Отговори
# 1 635
  • Мнения: 4 398
Откога християнството е секта? Или в Норгето само ислямът се води религия?

В християнството има много секти. Интересно, това е обща култура. Ти не знаеше ли? Конкретно тази е част от протестантството. Закона съм го пускала веднъж, но някой добронамерен ми докладва поста и го изтриха. Намери си го сама сега. Там е, съществува и полицията повдига обвинение точно на база на него. И не, не е отделен закон.

И отново в темата цари абсолютно непознаване и неразбиране на случая и правилата, по които Барневерн работи. Вече сме ги дъвкали тези работи, новите да почетат назад и да се осведомят.

Вени, а споменават ли се причините за отнемането? Да не би да е ставало дума за така популярните по тези ширини шамари? И не, деца не се взимат за кариес и ядене на бял хляб. Това са редовните лъжи, които се разпространяват, та лапнишараните да им се вържат. За да се стигне до отнемане на децата от родителите, става дума за сериозно нарушение. Но семействата мълчат и не казват какво точно са нарушили, а службите нямат право да разкрият подробности. Семействата спестяват на пресата и всички предварителни мерки, които са взети, без да доведат до промяна. Отнемането на деца е краен случай, но на публиката се спестяват неудобните подробности. Иначе няма как да се събере съпричастност. Поне чест им прави на тези румънски баща и норвежка майка, че си са признали боя над децата и че са знаели, че е незаконно. Това все пак е стъпка в правилната посока. Другите не си и признават.

Вейпър, физическото наказание е абсолютно забранено, но някои държави имат собствен прочит на подписаните международни документи и все пак разрешават биенето на децата. Шамарите са абсолютно недопустими, нито като първа, нито като крайна мярка.

# 1 636
  • Чужбина
  • Мнения: 11 946
Откога християнството е секта? Или в Норгето само ислямът се води религия?

В християнството има много секти. Интересно, това е обща култура. Ти не знаеше ли? Конкретно тази е част от протестантството. Закона съм го пускала веднъж, но някой добронамерен ми докладва поста и го изтриха. Намери си го сама сега. Там е, съществува и полицията повдига обвинение точно на база на него. И не, не е отделен закон.



Фенрис, нали се разбрахме, че аз обща култура нямам. Аз съм от семплите хора, обикновена.

Не знаех, че да си протестант е нещо много лошо и трябва да ти отнемат децата заради това.


След като не даваш инфо, значи такъв закон не съществува! Точка!

# 1 637
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 350
Фенрис в кои ширини са популярни шамарите?
Сред изброените страни са САЩ,Канада,Полша,Чехия,Белгия,Ирландия,Германия....Не само Румъния.
Или и там са популярни шамарите?
Едно от румънските семейства било сектантско.
Ами другите 11 румънски семейства не са сектанти.

# 1 638
  • Мнения: 12 421
Вейпър, физическото наказание е абсолютно забранено, но някои държави имат собствен прочит на подписаните международни документи и все пак разрешават биенето на децата. Шамарите са абсолютно недопустими, нито като първа, нито като крайна мярка.

Повечето държави имат собствен прочит и макар физическото наказание да е забранено, не санкционират плясването като допустима крайна мярка / липсата на санкция, всъщност е предвидена и в коментара към Конвенцията на Комисията за правата на децата с позицията, че законът не се занимава с дреболии/.  Нормално е нагласите да са такива след хилядолетно практикуване. Не е нормален крайният уклон в другата посока - особено ако дава възможност за все по-голяма намеса на държавата в семейството, допускам че от подобно нещо ще следват далеч повече вреди в дългосрочен план.

# 1 639
  • Мнения: 4 398
Елеонора, безсмислено е да се общува с теб. Щом си решила, че да си протестант е нещо лошо, вярвай си го. Дали вярваш, че има законово основание да се отнемат деца или не, също си е твой проблем. Властите в Норвегия не се интересуват какво една имигрантка в Германия мисли за законите им. Зареждай фабриката за лъжите и това е. Има достатъчно хора тук да им се връзват. Повече няма да си губя времето да ти отговарям.

Вени, във всички страни, където се приема за нещо нормално да се възпитава с шамари. България и Румъния са сред тях. А сектата я има в много държави, така че протестите са организирани по тази линия. Организират си членовете, разбира се, че ще отидат да защитят родителите. Самите родители се оплакали пред норвежката преса, че децата им са взети по религиозни причини. После се оказа, че защото си биели децата. Законът не прави изключение за шамари като възпитателно средство по религиозни причини - забранено е за всички. Тази секта е популярна сред румънците, може и други да са членове, не знаем. А и по принцип не знаем защо са отнети децата на другите семейства, излишно е да се спекулира. Когато избухна скандала с норвежко-румънското семейство, следях норвежки форуми и имаше много хора, които автоматично се обявиха в тяхна защита, само за да са срещу Барневерн. Особено като се лансира тезата, че децата са взети по религиозни причини, защото били членове на тази секта. После като се оказа, че децата са се възпитавали с шамари и дърпане на уши, много от подкрепилите си взеха думите назад и се обърнаха срещу родителите. Много е лесно да тръгнеш по течението и да приемеш за абсолютна истина това, което ти се сервира. После изглеждаш глупаво като се окаже, че си защитавал нещо, което всъщност отричаш.

Вейпър, ако родителите не си бият децата възпитателно, няма да има причина държавата да се намесва. Добре гледаните деца никой не ги закача. Как пък на нито един покрай мен не му взеха децата или даже да се намеси Барневерн за 20 и повече години в Норвегия. Нормални хора, нормално гледани деца, спазват законите хора и правата на децата. За десети път да напиша, че трянбва информационн кампания в страните, от където идват най-много чужденци, да се обясни на хората какво може и не може в Норвегия. Който иска да си има крайната мярка шамар налична, да не ходи в Норвегия и това е.

# 1 640
  • Мнения: 1 057
Вейпър, физическото наказание е абсолютно забранено, но някои държави имат собствен прочит на подписаните международни документи и все пак разрешават биенето на децата. Шамарите са абсолютно недопустими, нито като първа, нито като крайна мярка.

Някои държави само? Тези "някои" да не са всъщност повечето? Иначе да се чуди и мае човек как пустото човечество толкова хилядолетия е оцеляло... Че това "шамарите са абсолютно недопустими, нито като първа, нито като крайна мярка" си е нещо ново като виждане, не е доказано до какви резултати води, към момента не е широко разпространено по света, а по същността си е една невъзможна утопия. Ама не се притеснявайте, знаем, ние сме си прости насилници обичащи шамарите.

# 1 641
  • Мнения: 12 421
За десети път да напиша, че трянбва информационн кампания в страните, от където идват най-много чужденци, да се обясни на хората какво може и не може в Норвегия. Който иска да си има крайната мярка шамар налична, да не ходи в Норвегия и това е.

Аз мисля, че изобщо не е въпросът какво може и какво не може в Норвегия и не е въпросът някой да не ходи в Норвегия. Въпросът е Норвегия да не плъзва навсякъде /образно казано/, защото крайните модели може да работят в скандинавските страни или след време да се разбере, че и там не работят, но е разумно да не се впускаме прибързано по техния път.

# 1 642
  • Мнения: 4 398
За десети път да напиша, че трянбва информационн кампания в страните, от където идват най-много чужденци, да се обясни на хората какво може и не може в Норвегия. Който иска да си има крайната мярка шамар налична, да не ходи в Норвегия и това е.

Аз мисля, че изобщо не е въпросът какво може и какво не може в Норвегия и не е въпросът някой да не ходи в Норвегия. Въпросът е Норвегия да не плъзва навсякъде /образно казано/, защото крайните модели може да работят в скандинавските страни или след време да се разбере, че и там не работят, но е разумно да не се впускаме прибързано по техния път.

Страхът от прогреса. Simple Smile Ако хората слушаха този страх, науката например още щеше да е на примитивно ниво. Това изобщо не е краен модел. Да се забранят физическото наказание и психическия тормоз и да има последствия за закононарушителите не е краен модел, но е непознато явление в други страни наистина. В България как точно се работи днес срещу шамарите и дърпанията на уши? Има ли реални последствия за родителите, които отказват да спрат да бият и унижават децата си? Или на хартия едно, а на практика друго. Това последното е и една от критиките към България относно (не)спазването на Конвенцията за правата на децата при 5-годишните доклади до съответния Комитет. Пускала съм линк преди.

# 1 643
  • Мнения: 12 421
Страхът от прогреса. Simple Smile Ако хората слушаха този страх, науката например още щеше да е на примитивно ниво. Това изобщо не е краен модел. Да се забранят физическото наказание и психическия тормоз и да има последствия за закононарушителите не е краен модел, но е непознато явление в други страни наистина. В България как точно се работи днес срещу шамарите и дърпанията на уши? Има ли реални последствия за родителите, които отказват да спрат да бият и унижават децата си? Или на хартия едно, а на практика друго. Това последното е и една от критиките към България относно (не)спазването на Конвенцията за правата на децата при 5-годишните доклади до съответния Комитет. Пускала съм линк преди.

Не всяка промяна е прогрес, нито има задължително позитивни последствия. Не мисля, че в България или в други европейски страни хората по принцип "бият и унижават децата си", просто не стигат до крайности от сорта на "шамарът е абсолютно недопустим". Крайностите по принцип едва ли са препоръчителни - както систематичният бой и униженията, така и пълната забрана и санкциите за рядко прилагана крайна възпитателна мярка.
Изобщо е най-добре скандинавските модели да си стоят там, докато след доста години може да се оценят позитивите и негативите им.
Иначе, да, в България днес при нанасяне на травми си има действащ НК.

# 1 644
  • Мнения: 1 057
Това с абсолютната забрана на шамарите (и отнемането на деца заради тях) няма никаква връзка с прогреса. Ако поради шамари нямаше прогрес, още щяхме да си стоим в каменната ера. А дали е прогрес или е регрес ще се види след време и май по-добрия вариант е да стоим и да гледаме резултатите отстрани. И едва когато (и ако) има реални доказателства, че това е правилния подход да се върви натам. Че трудно се сещам за нещо по-лошо от неудачните социални експерименти.

# 1 645
  • Мнения: 4 398
Страхът от прогреса. Simple Smile Ако хората слушаха този страх, науката например още щеше да е на примитивно ниво. Това изобщо не е краен модел. Да се забранят физическото наказание и психическия тормоз и да има последствия за закононарушителите не е краен модел, но е непознато явление в други страни наистина. В България как точно се работи днес срещу шамарите и дърпанията на уши? Има ли реални последствия за родителите, които отказват да спрат да бият и унижават децата си? Или на хартия едно, а на практика друго. Това последното е и една от критиките към България относно (не)спазването на Конвенцията за правата на децата при 5-годишните доклади до съответния Комитет. Пускала съм линк преди.

Не всяка промяна е прогрес, нито има задължително позитивни последствия. Не мисля, че в България или в други европейски страни хората по принцип "бият и унижават децата си", просто не стигат до крайности от сорта на "шамарът е абсолютно недопустим". Крайностите по принцип едва ли са препоръчителни - както систематичният бой и униженията, така и пълната забрана и санкциите на рядко прилаганата крайна възпитателна мярка.
Изобщо е най-добре скандинавските модели да си стоят там, докато след доста години може да се оценят позитивите и негативите им.
Иначе, да, в България днес при нанасяне на травми си има действащ НК.

Така е, не всяка промяна е положителна. Но промяната в посока укрепване правата на децата и защитата им от унизяващо отношение и физически наказания е определено нещо положително. Шамарите не са крайна мярка за всички. За мнозина са първи избор във възпитанието. Но колко осъдени родители има в България за шамарене на децата? Или се чака детето да се приеме в болница потрошено след побой, за да се реагира? Това е крайност. Иначе ежедневното дисциплиниращо и, както ни се обясни в темата, биологично необходимо шамарене е съвсем в реда на нещата. И изобщо не е крайно, нито пък рядко. И ... много ме съмнява да има осъдени родители. Както написах по-горе, една от критиките към България. След доста години може и да няма Европа по съвсем други причини, през това време децата ще се шамаросват възпитателно? Да приложим същата логика и с климата - да видим след доста години какво ще покажат разните мерки срещу климатичните промени, а междувременно да си караме постарому.

# 1 646
  • Мнения: 12 421
Така е, не всяка промяна е положителна. Но промяната в посока укрепване правата на децата и защитата им от унизяващо отношение и физически наказания е определено нещо положително. Шамарите не са крайна мярка за всички. За мнозина са първи избор във възпитанието. Но колко осъдени родители има в България за шамарене на децата? Или се чака детето да се приеме в болница потрошено след побой, за да се реагира? Това е крайност. Иначе ежедневното дисциплиниращо и, както ни се обясни в темата, биологично необходимо шамарене е съвсем в реда на нещата. И изобщо не е крайно, нито пък рядко. И ... много ме съмнява да има осъдени родители. Както написах по-горе, една от критиките към България. След доста години може и да няма Европа по съвсем други причини, през това време децата ще се шамаросват възпитателно? Да приложим същата логика и с климата - да видим след доста години какво ще покажат разните мерки срещу климатичните промени, а междувременно да си караме постарому.

Дадох си труда да прегледам докладите, не видях такива конкретни критики, освен едно доста общо цитирано проучване от 2009-та, че половината народ по принцип одобрявал физическото наказание като дисциплинарна мярка - съвсем нормална статистика за Европа. /Прегледах ги отгоре-отгоре, може да съм изпуснала нещо/
И не, няма осъдени за шамар родители - не би трябвало да има и конвенцията не го иска. Цитирах ти коментарът към нея на Комисията за правата на децата, че "'minor abuse" не би трябвало да обект на съд, защото законът не се занимава с дреболии.
Статистика че за мнозина шамарът е първа възпитателна мярка където и да било, включително в България просто няма. Не съществува.
Насилието и систематичният побой е едно, наличието на дисциплиниращи мерки съвсем друго. Да го отричаш, без да се знае ефекта от елиминирането на определени мерки е крайност. Да допускаш все по-голяма намеса на държавата в семейството, разширявайки дефиниции, е крайност. С напълно неясен резултат.

# 1 647
  • Мнения: 4 398
Не ми се търси отново линка, бях го поствала, но да не казвам кой, тя си знае, постоянно ми докладва постовете и много информация, която си правих труд да издиря и преведа, изчезва. Имаше конкретни препоръки по държави и за България беше в духа на ''на хартия добре, на практика - не работи'' и също забележки към България от страна на няколко държави по въпроса с физическите наказания и правата на децата. Кой да се намеси да коригира и санкционира, ако не държавата? Мафиотски групировки ли? Граждански саморазправи? Или да се разчита, че всеки сам се коригира и знае най-добре? Няма причина да се санцкионира някой, който не е в нарушение. Защо тогава този масов отпор? Или поради разпространените митове и легенди, или защото хората се чувстват лично засегнати, че им се отнема шамарът като възпитателно средство. Докато се търсят оправдания и извинения, ще се тъпче на едно и също място и шамарената фабрика няма да спре. Шамарените деца на свой ред ще шамарят своите деца, поведението ще се мултиплицира и предава през поколенията. Как да се променят нагласите на убедените, че са в правото си да посягат на детето си? Кога ще спре това колело?

# 1 648
  • Варна
  • Мнения: 36 869
За някои хора светът е само черен и бял. Няма средно положение.

# 1 649
  • Чужбина
  • Мнения: 11 946
Как да се променят нагласите на убедените, че са в правото си да посягат на детето си? Кога ще спре това колело?

Нещо за психическия и емоционален тормоз да кажеш?

А за педофилията?

Кога ще спре това колело?

Общи условия

Активация на акаунт