Автоимунен тиреоидит на Хашимото - тема 55

  • 37 958
  • 754
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 11 737
Помня една девойка, с Мат 0. За ТАТ не помня имаше ли изследване. Беше притеснена, че резултатът е 0.
Всички други имаме някаква стойност на антитела и често при здрави е нещо от рода на 15-20 при норма 32-34, примерно.
Един вид, Шоки, според американците, това ще да значи, че щитовидно заболяване чука на вратата, но дали ще се отключи, никой не знае?

# 121
  • Мнения: 6 346
Да, но не според всички американски лекари, а според хора като Джокърс и т.н. - тези, които прилагат алтернативни подходи (хранителни режими, добавки, Т3 и т.н.).

# 122
  • Мнения: 5 861
Ендокринолозите защо масово не искат ТАТ и МАТ, за да се изясни има ли Хашимото не ми е ясно...
Не съм чувала за лекар, който да не ги изисква, ако ще поставя диагноза и пациентът не ги е изследвал до момента. Peace

При мен Начев само с докосване на ехографа и ми каза, нали знаете, че имате Хашимото.
И мен така ме диагностицираха, даже не ендокринолог, а друг тип лекар. Но при мен измененията по жлезата са значителни, предполагам - и при теб.

Последна редакция: пт, 11 яну 2019, 12:16 от Гърне без похлупак

# 123
  • Мнения: 47 982
Мисля, че на ехограф достатъчно лесно виждат типичните изменения. А за самите антитела наистина няма какво да предложат, и сигурно според тях пациента само се разстройва, като види стойности стотина пъти над норма...разбирам ги, донякъде.

# 124
  • Мнения: 5 861
Аз пък обичам периодично да си ги проверявам. Веднъж на година-две.

# 125
  • Мнения: 11 737
Да, някои от традиционно лекуващите доктори не намират смисъл да ги изследват, тък като ако има изявена хипер или хипофункция, лечението е едно и също, независимо какви са стойностите на антителата.
Не знам откога не съм изследвала антитела. Години минаха.

# 126
  • Мнения: 10 210
Хранителен интолеранс и автоимунни заболявания, лекция в УМБАЛ "Св. Иван Рилски":
https://www.facebook.com/744053332375327/videos/1977081905930970/

# 127
  • София
  • Мнения: 591
Ендокринолозите защо масово не искат ТАТ и МАТ, за да се изясни има ли Хашимото не ми е ясно...
Не съм чувала за лекар, който да не ги изисква, ако ще поставя диагноза и пациентът не ги е изследвал до момента. Peace

При мен Начев само с докосване на ехографа и ми каза, нали знаете, че имате Хашимото.
И мен така ме диагностицираха, даже не ендокринолог, а друг тип лекар. Но при мен измененията по жлезата са значителни, предполагам - и при теб.
Много леки. Даже не ми предписаха и хапчета. ТСХ-то ми беше в норма, имах изменение само в едно от Тат или Мат, но минимално не си спомням точно кое. Казаха ми само контрола да правя на 6м. Аз обаче не съм правила все още. Трябва да се за действам обаче, че не се чувствам ОК. Като знам, че ми трябват едни поне 200лв. и......

# 128
  • София
  • Мнения: 808
Здравейте,коментари по -резултатите ми и, ако може да ме посъветвате нещо за сваляне на тат и мат??На 50 мг л- тироксин съм .Имам ли нужда от увеличаване или намаляване?Hushed

Щитовидните са ок според мен. Не бих променяла дозата засега. За антителата трябва да търсиш и премахваш потенциални възпаления. МАТ се завишават главно заради възпаления по СЧТ, бактерии, паразити... трябват изследвания, хранителни режими, добавки.... При завишени ТАТ възпаленията можеш да търсиш в УНГ, синузит, проблемни зъби.. Ако успееш да се справиш с възпаленията, би трябвало поне да понамалиш антителата. Прочети също и за LDN..

Pamela_bo, щом при увеличаващи се дози ТСХ все още не реагира, може би тези дози не са били достатъчни да задоволят индивидуалните нужди на организма ти до този момент. Затова и ендокринологът продължава да увеличава. Грешката е, че се дозира само по ТСХ стандартно.. Препоръчвам ти да пускаш и щитовидните хормони, FT4 и FT3. Техните нива са директни показатели за функцията на жлезата, ТСХ е косвен такъв. Освен това ТСХ се движи сравнително бавно и така дозирането е неточно в повечето случаи. А в твоя случай изобщо не се променя. За да разбереш защо, пусни FT4 и FT3.

То това важи за всички - само ТСХ не дава достатъчно полезна информация. Нито за състоянието на ЩЖ, нито за по-прецизно определяне на дозите.

Vik08, аз бих намалила още сега дозата, не бих чакала да се затопля. Тсх е твърде нисък, а и фт4 също показва, че си на повечко хормон. А след като си и новодиагностицирана ще е добре да пускаш контролни изследвания по-начесто, обикновено на около 45 дни, а не през 3 месеца. Когато нагодите подходяща доза, може и по-рядко да се проверяват нивата.

Questar, щом не се чувстваш добре задължително пусни изследвания, но не само ТСХ, нали... Wink Само така можеш да разбереш какъв е ефектът от тия 25 мгр и дали е нужно нещо да се променя.

Christiana_, жлезата може да няма изменения, но не работи оптимално според това, което описваш. Специално по отношение на ЩЖ най-добре си пусни пълен щитовиден пакет (TSH, FT4, FT3, ТАТ и МАТ). Добре е да изследваш също вит. Д (25-ОН-D), B12 (и Хомоцистеин), фолат, железен пакет... Ако плануваш бременност, би трябвало да ти предпишат лечение. Дори и да са "в норма" показателите ти, ако поне прословутият ТСХ е над 2.00 ще искат да го смъкнат заради бременността.. Съмнявам се да са оптимални, обаче. Успех! Simple Smile

# 129
  • Мнения: 5 861
Много леки. Даже не ми предписаха и хапчета. ТСХ-то ми беше в норма, имах изменение само в едно от Тат или Мат, но минимално не си спомням точно кое. Казаха ми само контрола да правя на 6м. Аз обаче не съм правила все още. Трябва да се за действам обаче, че не се чувствам ОК. Като знам, че ми трябват едни поне 200лв. и......

Ясно. Peace Е, значи и началните изменения се виждат с лекота. При мен положението беше далеч по-сериозно, както споменах. По-голямата част от жлезата ми вече не функционираше.
А защо чак 200 лв.? Освен щитовидните, ще пускаш и други показатели ли?

# 130
  • София
  • Мнения: 591
Много леки. Даже не ми предписаха и хапчета. ТСХ-то ми беше в норма, имах изменение само в едно от Тат или Мат, но минимално не си спомням точно кое. Казаха ми само контрола да правя на 6м. Аз обаче не съм правила все още. Трябва да се за действам обаче, че не се чувствам ОК. Като знам, че ми трябват едни поне 200лв. и......

Ясно. Peace Е, значи и началните изменения се виждат с лекота. При мен положението беше далеч по-сериозно, както споменах. По-голямата част от жлезата ми вече не функционираше.
А защо чак 200 лв.? Освен щитовидните, ще пускаш и други показатели ли?
Еми да.  Преди само за  тсх, тат и мат ни взеха 60лв. Искам всичко накуп. Понеже мин. год. имам една загуба в 9 седмица и искам да да знам какви са показателите. Дали проблема е в някои от тях. Според доктора тогава не е било проблема в хормоните, но аз не вярвам. И нищо, че имам две деца, загубата на третото ми се отрази мн. зле.  Затова искам да изследвал всичко.

# 131
  • Мнения: 215
Днес минах при личния,и той ме посъветва да намаля дозата и да се наблюдавам.Ендокринолога ме вика юни,Личния каза да отида при него април да видим как е,няма смисъл според него от висока доза,за да не изпадна в другата крайност.Като чета и вашето мнение е такова,благодаря за разбирането и подкрепата,и ще се доверя на личния за сега.На мен също ми отказаха антитела,защото нищо не можело да се прави за тях.

# 132
  • София
  • Мнения: 808
Dyndla, има пакетни цени в повечето лаборатории, доста по-изгодни са. А с ваучери от Офертомед могат да се пуснат всички показатели за 46 лв. в Кандиларов (2 пакета по 22 лв с ваучер + 2 лв екарисаж).

Поправка: сега видях, че единият пакет (за Тат и Мат) е с нова цена - 23.20 лв. А другият (за ТСХ, ФТ4 и ФТ3) си е 22 лв:
https://www.ofertomat.bg/Paket-hormonalni-izsledvania-za-funktsi … ilarov-p4561.html

Последна редакция: пт, 11 яну 2019, 15:01 от veseto5775

# 133
  • София
  • Мнения: 591
Dyndla, има пакетни цени в повечето лаборатории, доста по-изгодни са. А с ваучери от Офертомед могат да се пуснат всички показатели за 46 лв. в Кандиларов (2 ваучера по 22 лв + 2 лв екарисаж).
Аз правих в Пролаб. до Майчин дом. Явно са скапчии. Коя лаборатория ще препоръчате, като най-точна?

# 134
  • София
  • Мнения: 808
Пролабор е добра май. Аз ползвах Кандиларов и Цибалаб напоследък..

Общи условия

Активация на акаунт