Всякакви въпроси относно пералнята - тема 4

  • 50 183
  • 736
  •   1
Отговори
# 210
  • Мнения: 1 207
Още един въпрос от мен.Задължително условие ли е за случаите ,когато се поставя сушилня върху пералня и се използва кит за поставка м/у двете те да са от една марка?
Иначе казано,мога ли да използвам такъв кит за закрепване с пералня gorenje и сушилня Miele, примерно?

Изобщо не е необходимо да се ползва подобен кит. Важното е обезателно пералнята да е под сушилнята и да са монтирани на равен и твърд под, разбира се и нивелирани правилно. Ако всичко това е на лице, центробежните сили при центрофуга няма, как да разместят и съборят уреди с общо маса към 140 килограма та и повече.

# 211
  • София
  • Мнения: 10 627
@Dicewithoutnumbers Аз просто споделям слабите места и честите проблеми, които има при разните брандове. Разбира се, че при правилна, и не особено интензивна употреба, дори и най-бюджетната машина може да изкара дълги години, но не е ли по-добре да се купи нещо изработено по-качествено и рискът от възникване на проблеми да се намали?
Имахме преди години от най-евтините турски Vestel, (познати още, като, Crown, Neo, Diplomat, Ayco и други подобни фирми ребрандиращи техника), та тя изкара близо 15 години, макар и след доста ремонти. Можеше да изкара и още, просто бе започнала да ръждясва, да пожълтява и за това бе заменена. Има случаи, в които реално качествени перални, като Miele се развалят примерно на третата година, било то поради неправилна експлоатация или заводски дефект. Техниката е и до късмет, но шансовете на машина проектирана по по-добър начин, и построена от по-качествени компоненти да прослужи дълго и безаварийно са по-големи в сравнение с недомислен изработен с евтини китайски части продукт (Не визирам конкретна марка в момента).

Аз не искам пералня, която да пере 15-20 години. Предпочитам нова на 5-6-7 години.

# 212
  • Мнения: 1 207

Аз не искам пералня, която да пере 15-20 години. Предпочитам нова на 5-6-7 години.

Никой не може да каже, колко точно ще живее уредът, но с по-грамотно проектирания и по-качествено изпълнения продукт, вероятността за проблеми през експлоатационния период, бил той 2 или 20 години е по-малка. Това е в общи линии, останалото е преценка на потребителя, за какво точно ще си даде парите.

# 213
  • Мнения: 44
Здравейте,

И аз от скоро следя темата, че трябва спешно да купуваме пералня.  Изчетох доста от напътствията ви ( за което съм ви безкрайно благодарна) и на тази база се чудя между Samsung и LG:

- https://techmag.bg/peralnya-samsung-ww70j5246fx-le-washing-machi … nd-ww70j5246fx-le

- https://techmag.bg/peralnya-lg-f2j5qn3w-washing-machine-7kg-1200 … r-direct-f2j5qn3w

Бюджетът е до 700-800 лв. Това, от което се водя е да е 1200 оборота ( нали и без това при повече се мачкат още ), да има програма за ежедневно/ смесено пране,  пране на завивки, тъмни дрехи, деликатни тъкани, лесно гладене и бърза програма разбира се.

До днес държах да има автоматичен баланс и сензор за премахване на пяна. Но сега се чудя това улеснява или затруднява при пране ( удължаване на времето за пране и т.н.....).
А и се оказа, че не всички LG имат такъв баланс. А за Samsung пак е трудно да намериш инфо ( за явтомат.баланс и сензор пяна) или някой , който да е сигурен и да потвърди имат или нямат...

Спрях се на тези марки ( Samsung и LG), тъй като тук прочетох, че те единсвени не са със споени барабани и ако се наложи ремонтът няма да е много скъп. Рзбира се предпочитам да не се налагат ремонти, та дори и да е със споен барабан ( още повече че сме на 6-ти етаж без асансьор и преносъс нагоре- надолу няма да е много ОК ).
Така че ще ви помоля да ми помогнете и дадете съвет каква пералня е най- добре да избера за дадения бюджет. Благодаря ви предварително. Разчитам на съветите ви, защото вече тотално се обърках. Мерси
 

Всяка една съвременна машина има "автоматичен баланс", иначе казано разпределя прането равномерно в барабана за да намали центробежните сили при центрофуга. Някои производители го описват ,като екстра, а то на практика си е базова функция при всички съвременни перални.
Та по същество, Samsung е по-добрия избор, корпусите са им по-читави гният по-трудно, казаните в повечето от вътрешната страна не са оребрени, не се струпва толкова мръсотия, която да мирише неприятно, както пир LG. Въпреки че LG са с разглобяем казан, той понякога се напуква покрай семеринга, прониква вода в лагерите и мотора, и се налага скъп ремонт. На 11 страница в тази тема бях публикувал снимки, да видите нагледно, за какво точно иде реч. Колкото до функции, като "Eco Bubble" Акваспрей ,пара и подобни, те са по-скоро търговски трик, отколкото нещо реално полезни и ефективно, и не си струва да доплащате за тях.

Много Ви благодаря, BM21!!!
А ако вие избирахте пералня в този бюджет каква марка щеше да е тя. Имам предвид не държа и аз да я Samsung, а нещо което да е читаво и да не се разваля поне за 5 год., ако може Simple Smile Знам че никога няма гаранция и си е от уред до уред, но все пак...

Благодаря Ви!

# 214
  • Мнения: 1 633

До към 700 лв. Като марки заглеждам беко и горение може би и ЛГ, но по-скоро първите две. 1200 оборота.


Значи то напрежението явно не е и чак толкова зле. До сега не е сме имали уред да не тръгне или да е спрял или да е изгорял. Просто имахме няколко случая, в които се видя, че няма мощност /лампите само мержелееха/ замерихме, че е ниско и изключихме всичко вкъщи. 

И при нас имаше същия проблем (София), рядко се случва, но като цяло напрежението си е в норма.

Реално в по-висок клас изборът с колекторни мотори не е голям. Ето тези модели са прилични:

https://www.pazaruvaj.com/peralni-c3167/gorenje/we823-p403124909/#

Вместо Beko ,по-добре погледнете Bosch:

https://www.pazaruvaj.com/peralni-c3167/bosch/wan-20060by-p310934969/#

И двете машинки са с колекторни мотори.


До към 700 лв. Като марки заглеждам беко и горение може би и ЛГ, но по-скоро първите две. 1200 оборота.


Дори най-евтините съвременни LG са с инверторни директ драйв мотори, а се търси машинка с колекторен.


Тоест да разбирам, че при нашия ток дори като закупим такава машинка, не е разумно да е инверторен мотора така ли?

# 215
  • Мнения: 1 207
@applepear Аз правих подобен избор през 2017г. Бях заделил 2000лв за пералня на Miele, но ми излезе добра оферта на сравнително ниска цена за комплект пералня със сушилня на gorenje (старото поколение) и тях взех в крана сметка. Мотивира ме факта, че старата сушилня бе класическа и употребяваше много електроенергия, към 2500W, докато новата е с термо помпа 800W, или иначе казано суша 3 пъти за същата електроенергия. Не съжалявам за избора си, работят отлично за сега.


@беба28 Не смятам, че е фатално и да е с инверторен мотор. Нещата са много относителни. Зависи колко чести и силни са проблемите с захранването. Ако е прекалено ниско напрежението, без значение от мотора, пералнята просто няма да се включи. Иначе да, колекторния е по-непретенциозен от към спадове в напрежението, но далеч не всичко зависи от самия мотор.

# 216
  • Мнения: 1 633
Аз без значение за марката, но 55 см дълбочина малко ли са? Дали ще е нестабилна пералня с такива размери.

# 217
  • Мнения: 1 207
Аз без значение за марката, но 55 см дълбочина малко ли са? Дали ще е нестабилна пералня с такива размери.

Не е малко, има далеч по-плитки перални 43см, които са си доволно стабилни при центрофуга. Хубаво е пералнята да е с масивни тежести, защото фактически те гасят колебанията от центробежните сили. Плюс е, когато пералнята е по-тежка.

# 218
  • София
  • Мнения: 10 627
Аз без значение за марката, но 55 см дълбочина малко ли са? Дали ще е нестабилна пералня с такива размери.

За последните 7 години пера с 45 см. Никакви проблеми. За 6 кг са. Та 55 см не смятам, че са малко.

# 219
  • Мнения: 258
Здравейте.Получих си днес пералнята и пуснах едно пране за 15 минути,въртя и центрофуга даже последната минута.Излязоха почти сухи дрехите,от което съм много доволна.Напълно безшумна е,не се чува изобщо че работи.Има доста функции и искам да попитам каква е разликата между Cottons и програмата Cottons Eco.Сега пуснах и на програмата Mix,която е за един час на 40C.Има три центрофуги за този час и дрехите излизат почти сухи.

Последна редакция: пн, 18 фев 2019, 19:39 от fenkka__

# 220
  • София
  • Мнения: 10 627
Здравейте.Получих си днес пералнята и пуснах едно пране за 15 минути,въртя и центрофуга даже последната минута.Излязоха почти сухи дрехите,от което съм много доволна.Напълно безшумна е,не се чува изобщо че работи.Има доста функции и искам да попитам каква е разликата между Cottons и програмата Cottons Eco.Сега пуснах и на програмата Mix,която е за един час на 40C.Има три центрофуги за този час и дрехите излизат почти сухи.

Памукът е обикновена програма с по-голяма консумация на електричество. Екото пере по-дълго, но с по-малко електроенергия.

# 221
  • Мнения: 41 966
При мен екото е и за по-малко килограми. Не го ползвам по тази причина, защото предпочитам да пера по-рядко и да вкарвам повече пране и да не се чудя дали не съм прекалила.

# 222
  • Мнения: 1 633
Спрях се на две перални, но и  двете са на принципа "В ранния етап на програмата за изпиране пералната машина използва модерна технология
за засичане на количеството пране. След като го засече, пералната машина настройва
продължителността на програмата." За мен е важно да знам кратката колко е кратка и дългата колко е дълга...Всички нови перелни ли са така?

# 223
  • Мнения: 11 887
При мен екото е и за по-малко килограми. Не го ползвам по тази причина, защото предпочитам да пера по-рядко и да вкарвам повече пране и да не се чудя дали не съм прекалила.
Ако говориш за комбинираното АЕГ, то еко програмата за памук е също за 10 кг.,справка: 21 страница от упътването.

# 224
  • София
  • Мнения: 10 627
Спрях се на две перални, но и  двете са на принципа "В ранния етап на програмата за изпиране пералната машина използва модерна технология
за засичане на количеството пране. След като го засече, пералната машина настройва
продължителността на програмата." За мен е важно да знам кратката колко е кратка и дългата колко е дълга...Всички нови перелни ли са така?

На моята (LG) кратката програма ми я показва веднага според градусите и центрофугата. На памук и синтетика, обаче, не показва нищо. Задавам настройките за темп. и цетрофуга, функция за съкратено време и тя започва да преценява - върти барабана няколко пъти и изписва време.
На програмите за черни дрехи и за завивки ми изписва веднага времето на дисплея.

Общи условия

Активация на акаунт