Какъв крем за лице използвате? – Тема 13

  • 73 848
  • 737
  •   1
Отговори
# 315
  • Пловдив
  • Мнения: 4 726
Махай Биотена!
Аз станах така , след седмично ползване на Биотен/подлъгах се по истерията ноември във форума по тях/ сега се въздържам от БГ козметика ...соря ама за н-пореден път през годините са подвеждам мислейки си , че са се напреднали нашите козметични компании!
Извинете, но до колкото знам Биотен нямат общо с козметика произведена в България. Биотен е марка произвеждана във Франция.
Съдя по това описание на етикета им:
"Произведено в ЕС за Sarantis France."




Мисля, че Биотен е гръцка, но не съм сигурна. Но не е българска козметика със сигурност. Иначе аз харесвам и българска козметика.

# 316
  • Мнения: 9 199
оффф така е като пиша и не чета от телефона Голяма драма стана...ДА знам че е Сарантис е гръцка фирма и произвежда ...http://www.bulgaria.sarantis.bg/en/mass-market-cosmetics.html

А за бг козметиката...всеки си има мнение..правова държава сме уж...през годините чат пат се подхлъзвам за кремове и после ...си задавам въпроса ..докога ...че съм балък?

# 317
  • Мнения: 46 543
Благодаря за разяснението. Финоксиетанолът за мен е притеснителен. Отключва и алергични реакции. Предпочитам други консерванти 😊
Реакция може да отключи почти всичко, включително натурални съставки. Както всяко друго нещо - пробва се и ако има проблем не се ползва. Ако не покаже такъв, значи става Simple Smile
Всеки си преценява, разбира се, аз действам на този принцип.

# 318
  • Мнения: 2 232
Не искам да споря, все пак натурални съставки и химия и то вредна, не може да се съпоставя. Но иначе сте прави, всеки действа както иска. Просто предупредих момичето да има едно наум.
Това, че нещо на момента не оказва влияние, не означава, че не вреди. Още повече, че се натрупва. Има достатъчно инфо за феноксиетанола в нета. Който иска нека провери.
Хубавите и качествени продукти действат с времето, не получаваш видим ефект след първото нанасяне.

# 319
  • Мнения: 5 903
Какво разбираш под хубави и качествени продукти? Моето мнение е, че няма продукт, който да остава трайни благоприятни натрупвания. Докато използваш е ОК, спреш ли-положението се променя. Хубаво нещо е козметиката, но ефектът й е докато я използваш.

# 320
  • Мнения: 1 558
Не искам да споря, все пак натурални съставки и химия и то вредна, не може да се съпоставя. Но иначе сте прави, всеки действа както иска. Просто предупредих момичето да има едно наум.
Това, че нещо на момента не оказва влияние, не означава, че не вреди. Още повече, че се натрупва. Има достатъчно инфо за феноксиетанола в нета. Който иска нека провери.
Хубавите и качествени продукти действат с времето, не получаваш видим ефект след първото нанасяне.

Натуралните съставки могат да бъдат изключително вредни и опасни. Неслучайно най-големите познати алергени и дразнители за кожата не са от синтетичен, а от чисто натурален, суперприроден, растителен произход Grinning

Химията не е враг и химия не е синоним на опасност. Всичко в нас и около нас е химия.

Феноксиетанолът е безопасен в количества до 1%, каквото е и ограничението в ЕС. Когато говорите за статии от нета, моля, посочете някое сериозно научно изследване - дайте линк, за да прочетем всички.
Но, подчертавам - сериозно изследване от авторитет, а не блогърски разсъждения по принцип. Ако има изследване, което показва, че феноксиетанолът е притеснителен дори в позволените концентрации - вярвайте ми, ще съм първата, която ще настоява да се запознае с него!
Чела съм изключително много по въпроса и единственото официално предупреждение срещу феноксиетанола засега е това на FDA, но то се отнася за един конкретен продукт, предназначен за мазане на зърната на майки кърмачки. Предупреждава се, че поглъщането на феноксиетанол може да причини стомашен дискомфорт на бебетата. За протокола: предупреждението е по принцип, не е регистриран случай на натровено или дори с лек дискомфорт бебче.

# 321
  • Мнения: 2 232
Въздействие върху организма
Според Journal of Industrial Hygiene and Toxicology, при средновисоки дози феноксиетанолът засяга мозъка и нервната система на животни. През 1990г. Journal of the American College of Toxicology докладва, че феноксиетанол също така действа и като еднокринен дисруптор (нарушава правилната функция на ендокринната система) и причинява увреждане на пикочния мехур и води до остър белодробен оток при животните. Токсичен е и за бъбреци, нервна система, черен дроб, а продължителна употреба и по-големи дози водят до трайно увреждане на органите. Токсичните ефекти се проявяват при инхалация, нанасяне върху кожата и поглъщане. Ранни изследвания от 1980-та година също показват, че феноксиетанол може да доведе до мутации на ДНК – отново, само при животни, тъй като не е бил тестван върху хора.

Феноксиетанол е научно доказан дразнител за човешката кожа и очи (Comparison of objective and sensory skin irritations of several cosmetic preservatives. Lee E, An S, Choi D, Moon S, Chang I. Contact Dermatitis. 2007 Mar;56(3):131-6.) и е класифициран като дразнирел в Европейския Съюз.Забранен за употреба в Япония.

Независимо от изследедванията, показващи вредите от феноксиетанола, обаче, бива (погрешно) считан за безопасен в концентрации до 1%, което значи, че в една бутилка шампоан от 200мл има чаена лъжица чист феноксиетанол! При ежедневна употреба и използване на повече от един продукт с феноксиетанол, безопасните количества бързо биват превишени и може да се стигне до увреждания с неизяснен произход. С други думи, не можем да вярваме сляпо на етикетите „натурално“, „органично“, а сами трябва да проследяваме състава.

феноксиетанол бебе дете

Особено опасен е за
бебета и малки деца, които биват почиствани редовно с влажни кърпички, които дори при „реномирани“ марки често съдържат феноксиетанол като втора по количество съставка след водата (което означава значително количество). При тях освен през кожата, феноксиетанолът навлиза в организма и през устата, тъй като лапат ръчичките си и предметите, почиствани с мокрите кърпички (лъжички, биберони, играчки и др.)

Допълнително, над 60% от химията в козметиката, която използваме достига почти веднага до кръвния ток, затова е силно препоръчително бременни и кърмачки да не използват продукти с висока концентрация на феноксиетанол (или повече от един продуки, съдържащи консерванта за да не става натрупване).

Как можем да намалим негативните ефекти?
Когато не мога да намеря продукт, който не съдържа феноксиетанол, гледам да е на едно от последните места в етикета (това означава по-малки количества).
Допълнително, ако има 1% концентрация в продукт за тяло и продукт за лице, общото количество и съответно натрупване от продукта за тяло е стотици и хиляди пъти повече, отколкото в очна линия, например. (Представете си колко квадратни сантиметра е очната линия и колко цялто Ви тяло, на което сте нанесли лосион с феноксиетанол).
 

Повече информация:

http://www.wellnesstoday.com
http://www.organicapoteke.co

Това е извадка от блога на Зорница Павлова

Стана досадно, нека да има информация и всеки сам да вземе решение какво да ползва. 

# 322
  • Мнения: 18 542
Натуралните съставки могат да бъдат изключително вредни и опасни. Неслучайно най-големите познати алергени и дразнители за кожата не са от синтетичен, а от чисто натурален, суперприроден, растителен произход Grinning
Асолютно вярно. Това залитане по натурални съставки на мен лично ми е непонятно. Не знам за феноксиетанола нищо, но етеричните масла и парфюмните съставки в кремовете например са си сигурна рецепта за раздразнение и алергии, особено съчетани със слънчевото лъчение. Не съм виждала до сега продукт с естествен произход или био/органик, който да не съдържа точно такива вещества.

# 323
  • Мнения: 1 558
Независимо от изследедванията, показващи вредите от феноксиетанола, обаче, бива (погрешно) считан за безопасен в концентрации до 1%, което значи, че в една бутилка шампоан от 200мл има чаена лъжица чист феноксиетанол!

Помолих за официални научни изследвания, които потвърждават вредата от феноксиетанола в концентрации до 1%. Само че това, което давате, е за феноксиетанола по принцип. От всичко, което цитирахте, само горният цитат засяга количествата под 1%, но точно той няма как да е от научно изследване. Това и следващото изречение са твърде разговорни, за да бъдат част от научен текст. Сравнението с количеството на съставката в шише с шампоан е смехотворно. Знаем за колко време отива една бутилка шампоан.
Същото е с "натрупването" - концентрацията винаги е 1% от това, което сме ползвали, а всъщност основното схващане, на което се базира европейското законодателство, е, че в тази концентрация феноксиетанолът не е опасен. Ако имаше проблем с натрупването, досега това щеше да се знае. Не знам дали си представяте колко чудовищна е конкуренцията в козметичния бранш. Ако има нещо толкова очевидно просто и лесно доказуемо, досега поне няколко компании щяха да минат на продукти без феноксиетанол, да развеят тези научни изследвания като знаме и да промотират яростно стоката си като най-безвредната евър. Нормален маркетинг. Та нали той изкара парабените от играта. И там нещата не бяха напълно доказани, но едно единствено изследване доста неконкретно, но пък от авторитетен учен/ беше достатъчно за някои компании с добъp PR.

А цитираната блогърка Зорница Павлова - тя какъв авторитет е? Погледнах блога и - дамата е с образование по английска филология, с магистратура "комуникации за развитие" и се занимава с ПР. Извинете, но тя няма абсолютно никаква експертиза, просто споделя лични мнения за козметика и също като (ахх...) Руми Илиева (голям козметичен експерт Stuck Out Tongue Winking Eye)  "не харесва феноксиетанола" Grinning

Последна редакция: пт, 01 фев 2019, 21:59 от Vetrena

# 324
  • Мнения: 2 232
Съжалявам, но няма да ме убедите. Лично аз използвам шампоан, маска, душ гел, лосион за тяло, гел за лице, тоник, серум, маска, крем, паста за зъби, грим, това се сещам към момента. Ако във всички има феноксиетанол и то на челна позиция, 1% съм го минала отдавна. 

# 325
  • Пловдив
  • Мнения: 4 726
Съжалявам, но няма да ме убедите. Лично аз използвам шампоан, маска, душ гел, лосион за тяло, гел за лице, тоник, серум, маска, крем, паста за зъби, грим, това се сещам към момента. Ако във всички има феноксиетанол и то на челна позиция, 1% съм го минала отдавна. 

Феноксиетанол на челна позиция не съм виждала никога. Чета съставките на всички продукти, които купувам.

# 326
  • Мнения: 1 558
Съжалявам, но няма да ме убедите. Лично аз използвам шампоан, маска, душ гел, лосион за тяло, гел за лице, тоник, серум, маска, крем, паста за зъби, грим, това се сещам към момента. Ако във всички има феноксиетанол и то на челна позиция, 1% съм го минала отдавна.  

Не е нужно да Ви убеждавам. 1% в един или във всички козметични продукти си остава 1% - проста математика. От най-простата. Говорим за концентрация! Под 1% тя е безопасна. Как точно, натрупвайки продукти с концентрация на вещество Х под 1%, ще минете този 1%??
 А позицията на феноксиетанола - дали е челна  или не, няма никакво значение - той винаги е под 1%! Такъв е законът. Не пропускайте факта, че съставките се подреждат в списъка според концентрацията си, но за съставките под 1% това не важи - там производителят има пълната свобода да ги подреди както желае.
И друго - в по-редки текстури феноксиетанолът може да е на по-предна позиция - просто тези текстури съдържат твърде много вода и всички останали съставки са в ниски концентрации. Това обаче не променя фактът, че феноксиетанолът е под 1%. Обикновено е 0.5 - 0.9% Никой не рискува да сложи точно 1%, за да не е точно на границата. При една проверка някакво минимално отклонение може да създаде проблем.
Още веднъж - Вас точно не се опитвам да Ви убедя. Щом блог като този на Зорница Павлова Ви е източник на информация, е ясно, че обективната информация не Ви е приоритет. Няма лошо, всеки избира своето. Пиша тук заради момичетата, които имат нужда да видят и другата гледна точка.

# 327
  • Мнения: 2 232
Значи искате да ми кажете, че е все едно дали ще изядете 1 чипс на ден или 10 чипса? Да, права сте. Все ще сте под 1 процент приет мононатриев гултамат например. Наистина е проста математика. Фактите, които е посочила Зорница Павлова са извадка от други източници, които нямам намерение да превеждам. Посочени са кои са. Що за отношение? Искате ли да потърся мнение на химик? Той с подходящо образование ли ще е, за да е някакъв източник на информация?

Към госпожата, която не е срещала феноксиетанол на челна позиция, явно не сте купували мокри кърпички. Там е на второ място, след водата.

Последна редакция: сб, 02 фев 2019, 04:53 от V V

# 328
  • Мнения: 1 558
Значи искате да ми кажете, че е все едно дали ще изядете 1 чипс на ден или 10 чипса? Да, права сте. Все ще сте под 1 процент приет мононатриев гултамат например. Наистина е проста математика. Фактите, които е посочила Зорница Павлова са извадка от други източници, които нямам намерение да превеждам. Посочени са кои са. Що за отношение? Искате ли да потърся мнение на химик? Той с подходящо образование ли ще е, за да е някакъв източник на информация?

Към госпожата, която не е срещала феноксиетанол на челна позиция, явно не сте купували мокри кърпички. Там е на второ място, след водата.

Отново отказвате да мислите логически. Примерът Ви с чипса би важал, ако се изхранвахме само с чипс. Но ние ядем и друга храна. На чипса глутаматът му е последният проблем. Солта и мазнините са основният. Та - ако ядете толкова чипс, че той да съставлява разумен процент от общия Ви прием на храна, няма проблем! Но ако се изхранвате само с чипс /10 пакета на ден/, това вече е сериозно нарушение на концентрацията на сол, мазнини и ок, натриев моноглутамат в храната, и Вие сте в опасност. Сега разбирате ли ме?
Друг пример - захарта е вредна. Ако ям торта веднъж в седмицата, това е ок, защото концентрацията на захар в храната, която поемам, ще е малка. Нали приемаме и други неща - белтъчини, фибри, вода, бавни въглехидрати, мазнини. Ако ям торта всеки ден, това ще промени концентрацията на захар в общия ми хранителен прием и аз може да получа негативни последствия върху здравето си. Просто е - говорим за концентрация.
Истината е, че Вашите източници са ненадеждни, защото и те са скарани с елементарни математически правила - само вижте примера за шампоана - в 1 шише от 200 мл шампоан имало 1 чаена лъжица чист феноксиетанол - извинете, това е смехотворно, а човекът, който го твърди - откровено глупав или до такава степен заслепен, че дори забравя да смята!
Ако приемем, че феноксиетанолът е в максимума си от 1%, то в 200 мл шампоан има 2 мл феноксиетанол /един процент е една стотна - нима може да е по-просто Flushed/- това е под половината от една чаена лъжица /усреднена чаена лъжичка е 5 мл/. И това ще мине през главата ни за месеци. Ако един автор е толкова зле, за да си служи с така елементарни похвати за грабване на вниманието на публиката - как да му вярваме?
Важно е - моля Ви, помислете върху тази простичка дума - КОНЦЕНТРАЦИЯ.
И друго - нима си мислите, че когато са преценени допустимите количества, законодателят е имал предвид само 1 козметичен продукт на ден? Напротив, има се предвид фактът, че човек ползва много повече. И на тази база се изчислява всичко. Помислете, сметнете колко козметика ползвате на ден - в милилитри. После изчислете 1% от нея. Оттам нататък логиката ще Ви помогне, ако и позволите Blush
Още нещо - феноксиетанолът не се натрупва в тялото ни. Не знам как си го представяте точно, но тялото ни е съвършена машина и умее да разгражда и изхвърля. Малко вещества наистина се натрупват в тялото и феноксиетанолът не е от тях.
Що се отнася до релевантно мнение - химик би могъл да е частично полезен. Защото той познава веществата, но надали е спец в детайли как те въздействат върху тялото. Най- полезен би бил текст, писан от дерматолог, и то участвал в някакви научни изследвания. Всичко друго е чесане на езици, свободни блогърски съчинения или статии от откровено пристрастни организации като тези, към които сте дали линкове.
За мокрите кърпички - ок, сигурно имат феноксиетанол по-нагоре в състава. Ама това е нормално, както писах. Течността на тези кърпички е поне 95-96% вода! Нормално е да има 1% консервант и примерно алкохол или малко екстракт от това-онова.
Пак писах много, дано да е полезно за тези, които търсят да отсеят обективната истина.
А аз отивам на работа - днес имам две обучения на фармацевти. Ще си говорим за козметика Blush

Последна редакция: сб, 02 фев 2019, 07:50 от Vetrena

# 329
  • Мнения: 702
Здравейте, искам да помоля дамите, които са навътре в нещата относно състава на козметиката да коментират този серум, от който съм много доволна:

Състав: Aqua (Purified Water), Gluconolactone, Dicaprylyl Carbonate, Niacinamide, Propanediol, Dimethicone, Glycerin, Sodium Hydroxide, Pseudoalteromonas Ferment Extract, Biosaccharide Gum-6, Camellia Japonica Flower Extract, Cetearyl Dimethicone Crosspolymer, Crithmum Maritimum Extract, Pentaerythrityl Tetra-Di-T-Butyl Hydroxyhydrocinnamate, Sclerotium Gum, Sodium Hyaluronate, Tocopherol, 1-2-Hexanediol, Caprylic/Capric Triglyceride, Cetearyl Alcohol, Glyceryl Stearate, Hydrogenated Vegetable Oil, Methyl Methacrylate Crosspolymer, PEG-100 Stearate, Coco-Glucoside, Sodium Salicylate, Parfum (Fragrance).
Ето и линк към серума:
https://sopharmacy.bg/svr-sebiaclear-serum-za-mazna-koja-30ml.html

Общи условия

Активация на акаунт