Искам да се разделим

  • 13 498
  • 257
  •   1
Отговори
# 240
  • Мнения: 452
“ и това ще мине. Налягай си парцалите”

А, не! Не минава. Вече 20г. търпя и чакам да мине. Ама, не. С тази разлика, че остаря, поболя се и вече не работи както преди. Сега само лежи с филмите и всичко си е по старому. Ако нещо свърши - то това е "помощ", не споделяне на отговорности и задължения. И аз трябва да съм благодарна за това. Иначе следва сърдене: "Ти не забелязваш какво правя за теб и семейството! Щом не забелязваш - няма да го правя!"  И пак се почва лежане и нищо неправене.
а ако бяхте на мястото на майка ми. Баща ми почина през 2004 та година. Тя вече е сама в далечен град с много здравословни проблеми - почти обездвижена с едната ръка и перде на очите. Няма човек до нея, който дори да гледа сериалите. Единствената радост в живота и е обаждането по телефона на децата й и да види внуците си. Нещата лесно се рушат, а по трудно се изграждат

# 241
  • Мнения: 3 250
И мисленето напредва със милиметър на век.

# 242
  • София
  • Мнения: 24 839
И мисленето напредва със милиметър на век.

Не мисленето, а заплатите и пенсиите.
Ако майка ти има нормална пенсия, а ти нормална заплата, дори да ти се наложи да помогнеш, за да се наеме жена за помощ и компания, щеше да го направиш.

# 243
  • София
  • Мнения: 17 775
Ужас..
По- добре да се напие и да набие, че да не се чудиш с какво си се свързал. А другото минава ей така, нехванато от радара. Жалко за настройката, и то от родител.

# 244
  • Countryside
  • Мнения: 11 628
Авторката звучи като разумен човек, очевидно е надмогнала любовта към мъжа си. Според мен, обаче да не бърза с раздяла и изнасяне. Сама с две малки деца и тепърва тръгване на работа си е мисия невъзможна, ще трябва гледачка/баба иначе ще са нон стоп болни, а тя не върви да почне и от първата седмица болничен. След като нямат финансови проблеми тя да се върне на работа и да си намерят гледачка. Да си помисли добре какво и как да предприеме и да не бърза. При развод, след като няма имоти на нейно име остава в жилището на мъжа си до навършване на 18г на децата, ако й ги припишат. Но, ако той ако няма друг имот на негово име съдът може да му присъди да остане в една стая в общото жилище. Кел файда от целия зор. Трябва да се мисли в друга посока, раздяла точно в този момент не е в нейна полза, много е уязвима. Според мен най-удачно е да тръгне на платената работа, децата на гледачка и пуска пердето за дразненето на мъжа си и си гледа нейния и на децата интерес. Натоварва го с всички харчове, а тя спестява на макс. За домакинската работа може да вземат чистачка веднъж седмично, след като нямат финансови проблеми. Хем, мъжа й да види колко пари му е спестила с майчинството.

Последна редакция: вт, 15 яну 2019, 05:55 от Сиренце

# 245
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 695
Не знам как си мислите че става това, което предвижда закона, да остане до 18 г възраст на детето в жилището. Покрай работата ми такива циркове съм виждала на тази тема. Никой мъж или роднините ну не отстъпват доброволно жилище. Започва се един психически тормоз за изнасяне, че не си е работа. Най- добрата ми приятелка има малък брат под 18, баща им почина, еййй свекърите чудеса от тормоз приложиха, за да ги изкарат от жилището и да го дадат под наем. Удържаха само година в него и излязоха на квартира. Сега чакат да се продадат някакви земи и да си купят къща в близко село, за града парите няма да стигнат.  Просто на психически тормоз никой не издържа.

# 246
  • Мнения: 24 467
Доброволно, разбира се, не. Макар че има и такива случаи. Зависи. Но има законово предвиждане за това, респективно легален начин по съдебен ред да се присъди ползването на жилището.
А цирковете зависят от "багажа" на участниците. Независимо дали става въпрос за жилище или за самото допускане на развода.
На психически тормоз също се издържа - има механизми на противодействие - и психологически, и правни.

Скрит текст:
Предоставяне на семейното жилище след развода
    Чл. 56. (1) При допускане на развода, когато семейното жилище не може да се ползва поотделно от двамата съпрузи, съдът предоставя ползването му на единия от тях, ако той е поискал това и има жилищна нужда. Когато от брака има ненавършили пълнолетие деца, съдът служебно се произнася за ползването на семейното жилище.
(2) Когато от брака има ненавършили пълнолетие деца и семейното жилище е собственост на единия съпруг, съдът може да предостави ползването му на другия, на когото е предоставено упражняването на родителските права, докато ги упражнява.
(3) Когато от брака има ненавършили пълнолетие деца и семейното жилище е собственост на близки на единия съпруг, съдът може да предостави ползването му на другия, на когото е предоставено упражняването на родителските права, за срок до една година.
(4) Ползването на семейното жилище се прекратява преди изтичането на срока, ако отпадне жилищната нужда на ползващия, а в случаите по ал. 2 и 3 - и ако сключи нов брак.
(5) Когато съпрузите са съсобственици или имат общо право на ползване върху семейното жилище, съдът предоставя ползването му на единия от тях, като взема предвид интересите на ненавършилите пълнолетие деца, вината, здравословното състояние и други обстоятелства.
(6) При изменение на обстоятелствата, които са от значение за предоставяне ползването по ал. 5, всеки от бившите съпрузи може да поиска промяна на ползването на жилището.

    Наемно правоотношение
    Чл. 57. (1) По силата на съдебното решение, с което се предоставя ползването на семейното жилище по чл. 56, ал. 1, 2, 3 и 5, възниква наемно отношение. Решението може да бъде вписано в имотния регистър, като вписването има действието по чл. 237, ал. 1 от Закона за задълженията и договорите.
(2) Всяка от страните може да поиска съдът да определи размера на наема с решението за развод. Не се дължи наем за ползваната от ненавършилите пълнолетие деца жилищна площ. Определеният размер на наема може да бъде изменян при промяна на обстоятелствата.

# 247
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 695
Багажа обикновено се знае какъв е.

# 248
  • Мнения: 24 467
О, пак е много различно. Аз познавам достатъчно културни нормални хора, които се развеждат и запазват човешките си отношения и човещината у себе си.
Тук как е, конкретно, не знам.

# 249
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 281
Нормално е бившите роднини да са недоволни,ако разведена жена остане с децата в жилище на мъжа. Освен,ако не е временно.
Защото се предполага,че тази жена няма да остане сама.Ще си намери и тя нов мъж.
 Хич не върви да доведе нов мъж в жилището на бившия .

Затова е хубаво и жената да си има някаква собственост ,да има къде да отиде и да не е зависима от свекърите и мъжа си.




# 250
  • Мнения: 24 467
Има извадка от закона - временно е, разбира се. Целта е да задоволи жизнените си нужди и тези на децата от брака, ако няма къде другаде да отиде. Подразбира се, че ще се търси друг начин за по-постоянно устройване, след като настаняването е временно.

# 251
  • Мнения: 4 577
Аз не познавам нито една разведена жена, останала в наследствено жилище на мъжа си. Когато решението е взето от жената и жилището не е нейно, тя обикновено просто се изнася с децата.  Ужасно е да седите  под един покрив, докато се развеждате. Най-гадно е за децата. Ако мъжът сам се изнесе е друго, но това са много редки случаи. Като човекът е в къщата и постоянно сте в скандали, директно обвинява майката пред децата , че го гони и иска да го остави на улицата, ако се намесят и свекъри, не знам как се противодейства на тормоза. Честно казано,  донякъде разбирам усещането, че е несправедливо жената да ползва апартамент,  към който няма никакъв принос. Друг е въпросът за реакцията.

# 252
  • Мнения: 30 802
В темите за брак или без брак като предимство на брака се посочва точно това - законовото право на семейното жилище до 18г. на децата. Само че...май наистина излиза, че наличието на законово право не води до реализирането, особено ако има тормоз и токсичност, а дори само негативни емоции.

# 253
  • Мнения: 24 467
Цитат
Ужасно е да седите  под един покрив, докато се развеждате. Най-гадно е за децата.

Съществуват и привременни мерки. И се прилагат най-вече при наличие на тормоз по време на развода, както и при неплащане на издръжка на децата /невнасяне на средства в домакинството/ през това време. Има си закон за всякакви ситуации. Не ги мислете. Има си професионалисти, които ги знаят и ги разясняват при нужда.
Но не това е важното - дали познавате лично или не някакви хора. Всякакви хора има. Всякакви ситуации. Да, бракът си дава и този плюс - може да се разчита на такива възможности.
А авторката на темата ще си реши сама какво да прави след консултация с когото трябва.

# 254
  • Варна
  • Мнения: 14 544
Човек трябва да е подготвен за всякакви крайни обрати,не може да зависиш изцяло от доходите и толерантността на др.партньор.Има хиляди истории,вариации.Може да остане вдовица,мъжа да се разболее и т.н.Затова в т.н.нормални държави децата се планират.Когато всеки има ценз,доходи,възможности,спестявания има вариант да реагира адекватно.Има пламенни връзки,започващи от 0,заедно изграждат щастието си въпреки всичко и всички проблеми.Случаят не е такъв.При развода може да се появи краен обрат и жертвата да се афишира като виновник. Добър,професионален юрист и е нужен,с опит в бракоразводните дела.Спомних си за моя приятелка.Безразличието на пияния и баща и смъртта на майка и я подтикнаха към ранен брак,с 18г по-голям мъж,със степен инвалидност.Някак си роднините и я "убедиха",крайно против съм подобни сватосвания.Ергенът-бохем,леннив,с куп пороци спокойно си продължи стария живот. А младата красавица-малтретирана и унижавана слугиня. Индивидът дори канеше любовници и бивши на купон. Тя загуби дете,никакво съчувствие,показваха и изхода.После роди.Никога няма да забравя писъците на детето и,докато мъжа и я пребива,а тя го намушква с нож. Намесиха се съседи,тя не подаде жалба. Реши да се разведе . но от глупост отиде да живее под наем при мъж.Резултатът-родителските права присъдени на бащата -агресор,свидетели за "аморалното и поведение".Липсата на помощ от роднините и и ниски доходи също имат тежест. Онзи няма трудов стаж,инвалидна пенсия,но имал жилище имоти, т.н.Тя плащаше издръжка за дъщеря си.Често я виждах да им носи храна и др.Сега има нов брак,дете.Законът е фактор,но тълкуването му може да е различно. Не вярвам,че ще оставят авторката с малки деца,да разполага спокойно с чужд имот дълги години.Ако ще съжителства с бившия отново какъв е смисъла?Колко дълго тя ще издържи на компромиси си е нейно решение. Тя има жилище-важен аргумент,там трябва да търси реализация за начален етап.Надявам се да получи адекватна помощ  и от родителите си.

Последна редакция: вт, 15 яну 2019, 15:16 от Viviana91

Общи условия

Активация на акаунт