Суровоядство.

  • 2 916
  • 30
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 8
Здравейте, искам да попитам пълноценна ли е растителната храна? Тоест можем ли да се нахраним и да се храним само с плодове, зеленчуци и ядки без да ни липсват никакви вещества

# 1
  • Мнения: 209
Растителната храна според мен е напълно пълноценна, не мога да го твърдя със сигурност. Аз се храня основно с растителна храна от скоро, но зимата е доста трудно да е сурова. В градски условия е трудно постижимо. През другите сезони сякаш е по-лесно, когато изобилстват плодовете и зеленчуците. Не познавам лично суровояди (а може и да познавам без да знам, че са такива), но има една йога инструкторка, която е такава- Яна Данаилова. Тя набляга на кълновете обаче. Знам за хора, които се хранят с 80% сурова и 20% сготвена храна, но те зимата почти не живеят в България, а са в топла страна. Чела съм за такива излекували се от сериозни заболявания със смяна на режима на хранене, гладолечение, други със суровоядство.Познавам една жена, която веднъж годишно минава за 10 дни на сурова храна с цел детокс. Не всеки споделя такива неща на всеки. Случва ми се да споделят нещо подобно, ако случайно се заговорим.

# 2
  • Сан Франциско
  • Мнения: 1 698
Не, не е, в дългосрочен план (лично мнение, подкрепено от научни факти). Без да задълбавам, например само с растителна храна не можеш да си набавиш витамин А и витамин В12, които са изключително важни.

# 3
  • Мнения: X
Не. Б12 няма как да се набави от растителна храна. Познавах суровоядци, всичките вече не са такива и всичките си докараха гастрити и други стомашни проблеми.

# 4
  • Мнения: 725
Б12 няма нищо връзка с това, кой каква храна консумира.
Има месоядни хора също с много ниски нива на Б12.
Но, да, суровата храна не на всеки понася. На мен също не ми понасят някои сурови зеленчуци, та и плодове и затова ги избягвам. 
Като цяло си ям сурови зеленчуци, защото не съм по готвенето, но си имам разни добавки за засищане.
Суровоядството е добре да се прилага през топлите месеци.

# 5
  • Мнения: X
Не. Б12 няма как да се набави от растителна храна. Познавах суровоядци, всичките вече не са такива и всичките си докараха гастрити и други стомашни проблеми.
И не само Б12. Още куп незаменими аминокиселини е невъзможно да се набавят от растителна храна.

Това 9173037-та тема "За и против веганизма" ли е?

# 6
  • Мнения: X
То не е задължително да е веганизъм, някои суровоядци ядат сурови яйца и сушено месо. Grinning

Някои хора се чудят вече къде да си бучнат перо от скука и презадоволяване. Хомо сапиенс готви храната си от над 1 милион години, но който желае, разбира се, може да се връща назад еволюционно, пък после да ходи по доктори с болежки тук и там.

# 7
  • Мнения: X
Grye, да, така е. Но незнайно защо авторът озаглавява темата "Суровоядство", а пита:
Здравейте, искам да попитам пълноценна ли е растителната храна? Тоест можем ли да се нахраним и да се храним само с плодове, зеленчуци и ядки без да ни липсват никакви вещества

# 8
  • София
  • Мнения: 49
Ако си тийнеджърка по-добре не прави подобни диети, защото с малко недоглеждане лесно се стига до болницата. Пълноценното хранене изисква много знания за необходимите микро и макроелементи, отговорни за развитието на организма и при недостиг на такива във възраст, в която тялото ти активно се променя, може да си докараш главоболия за цял живот - започващи от стомашни проблеми, през хаотичен цикъл и какво ли още не.

# 9
  • Мнения: 18 542
Здравейте, искам да попитам пълноценна ли е растителната храна? Тоест можем ли да се нахраним и да се храним само с плодове, зеленчуци и ядки без да ни липсват никакви вещества
Отговорът е да, може да се нахраним и да извлечем енергия, но не, не можем да се храним само с плодове, зеленчуци и ядки без липси и здравословни последствия (често сериозни) в дългосрочен план.

# 10
  • Мнения: 4
хаха, не може да изреждате два витамина като аргумент срещу това, че не можело да се храним само с растителна храна.. а какво друго да се яде? какви са тези витамини и кой ви ги каза, че са толкова нужни?? в растителната храна има абсолютно всичко, което е важно и необходимо за човешкия органозъм. Но който иска може да яде и другоо, разбира се.. въпросът е че само растителната храна е нормалната за човешкото тяло. То е пригодена за преработване точно на нея- всяка друга го замърсява и задръства, а и не може да служи за пълноценна храна. В сурово състояние пък няма как да се консумират месо, яйца и т.н. Вредни са!

# 11
  • Мнения: X
Ти от липса на витамин Б12 ли пишеш така логично и аргументирано?

# 12
  • Мнения: 4
така, а ти я ми обясни- откъде си го набавяш този витамин Б12?

# 13
  • Мнения: X
Защо да ти обяснявам аз? Чети. Има книги и научни статии за тази цел.

# 14
  • Мнения: 4
така си и мислех.. не можеш да си аргументираш мнението. Какво е логично и не е драга, е спорен въпрос. Сигурно четеш рандом статийки от интернет и вече си мислиш че можеш да даваш адекватни мнения. Ако ти разчиташ на логиката, аз разчитам на научните факти и данни. Разрови се в интернет и прочети.. когато организмът ти успее да извлече даже и един витамин от нещо термичнообработено, ела и ми се обади!

# 15
  • Мнения: X
Мдам, освен, че не си много добър в аргументирането, виждам, че и в предположенията не те бива никак. Сигурно е от липсата на витамини.

# 16
  • Сан Франциско
  • Мнения: 1 698
Ето информация за Б12, как се набавя и до къде води дефицитът му. Статията е от Националната Медицинска Библиотека. Там хората са чели маааааалко повече от обикновено и добре се аргументират.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3262614/

# 17
  • Мнения: 18 542
хаха, не може да изреждате два витамина като аргумент срещу това, че не можело да се храним само с растителна храна.. а какво друго да се яде? какви са тези витамини и кой ви ги каза, че са толкова нужни?? в растителната храна има абсолютно всичко, което е важно и необходимо за човешкия органозъм. Но който иска може да яде и другоо, разбира се.. въпросът е че само растителната храна е нормалната за човешкото тяло. То е пригодена за преработване точно на нея- всяка друга го замърсява и задръства, а и не може да служи за пълноценна храна. В сурово състояние пък няма как да се консумират месо, яйца и т.н. Вредни са!
Абсолютни глупости. Няма да е зле да почетеш малко повече независими източници, не само веган пропаганда.
Хората от години ядат /по-скоро пият/ сурови яйца. Месото може да се консумира сурово, стига да ти харесва вкуса, да имаш зъби да го сдъвчеш и да е от проверен източник. Нищо няма да ти стане, ако го ядеш сурово, друг въпрос е че сме свикнали да го ядем готвено. Въпреки това, доста хора харесват алангле. Ако не знаеш какво значи тази дума - значи полу-сурово.
В растителната храна може да има много неща, въпросът е колко от тези елементи са усвоими.
Ти като искаш, си рупай марулите, но не разпространявай невярна информация.

# 18
  • Мнения: 1 684
Темата е интересна. Само не я пълнете със разни безмислени спорове. Нека Тони обясни от колко време се храни така. Как си набавя Б12 и ако не приема допълнително добавки , какви са му кръвните  резултати.
Останалите теории,  за това че е невъзможно, са известни- има ги в интернет.
Идеята е тук да пишат хора, който се изхранват изцяло със суровоядство, ако има такива.

# 19
  • Мнения: 11
Аз знам доста хора, които се хранят изцяло със сурова храна и то дълги години. Освен, че са излекували заболявания, нямат и никакви липси, според редовните кръвни изследвания. Който има желание, в интернет има предостатъчно информация.

Всичките тези описани липси в спора по-горе, ги имах когато се хранех с "нормална" според масата хора храна - готвено, боклуци, полуфабрикати, месо, млечни. Не ги консумирам тия неща от години и личната ми лекарка не спира да се чуди, че аз НЕ взимам никакви добавки, а имам перфектни нива на всичките му там Б12, желязо и други подобни, за които се твърди, че ако не ядеш месо и млечни, то не е възможно. Еми възможно е. Като си изчистиш тялото е възможно. Да не говорим за енергията, която дава суровата храна. Подчертавам - не съм суровоядец на 100%, имам много дни в които съм, но и дни, в които в салатата си слагам варени бобови, печени батати и други подобни веган храни.

Аз лично съм голям фен на една дама, казва се Кристина и можете да я последвате в Инстаграм - FullyRaw Kristina.

# 20
  • Мнения: 18 542
А, тази с триглицериди до небето и преддиабетно състояние, ако не е и диабетичка вече (показва си изследванията във видео). Много добър пример, няма що!

А за Б12 не го вярвам, освен ако не визмаш добавки. Б12 няма във нито една растителна храна, дори най-запалените вегани го потвърждават.

# 21
  • Мнения: 2 055
Полюбопитствах и аз да я видя тази Kristina. Пуснала си е доста снимки във фейсбук. А ми какво да кажа - започнала е да оформя типичното коремче за метаболитен синдром. А доста младичка, сигурно няма 30г. Не ми се мисли след 5-7-10 години, ако продължава с това хранене, как ще изглежда и по-важното какво ще е здравословното й състояние. Те тези неща се натрупват с годините, не се получават за ден, два, година дори. За тази жена ли става въпрос?

https://mystalk.com/detail/1845437464640358265_49199621/

# 22
  • Мнения: 18 542
Да, същата. Тя вече е с метаболитно заболяване, според изследванията които показва, въпреки че в клипа изкараха нещата с доктора супер, но ако поназнайваш дори малко и ѝ погледнеш резултатите, няма да си толкова "хепи", ако бха твоите.

# 23
  • Мнения: X
На мен вече ми е нелепо да чета/слушам 20-30 годишни с поучения как да се храним, илюстрирано с полуголи снимки. Млади жени, нормално е да изглеждат добре на тази възраст дори на диета от хамбургери и кола. Където отиват - оттам идваме, повечето сме имали време да ескпериментираме кой с вегетарианство, кой с веганство, и сме видели резултатите дългосрочно и сред свои по-упорити познати. В случаите с известните вегани/инфлуенсъри става дума за бизнес. Как се хранят не им светим... Ето, ще пусне приложение с диети, после клипчета, рекламки на това или онова в ИГ. Как да им вярвам на твърденията, нали им плащат да поддържат някакъв имидж.

# 24
  • Мнения: X
Защо не пробваш вместо с Неумивакин, с малко peer-reviewed изследвания?

# 25
  • Мнения: 11
Тази жена е суровоядец от 13+ години и се е излекувала от диабет точно, когато е започнала със суровоядството си. А и не е само тя, има още много други като нея Simple Smile Аз за себе си вярвам, че растителната храна е най-полезна и усвояема, сурова Simple Smile

А и не разбирам защо в група, наречена Суровоядство, се пише повече за "как не можем да сме здрави със сурова храна щото виждаш ли Б12 и т.н.", а не се пишат идеи, препоръки, опит! Simple Smile

# 26
  • Мнения: X
Ами, ние чакаме някой да сподели позитивен опит със суровоядство в дългосрочен план, ама ей на, никой не споделя такъв.

# 27
  • Мнения: 2 418
Аз също имам приятелка ,която се храни предимно сурово(ако мога да се изразя така).Споделяла ми е,че приема много добавки и витамини.Виждам,че си носи ядки и кълнове,когато хапваме заедно,било у дома или по заведения.Аз съм пробвала за кратък период,защото имах адски болки в стомаха и бързо се отказах.

# 28
  • Мнения: X
Споделяла ми е,че приема много добавки и витамини.
Това е една от причините да съм резервирана към подобно хранене. Всяко хранене, което претендира, че е здравословно, би трябвало да осигурява нужните вещества на организма, а не да се налага пиенето на добавки.

# 29
  • Мнения: 18 542
Глупости на търкалета. Излекувала е диабет като нагъва основно плодове - хайде, хайде, ние не ги ядем с колците.
Нека да не си разправяме приказки и да се опитваме да се надлъгваме.
Който както иска да яде, но не разпространявайте откровени лъжи. Суровоядството/веганството не е здравословно в дългосрочен план. За кратка разтоварваща диета, евентуално да, но за дългогодишен начин на хранене е абсолютна измама, непочиваща на сериозни клинични изследвания.

El Universo, щом следиш ютубъри, вземи пусни едно търсене "ex vegan" и виж колко интервюта на всякакви хора с разнообразен многогодишен опит ще ти излязат.

# 30
  • Мнения: X
Тази жена е суровоядец от 13+ години и се е излекувала от диабет точно, когато е започнала със суровоядството си. А и не е само тя, има още много други като нея Simple Smile Аз за себе си вярвам, че растителната храна е най-полезна и усвояема, сурова Simple Smile

А и не разбирам защо в група, наречена Суровоядство, се пише повече за "как не можем да сме здрави със сурова храна щото виждаш ли Б12 и т.н.", а не се пишат идеи, препоръки, опит! Simple Smile

След редица интернет-измамници, които са си излекували рак и други заболявания, които реално не са имали никога, аз вече на реклами и чудодейни женици в интернет не вярвам. Разбира се, всеки може да си следва каквито иска идоли и гурута, щом става дума за вяра. Мен ме интересуват фактите.

Това не е група, а тема в раздел Диети. Авторът хем пита, хем се върна да ни псува като тираджия, заметоха го. Като си знае истината, като е чел - защо пита?

Има си тема за идеи, препоръки, опит със суровоядството:

http://www.bg-mamma.com/?topic=855864

Общи условия

Активация на акаунт