и намам цикъл, с баткото цикълът ми дойде седмица преди да се отбие при 1-2 кърмения на денонощие. За сравнение на приятелката ми ѝ дойде когато бебето беше на 3-4 месеца, а тя кърми до 18-месечна възраст...
Трябва и да се наблюдава детето. Синът ми беше пристрастено кърмаче, една идея по-бавно вървеше захранването, отби се сам на 11 месеца. Сега с малката до тук вървя точно по схемата, но тя от самото начало е много умерено кърмаче, не разбрах точно кога се случи, но на 2 - 3 месеца вече нямаше нощно кърмене и принципно си суче по 5-10 минутки.
Плодовете между храненията ако се дават са по 30-50 грама и според мен могат по-скоро да възбудят апетита. Аз като изям една ябълка между хранения после освирепявам от глад...

# 632
  • Мнения: 630
Откъде взимате безглутенови безмлечни каши (за София питам)?
В ДМ намерих такива с мляко. Единствено ориз намерих без мляко.
И всъщност, тези каши какво точно представляват? Оризовата например оризово брашно ли е?
Или пък елдата? Малко би ми било странно да ядат сурово брашно с вода..

При моята няма още ясна схема на захранване с цел заместване. Да не говорим, че тя след като изяде пюрето, иска и да суче. Закуски и вечери са плътно кърмене, през нощта също - тя се буди 1-2 пъти през нощта. На обяд давам зеленчуково пюре, на следобедна закуска - каша с плод. Засега само оризова е яла, тъй като не намирам други.

# 633
  • Мнения: 5 112
Брашната за каша се правят като се смилат запечени зърна (до колкото помня) и после се вари до сгъстяване. Каша спокойно може да се направи от зърна, които са били накиснати една нощ примерно, после се варят до готовност и се пасират. Аз така правя с елда, киноа и просо например. Има и такива готови инстантни каши. Баткото също много обичаше една каша на Töpfer царевица и морков, например.
Аз купувам каши от DM и магазини Тема, но не знам дали в София ги има.

# 634
  • Beyond the stars
  • Мнения: 7 854
В Хит има доста голямо разнообразие.
ДМ също.
Може и онлайн https://befit.bg/

# 635
  • Spain
  • Мнения: 3 750
Незнам Purpketka,  по мое време нещата ставаха по бавно , стимулираха кърменето и не бързаха толкова педиатрите. Според СЗО идеалното е да кърмиш до 2 години (че да не препоръчваха и до 3), като новите вкусове допълват кърмата, или пък кърмата допълва новите вкусове (както искаш го разглеждай). Аз кърмих повече от 2 години и не виждам нищо лошо , моята педиатърка знае, че кърмя и въпреки това ме съветва в 7-я месец да имам 3 заместени ядения (тоест да отбивам вече детето) и гледам че е масова практика. Както казах мен ми е стресиращо и си карам по старому, но пък не се чувствам уверена защото нямам подкрепа. Допълнително,  че хем не искам да я отбивам толкова рано, хем не искам да я кърмя 2 години (за което се чувствам виновна), но поради здравни причини не искам толкова дълго този път.  Любопитно ми е по какъв начин отбихте..първо ми е ясно, замествам храненията..но ако продължи да търси. При мен тогава беше лесно, детето беше умно вече и къде с обяснение къде с игра се отказахме. А на едно бебе как му спираш най любимото?
Каte82 моите каши не се варят, инстантни са и даже се разтварят в студена вода. Имах мостри на Нестле безглутен ,а сега ползвам една локална(Hero baby) и са дори вкусни. Всъщност аз до каша , която да се дава с лъжица не съм стигнала още. Сега слагам в биберон и става гъста консистенция. Виждам че на Мая ѝ харесва защото си чака биберона с кашата с въодушевление 😜

# 636
  • Мнения: 5 112
Ами не мисля че това е отбиване сега и на момента, а подготовка за плавно отбиване. Ние имаме на 6 месеца две заместени хранения, точно вървим по СЗО, не се е отбила, не виждам нищо притеснително.
Сега също се стимулира кърменето, дори ми се струва че повече от преди. Всеки си решава сам какво да прави, аз просто отговорих каква е идеята и защо се замества.
Ето тук има табличка с насоките на СЗО https://www.who.int/features/qa/21/en/
За възраст 6 до 8 месеца има 2-3 твърди хранения, чести кърмения съобразно апетита на детето и могат да се предложат 1-2 междинни закуски. Интересно е че всички кърмачески организации се кълнат в СЗО, но само за препоръките им за първите 6 месеца, за после дават свободни трактовки... Малко става работата като дявола и евангелието Joy
Въпросът е прехода към обща храна да стане плавно, дали са си хората насоки с какво темпо и в какви количества. От там всеки сам решава, важното е детето да получава нужните нутриенти и калории. Simple Smile

Последна редакция: чт, 02 май 2019, 04:45 от purpletka

# 637
  • Мнения: 541
Алекс другата седмица прави 6 месеца . За сега е на зеленчуково пюре на обяд , минахме основните зеленчуци и направо ме знам как да продължавам . Иска да яде харесва му но и започна да се напъва повече и да има по твърди акита . Ако започна и каша дали няма да се запече много или и плодове да добавя следобед 🤔 От сега ми е толкова трудно да реша какво да му приготвя и дали се храни до колкото може разнообразно , не знам как ще е като ще трябва да правя 30мл супи , тук няма детски кухня. Продължавам иначе да си го кърмя около 6 пъти за денонощие .

# 638
  • Мнения: 5 112
Въведи спанак, круши, кайсии и сини сливи. От безглутеновите с разхлабващо действие са елда и просо. Овесените ядки също разхлабват, но обичайно съдържат глунен, в ДМ има безглутенови, но трябва да се внимава като купуваш
Също ако готвиш ти пюрета, слагай мазнина (зехтин, олио, рапично олио). Уж може вече и масло, но аз още не съм дала.
Малката също в началото се запичаше, особено като има и морков в пюрето. Обаче откакто давам месо ака много лесно и кашесто, независимо че яде следобяд оризова каша (тя уж много затяга). Може и заради зъбките да е с по-рядки изхождания.

# 639
  • Мнения: 2 224
Рената, аз приготвям зеленчуците вкъщи и заедно с бульона ги замразявам на малки порциики (имам такива специални формички на Нук), така че да не ми се налага да готвя всеки ден. Размразявам и добавям кашата, месо(на пюре) зехтин...Това, което описах в предишните постове. Заместих и вечерното хранене и там й давам сирене. Плодове между храненията.

Според мен въведи каша, няма как без нея, а скоро и месо заради желязото.

Последна редакция: чт, 02 май 2019, 13:36 от Anastasiya_S

# 640
  • Мнения: 541
Намерих в по - стара тема два , три посто за това как точно хранят бебетата си . Интересно ли ще ви е да напишем и ние така - на колко е бебето с ориентировъчни часове на хранения ?Копирах един пример за 6 месецчно бебе :
"7.30-8.00 АМ
10.30 АМ
13.30-14.00 зеленчуково пюре с АМ
17.30 каша/ориз,елда,просо,царевица/с АМ и плодово пюре
21.00 АМ"

Благодаря за съветите иначе Simple Smile ще въвеждам и плод и каша . Как ви се струва варианта :
Заленчук > Плод >безглутенова каша > глутенова каша > месо

# 641
  • Beyond the stars
  • Мнения: 7 854
Нашата схема е такава, но месото преди глутена и някъде между тях жълтъка. Ма нещо пак е болен и не ни върви вкарването на тоз жълтък. Глутенът съм го започнала с овесена каша.



# 642
  • Мнения: 630
Рената, аз приготвям зеленчуците вкъщи и заедно с бульона ги замразявам на малки порциики (имам такива специални формички на Нук), така че да не ми се налага да готвя всеки ден. Размразявам и добавям кашата, месо(на пюре) зехтин...Това, което описах в предишните постове. Заместих и вечерното хранене и там й давам сирене. Плодове между храненията.

Според мен въведи каша, няма как без нея, а скоро и месо заради желязото.

Какви са тези формички на НУК?

# 643
  • Мнения: 45
Добро утро. Малко извън темата, знаете ли кога ще е черния петък в Хиполенд? Нали имат 2 пъти в годината?

# 644
  • Sofia
  • Мнения: 263
Добро утро. Малко извън темата, знаете ли кога ще е черния петък в Хиполенд? Нали имат 2 пъти в годината?
На 17- ти май ще бъде, 25% на всичко уж!

Общи условия

Активация на акаунт