Детски ясли и градини Варна - прием 2019/2020

  • 39 757
  • 1 005
  •   1
Отговори
# 330
  • Варна
  • Мнения: 4 221
Позволявам си да се самоцитирам във връзка с въпроса за задълженията към Общината...
За детските градини е, но принципът трябва да е същия.
Тук на стр. 9 (чл.10, т.5) е упоменато, че се изисква да са платени задълженията за предходната календарна година. Като се разрови човек, става ясно, че въпросната служебна справка (преди се е изисквал документ, сега вече става по служебен път) се прави чрез проверка в НАП, агенция "Митници" и Общината. Съответно не трябва да имаме задължения към никое от изброените до 2018-то вкл.

Данъците за текущата година се плащат на два етапа. Първата половина трябва да са платени до края на месец юни, така че евентуално биха могли да искат тази част да е внесена, ако  детето постъпва в яслата след тази дата. Втората половина е със срок на плащане до края на октомври, ако не се лъжа. Така че не е съвсем вярно, че не са просрочени през цялата година.
Но пък ако се гледа горното, би трябвало да не се интересуват от настоящата година изобщо.

Обаче имаше и случай, в който искаха именно за текущата година да е платено... Предполагам, че при разговор с директора на съответната ясла след приемане на детето ще стане ясно какво ще изискват към момента на записване.

# 331
  • Мнения: 25 750


Обаче имаше и случай, в който искаха именно за текущата година да е платено... Предполагам, че при разговор с директора на съответната ясла след приемане на детето ще стане ясно какво ще изискват към момента на записване.
Аз подадох заявлението си на 10 ти януари, малко рано ми се вижда да искат платени данъци за започващата година. Имам няколко имота и сумата е голяма, за това винаги ги плащам до април за да спестя 5%. Така, че преди да тръгне детето, данъците ще са ми платени.  Grinning

# 332
  • Варна
  • Мнения: 4 221
Ако се прочете т.10 от линка, който дадох, е видно, че тази проверка се прави при записване.
Никой не иска каквото и да било сега. При подаване на заявлението се декларират определени обстоятелства, които определят класирането. При записване се удостоверява с необходимите документи, че подадените данни са верни. Ако не са, възниква проблем.

So Lucky*, щом плащаш до април, нямаш никакъв проблем. Говорим за такива като мен, които не са тъй стриктни в плащанията.

# 333
  • Варна
  • Мнения: 728
beljata съгласна съм с теб, никой не говори да са платени януари..... Говорим за това, че в правилника за прием в яслите пише, че заявените предимства трябва да са актуални към момента на класиране. Първото класиране е февруари, то пак може да ни се струва рано.....


След това малко по натам в правилника:


Просто за мен в текста не е напълно изчерпателно обяснено, което само си себе си създава въпроса. А това дали на мен ми се вижда рано или късно даден месец си е моя субективна преценка, която не дава окончателен отговор.
Така или иначе утре ще попитам където трябва. Все пак подозирам, че наистина се касае за предходната година, още повече щом и за дг го пише.

# 334
  • Варна
  • Мнения: 4 221
Скрит текст:
beljata съгласна съм с теб, никой не говори да са платени януари..... Говорим за това, че в правилника за прием в яслите пише, че заявените предимства трябва да са актуални към момента на класиране. Първото класиране е февруари, то пак може да ни се струва рано.....


След това малко по натам в правилника:


Просто за мен в текста не е напълно изчерпателно обяснено, което само си себе си създава въпроса. А това дали на мен ми се вижда рано или късно даден месец си е моя субективна преценка, която не дава окончателен отговор.
Така или иначе утре ще попитам където трябва. Все пак подозирам, че наистина се касае за предходната година, още повече щом и за дг го пише.

Тук не става въпрос кой с кого е съгласен, а какво пише в наредбите.  Аз не изказвам мнение, а коментирам написаното в тях, както и ти.
За жалост, както обикновено те самите са неясни и противоречиви и водят до различни тълкувания, както между нас, така и между служебните лица, занимаващи се с това.

След като в наредбата за ДГ ясно пише, че се гледат задълженията за предходната година, миналото лято имаше  съфорумка, която сподели това:
Цитат
... всички данъци за 2019 трябва да са платени ! нови правила ..  направо не знам , шегуват ли се тия
Става дума за ясла.

Та, пълна каша е.
Като цяло, който може е добре да си плати данъците, за да не се притеснява поне от това.
Февруари май още няма да сме получили известията за новите данъци. То и дали изобщо ще има места за това класиране, не е много ясно. По-голямата надежда е за голямото в края на май, та поне дотогава...

Все пак, ако получиш конкретен отговор, ще съм благодарна да споделиш.


Я да попитам някой сблъсквал ли се е с подобен казус...
Голямото ни дете в крайна сметка влезе с последния влак в ДГ извън района ни. В нея малкото ще има предимство от голямото, живот и здраве. Обаче на първо класиране аз няма да имам право да подам за тази ДГ, защото ще съм ограничена в района ни. За второ пък вече може да няма места в конкретната градина. Какво правим тогава?

# 335
  • Мнения: 25 750



Я да попитам някой сблъсквал ли се е с подобен казус...
Голямото ни дете в крайна сметка влезе с последния влак в ДГ извън района ни. В нея малкото ще има предимство от голямото, живот и здраве. Обаче на първо класиране аз няма да имам право да подам за тази ДГ, защото ще съм ограничена в района ни. За второ пък вече може да няма места в конкретната градина. Какво правим тогава?
Аз бих говорила с директорката лично. И дано се окаже човек, че има и от другия вид.

# 336
  • Варна
  • Мнения: 3 889
Да се включа с прясно инфо по въпроса за данъците. Вече има излязъл данък МПС за 2020. Така че проверявайте си ги текущо.

# 337
  • Варна
  • Мнения: 3 059
Опитвам да вляза в системата за ясли. Дава ми bad gateway. При вас така ли е?

# 338
  • Варна
  • Мнения: 4 221
Същото е и при мен.
Вероятно временен проблем.

# 339
  • Варна
  • Мнения: 2 748
И аз да се включа с въпрос.
Живеем на нов адрес/район от 3 месеца ( не съм сменяла документи все още), а сега предстои да подам документи за ясла. Ясно ми е, че за ясла адреса не е важен, но след това април-май (не знам точно кога е) ще подам документи и за яслени групи в няколко ОДЗ-та и тогава вече ще ми трябва ли адресната регистрация ???
 Обаче идва момента с тази уседналост, колко години се иска при градините ?
И въобще чудя се има ли смисъл сега да бързам да сменям новия си адрес - лична карта или вече като дойде времето за яслените групи в ОДЗ-та тогава да сменям ?
Двете системи нали са различни ?

Май малко объркано го обясних, но може пък някой да ме разбере и отговори Grinning

# 340
  • Мнения: 10 830
С подобен проблем звънях до ясла и детска градина и ми казаха, че за тях нямало уседналост. Вече за училището се гледало. Но понеже нямам особено доверие на системата, законите и разни там специалисти по темата, си смених адреса веднага, за да ми е мирна главата Grinning

# 341
  • Варна
  • Мнения: 3 889
И ние сме отскоро на нов адрес. Вече сменихме адресната си регистрация. Ще се наложи за градина, поне такава е новата наредба, която предлага общината.

# 342
  • Мнения: 1 976
В досегашната наредба се гледаше постоянният адрес за одз и градини. В новата предлагат да няма значение, остана и да я приемат тези месеци.

# 343
  • Мнения: 25 750
В досегашната наредба се гледаше постоянният адрес за одз и градини. В новата предлагат да няма значение, остана и да я приемат тези месеци.
какво ще има значение, ако не адрес?

# 344
  • Варна
  • Мнения: 2 748
И аз чух, че в новата наредба няма да се гледа адреса. Не разбрах само кога ще се приеме , ако се приеме въобще.
Явно ще сменям тези дни адреса и пускам с новия адрес за яслите, а после и за яслена глупа с ОДЗ .

Общи условия

Активация на акаунт