Бебета, родени в чужбина - Нова тема

  • 18 494
  • 756
  •   1
Отговори
# 435
  • Мнения: 197
Beautiful M, какво е малко? Hushed
landlake5, малкоооо ти завиждам. Stuck Out Tongue Closed Eyes Почини си добре!
Ей, изпили ми нервичките сега това малкото. От един час га приспивам, него хем му се спи, хем си хваща биберона, вади го и ми се усмихва.Накрая извадих "тежката артилерия" и макар че не е гладен му дадох да суче и...заспа!
Иначе оправяме документите му за българско гражданство. Консулът е изключително любезна и й се работи. Обаче така се изнервих, всичко се плаща, всичко: преводи, заверки в посолството и тн. В Корея можеш да си изкараш всеки документ он лайн(включително с апостил) или лично и те даваш и стотинка!
Да си изплача и болката...Косата ми пада жестоко. Cry Имам чувството, че един ден ще ке събудя гологлава. Самият косъм е изтънял и имам цели две етна без коса. Cry
Пак станах многословна. Blush

# 436
  • Германия
  • Мнения: 3 437
Мин, нормално е да пада косата, особено така 3-4-5 месеца след раждането, и аз бях така няколко месеца и едвам се гледах, но се оправи от самосебе си. Не де притеснявай, съвсем в реда на нещата е. Евентуално една нова прическа за каширане на проблемните участъци може да ти подобри настроението Wink

За бюрокрация хич не ми се говори, аз съм в София сега точно за да си оправя документите за самоличност след брака. Бях си подала заявлението преди 2 години в консулството в Мюнхен, а някой в БГ решил самосиндикално да ми промени изписването на латиница и на първото име и на фамилията! Така бях 2 години без актуален документ за самоличност с новата ми фамилия. Та тук подавах молба да ми преиздадат паспорта и личната карта - бързо и без да западаща такса отново. Трябва да кажа обаче че бях на Мария Луиза и попаднах на невероятно мила служителка, която се зае с проблема ми и буквално на другия ден ми бяха готови документите без разправии и без да давам рушвети Wink

Та така де, ние сме в София за една седмица, много в хубаво времето, разхождаме се насам натам, бяхме в зооюарка вчера. В неделя си тръгваме. С кола сме, но направихме грешката да вземем целия път от Германия наведнъж без преспиване и ни се разказа играта! 27 часа път, пристигнахме в София в 4 сутринта! На връщане ще спрем в Словакия да спим и ще си разделим пътя на 2 дена

# 437
  • Мнения: 277
Мин ХО, нормално. И моята коса много пада. Ама аз имам доста, Та има да пада, има и да остане. А и никога не съм харесвала косата си. Ако кърмиш, допълнително натоварва органисмът. Незнам какво да ти кажа за подхранване. Някой друг по-опитен в тази света да даде съвет 😉
И ние сме в същотот положение документите. Консулката казва, че от  1 февруари за страните от ЕС не се удивлява апостил, достатъчен е превод. В Бг твърдят, че трябва апостил и нотариална заверка. А и три пъти искам един и също документ от шведската система, защото все нещо не им харесва в Бг. Трябва изрично да пише дата на раждане, шведското ЕГН не удостоверявали датата на раждане и други такива дребни нещица.
ТеоМ83, ние имахме проблем на малкия син с името на латиница. Само, че нямахме късмет с любезен служител и накрая остана с едно изписване в българския паспорт и с друго в шведския. Сега съм решила като му изтече българския да не му го подновявам. А пък за големия искаха задължително да извади лична карта и чак тогава му подновиха паспорта. Бюрокрация...

# 438
  • Наблизо
  • Мнения: 6 132
Ступи,и мен това ме чака.Аз съм решила да не изкарвам български документи на детето,защото като чета ще са големи разправии.Само ЕГН ще му изкарам,пък после вече като си реши детето - може да изкарва.

# 439
  • Мнения: 1 924
То ЕГН-то да не мислиш, че по-бързо и лесно става Simple Smile) Моята е само с  Бг ЕГН, без червен паспорт, пак ходихме до посолството, правих пълномощно за нашите, преводи, пращах до Бг, после те обратно...пари и разкарване.

# 440
  • Наблизо
  • Мнения: 6 132
А аз няма и да бързам - като идем за първи път в България,тогава.Моето по рождение ще има и други документи,затова изобщо не е важно.Даже нарочно не искам да му изкарвам документи,защото се очертава да пътуваме в България често само двамата,докато татето работи и драмата с пълномощните не искам да си я причинявам.

# 441
  • Мнения: 197
TeoM, Stupy благодаря. Наистина в началото приех падането на косата доста тежко. Косата ми навсякъде из дома, върху четката на снопове и като видях петната си поплаках. Утре ще я скъся колкото мога и си взех ампули за втриване, пък да видим.
Мин Хо е корейски гражданин по рождение е искахме да е и български. Поспорт ще вадим по-късно. Иначе става лесно с пълномощно към майка ми да придвиж документите. Трудното беше да убедя новия консул, че в Корея всичко стана он лайн и апостилът е официален.
Така като сключвахме брак аз се прибрах да България да си приготвя документите. Избрахме дата да идем в общината, а ММ нищо не приготвя. Питам го, той спокоен и всичко му било наред. И така ден преди да подпишем, аз вече бях бясна и разтроена, че той е несериозен. Отидохме на деня в общината, той отиде до някаква машина, като тези вендинг машините, натисна пет копчета и тя му изплю всички документи. Той ме погледна и ми каза "Готово! Хайде да подписваме." Joy

# 442
  • Мнения: 135
Здравейте на всички!

Честито на Danaya! Да е жива и здрава малката и ти да се възстановиш много бързо Simple Smile

Честито на Лия за новия дом!

Не съм писала скоро, защото се местихме в новата къща..Най-накрая подредихме що-годе и почти всичко е сглобено, даже ММ вече си поръча уреди и екипировка за фитнес на тавана, та и това правим..Иска всяка секунда да е с малката като се появи..
Аз вече съм в 31 седмица и имам доста голям корем. Всички ми казват, че съм прекрасна бременна, защото съм само на корем, но се чувствам като кит..Онзи ден ходихме вечерта до болницата, защото имах контракции и не усещах малката през деня..Много се ядосвам в работата и явно това оказва влияние..Но съм много доволна, защото ни обърнаха много внимание, освен прегледа с акушерката, ме пуснаха на тонове, после ехо, после преглед от гинеколог..Всичко е наред Simple Smile Преди 3 седмици бяхме на 3Д и най-накрая малката се показа, изглежда ми, че ще прилича на баща си..и ни се усмихваше, имаме 2 снимки как се усмихва..Не мога да повярвам, че е възможно от корема Simple Smile
Доста ми е стресово с къщата, с работата, семейството се старае да са много "подкрепящи" като непрекъснато ни обясняват какви сме егоисти и че ще си гледаме детето в чужбина, майка ми ми реве по телефона през 2 дни колко и е мъчно и тежко, че сме далече..Почнах да се стресирам за раждането и непрекъснато чувам истории как тук в Холандия не слагали упокойка, как щели да ме оставят да се мъча колкото дни трябвало само и само да родя естествено, че не правели епизиотомия и те оставяли да се разкъсаш и всякакви работи..Някоя мама от Холандия да сподели опит?

Съжалявам за дългия пост, желая ви хубав и слънчев петъчен ден Simple Smile

# 443
  • Canada
  • Мнения: 3 358
Ох, карат те да се чустваш виновна, а? Кажи им да си гледат работата, не го раждаш това дете за техен кеф. Гледай си бременността и не позволявай да те разстройват. Мен в Канада ме караха да подписвам документ, че съм наясно с епидуралната, последици и т.н. Ествественото раждане е по желание. Моята АГ по време на раждането ми каза, че ще се наложи епизиотомия, понеже тъканта от старите ми шевове не е толкова разтеглива и т.н. подробности, които мисля, че няма нужда да описвам. Тук правят каквото иска майката общо взето, в рамките на разумното естествено.
Обсъди с АГ-то какво искаш и всичко, което си чула за ражданията там. Прекрасен  уикенд на всички! Simple Smile

# 444
  • Мнения: 505
Infsinka, ако и в Холандия е като в Беглия, няма от какво да се притесняваш.
Тук всяка болница организира визити за майките които искат да раждаш там и можеш да си зададеш всички въпроси. Не ги слушай какво ти говорят, а просто отиди и си задай питанките.
Тук слагат епидурална след 4-5 см. Мъчат за нормално раждане и само в краен случай правят секцио. Аз лично предпочитам това.
Желая всичко най-хубаво в новият ви дом и дано имате много щастливи моменти.
В кой град се премесихте?

МинХо, и моята коса падаше при първото ми раждане. ДОста изтъня. Дано сега капе малко по-малко, ч и аз съм със малко коса и ми е жал.

Йоан е БГ и белгийски гражданин. Роди се БГ но след 3 месеца след раждането, аз станах белгийка и той покрай мен. Сега му направихме първият БГ паспорт защото няма да пътува с нас за БГ и да не се притесняват чичото и бабата му изкарахме и БГ паспорт. Има ЕГН още от бебе. Направихме му го с пълномощно на свекърва ми която бяга по интитуциите в БГ да му прави БГ акт за раждане.
За малката мисля същото да направя, но когато стане. Тя ще се роди директно като белгийка.

Аз съм вече в 34-та седмица и утре сутринта съм на преглед. Корема ми доста порасна и взе да ме дърпа много гърба. От една седмица доста ме болят и ребрата. Дано госпожицата се е обърнала вече, че не ми се ражда секцио.

Утре ще пиша допълнително след прегледа.

Лека вечер

# 445
  • На остров
  • Мнения: 13 498
Брюксел стискам палци за прегледа!
Infsinka аз съм с епизотомия от първото раждане в БГ и няма по ужасно нещо от епизотомията за мен, след 21 години почти още помня и усещам. С второто раждане тук съм с леки разкъсвания няма база за сравнение, седнах си на д-то след два часа, като преди това се изкъпах. В България след първото бях като призрак, един месец не можех да седна. И двата пъти без упойка, вторият с малко райски газ само. Та с две думи хич не се връзвай на такива приказки а и какво са седнали да те тормозят бременна, Холандия е на 2 ч полет не си на луната.
Много пъти сме обсъждали но пак да кажа - ЕГН се придобива при гражданство, паспорта е само документ за пътуване.
Декларация за пътуване се изисква от всички български граждани под 18 г, а всички такива са длъжни да напускат и влизат в страната с български документи. На практика как е отделна работа. Постоянно живеещи в чужбина не са длъжни да предоставят декларации, но много малко служители на ГП са наясно с това и аз не бих рискувала.
Когато детето не придобива чуждо гражданство по рождение, родителите му са длъжни в определени срокове да оформят нужните документи и да подадат за издаване на ЕГН и българско гражданство.
Малкият ми син няма бг гражданство и не мисля да има засега.

Хо моята коса пада също, но при мен са хормони, тежки лекарства с които прекъснахме извънматочна, ЕГН и аккво ли още не. Подстригах се ама падането не спря.

# 446
  • Мнения: 197
Първо, благодаря ви, момичета за подкрепата. Може и да не помогне, но не мога просто до си стоя, както ми казват тук, ще я пострижа и ще мажа ампули, пък ако стане. Hug
Ние много държим на гражданството на детето. От една страна никога не знаеш какво ще се случи, а и какво ще му хрумне като порасне, от друга-той е колкото корейче, толкова и българче.Аз съм длъжна да възпитам това.
bruxelles, стискам палци да се е обърнала! Ще чакам на пишеш. Grinning
Infsinka, трябва да спреш да се тревожиш заради теб и бебето. Знам, че е трудно, но ти си майка и трябва да мислиш за детето си. Дано не те обидя, но роднините  ти са егоисти. Кажи й го на майка ти, а и наистина със самолета е 2часа, нещо работа. Ако сте в различни градове в България колко често ще се виждате?! С нищо не си длъжна на никого. Hug
bruxelles е права, питай в болницата всичко, което те вълнува. Когато си информирана ще бъдеш и по-уверена, не слушай хората. Ако знаеш тук какви ми ги разправяха, как ме плашеха за гледането на деца...Как не ги е срам не знам, аз пред детето си, и не само, никога не бих си позволила да говоря така за отглеждането му. Та питай в болницата. Най-важното е да си спокойна, колкото можеш! Hug

# 447
  • Мнения: 2 172
Здравейте!
Мин , подстрижи я и избягвай третирането ѝ. Не знам , но може да ти липсва някакъв витамин.

Брюксел , стискам палци бебка да се е обърнала и всичко да е 6!

Ифсинка, и мен така ме тормозят , още от сега, но честно не им обръщам внимание. Отиди и задай всичките си въпроси в болницата, в която си избрала да родиш. Аз направих така на деня на отворените врати. Бяхме 10тина момичета и всяка имаше време да зададе въпросите си, а останалите слушаха. Беше полезно, защото всяка се беше сетила за различни неща и набавяхме още информация. Всичко ми беше подробно обяснено и показано.

Нашето бебче няма да се води английски гражданин , от това , което прочетох. Ще се поинтересувам още , просто все не стигам да изчета всичко и по този казус. Мисля , че нямаме нужните години или още нещо беше. Въпреки всичко обаче аз се чудя дали да не я запишем с добре звучащи на английски имена. Е, все пак ще се съобразим да звучат добре и на други места , но да не се налага да чакам по 5 мин да произнесат бащиното и фамилно име на щерката , а после и да го спелувам още няколко пъти, при нужда, както стана с голямата.

# 448
  • Истински се вижда само със сърцето.
  • Мнения: 10 298
Алекс, детето няма да придобие гражданство при раждането, защото нямате пет години тук, които ви дават сетъл статус. При навършване на петте години обаче от ваша страна ще може да подадете за това дете при положение, че е родено тук молба за натурализация. За голямата ви дъщеря обаче това ще е възможно когато и вие получите гражданство, което е година по-късно.
Такива са правилата в момента, ако не променят нещо Simple Smile

Ние тази година живот и здраве след месец ще можем да подадем за детето за натурализация.
И разбира се това, че са родени тук не ги освобождава от таксата Simple Smile, само децата които придобиват с раждането гражданство нямат такава, но пък добре печелят тук от това, 1000 паунда ги нямат за нищо 😂

# 449
  • Мнения: 197
AlexM, никога не съм я третирала. Cry Оставих МинХо с ММ и с малко свито сърце чакам във фризьорския салон. Леко се ядосах. Тъкмо дойде моя ред и жената преди мен реши, че освен нея като била дошла да вземат да пострижат и сина й. Та аз трябва да чакам още.
А Мин Хо с баща си дали е добре...Майчини неволи... Tired Face

Общи условия

Активация на акаунт