На море в Гърция 2019 - I

  • 78 216
  • 760
  •   1
Отговори
# 330
  • София
  • Мнения: 1 268
Здравейте!

Имам въпрос не точно по темата, но като любители на Гърция реших да питам с риск да не е прието добре.

Имам бебе на 2 ++ месеца.
Всяка година ходим в Гърция, но сега с бебето е по различно, заради миналогодишната епидемия морбили.
До лятото бебето ми няма да е станало достатъчно голямо за да и се сложи ваксина.
Въпроса ми е имате ли наблюдения, дали на границата стриктно предупреждават за това. Накой ходил ли е с малко бебе, на каква възраст и къде?

Наясно съм, че на всякъде може да се зарази, както и ако не отидем ние, има преносители които няма как да се избегнат. Както и, че няма драма и да не отидем и наше море е вариант (което не сме посещавали скоро по ред причини, като изтичане на канализацията в морето... 🤣 То да се чудиш кое е по зле.).
Предварително благодаря. Извинявам се, ако нарушавам ритъма на темата, тя е прекрасна!

# 331
  • Мнения: 29 335
Не знам за ваксините, но само да ти напомня, че трябва червен паспорт за детето.

# 332
  • Мнения: 18 444
На границата не предупреждават, а и няма защо. У нас има истерия с гръцката “епидемия”, в Гърция не съм забелязала ошашавени родители да си крият бебетата.

Миналата година ходих с бебе на 7 месеца в Южна Гърция и после отново в Сев.Гърция, когато беше на 11м. Имат сайт, в който следят бройката на всички заразни болести, включително и териториалното им разпределение, но в момента не ми се търси. Като цяло, случаите на морбили са в големите градове, където има и цигани.

# 333
  • София
  • Мнения: 1 687
Ако бебето се кърми и майката има имунитет (от ваксина или прекарана болест), вероятността да се зарази, дори и при контакт с болен, е почти нулева. Друг е въпросът, че не всички майки имат такава ваксина, защото в по-далечното минало не беше от задължителните.

# 334
  • Мнения: 11 080
В България морбили е в имунизационния календар от 1972 г., едва ли има много жени, родени преди това, с малки бебета Simple Smile (Друг е въпросът, че имунитетът не е вечен и човек трябва да реваксинира по някое време.)

Еуфория16,
струва ми се, че рискът за бебето не е по-голям, отколкото в градска среда в София. Не знам какъв е вашият стил на почивка, но като имам предвид ние как търсим уединение и спокойствие на морето и надали срещаме и 50 човека отблизо (и николко от тях на закрито) - така си мисля... Разбира се, категоричната преценка може да е само твоя.

# 335
  • София
  • Мнения: 1 268
Много ви благодаря за коментарите!😍

Много ми бяхте полезни 😇

Дано темичката върви винаги така леко 🤗

# 336
  • София
  • Мнения: 1 687
Параход, сигурно си права за ваксината. Аз се бъркам, защото нямах ваксина за рубеола и за паротит. А след 2000 г. е въведено поставянето на тройната ваксина (морбили, паротит, рубеола) на 12 г. деца, което по мое време го нямаше. Но явно са ни слагали само за морбили.
Освен това малките бебета, които не са проходили още и са основно в количка, имат доста ограничени контакти с околните (особено ако е първо дете) и по-трудно могат да се заразят от каквото и да е.

# 337
  • Мнения: 18 444
Сетих се и нещо друго. Морбили близо до нас има освен в Гърция и в Румъния, Сърбия и Македония. А от тези държави лятото има доста туристи по нашето море. В Гърция също, но при нас концентрацията от хора в повечето случаи е доста по-голяма. Извън най-комерсиалните места в Гърция, могат да се намерят и много спокойни, където едно бебе в количка изобщо няма да има контакт с хора.

# 338
  • София
  • Мнения: 282
Здравейте момичета Heart Намерих в базар.бг. вила за 8 човека на брега на морето.
Но нямам идея от Паралия Авдирон . Какъв е плажа там ? Пише , че е плитко ама реших тук да попитам Blush

# 339
  • София (Възраждане)
  • Мнения: 2 299
Хубав е, плитък и пясъчен.

# 340
  • София
  • Мнения: 282
Хубав е, плитък и пясъчен.
Това градче ли е  ? Има ли къде да се хапва ? Нищо не ми говори това име Blush

# 341
  • Мнения: 171
Момичета,  какво ще кажете за Ламиа? Става ли за 1 нощувка през март? Чудя се във Волос ли да спим или в Ламиа на път за Пелопонес?
Във Волос сме били и затова търся друго приятно градче по пътя. С кръчми и хотели, че сме 7 души.

# 342
  • София (Възраждане)
  • Мнения: 2 299
Хубав е, плитък и пясъчен.
Това градче ли е  ? Има ли къде да се хапва ? Нищо не ми говори това име Blush

Авдира е градчето, чийто плаж се води това. Също и Миродато. Вилна зона е, активно посещавана от  смолянци, кърджалии, даже и без нощувка. Относно заведения нямам актуално инфо, не може да няма обаче.

# 343
  • София (Възраждане)
  • Мнения: 2 299
Момичета,  какво ще кажете за Ламиа? Става ли за 1 нощувка през март? Чудя се във Волос ли да спим или в Ламиа на път за Пелопонес?
Във Волос сме били и затова търся друго приятно градче по пътя. С кръчми и хотели, че сме 7 души.

Ама Ламята не е на море, аз бих букнала нещо  на крайбрежието. Ние спахме в Камена Вурла, не е нищо особено, но за попътна нощувка става.

# 344
  • Мнения: 11 080
Камена Вурла е вариант, ама през март ще е доста умряло (намират се работещи хотели и заведения все пак, спирали сме попътно в първите дни на април).
Ако толкова държите на района около Ламя, влезте 20-30 километра навътре в Парнас, има планински хотели и преди Делфи и Арахова. Пътят през планината е много красив.
Волос можете да разнообразите и със селцата над него в Пилио, започват на 9 км над града.

Общи условия

Активация на акаунт