Всякакви въпроси относно пералнята - тема 4

  • 50 019
  • 736
  •   1
Отговори
# 225
  • Мнения: 41 539
Ако говориш за комбинираното АЕГ, то еко програмата за памук е също за 10 кг.,справка: 21 страница от упътването.

Вярно, нещо съм се объркала. Ще я пробвам другия път на тази програма.


А относно времето - цифрата, която светва първоначално, почти никога не е вярна. Това важи особено за сушенето, при прането за да се види разлика трябва да е заредено наистина малко количество. Първоначалното време е за най-тежкия случай и после се редуцира според количеството и вида на дрехите. Ако се перат полари и друга синтетика, то те са си почти сухи и само след центрофуга. Наскоро изобщо не суших една блуза - само я метнах за час на леглото и беше съвсем суха. Та няма как машината да знае изначално какво има в нея за да даде точни данни. А да суши винаги максимално време без нужда е тъпо.

# 226
  • Мнения: 1 207
Спрях се на две перални, но и  двете са на принципа "В ранния етап на програмата за изпиране пералната машина използва модерна технология
за засичане на количеството пране. След като го засече, пералната машина настройва
продължителността на програмата." За мен е важно да знам кратката колко е кратка и дългата колко е дълга...Всички нови перелни ли са така?

Те могат да дадат приблизително време само, примерно ~2:40 за програма "Памук 60", но в процеса на пране, пералнята си изчислява според количеството парне в машината, според температурата на водата и други фактори. Също така при съвременните уреди имате възможност Вие да съставяте свои или да редактирате наличните програми. Примерно програма "Памук 60" с натискане на 1 бутон за пестене на време може да я съкратите с 1 час, така че да пере 1:40 , може и обратното да я увеличите, като добавите, предпране, допълнителна вода, или допълнителни изплаквания. Ако увеличите или намалите температурата, времето за пране също се увеличава или съкращава.

# 227
  • Мнения: 1 632
Спрях се на две перални, но и  двете са на принципа "В ранния етап на програмата за изпиране пералната машина използва модерна технология
за засичане на количеството пране. След като го засече, пералната машина настройва
продължителността на програмата." За мен е важно да знам кратката колко е кратка и дългата колко е дълга...Всички нови перелни ли са така?

Те могат да дадат приблизително време само, примерно ~2:40 за програма "Памук 60", но в процеса на пране, пералнята си изчислява според количеството парне в машината, според температурата на водата и други фактори. Също така при съвременните уреди имате възможност Вие да съставяте свои или да редактирате наличните програми. Примерно програма "Памук 60" с натискане на 1 бутон за пестене на време може да я съкратите с 1 час, така че да пере 1:40 , може и обратното да я увеличите, като добавите, предпране, допълнителна вода, или допълнителни изплаквания. Ако увеличите или намалите температурата, времето за пране също се увеличава или съкращава.



Тоест няма как да знам на две перални кратките програми колко са като времетраене за да си купя тази с по- краткия цикъл? Примерно едно беко гледах пише с еди кой си бутон програмата се съкращава с около 14 мин., но аз нямам изходната програма като стойност и реално не зная колко дълго ще пере.
Искам пералня, която освен всичко друго като изисквания, да има и възможно най-кратка програма, и ако две перални имат сходни параметри, но на едната кратката програма е 15 мин а на другата 30 ще избера тази с 15. Само дето доколкото разбирам това не е възможно да се разбере предварително...

# 228
  • София
  • Мнения: 10 607
Кратките програми са конкретно зададени. Но ако тези 14 мин са за 20С вода или за студена, а ти сложиш примерно 40С, времето може да стане 25 мин.

# 229
  • София
  • Мнения: 12 011
Miele имат зададена продължителност на всички програми.
Кратката програма е 20 минути.

# 230
  • Пловдив
  • Мнения: 1 385
Bosch имат Super Quick15(аз никога не съм я ползвала),за 15мин. да изпере,да изплакне,да центруфугира...

# 231
  • Мнения: 258
Bosch имат Super Quick15(аз никога не съм я ползвала),за 15мин. да изпере,да изплакне,да центруфугира...
Аз вчера точно нея изпробвах за пръв път да видя как ще е.На последната минута центрофугира,чак се учудих.Дрехите миришеха на праха за пране,но и за мен 15мин не е си работа Laughing

# 232
  • Мнения: 1 207

Тоест няма как да знам на две перални кратките програми колко са като времетраене за да си купя тази с по- краткия цикъл? Примерно едно беко гледах пише с еди кой си бутон програмата се съкращава с около 14 мин., но аз нямам изходната програма като стойност и реално не зная колко дълго ще пере.
Искам пералня, която освен всичко друго като изисквания, да има и възможно най-кратка програма, и ако две перални имат сходни параметри, но на едната кратката програма е 15 мин а на другата 30 ще избера тази с 15. Само дето доколкото разбирам това не е възможно да се разбере предварително...

Няма как да ги знаете с точност, а само приблизително, но и тази информация не Ви е много нужна, защото ако дадена програма не Ви устройва, като продължителност, вие може да си я донастроите.

Да, кратките програми варират между прпиблизителни 15 и 20 минути, но колко реално ще продължи програмата зависи от това, колко време ще отнеме на машината да загрее водата до примерно 30-те заложени в програмата градуса, и колко време ще ѝ отнеме, докато успее да разпредели равномерно прането из барабана преди центрофуга. Така че данните, които машината показва на екрана относно продължителност на програмата са приблизителни.
Обичайно кратките програми са за много малко количество пране към 2кг. Често хората бутат пълна пералня и се оплакват, как машината им уж на кратка програма, пък въртяла един час. Ха ха
За това преди експлоатация се четат инструкциите за употреба, там е написано коя програма, за какво количество пране е предназначена.

Та отново повтарям, че продължителността на програмите не бива да ви вълнува, при съвременните уреди първо че тя е приблизителна, а не точна, втора че вие можете да редактирате програмите, изцяло по ваш вкус. При някои машини, дори имате възможност да съставяте и запаметявате от вас съставени програми.

@fenkka__ 15 минутната програма е за освежаване на леко замърсено, или вмирисано след дълъг престой пране, а не за изпиране на голямо количество замърсено пране. Няма как при 15 минути пране на 30 градуса да се постигне нормален резултат. Аз лично най-често ползвам 2 програми "Памук 60 + повишено ниво на водата" и "Синтетика/Микс 60 + повишено ниво на водата" и двете програми са доволно продължителни едната е ~2:40ч. а другата ~2:00ч. доволно дълги програми, доволно интензивни, изпират се добре, дори силно замърсени работни дрехи, в комбинация с Ариел или Персил. Увеличаване нивото на водата, или добавяне на допълнително изплакване принципно е препоръчително, защото програмите по подразбиране са настроени под еко норми, пести се вода, а като не се изплакне хубаво прането може да причини кожни раздразнения, отлагат се налепи от неизплакнат перилен препарат и мръсотия от вътрешната страна на казана, по трилъчката и барабана, и с времето това може да започне да мирише неприятно.

Последна редакция: вт, 19 фев 2019, 16:25 от BM21

# 233
  • Мнения: 258
Отново прах на програма Микс,кърпи и чаршафи пуснах,тя ми дава само до 40C,Cottons Eco ми е на 60.Забелязах,че има 4 центрофуги на микса,за 1 час което не знам дали е нормално.Вадя дрехите наистина почти сухи,но дали е качествено изпрано? Също така слагам в пералнята течния препарат,а не в чекмеджето за дозиране,кое е по-добре според вас?

# 234
  • Мнения: 70
Отново прах на програма Микс,кърпи и чаршафи пуснах,тя ми дава само до 40C,Cottons Eco ми е на 60.Забелязах,че има 4 центрофуги на микса,за 1 час което не знам дали е нормално.Вадя дрехите наистина почти сухи,но дали е качествено изпрано? Също така слагам в пералнята течния препарат,а не в чекмеджето за дозиране,кое е по-добре според вас?
А към чекмеджето за дозиране нямате ли приставка за течен перилен препарат? Ако имате според мен е по-удачно там, но разбира се всеки има право на избор и лични предпочитания.Innocent

# 235
  • Мнения: 1 207
Отново прах на програма Микс,кърпи и чаршафи пуснах,тя ми дава само до 40C,Cottons Eco ми е на 60.Забелязах,че има 4 центрофуги на микса,за 1 час което не знам дали е нормално.Вадя дрехите наистина почти сухи,но дали е качествено изпрано? Също така слагам в пералнята течния препарат,а не в чекмеджето за дозиране,кое е по-добре според вас?

Не е добра идея да се налее директно в барабана, особено когато филтъра е чистен, защото препарата се стича в помпата и не се разтваря добре там. В отделението за перилен препарат е удачно, защото първо пълни през малкото отделение за "предпране", а след това налива в отделението за същинското пране, вкарвайки препарата в казана. По този начин препарата не се стича в помпата и се разтваря по-добре. Мерителната чашка примерно на Ариел може да се напълни с препарат, да се остави в барабана по време на пране, защото тя е заоблена и не може да навреди на прането, освен ако не са някакви фини тъкани. Ако все пак изливате чашката, не я изливайте на дъното на барабана, а върху прането.

# 236
  • Мнения: 41 539
Аз ползвам топка/капачка и слагам течния препарат направо в барабана. Повече ми харесва така, защото не остават зацапвания по чекмеджето и тръбите надолу. А и в инструкциите на пералнята се допуска тази възможност, не пише, че не е добре да се прави така. Що се отнася до стичането - аз мушкам топката по средата на прането и още при първите завъртания на барабана всичко се излива и попива в прането, а после бавно се разтваря в самия барабан с напълването му с вода.

А по въпроса дали нещо е качествено изпрано - ако прането не ти изглежда мръсно, какво значение има? Не говорим за стерилизация на текстил за операционна, нали? Mr. Green

# 237
  • Мнения: 258
Казвали са ми че ако се сложи перилния препарат в чекмеджето не се изпирало добре и не минавало през дрехите,както ако се сложи вътре с чашката.И затова сега и с тази така тръгнах.Благодаря ви за отговорите и съветите Simple Smile)))

# 238
  • Мнения: 1 207
Казвали са ми че ако се сложи перилния препарат в чекмеджето не се изпирало добре и не минавало през дрехите,както ако се сложи вътре с чашката.И затова сега и с тази така тръгнах.Благодаря ви за отговорите и съветите Simple Smile)))

Некачествените перилни препарати остават по чекмеджето най-вече зимата, когато температурата на входящата вода е много ниска. С прах Rex съм имал този проблем, но Ариел и Персил били те течни или прах, винаги се разтварят добре, а чекмеджето е винаги чисто.

# 239
  • Мнения: 258
Аз в момента използвам Бинго и дрехите миришат много приятно

Общи условия

Активация на акаунт