Рецепти за православни пости 2019 година

  • 32 346
  • 282
  •   1
Отговори
# 210
  • Благоевград
  • Мнения: 2 861
На всички желая лек пост, с много чисти мисли!

Ще спазим заръката на свещеника и утре ще сме на строг пост, затова съм накиснала боб и ще го варя без мазнина, само със зеленчуци.

Забравих да попитам - приемам лекарства, повечето от тях са хранителни добавки без лактоза, но е много възможно в някое от тях да има скрито съдържание. В този случай това не пречи да се изповядам и да взема причастие, нали?

# 211
  • София
  • Мнения: 7 876
На всички желая лек пост, с много чисти мисли!

Ще спазим заръката на свещеника и утре ще сме на строг пост, затова съм накиснала боб и ще го варя без мазнина, само със зеленчуци.

Забравих да попитам - приемам лекарства, повечето от тях са хранителни добавки без лактоза, но е много възможно в някое от тях да има скрито съдържание. В този случай това не пречи да се изповядам и да взема причастие, нали?

Строгия пост е само през Великите пости. В Рождественските такива не се изисква и аз към направил календара точно по каноните на БПЦ

Не се вманиачвайте толкова върху дребните неща. Осигурете си повече време за молитва и спокойствие на духа. Това е смисъла на поста, а не хранителния режим.

# 212
  • София
  • Мнения: 7 876
Мирен, благоденствен и спасителен Рождественски пост!

# 213
  • Мнения: 1 698
Искам да попитам тази година Никулден се пада в петък, когато по принцип не се консумира риба. Може ли в този ден да се яде риба?

# 214
  • Мнения: 1 953
На предходната страница е даден и календар, и е коментиран вашия въпрос. Не се яде риба.

# 215
  • Мнения: 277
Здравейте!
Мога ли от днес да се включа в постите?
И да попитам как овкусявате салати когато поста е без растителна мазнина?

# 216
  • София
  • Мнения: 7 876
Здравейте!
Мога ли от днес да се включа в постите?
И да попитам как овкусявате салати когато поста е без растителна мазнина?
В рождественските пости нямаме дни без растителна мазнина. Такива има само в определени дни на Великите пости.
Може да се включите и по късно, но ако ме питате мен, няма да е лошо да се видите със свещеника и да коментирате това.
Аз например имам заболяване, което не ми позволява дълго време без определени храни и свещеника ми заедно с лекаря обсъдиха много добре този въпрос по телефона и сега съм на специален режим (вярно с няколко допълнителни молитви в понеделник освен в сряда и петък, ама пък аз лично съм много доволен). Независимо от това го изповядвам този начин на пост преди причастие.

# 217
  • Мнения: 1 076
Здравейте!
Мога ли от днес да се включа в постите?
И да попитам как овкусявате салати когато поста е без растителна мазнина?
Ще отговоря за по принцип, макар сега да не е актуално. 🙂 С тахан има много хубави рецепти за дресинги за салата. Може да бъде слънчогледов или сусамов. Смачкано авокадо също дава плътност и мазнина на салатите.

# 218
  • Мнения: X
Има ли кратки пости

# 219
  • Мнения: 277
Много благодаря за отговорите!
Уж бях ма ясно от кога почват ,но и ах струпване на дати и ангажименти и едва вчера следобед се “усетих” ,че са почнали ,а аз вечер бях консумирала два млечни продукта.Затова се чудя толкова ли е грешно ,че съм в ден по малко?
Имам познати предни пости са съкращавали с дни постите.
Някой от вас употребява ли растителни кашкавал и сирене?И има ли заместител на маслото например?Всичко друго ми се вижда изпълнимо ,но залуслите малко ме притесняват.Също какъв хляб консумирате?Без мая ли?
Една любима моя закуска свързана със стомашните ми проблеми е сухар намазан с тахан.

# 220
  • София
  • Мнения: 2 428
Аз ползвам едни български “сирена”, на мен са ми най-вкусни за мазане на филийка, но моя позната ги ползва за салати, че и за готвене. Делишу се казват.
Иначе за салатите без мазнина - авокадото ми е най-вкусният вариант. Може да се пасира с блендер и тогава става недоловимо като пристствие, но придава плътност

# 221
  • Благоевград
  • Мнения: 2 861
Аз днес мазах на филийка намачкано авокадо, овкусено с лимон и сол. Станаха чудесни сандвичи.
За вечеря в момента приготвям Рататуй и банички със спанак.
Не знам за вас, но от вчера се чувствам прекрасно. Толкова позитивна, толкова щастива, все едно някой ме е свързал със система, която съдържа щастие.
Чаках този пост с такова вълнение и радост, че сега се чувствам по-добре от всякога.

# 222
  • Мнения: 5 010
Аз днес си направих спанак с ориз и туршия от червени чушки за салата и за обяд и за вечеря,между другото хапнах плодове и локумени вафли.За утре съм купила готово тесто за мекици за закуска,за обяд и вечеря ще го мисля утре.Има много варианти за постни ястия.За пръв път постя,дано издържа да не се изкуша нещо.

# 223
  • Мнения: 3 025
И аз тази година реших да постя. За пръв път ми е. Не ми се струва толкова трудно, единствено шоколада ще ми липсва. Вчера си сготвих постен грах, днес си направих картофена салата. Пия през деня само фреш от портокал и докато съм на пост- кафето ми е без мляко.
Лек пост на всички!

# 224
  • Сливен
  • Мнения: 382
Моля за идея с КАРФИОЛ.
Реших да панирам карфиол за вечеря (не съм го правила до седга в постен вариант). Гледах разни варианти за постна панировка...
1 Пасирах шепа нахут от консерва и течността от него с известно количество галета и малко вода. Потапях леко сварените розички и опитах да пържа. В резултат цялата панировка се отделя от карфиола на нещо като трошички.
2. Накиснах ленено семе, минах го с пасатора и го добавих уж като спойка към горната каша. Резултатът беше същия.
Изхвърлих мазнината и кашата. Сега имам една глава варен на пара карфиол. Аз мога и така да го ям, но част от домочадието няма и да го погледне в този вид.
Някаква идея какво да направя със сварен карфиол?

Общи условия

Активация на акаунт