В момента чета... 60

  • 74 261
  • 752
  •   1
Отговори
# 405
  • Мнения: 5 373
Скрит текст:
По-скоро е второто. Главният герой е на 37 години, когато разказва историята си, която се е случила преди 17 години.

# 406
  • Мнения: 6 346
Завърших и двете книги, които четях - "Празникът на Козела" на Льоса и "До живот" на Лиса Марклунд. И двете ми харесаха много, макар че са коренно различни, разбира се. "Празникът на Козела" ме порази с детайлното описание на една диктатура "от кухнята". Льоса очевидно се е подготвил с много фактология, но за мислите на героите, за настроенията и чувствата им е използвал въображението си. Историята е за краха на продължилия 31 години тоталитарен режим на Трухильо в Доминиканската република - за атентата срещу него и историите на участниците, за репресиите след това, за историята на една жена, която е емигрирала в Щатите, станала е преуспяваща адвокатка, но чийто живот Трухильо на практика съсипва, когато тя е едва 14-годишна. Много разтърсваща книга, защото със сигурност може да се направи паралел с тоталитарните режими от ХХ век и в Европа, а вероятно и навсякъде по света.

А "До живот" е още един оригинален и напрегнат криминален роман за журналистката Аника Бенгтсон. В този жанр според мен Лиса Марклунд е от авторите, които наистина се отличават с по-различния поглед към престъпленията и разследванията. Разбира се, и образът на Аника е много интересен и сполучлив, вероятно не една жена може да се разпознае в него.

Сега мисля да продължа с "Пръстът, който те сочи", но ми се ще и нещо некриминално, за да се разнообразявам. Може би нещо на Мамен Санчес или Мария Дуеняс, ще видя.

Последна редакция: чт, 21 мар 2019, 09:36 от Cioccolata

# 407
  • Мнения: 8 236
Cioccolata, ще ми е интересно после да пишеш за "Пръстът".
Аз си признавам, че я зарязах в средата на втората история. Много интересно ми започна, но при втория разказвач се усетих, че само след 2-3 прочетени страници, едва държа очите си отворени и изобщо не вдявам какво чета. Не съм се отказала напълно от нея. Все още е на четеца и я някой по-буден период може и да я дочета.

# 408
  • Мнения: 811
Бавно и славно си продължавам със "Книжарката от площада на билките " Прочетох няколко глави , Историята за Клое ме грабна много , тази за Жак отначало ми беше безинтересна , но изведнъж става толкова докосваща , че не искаш да я пуснеш до края и сега съм на увлекателна вълна с разказите на Филип, пътешественика за пътуванията му

# 409
  • Мнения: 10 698
Аз тези дни прочетох "Сушата" - стандартен трилър, не изненадва с нищо извънредно - оценка 3*/5*

Сега мисля да продължа с "Другия" (Стивън Кинг) Grinning

# 410
  • Мнения: 5 776
Миж, аз точно като теб я карам и напълно подкрепям за "Сушата", няколко дена след като я приключих трудно се сещам за какво се разправяше. Само между двете чета и "Останалото е мълчание", до средата бива.

# 411
  • Мнения: 576
Започнах Майстора и маргарита след толкива дълго време от първия прочит.Интересно ми в как ще я възприема сега след толкова много години.

# 412
  • Мнения: 26
Здравейте, прочетох Норвежка гора на Мураками и имам няколко въпроса за финала.
Скрит текст:
Какво се има предвид под 'от мъртвата точка на това несъществуващо място'? Че главният герой е мъртъв и това е някакъв сън, или той поради дългото си и безцелно скитане след смъртта на момичето, в което е влюбен(Наоко), е загубил ориентация къде се намира?


Книгата според мен е с отворен край и Мураками ни оставя възможността сами да преценим / определим бъдещето на Ватанабе и връзката му с Мидори.
Скрит текст:
Едно е сигурно, Ватанабе не умира, защото цялата книга се развива като реминисценция на преживяното от него като юноша, след кацането му в Германия 10 години по-късно.
Моето виждане е, че щом като Ватанабе накрая потърси Мидори и успя да се свърже с нея, то това символично означава че Ватанабе избира да потърси силата която да го върне към живот, след дългата обречена връзка с Наоко, която символизира смъртта и липсата на желание / възможност да се пребориш в живота.      

Последна редакция: пт, 22 мар 2019, 11:41 от Pirin1

# 413
  • София
  • Мнения: 5 569
Pirin1, моля сложете целия си отговор в скрит текст, тъй като издава много неща. Има и хора, които не са чели книгата.

# 414
  • София
  • Мнения: 12 374
Започнах Майстора и маргарита след толкива дълго време от първия прочит.Интересно ми в как ще я възприема сега след толкова много години.
Като тийн я обожавах, наскоро тръгнах да я препрочитам и не можах. Умрях от скука.
Любопитно ми е при теб как ще е Simple Smile

# 415
  • Мнения: 3 071
Аз не съм повтаряла. Simple Smile

# 416
  • Mostly in my mind
  • Мнения: 8 751
Здравейте, прочетох Норвежка гора на Мураками и имам няколко въпроса за финала.
Скрит текст:
Какво се има предвид под 'от мъртвата точка на това несъществуващо място'? Че главният герой е мъртъв и това е някакъв сън, или той поради дългото си и безцелно скитане след смъртта на момичето, в което е влюбен(Наоко), е загубил ориентация къде се намира?


Книгата според мен е с отворен край и Мураками ни оставя възможността сами да преценим / определим бъдещето на Ватанабе и връзката му с Мидори.
Скрит текст:
Едно е сигурно, Ватанабе не умира, защото цялата книга се развива като реминисценция на преживяното от него като юноша, след кацането му в Германия 10 години по-късно.
Моето виждане е, че щом като Ватанабе накрая потърси Мидори и успя да се свърже с нея, то това символично означава че Ватанабе избира да потърси силата която да го върне към живот, след дългата обречена връзка с Наоко, която символизира смъртта и липсата на желание / възможност да се пребориш в живота.      

И аз мисля като Pirin. Доста от книгите му така завършват. Неясно, двузначно, незавършено, не ти дава отговори. Точно това беше едно от неща, които много ми хареса в романите му.

# 417
  • Мнения: 576
Започнах Майстора и маргарита след толкива дълго време от първия прочит.Интересно ми в как ще я възприема сега след толкова много години.
Като тийн я обожавах, наскоро тръгнах да я препрочитам и не можах. Умрях от скука.
Любопитно ми е при теб как ще е Simple Smile

И аз като ученичка я четох,помня че много ми беше харесала, но нищо не помня за какво се разказваше,сега ще видим и ще споделя Simple Smile

# 418
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 390
Моят прочит на края на Норвежка гора е същият като на Пирин!

Аз довърших Вещицата на Лекберг. Прекалено разтегната ми дойде, но като цяло ми хареса, все пак съм фен на Лекберг Simple Smile
После прочетох Повелителката на подправките. Хм, категорично не е моята книга.
Сега чета Рецепти за перфектен брак. В началото трудно тръгна, но определено е много интересна нататък!

Последна редакция: сб, 23 мар 2019, 14:33 от Тарталета

# 419
  • Belgium
  • Мнения: 7 731
Аз приключих Nine Perfect Strangers на Лиан Мориарти. Не е лоша книгата, върви страшно бързо, а е над 400 страници, но е доста повърхностна. Както обикновено авторката се опитва да засегне по-тежки теми (в случая депресия и самоубийство), но тук не се е получило особено. За разтоварване става, само занижете очакванията.

Сега чета сборник с есета на Франзен, наречен How To Be Alone. Малко е по-скучен, отколкото очаквах, обаче ще си го дочета Simple Smile

Вчера започнах и "Когато порасна, искам да стана чужденец" - сборник с много любопитни реални истории на българи (както популярни, така и съвсем обикновени хора), които са живели, живеят или планират да заживеят в чужбина. Много ми харесва, историите са вдъхновяващи, цветни и различни. Аз самата съм живяла две години в чужбина и темата за емиграцията ми е адски близка. Страшно ми е досадно все още неизкоренимото убеждениие на българина, че всичко в чужбина е по-добро и че там няма никакви неуредици. Всички хора в книгата опровергават този мит по различни начини. Дано в скоро време това соц обожестяване на "чужбината" малко да понамалее.

Общи условия

Активация на акаунт