Майчинството счетоводно-79

  • 47 563
  • 744
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 320
Мили майки, защо просто не си извадите по един персонален код и не направите първо проверка в сайта на НОИ, преди да зададете питането си.
Това за кода сигурно го пиша за стотен път, но повярвайте улеснява доста.
Пък после направете усилие и влезте в сайта на НОИ, там пише и доста полезни неща.

"Паричните обезщетения, които обхващат период повече от един календарен месец, се изплащат в срок до 10 работни дни от представянето на удостоверенията, приложение № 9 в ТП на НОИ и постъпването на данните от издадените болнични листове за първия месец от периода, а за останалите календарни месеци – до 5 работни дни след изтичане на месеца, за който се отнасят, и за последния месец – до 5 работни дни след изтичане срока на обезщетението.



Ако можех да съм отишла и да съм си извадила този номер, но трябва да лежа, а не да се редя по опашки в институции. До сега никога не ми се е налагало да излизам в болничен и не съм наясно. От този цитат от НОИ аз нищо не разбирам. Болничния ми е от 12.12 до 10.01. Защо сумата ми е като за дните от декември и кога да очаквам за тези от януари? До сега са ми превеждани на куп за целия 30 дневен болничен до 5 дни след изтичането му, никога не са ги делили.

# 76
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 409
Зависи кога са подадени данни в НОИ от работодателя. Това също влияе върху периода на изплащане. Работодателят следва да подаде данни до 10-то число на месеца, следващ представянето на БЛ при него, т.е. за м.12.2018 до 10.01.2019 беше срокът.

# 77
  • Мнения: 505
Мили майки, защо просто не си извадите по един персонален код и не направите първо проверка в сайта на НОИ, преди да зададете питането си.
Това за кода сигурно го пиша за стотен път, но повярвайте улеснява доста.
Пък после направете усилие и влезте в сайта на НОИ, там пише и доста полезни неща.

"Паричните обезщетения, които обхващат период повече от един календарен месец, се изплащат в срок до 10 работни дни от представянето на удостоверенията, приложение № 9 в ТП на НОИ и постъпването на данните от издадените болнични листове за първия месец от периода, а за останалите календарни месеци – до 5 работни дни след изтичане на месеца, за който се отнасят, и за последния месец – до 5 работни дни след изтичане срока на обезщетението.



Ако можех да съм отишла и да съм си извадила този номер, но трябва да лежа, а не да се редя по опашки в институции. До сега никога не ми се е налагало да излизам в болничен и не съм наясно. От този цитат от НОИ аз нищо не разбирам. Болничния ми е от 12.12 до 10.01. Защо сумата ми е като за дните от декември и кога да очаквам за тези от януари? До сега са ми превеждани на куп за целия 30 дневен болничен до 5 дни след изтичането му, никога не са ги делили.

На мен болничния за дните от декември ми го платиха на 27.12, а останалите които обхващаха януари т.е. до 07.01 ми го изплатиха на 10.01. Ако това ще ти помогне. А номерчето много бързо го извадих стана за минути е е много полезно.

# 78
  • Мнения: 81
На мен все на два пъти, през 2 седмици, до 20число за текущия и 5 за остатъка

# 79
  • Мнения: 21
Здравейте! Съжалявам, ако този въпрос вече е обсъждан! Бременна съм в 5-ти месец, почти отначалото съм в болничен, защото ми се наложи. Начален учител съм и  сега ще вдигат минималните заплати. Аз няма да получа сега това увеличение, но като се върна след време, нали ще го получа? И майчинството се изчислява на база 24 месеца назад? Т.е. ако сега се върна за малко на работа, заради увеличението, няма да има смисъл за майчинството ми?

# 80
  • Мнения: 2 862
Ще допълня и че наистина е меко казано уморително да се повтаря едно и също през два поста, на всяка страница, във всяка тема. И говорим в повечето случаи за неща, които са обяснени в първия пост. Момичетата консултират на добра воля, не знам дали си давате сметка, че в реалния живот такъв вид консултации са платени. Освен това не са гадателки, нито калкулатори, та като не ви харесва, че ви пращат да прочетете и да се ограмотите малко, на сайта на НОИ има имейл и телефон за връзка с тях - звъннете им и ще ви направят справка от извора. P.S.- Извадих си ПИК преди много години по препоръка на ТРЗ, с която си пиехме кафето заедно. Нито болнични бях ползвала, нито мислех за деца, ама това не пречи. Извинявам се за спама.

# 81
  • Мнения: 157
Здравейте,престои ми щастливото събитие да бъда майка на близнаци в края на юли (Дай Боже всичко да е наред).Имам следния въпрос: Може ли някой да ми обясни възможно най-сбито и просто какви документи,кога и къде трябва да подам за да ми се изплаща майчинство и същото,но относно детските? За еднократната помощ след раждане разбрах,но за тези неща навсякъде информацията е стара и доста недостъпно обяснена.Болнични съм почти от началото на бременността и ще бъда до края й.Извинявам се ако някъде има такава информация и не съм я видяла! Предварително благодаря!

# 82
  • Мнения: 345
Ще допълня и че наистина е меко казано уморително да се повтаря едно и също през два поста, на всяка страница, във всяка тема. И говорим в повечето случаи за неща, които са обяснени в първия пост. Момичетата консултират на добра воля, не знам дали си давате сметка, че в реалния живот такъв вид консултации са платени. Освен това не са гадателки, нито калкулатори, та като не ви харесва, че ви пращат да прочетете и да се ограмотите малко, на сайта на НОИ има имейл и телефон за връзка с тях - звъннете им и ще ви направят справка от извора. P.S.- Извадих си ПИК преди много години по препоръка на ТРЗ, с която си пиехме кафето заедно. Нито болнични бях ползвала, нито мислех за деца, ама това не пречи. Извинявам се за спама.

Подкрепям, но обикновено проблемът е другаде (според мен) — повечето хора дори и да прочетат нещо от закона — извадка и пр., не могат да си го разтълкуват, защото е написано на висок стил, ако мога така да се изразя, и имат нужда някой да им го обясни с прости думи. Аз също имам такъв проблем и с много четене и допълнителна помощ успявам да се справя. Законите са писани да се разбират от съответните лица — счетоводители, юристи — нормално е да е така. Обикновен човек трудно може да разбере, особено ако става въпрос за някой по-завързан казус. Но не казвам, че трябва да спре да се опитва!

# 83
  • Мнения: 547
Здравейте,престои ми щастливото събитие да бъда майка на близнаци в края на юли (Дай Боже всичко да е наред).Имам следния въпрос: Може ли някой да ми обясни възможно най-сбито и просто какви документи,кога и къде трябва да подам за да ми се изплаща майчинство и същото,но относно детските? За еднократната помощ след раждане разбрах,но за тези неща навсякъде информацията е стара и доста недостъпно обяснена.Болнични съм почти от началото на бременността и ще бъда до края й.Извинявам се ако някъде има такава информация и не съм я видяла! Предварително благодаря!

Мога да ти отговоря за болничните. Предполагам, че си на трудов договор? Ако е така, в момента, в който влезеш в 45-дневен болничен (45 дни преди термин) ще ти бъде издаден болничен от следящия лекар, който трябва да предоставиш на работодателя. Щом си в болничен от самото начало, значи вече си попълните Приложение 1 от формулярите на НОИ.
След като родиш, от болницата ти издават нов болничен за 42 дни - брои се от момента на раждане, който отново носиш на работодателя.
След изтичане на този болничен, педиатърът на децата ще ти издаде болничен за изравняване на дните - до 135 дни. Носейки го на работодателя, трябва да занесеш и копие на Актовете за раждане и отново да попълниш Приложения 1, т.2 от НОИ. Ако те интересува, ще ти напиша и следващите стъпки.

За съжаление не мога да ти обясня как стоят нещата с детските. Simple Smile

# 84
  • Мнения: 320
Desert*, аз също съм в болничен почти от самото начало, но не съм попълвала до сега приложение 1 от формулярите на НОИ. На 23.01 ще ми бъде издаден болничния за 45 дни преди раждане. Тогава ли трябва да го попълня и да го дам на работодателя?

# 85
  • Мнения: 157
Страхотно,много благодаря,наистина.Да,бих искала да разбера и стъпките оттам насетне

# 86
  • Мнения: 547
Desert*, аз също съм в болничен почти от самото начало, но не съм попълвала до сега приложение 1 от формулярите на НОИ. На 23.01 ще ми бъде издаден болничния за 45 дни преди раждане. Тогава ли трябва да го попълня и да го дам на работодателя?

mis_marry_jane, В приложено 1, т.1 от НОИ се попълва банковата сметка, по която НОИ да ти изплаща обезщетението за временна неработоспособност и/или майчинство. Попълва се при първи болничен при съответния работодател (не е задължително болничният да е свързан с бременност). Ако си получаваш обезщетението на НОИ, значи при тях фигурира твоя сметка - или си го попълнила с някой по-стар болничен, или работодателят ти е посочил банковата сметка, по която ти изплаща възнаграждението например. Simple Smile Ако нямаш проблем с изплащане на обезщетението, няма нужда да се попълва наново, а направо с болничния от педиатъра.

misheto2, утре ще ти ги напиша и останалите систематизирано. Simple Smile

Здравейте. На 07.01.2019 г. ми изтече болничния за 135 дни майчинство. Попълнила съм всички декларации до 410 дни и съм ги дала на работодателя. Все още не виждам в НОИ, че документите са подадени, след колко време се появяват на страницата на НОИ?Благодаря предварително за отговора.

♡~☆~z~☆~♡, щом си ги подала януари, ще бъдат подадени в НОИ до 10.02 от работодателя.



Последна редакция: вт, 15 яну 2019, 22:39 от Desert*

# 87
  • Мнения: 1 700
Здравейте, извинявам се, че се отклонявам малко от темата, но все пак е в същия контекст.
Въпросът ми е:
При раждане на второ дете полага ли се еднократна помощ в размер на 600 лв., при положение, че първото е починало, но има акт за раждане? Първото е починало на 6 месеца. За първото е изплатена помощ в размер на 250 лв.

Последна редакция: ср, 16 яну 2019, 19:02 от alvelina

# 88
  • Мнения: 157
misheto2, утре ще ти ги напиша и останалите систематизирано. Simple Smile


Сърдечно ти благодаря! Забравих да спомена,че искам да бъда в майчинство 2 години

# 89
  • Мнения: 30
Добър вечер,предварително благодаря за отделеното време!
Март месец живот и здраве ми предстои раждане ,24.01 излизам в 45дневен болничен  , в болнични съм от ноември месец.По изчисления на НОИ с ПИК код трябва да получавам 510лв. макар да не съм осигурена на МРЗ,но от тази година тя става 560лв.,въпроса ми е трябва ли да се върна на работа за няколко дни и да прекъсна болничния ,за да мога да получавам 560лв.,а не 510лв?

Общи условия

Активация на акаунт