Всякакви въпроси относно пералнята - тема 4

  • 49 904
  • 736
  •   1
Отговори
# 240
  • Мнения: 4 116
Вчера ме остави пералнята ми. Беше Зануси купена втора употреба преди повече от 10 г. И сигурно още щеше да работи ако не я бяхме претоварвали напоследък. може и да е лесна за поправка, но мисля вече е време за нова. Та се чудя защо не се обсъжда тук тая марка зануси?
Иначе от това, което досега изчетох в темата се колебая между Горение и Самсунг, като бюджетът е около 500 лв. Моля за мнение?

# 241
  • Мнения: 1 207
Вчера ме остави пералнята ми. Беше Зануси купена втора употреба преди повече от 10 г. И сигурно още щеше да работи ако не я бяхме претоварвали напоследък. може и да е лесна за поправка, но мисля вече е време за нова. Та се чудя защо не се обсъжда тук тая марка зануси?
Иначе от това, което досега изчетох в темата се колебая между Горение и Самсунг, като бюджетът е около 500 лв. Моля за мнение?

Не се обсъжда, защото е едно и също с Electrolux и AEG. Ето няколко модела, от гореспоменатите марки, в този ценови клас.

http://technohome.bg/product/4013/peralna-mashina-gorenje-w7723.html

http://techno-shop.bg/product/17410/peralna-mashina-gorenje-we703.html

https://brosbg.com/samsung-ww70j3283kw-product-13148

# 242
  • Мнения: 4 116
Много ти благодаря за бързия и изчерпателен отговор! Съдейки от подредбата да разбирам, че препоръчваш горение пред самсунг?

# 243
  • Мнения: 1 207
Много ти благодаря за бързия и изчерпателен отговор! Съдейки от подредбата да разбирам, че препоръчваш горение пред самсунг?

Подредбата е случайна. И Samsung и gorenje си имат своите плюсове и минуси.

Последна редакция: вт, 19 фев 2019, 19:01 от BM21

# 244
  • София
  • Мнения: 12 006
Отново прах на програма Микс,кърпи и чаршафи пуснах,тя ми дава само до 40C,Cottons Eco ми е на 60.Забелязах,че има 4 центрофуги на микса,за 1 час което не знам дали е нормално.Вадя дрехите наистина почти сухи,но дали е качествено изпрано? Също така слагам в пералнята течния препарат,а не в чекмеджето за дозиране,кое е по-добре според вас?
Най-добре е в барабана в съответната "чашка" за течен препарат, т.к. при поставяне в чекмеджето за пране, той се стича до барабана със студена вода и е възможно да се натрупат отлагания. Ползвай силиконова чашка, има ги към всяко шише на определени марки.
-----------------------
Скрит текст:
Отново прах на програма Микс,кърпи и чаршафи пуснах,тя ми дава само до 40C,Cottons Eco ми е на 60.Забелязах,че има 4 центрофуги на микса,за 1 час което не знам дали е нормално.Вадя дрехите наистина почти сухи,но дали е качествено изпрано? Също така слагам в пералнята течния препарат,а не в чекмеджето за дозиране,кое е по-добре според вас?

Не е добра идея да се налее директно в барабана, особено когато филтъра е чистен, защото препарата се стича в помпата и не се разтваря добре там. В отделението за перилен препарат е удачно, защото първо пълни през малкото отделение за "предпране", а след това налива в отделението за същинското пране, вкарвайки препарата в казана. По този начин препарата не се стича в помпата и се разтваря по-добре. Мерителната чашка примерно на Ариел може да се напълни с препарат, да се остави в барабана по време на пране, защото тя е заоблена и не може да навреди на прането, освен ако не са някакви фини тъкани. Ако все пак изливате чашката, не я изливайте на дъното на барабана, а върху прането.
Първо пълни през малкото отделение за "предпране", само ако има включено такова и след като мине предпрането и изпомпи водата започва нормалния цикъл. Но то ако ще се вкл. предпране ще се сложи и там препарат.
Ако няма вкл. предпране си вкарва водата от отделението за основното пране.
Дори и да се излее директно в барабана, гела се стича между барабана /в който се опират дрехите/ и вътрешния барабан /казана, който не се вижда/, а там няма вода - това при самсунга за другите не знам, но не би трябвало да има.

# 245
  • Мнения: 1 207

Първо пълни през малкото отделение за "предпране", само ако има включено такова и след като мине предпрането и изпомпи водата започва нормалния цикъл. Но то ако ще се вкл. предпране ще се сложи и там препарат.
Ако няма вкл. предпране си вкарва водата от отделението за основното пране.
Дори и да се излее директно в барабана, гела се стича между барабана /в който се опират дрехите/ и вътрешния барабан /казана, който не се вижда/, а там няма вода - това при самсунга за другите не знам, но не би трябвало да има.

Не съм се заглеждал дали при всички е така, но при голяма част, като Bosch, gorenje,Indesit първо пълни в отделението за предпране, без значение, дали функцията "предпране" е активирана, а след това в другото (по-голямото), където се намира перилния препарат за същинското парне. Това е така с цел, периодично тази част на чекмеджето да се промива без оглед на това, дали се ползва или не.

Ето пример, първо налива в малкото отделение за предпране (без да е активирано такова), а след това в основното за същинското пране:
https://youtu.be/dc6GlFqPm5I?t=17
https://youtu.be/usdAJ4FdYwc?t=200

Да, изливайки в барабана течния препарат той отива в казана, от там се стича дори с помощ на входящата вода в дебелата гофра, която води до помпата. Точно това е водата, която изтича, като отворите да чистите филтъра, точно там ще се концентрира перилния препарат, и няма да се разтвори добре, ако остатъчната вода е излята при чистене на филтър.
И при Samsung също има остатъчна вода.



Та във въпросната най-ниска част и в гофрирания маркуч, водещ до помпата се съдържа остатъчната вода, която изтича при чистете на филтъра, която не е малко приблизително към литър. Когато филтъра е изчистен и тази вода отсъства, голямо количество от течния препарат с или без помощта на водата бива отведено в тази гофра и кухината при помпата. За това не е разумно течен перилен препарат да се излее директно в дъното на барабана, а трябва да се разлее по дрехите.

# 246
  • Мнения: 1 632
Днес съм решила да купуваме. Последно колебание:

https://technika.bg/product/23625/peralnya-gorenje-we823.html


https://www.technopolis.bg/bg/Washing-machines/Washing-machine-B … 8712-XSW/p/680658


Вчера бях да ги  гледам на живо. Бекото ми харесва повече като дизайн. Ако избера него ще направя и допълнителна застраховка и ще увелича гаранцията на 5 г.

Много сходни ми се виждат като характеристики програми и т.н. Не робувам на марки, което в случая прави избора по-сложен.

Моля за съвет, най вече по отношение на очаквани проблеми, ремонти, цена за части и т.н

Знам, че в крайна сметка всичко е на късмет, но ми се иска да направя правилния избор.

За кратките програми както знаете ми е важно. Та в тези два модела сходни ли да очаквам да са като времетраене? /говоря за изпиране на две слабо зацапани блузи, примерно, не за основно пране/

Да очаквам ли барабана на някоя от тези да ми къса дрехите?

Последна редакция: ср, 20 фев 2019, 09:06 от беба28

# 247
  • Мнения: 4 116
След малко отивам в технополис да избирам. Направо съм в трескаво състояние. Спряла съм се на Самсунг, модел който в момента е на промоционална цена, но малко се страхувам от промоционални продукти. Да не би да са такива щото не вървят иначе. Последно да попитам за мнение за марката Електролукс, цена около 500 лв?

# 248
  • София
  • Мнения: 10 595
Аз отидох за Бекото - обаче не ми хареса големината на отвора на барабана.
Ходих за един Уърлпул - тотално я изключих след първия поглед.
Накрая, отчаяна, че нищо не ми харесва, тръгнах просто така да разгледам и да си страдам тихо и стигнах до моята LG. Имах усещането веднага, че това е моята пералня. Дано да съм направила правилния избор, защото още го мисля Бекото и дали забележката ми не беше пренебрежима.

# 249
  • Мнения: 4 116
Щом си я почувствала , значи си е твоята Simple Smile Дано успея да се успокоя и аз да си почувствам моята...

# 250
  • Мнения: 1 632
Аз отидох за Бекото - обаче не ми хареса големината на отвора на барабана.
Ходих за един Уърлпул - тотално я изключих след първия поглед.
Накрая, отчаяна, че нищо не ми харесва, тръгнах просто така да разгледам и да си страдам тихо и стигнах до моята LG. Имах усещането веднага, че това е моята пералня. Дано да съм направила правилния избор, защото още го мисля Бекото и дали забележката ми не беше пренебрежима.


Аз точно заради капака клонях повече към Горение, но вчера като ги гледах на живо видях, че е по-голям самия капак, а отвора вътре е същия диаметър. Малко  лъже визуално.

Вчера бях убедена че 100% ще е Горението, а Бекото просто исках да го видя на живо. Не знам какво се случи...или Горението не мога да ме впечатли или Бекото ми се стори по-приятно на вид...Но пък дизайна принципно не е определящ за мен. Направо не знам...Вече 4 пъти им чета упътванията и на двете. Чета мнения, но има и добри и лоши и за двете марки, а съм решила, че днес искам да купя.

# 251
  • Мнения: X
Моята чуденка беше между gorenje и Bosch. Предполага се ,че Beko-то е по-нисък клас от gorenje.
Виж какво ми отговори на мен BM21 по въпроса:

Здравейте.Идвам с конкретен въпрос.Бюджета ми е около 800 лв,марката мисля да е Bosch или gorenje.
Въпроса ми е следния: по-скъп модел на gorenje или по евтин модел на Bosch?Тоест по-висок клас пералня от едната марка или по-нисък клас от другата марка?

Това Вие трябва да си решите. Нямат особено силни конструктивни различия. Барабаните са качествена изработка, луфта с маншона и при двете марки е минимален, корпусите не са масивни, като на Miele, но и не са гнилочи, като пир LG. Филтрите са конструирани отлично и са много удобни за почистване, и при двата бранда. Тежестите са бетон, казаните са пластмасови, лагерите и при двата производителя са качествени, при gorenje поставят на шведската фирма SKF, а при Bosch на японската NSK. Вече дизайна е субективно понятие, на едни им допада едно, на втори друго.
В ремонт Bosch (дори нисък клас) са по-скъпи от gorenje. Вие си преценявате, дали по-добрите характеристики, по-голямата функционалност е ваш приоритет, или марката.

# 252
  • София
  • Мнения: 10 595
Само да кажа, че назад в мненията и коментарите на BM21 има доста, в които препоръчва LG. А това за "гнилочите" го приех като лично насочено към мен Grinning .

# 253
  • Мнения: 1 207
Само да кажа, че назад в мненията и коментарите на BM21 има доста, в които препоръчва LG. А това за "гнилочите" го приех като лично насочено към мен Grinning .

Ако човек държи уредът му да е ремонтопригоден, с разглобяем казан, то какво бих могъл да препоръчам? Все още само Самсунг и LG не са минали на споени казани, от по-известните марки, пък Miele и Аско са най-добър вариант с иноксови казани, чугунени лагерни тела, но нови струват, колкото автомобил втора ръка.
Аз доста марки съм препоръчвал, в зависимост от изискванията на питащия, дори Аристон. Пак повтарям, всеки бранд си има своите положителни и отрицателни страни, въпросът е за потребителя, кое е приоритет. Аз само от техническа гледна точка споделям минуси при дадени брандове, и когато искат препоръка, препоръчвам уред, който е най-близък до предпочитанията на питащия. Крайния избор си остава на потребителя, той решава за какво да си даде парите, за дизайн ли, за надеждност ли, за екстри ли, и после той ще си ползва, не дай си боже и ремонтира дадения уред, така че последствията от избора му са си негови. На мен ми е все едно, какво ще избере, аз само мога да съдействам с по-детайлна техническа информация и до там. Плюсовете на този бранд са такива и такива, минусите са такива и такива, пък всеки да си преценява.

# 254
  • оттам, откъдето започва България
  • Мнения: 10 831
ВМ21, за мен, а вярвам и за останалите в темата, си ценен със съветите, които постоянно даваш безвъзмездно, но според мен го има и елемента на късмет при купуване на техника.
Желая късмет на всички, които купуват перални, независимо от марката! Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт