Детски ясли и градини Варна - прием 2019/2020

  • 39 829
  • 1 005
  •   1
Отговори
# 945
  • Мнения: 2 721
Психоложката в яслата ви явно си е взела дипломата по другия начин.
Как пък няма да си целувам и прегръщам детето за чао, мъжа ми също.
Айде моят син ще е сега 2ра група, отдавна сме минали периодите на адаптация в ясла и градина, но мъжът ми отсъства често, както и се налага понякога да е излязъл от вкъщи преди 7часа. Всичко става с говорене, детето ще е спокойно ако го изпратим с прегръдка и целувка и му кажем, че следобед ще го вземем, а не “Айде  тръгвай, стига лиготии” примерно ,и без нищо мило за да му е спокойно на детето.
Ели-Мели, никой не го е насочил към теб, обсъждаме глупостите на психоложката. Нелепо е.

# 946
  • Варна
  • Мнения: 3 063
Това, което психоложката е имала предвид, предполагам, а и съвпада с моето мнение е, да няма прекалено дълги и сърцераздирателни сбогувания с детето. В групата на дъщеря ми до 4та група наблюдавах ревящи деца, изпращани, прегръщани и увещавани и от двамата родители накуп дори. Идеята е детето да бъде изпратено нормално, както когато всеки ден майката излиза от вкъщи, примерно, а не да му се създава усещането за тревожност. Всичко това говорим за периода на адаптацията. На 2 годишно и да му кажеш "Айде стига лиготии", едно, че е безсмислено, второ - детето не симулира емоциите си. Но виж при 3 и 4 група съм наблюдавала такива сцени на манипулация на раздяла от страна на детето, че и тези думи биха били малко.

# 947
  • Варна
  • Мнения: 4 221
Напълно вярно е това със сърцераздирателните раздели и влиянието им върху детето. Наистина се изкривиха думите на психоложката, предадени от Ели. Преекспонира се идеята и се изроди пак в "Те ли ще ми кажат кога да си гушкам детето?!". Има начин да изпратиш детето, без да му създаваш впечатление, че едва ли не се разделяте за неопределено време. И ако не го нагушкаме и намляскаме при оставянето в яслата, а го направим след като го вземем, със сигурност ще е по-добре за всички. Което е много различно от "Я марш вътре, лигльо!". Ако не го приемате, просто постойте един ден и послушайте как плачат неадаптираните деца. Да, трудно е да се обърнеш, чувайки как плаче "Мамо!", но ако сме малко по-умерени, това ще бъде за кратко, а иначе само ще удължим тормоза върху детето... и върху нас самите. Да, всяко дете е различно, но в общия случай е добре да им помогнем да приемат влизането в яслата като нещо съвсем естествено, което не се нуждае от половинчасова раздяла. Като отивате до магазина, как се разделяте с детето?
Скрит текст:
Има хора, които продължават да демонстрират неимоверната си привързаност и след преминаване на децата в училище. Две години гледах как една майка не само изпращаше и мляскаше сина си до последното разрешено за родители място, а после не пропускаше поне пет пъти да му направи с ръце знак Blue Heart, извисявайки се над останалите поради ръста си. Детето влизаше в стаята и излизаше отново, за да се повтори демонстрацията... Не знам дали трети клас и качването на децата на по-горен етаж е спряло тази практика.
Кому е нужно, питам се. Трябва ли децата сами да започнат да се дърпат или да им се подиграват приятелите, за да се усетят някои, че за всяко нещо си има време и място?
И да, ясла и градина не са училище, възрастта и нуждите са други, но мярка и съобразяване трябва винаги да има.
Никой не е казал да не си прегръщате и целувате децата. А и в крайна сметка всеки си носи последствията.



В нашата градина още преди да затворят през март, направиха филтър на входа. И до днес е така. Децата се водят до вратата на градината и от там ги поема персонала. Но примерно не ни дават пантофите за ежедневна дезинфекция, както правят на други места. Пясъчниците функционират, въпреки постоянните и упорити усилия на децата да ги пренесат у дома посредством джобове, обувки и пр. В други градини отдавна са изгребани...
Нямам идея какво ще стане, когато групите започнат да се пълнят по-активно. Струва ми се по-трудно персоналът да въвежда и бъдещите "зайци", но в крайна сметка всичко е въпрос на организация и разбиране.

Колкото до яслата, за записването и срещата с психолога влизахме вътре, естествено. Предполагам, че и при воденето ще е така, защото децата не са самостоятелни, а детегледачката няма как да облича и обува всяко новопристигнало. Но пък там се чисти и дезинфекцира наистина постоянно, така че, стига родителите да спазват елементарни мерки, няма да има проблем. Все пак ще видим другата седмица каква ще е организацията.

# 948
  • Варна
  • Мнения: 1 842
Ели-Мели, попаднали сте в най-добрата ясла! На моят син адаптацията беше 5-6 дни. Плачеше на влизане, но там няма място за емоции, а за твърдост и непоколебимост. Усети ли, че се колебаете и драмата почва. Честно да си призная, мъка ми е, че му остава днес и утре да е там Sad
Ако не е тайна - в коя група ще бъде вашето дете?

# 949
  • Мнения: 10 888
Ели-Мели, попаднали сте в най-добрата ясла! На моят син адаптацията беше 5-6 дни. Плачеше на влизане, но там няма място за емоции, а за твърдост и непоколебимост. Усети ли, че се колебаете и драмата почва. Честно да си призная, мъка ми е, че му остава днес и утре да е там Sad
Ако не е тайна - в коя група ще бъде вашето дете?
Втора група е. Утре ни е първи ден. Ще видим какви ще ги свършим с изпращането.

# 950
  • Варна
  • Мнения: 1 842
Ели-Мели, попаднали сте в най-добрата ясла! На моят син адаптацията беше 5-6 дни. Плачеше на влизане, но там няма място за емоции, а за твърдост и непоколебимост. Усети ли, че се колебаете и драмата почва. Честно да си призная, мъка ми е, че му остава днес и утре да е там Sad
Ако не е тайна - в коя група ще бъде вашето дете?
Втора група е. Утре ни е първи ден. Ще видим какви ще ги свършим с изпращането.
Тегаво е, няма спор, но минава. Много са добри там. Успех ви пожелавам!

А ние ще чакаме да ни се обадят за дата в ДГ "Щастливо детство". Не знам защо, но нещо ме притеснява това мълчание. Има ли нечие дете в тая тема, което е записано там?

# 951
  • Варна
  • Мнения: 3 063
Копие от кортона искат ли - страницата с имунизациите и ако да трябва ли6да е за верен с "вярно с оригинала"?

# 952
  • Варна
  • Мнения: 4 221
Копие от кортона искат ли - страницата с имунизациите и ако да трябва ли6да е за верен с "вярно с оригинала"?

Да... и да.

# 953
  • Мнения: 25 774
На мен не са ми искали копие на нищо.

# 954
  • Варна
  • Мнения: 4 221
Цитат
За новоприети в ясли деца се изискват следните документи:

- здравнопрофилактична карта, попълнена от личния лекар, и данни за имунизационния статус на детето;
- отрицателен резултат от изследване за патогенни бактерии и чревни паразити, извършено не по-рано от 15 дни преди постъпване в детската ясла;
- изследвания на кръв и урина, извършени в едномесечен срок преди постъпване в яслата;
- изследване с отрицателна реакция по Васерман за единия от родителите, извършено в 6-месечен срок преди постъпване в яслата;
- медицинска бележка за липса на контакт със заразно болен.

От тук

# 955
  • Варна
  • Мнения: 231
Здравейте, имам следните въпроси относно кандидатстването в детска градина. Критерият уседналост към коя дата се гледа? Виждам, че за яслени грйпи към дг се гледа към 15 септември на годината на кандидатстване, но за 1 група пише само 2год за 500т. Това означава ли, че ако се кандидатства м. май трябва от май преди 2г адреса да е в обхвата на дг? Другият ми въпрос е адреса на детето ли се гледа или на родителят, който пуска документите? Благодаря на тези от вас, които могат да ми помогнат с информация.

# 956
  • Мнения: 25 774
Гледа се адреса на детето.

# 957
  • Варна
  • Мнения: 3 063
Пишете как се адаптираха децата ви в детското заведение? Ние започнахме началото на септември. От миналата седмица го слагат да спи, но се будел по - рано и ми звънят да идвам да го взема, съответно отивам.Интересно ми е как процедират по другите места.

# 958
  • Мнения: 25 774
Ние сме с 3 посещения, и за сега само до 10ч. Плака само първия ден.
Не иска да яде там, не иска да играе. От вратата ги слагат на столче, което за мен не е много ОК, но те си знаят.
Продължаваме адаптацията.

# 959
  • Мнения: 41
Аз ще я водя за първи път в четвъртък. Притеснена съм, вече съм минавала по този път преди 6 години. Надявам се бързо да се успокои.

Общи условия

Активация на акаунт