Автоимунен тиреоидит на Хашимото - тема 55

  • 37 931
  • 754
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 1 278
    Не, нямам хашимото, никакъв проблем с жлезата. Следя темата заради желана и неосъществена досега бременност, пиех минимална доза хормон, за да държа уж тсх под 1.5-2. Затова съм ужасена от резултата... А мъжът ми и майка ми са с Хашимото и им помагам чрез Вас Heart

    # 61
    • Мнения: 1 275
    Не си спомням дали съм споделяла в темата,но моя приятелка,която от дълги години е гинеколог в САЩ,ми каза,че там при проблемно забременяване държат ТСХ под 1.

    # 62
    • Мнения: 10 257
    Не знам за проблемно забременяване в Щатите, но снощи бях на ендокринолог за тези ми изследвания (споделях по-напред и ми казахте, че може и да съм за хормон):


    TSH REFLEX -          1.730 u[IU]/mL   Standard Range - 0.300 - 5.600 u[IU]/mL
    THYROXINE/T4 -    6.4 ug/dL               Standard Range 4.5 - 11.7 ug/dL
    T3 TOTAL -               0.81 ng/mL           Standard Range - 0.87 - 1.78 ng/mL

    Нищо подобно. Направо ме отпратиха. Даже не пожела и да се обеснява с мен доктора. Ако съм искала най-много което можел да направи за мен е да ми пусне free T3, freeT4 и кортизол. Т4 и Т3 не били информативни. Но на база ТСХ ми казвал, че всичко ми било наред. Въпреки това, мисля да си направя тия за които ми даде с триста зора направление. Ужас. Нямам думи. Опитвах да му обесня за косопад, но понеже косата ми е до кръста почти ми каза, че не вижда проблем. Питах за суплементи също. Не ми трябвали. Щом диетата ми не била вегетариянска някаква, нямала съм нужда от нищо друго. Четяла съм из нета и съм си внушавала разни работи. Питах и за DHEA хормон. И от него съм нямала нужда. Не се отнсял за моя проблем. Полови хормони – само ако съм имала проблеми с цикъл. Та така. Мъките продължават. Не мога да ходя и на сто други места понеже застраховката няма да покрие без направление...

    # 63
    • София
    • Мнения: 17 775
    Искам да попитам нещо във връзка с антителата и референтните стойности.
    В повечето лаборатории гледам, че едните са дадени до 35, а другите- до100 и нещо. В тази, където аз пускам, и двете са до 100 и нещо. И ако просто реактивите им са различни, не би ли трябвало стойностите и разликите в тях да са пропорционални? В случая не е така- едното съвпада, а другото не. Това ме накара да се замисля дали 100- те на едните антитела не са остаряла стойност и да трябва да са до 35.

    # 64
    • Мнения: 47 981
    Не знам, но 100 и нещо си е антитела и толкоз...не е да кажем 5...
    аз идвам с добра новина и с лоша, Добрата е, че лекцията за хранене ще я излъчат във фейсук на живо. Лошата,че 20на места са запазени за лекари само...май повечко интерес има от пациентите...но здраве да е, пак е нещо
    Скрит текст:
    Цитат
    Лаборатория по Клинична имунология на УМБАЛ „ Св. Иван Рилски” София напомня, че дискусионната среща на тема „Автоимунитет и хранителен интолеранс“, която организираме на 11 януари 2019 г. от 13:00 в Аулата на болницата, ет. 1. ще се предава на живо чрез Facebook на лабораторията. Направените тестове дават основание да се вярва, че качеството ще е добро, както като образ, така и като звук. Длъжни сме да уведомим, че поради сериозния интерес никой от записалите се пациенти не може да разчита на гарантирано място (надяваме са все пак да има достатъчно).

    Около 20 от местата ще бъдат запазени за лекари, заявили участие в срещата.

    ПРОГРАМА
    13:00 – 13:15 – Уводни думи от проф. д-р. Доброслав Кюркчиев дмн, началник на ЛКИ на УМБАЛ „Св. Иван Рилски“.
    13:15 – 13:45 –лекция на д-р Едуард Рослер, собственик на лаборатория „Рослер“, на тема: „Autoimmunity and leaky guts”
    13:45 – 14:05 – лекция на гл. ас. д-р Екатерина Иванова – Тодорова дм, специалист по клинична имунология в ЛКИ на УМБАЛ „Св. Иван Рилски“ на тема: „Интолеранс към храни при пациенти с автоимунни заболявания”.
    14:05 – 15:00 – Свободна дискусия

    Д-р Рослер ще говори на английски език, всичко останало ще е на български.

    # 65
    • Мнения: 6 346
    Вики, това все пак е нещо - да изследваш ФТ4 и ФТ3. Така ще имаш по-добра представа за нещата, макар че като гледам общия Т3, който е под норма, няма как свободният да е добре - той е част от общия. Но пък референтните граници може да са различни евентуално...

    Малага, а колко дълго си пила 25 мкг? И преди да започнеш с тироксина, как са ти били хормоните? Дори да нямаш Хашимото, явно щитовидната ти функция не е оптимална. В момента, на базата на сегашните изследвания, със сигурност си за хормон. Ако не бързаш да забременяваш, може да изчакаш още някой месец и да пуснеш нови, за да се види какви нива може да поддържа организмът ти самостоятелно. Но е напълно възможно да си имаш нужда от хормон по принцип.

    # 66
    • Мнения: 1 278
    Хормон пих точно една година от септември до септември заради бременността, иначе винаги са ми били добри резултатите. Но през тази година имах няколко стимулации, пункции, много хормони изпих и ми инжектираха. Бързам да забременявам, защото съм на 38 г., но с тези резултати, вкл. пролактин едва ли е възможно. Отивам сега да проверя ТСХ и ФТ4 другаде и ще споделя по-късно. Сърдечни благодарности Hug

    # 67
    • Мнения: 6 346
    Винаги изследвай и Т3, не само ТСХ и Т4. Т3 е най-важният за твоето общо състояние. А вече за бебето, когато забременееш, най-важен е Т4. Но за да се чувстваш ти добре, трябва Т3 да ти е достатъчно висок. А ТСХ може да е нисък по различни причини, но въпреки това Т4 и Т3 също да са ниски - това вече не е добре. Обаче ендокринолозите гледат почти само ТСХ, рядко Т4 и никога Т3. Това е голяма грешка в системата.

    # 68
    • Мнения: 1 661
    Малага, с високия пролактин е абсурд да забременееш.Аз също минавам пътя с ин витро процедурите и стимулациите, при мен се получи обратен ефект, след ин витро и кратка бременност хормона падна под долна граница.За кратко, за около 3 месеца беше така, но беше ужасно.До сега не ми се е качвал ТСХ от стимулациите. Не спирай хормона който пиеш, изследвай целия пакет не само ТСХ, а и фТ3, фТ4 и ТАТ и МАТ.За докторите не са важни, но са си.И аз ще правя 38г съвсем скоро и се борим упорито за второ дете, защото часовника направо ни рита в кокалчетата вече!Съдба!

    # 69
    • София
    • Мнения: 808
    Малага, точно това щях и аз да те посъветвам - да провериш и антителата ТАТ и МАТ, сега като пускаш нови изследвания. Най-добре целия щитовиден пакет, както mmm_st вече те е посъветвала. А вит. Д е препоръчително при установен дефицит да се пие без прекъсване. В правилната доза, обаче. При теб вероятно ще са нужни около 6-7 капки всеки ден. За три месеца на дадена доза се постигат определени нива, след което достигнатите нива би трябвало да се задържат (стига да не промениш дозата). Аз дори лятото не го спирам, но пия малко по-малко. В този pdf има доста полезна информация за дефицита на вит. Д: http://endo-bg.com/wp-content/uploads/2016/04/vitamind.pdf

    Vici75, чудесно е, че поне фт3 и фт4 са ти пуснали. Ако можеш, изпроси си и антителата (ако не са изследвани досега).

    Последна редакция: ср, 09 яну 2019, 11:05 от veseto5775

    # 70
    • Мнения: 1 278
    Ето ги днешните резутати от друга лаборатория (Мед-диа) . Реално има 6 дни между двете изследвания, но не съм пила хормон през това време. Има голяма разлика в стойностите, но приемам,че се нуждая от 25 мкг еутирокс и започвам от утре. Смятам да направя контрола след 3 седмици, за да проследя как влияе и след това отново след 3. Знам,че трябва да минат поне 40 дни, но планирам нова стимулация и трябва да съм наясно с дозата.
    Антителата ми клоняха към 0 през месец май (публикувах ги в темата), затова не очаквам да са повишени сега.
    Прочетох противоречиви мнения за добавките с йод, включително тук пише,че не се препоръчва. Може ли малко повече актуална и достоверна информация относно вредата. Изкушава ме този продукт, https://remedium.bg/product/137159/nature-s-answer-tiroidna-podk … -h90-kapsuli.html, който съдържа йод от келп.

    # 71
    • София
    • Мнения: 17 775
    Може ли някой да ми каже при отключване на Хашимото колко бързо се качват антителата?
    Преди 5 месеца пусках контрола и бяха 18, сега са се качили на 33. Да очаквам да се качват ли, докато излязар извън норма? (Имам хипофункция на ехограф, а ТСХ варира от нормални в ненормални стойности, ФТ4 и ФТ3 ми излизат оптимални..)

    Тиреоглобулинови антитела (ТАТ/ATG) - радиоимунологичен анализ
    32.71 U/l
    Антитиреопероксидаза ( ATРО) - радиоимунологичен анализ 6.28
    mIU/l

    Пия имуностимулант от 3 месеца.

    # 72
    • Мнения: 6 346
    Антителата са най-голямата мистерия. Simple Smile Четох, че ако са над 1-2, значи при всички положения има вероятност за Хашимото, дори горната граница да е 34 или 115. И просто с течение на времето е вероятно да скочат над нормата. От друга страна, има случаи и на спонтанно нормализиране на антителата. Има и много хора, които по един или друг начин с конкретни действия са успели да ги нормализират, макар и невинаги трайно. Но важното е, че движението от 18 до 33 не говори кой знае какво, освен че процесът съвсем леко се е задълбочил. Но утре в друга лаборатория може цифрата да излезе 10, така че не бих се притеснявала много за това повишение. Антителата често са стотици или хиляди, така че това е незначителна стойност и незначително повишение. За значителна промяна може да се говори, ако от 1000 спаднат на 20 (или ако скочат от 20 на 1000).

    # 73
    • София
    • Мнения: 17 775
    Благодаря ти, а ще ми припомните ли кои бяха свързани с носа и кои с червата?.Бях чела нещо подобно тук, но в доста задна тема и не си записах.
    А имуностимулантът стимулира нещата, предполагам?

    # 74
    • Мнения: 1 661
    Имуностимулатор при Хашимото въобще не се препоръчва.Това е автоимунен процес, ти засилваш имунитета от там и процеса се задълбочава.

    Общи условия

    Активация на акаунт