Забелването от лекар на 1 г+ за и против

  • 3 323
  • 36
  •   1
Отговори
  • Мнения: 142
Здравейте, реших да пусна нова тема с цел събиране на мнения от майки на момченца. С мъжа мибяхме репили да не забелваме сина ни. Първо и двама нини беше страх да не объркаме нещо и второ, в много западни държави това не се практикува. Снощи реших леко да му заголя пишлето с цел почистване и ми се стори зачервено и имаше лека миризма. Днес сутринта отидохме на детски уролог в Пирогов, където се надявах да получа съвет за почистване и ако има инфекция да ни изпише нещо. Вместо това лекарят забели пишлето, настоя, че няма начин да се поддържа хигиена ако не е забелено. Това, оабче, противоречи на литературата, която аз чета.  Сега имаме лечение за една седмица, което смятам да спазвам, въпреки, че не ми е приятно. Но след като зарасне, ми е казано да забелвам всяка вечер. Много ме е страх, че това не е правилното за сина си и съм разстроена, защото не знам помогнах ли или навредих.

# 1
  • Варна
  • Мнения: 36 584
Как може да си навредила щом детето има проблем и се е стигнало до лечение? Не е ли нормално детето да се лекува, дори и с цената на нещо, с което не си съгласна? Все пак не си медицинско лице.

# 2
  • Мнения: 142
Ами детето няма проблем, дефакто сега лечението е свързано с третиране на самото забелване--- мазане с кортикостероиден крем за бързо зарастване на нараняването, предизвикано от самото забелване (и това ми е неприятно, но ще го мажа, какво да се прави). А дефакто това, за което отидох по думите на лекаря е "леко раздразнение". Той не е забелен, защото има проблем, а е забелен, за да бъде забелен, защото така вярва въпросният уролог--, че забелването е нужно за поддържане на хигиената, за да се махал секретът. Но в западните държави се отрича тази гледна точка и хигиена се поддържа без забелване. Нещо повече, смята се, че незабелването пази от инфекции, които могат да дойдат от изпражненията.

# 3
  • Мнения: 29 254
Има много спорове по темата. Може да прочетеш старите теми. Няма смисъл да се дъвче едно и също постоянно.

# 4
  • София
  • Мнения: 28 458
Вече е малко късно за "за и против", ми се струва.

Обаче лекарят е трябвало да ви пита преди да го направи.

# 5
  • Варна
  • Мнения: 25 236
Вече е малко късно за "за и против", ми се струва.
Съгласна съм с това. Следвайте предписанията и това е. Аз не съм забелвала, прецених, че не е нужно. Но при свършен факт мажете, за да не се инфектира или да се получи вторична фимоза, която вече е голямата беля, а оттам нататък не знам. Ако не забелвате просто пак ще залепне, но дали това е фатално нямам представа. Логиката ми е, че не е, но не съм специалист все пак. Пиши в темата на д-р Оги за съвет.

# 6
  • Мнения: 142
Вече е малко късно за "за и против", ми се струва.

Обаче лекарят е трябвало да ви пита преди да го направи.
Да, въпросът е сега как да процедирам. Аз ще приложа лечението, което е 7 дена с тридерм. Но след това да продължа ли да забелвам ? Ако не забелвам да не вземе да стане по-зле и истинска фимоза, след като веднъж вече е дърпано и наранявано? А ако продължа да забелвам, това също не ми харесва много, защото сега се смята, че не е полезно. Горкото ми дете.

Ще пиша на др Оги, дано помогне със съвет.

# 7
  • София
  • Мнения: 28 458
За съжаление не мога да помогна със съвет в тази ситуация. Синът ми не е забелван и нямам опит.

# 8
  • Добрич
  • Мнения: 933
Аз имам горчив опит с НЕзабелването.С големия ми син и аз бях върл противник на забелването,защото реших да се доверя на новото.Когато стана на 3 години и 10 месеца препуциумът започна да се цепи сам през вечер.Детето се събуждаше с писък,кървеше и се страхуваше да уринира.Заведох го на уролог,забелиха го.При самото забелване много плака.На следващия ден много щастлив ми каза,че пишката не го боли,поне както преди.
Така и така вече е забелен продължавай.Ще си спестите много стрес ако стане вторична фимоза.

Последна редакция: ср, 02 яну 2019, 15:40 от elfito 9000

# 9
  • Мнения: 11 910
Роднинско момченце на около годинка получи възпаление и беше забелен от лекар, защото майката не е знаела и не го е забелвала и миела. Детето дълго време беше с психологическа травма. При синът ми също едва се подаваше връхчето на главичката, но редовно го миех. На 3,5г го консултирах с уролог, завеждащ отделение и той препоръча и планира процедурата. С местна упойка с кремче, всичко мина спокойно, детето поплака после от йода, но по време на самата процедура беше спокоен и си говори със сестрата и лекаря. От тогава се научи сам да поддържа хигиена на мястото.
От това, което съм чувала, при незабелените момченца това се случва по естествен път при ерекция, но било доста болезнено. Не знам дали е така наистина.
Относно инфектиране - забелването (отлепяне на кожичката) няма как да повиши риска от инфектиране. При обрязването препуциумът се изрязва и главичката остава оголена, съответно незащитена. Като имаме предвид обаче, че евреите и мюсюлманите го практикуват задължително точно от хигиенна гледна точка, едва ли и тогава ще е повишен рискът от инфектиране от ануса.

# 10
  • Добрич
  • Мнения: 933
При моя се цепеше и кървеше,болеше го много особено като пишкаше.При момченцето на моя позната не беше така:забели се с израстването без проблем.Проблемът е,че децата са различни и не знаеш как ще се развият нещата при твоето.Лично аз съжалявам,че не го забелих по старата процедура от бебе,а чаках толкова.Щяхме да си спестим много излишен стрес.
За инфектирането по-скоро е обратно:смегмата съдържа кожни клетки,секрет от мастните жлези на главичката на пениса и влага от вода при миене,пот или урина. 

Последна редакция: ср, 02 яну 2019, 23:23 от elfito 9000

# 11
  • Мнения: 29 254
…..смята се, че незабелването пази от инфекции, които могат да дойдат от изпражненията.

За какви точно инфекции се говори при забелено пишле, че не ми е ясно?!? То не е рана, че да се инфектира.
Всеки си решава за своето дете, разбира се, но нека не се пишат глупости от рода - Ако го забелите, ще получи инфекция.

# 12
  • Варна
  • Мнения: 25 236
Инфектира се при лоша хигиена. Счита се, че залепналата кожичка при раждането предпазва от инфекции, затова и природата я е създала така. А не, че трябва да остане незабелена завинаги.

# 13
  • Мнения: 29 254
То, ако не се спазва елементарна хигиена, независимо дали е забелено или не, ще се възпали.
Залепналата кожичка събира т.нар. смегма, която не се почиства и не мисля, че е особено ок това. Както казах по-горе, всеки си знае.  Peace

# 14
  • Варна
  • Мнения: 25 236
Ами тя подпомага естественото разлепване. Природата си го е измислила. Естествено отлепения участък трябва да се мие.

Общи условия

Активация на акаунт