Въпрос за отпуска

  • 3 745
  • 45
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 54 582
Изобщо не е правилно. Не става дума дали е сложно или просто.
Ако ми се случи трудова злополука, а се водя в отпуск същия ден, какво става? Thinking Кой ще ми я признае и кой е в нарушение?

# 31
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Хепи, искаш да кажеш, че ако си пуснеш отпуск от събота до неделя и се падаш по график на работа, ще ти платят отпуска ли? Ако е така, нещо не познават законите голямата и фирма или просто ти не си наясно как се отчитат отпуските ти.

# 32
  • Мнения: 3 251
Когато си на работа, си на работа.
Сега ще го обясня с примерна седмица.
Седмицата е с пет работни дни, но не от понеделник до петък. Графикът е така - понеделник и вторник се почива, а се работи от сряда до неделя. Искам събота и неделя да не съм на работа и да си ползвам отпуска.
Понеже съм коректен човек се обаждам за това си намерение достатъчно рано. Шефът понеже е пич не ми създава проблеми , защото все пак затова ми е отпуската.
Отпуската ми се разрешава, а за тази седмица конкретно графикът ми се променя така - понеделник и вторник - работни дни, за които пускам отпуска, събота и неделя - почивни.
Никой нищо не губи - имам си моите два почивни дни, които ми се полагат и два дни отпуска.
И никой не се пребива на работа.

# 33
  • тук-там
  • Мнения: 4 269
Изобщо не е правилно. Не става дума дали е сложно или просто.
Ако ми се случи трудова злополука, а се водя в отпуск същия ден, какво става? Thinking Кой ще ми я признае и кой е в нарушение?

А, бе как ще си в отпуск и ще си на работа едновременно? Ти четеш ли това, което пишеш?
По простичко:
По график си - понеделник, вторник, петък, събота и неделя.  Искаш да почиваш от понеделник до неделя.
Отпуската ще е понеделник, вторник и петък- 3 дни.  Съботата и неделята са почивни по календар - не може за тях да пуснеш отпуска. Следователно, ако искаш да почиваш тогава - работодателя трябва да ти промени графика така, че събота и неделя да са ти почивни по график. Естествено ще трябва да ги отпаботиш след това, защото ще ти паднат часовете за месеца иначе.

А, и Марияна го е обяснила.

Изобщо не е правилно. Не става дума дали е сложно или просто.
Ако ми се случи трудова злополука, а се водя в отпуск същия ден, какво става? Thinking Кой ще ми я признае и кой е в нарушение?

Това, кое е правилно се определя от закон, кодекс, наредба и т.н - не от ДеваLaughing

# 34
  • Мнения: 2 040
Който прави график, трябва да ги знае и спазва тези неща. Освен това предварително се заявява този отпуск, преди да направят графика ти. Също съм работила на 12 часови смени, по график и никога не съм била ощетена. Който ни прави графика беше супер компетентен.
Броят се само работните дни, ако искам 5 дни отпуск, заявявам, че ще го ползвам от вторник до понеделник /включително/. Така знам, че няма да ми сложи смяна в събота или неделя и ще имам 7 дни свободни. После от необходимите часове за месеца изважда 40 часа /това са ми 5-те дни отпуск./ Заплатата не ми е по-малка, поради отпуска, винаги е еднаква. Има си специална Наредба за отпуските.
 








Последна редакция: нд, 27 яну 2019, 00:13 от kristinia

# 35
  • Мнения: 54 582
Който прави график, трябва да ги знае и спазва тези неща. Освен това предварително се заявява този отпуск, преди да направят графика ти. Също съм работила на 12 часови смени, по график и никога не съм била ощетена. Който ни прави графика беше супер компетентен.
Броят се само работните дни, ако искам 5 дни отпуск, заявявам, че ще го ползвам от вторник до понеделник /включително/. Така знам, че няма да ми сложи смяна в събота или неделя и ще имам 7 дни свободни. После от необходимите часове за месеца изважда 40 часа /това са ми 5-те дни отпуск./ Заплатата не ми е по-малка, поради отпуска, винаги е еднаква. Има си специална Наредба за отпуските.
 

Нашият график е ясен за цялата година. Не е месец за месец. На 8 часа сме. Цялата фирма работи по един и същи график. Никой не може да прави промени. Така се работи. Почиваш според графика. На мен ми се пада на 2 месеца веднъж да почивам събота и неделя. През останалото време е през седмицата.
Сега имам заявление за отпуск за 10, 11 и 12 февруари. 10 е неделя. Как няма да ми го платят?
За злополуките нищо не казвате? В трите фирми в които съм работила през последните 25 години не можеш да си на работа, ако се водиш в болничен или в отпуск. Никой няма да те допусне. Също ако си на 5 дневна, не може да отидеш в събота/неделя/празник, ако няма официална заповед.
Не знам вие как се справяте с тези неща.

Рабит, твърде ясно съм го написала, не знам ти дали четеш? Не мога нищо да отработвам. Аз си имам дни за месеца, даже овъртайм с този график. По две смени ли да карам според теб, че да си отработя нещо си?

# 36
  • тук-там
  • Мнения: 4 269

Рабит, твърде ясно съм го написала, не знам ти дали четеш? Не мога нищо да отработвам. Аз си имам дни за месеца, даже овъртайм с този график. По две смени ли да карам според теб, че да си отработя нещо си?

Сори, но аз спирам - ти просто въртиш еднна и съща плоча.  Овъртайма - т.е извънредния труд - по КТ е забранен - полага се само в изключителни случаи. Абсолютно забранено е да се залага график с овъртайм.
Продължавайте да си работите както знаете.  Peace
Разбирам до някъде колегите- че на 500-600 монтажници няма как да променяш графика според кефа им - затова така работят, което не го прави правилно обаче!
За злополуката - пак не разбрах - нали си в болнични - каква работа..... newsm78

# 37
  • Мнения: 54 582
Не съм в болничен, в отпуск се водя, но реално работя, тъй като според наредбата трябва да ми се промени графика. Но на практика не може, защото аз трябва да си вървя с екипа. И ми се случва злополука.
После?
При трисменен режим е невъзможно да се прилага тази наредба.
А овъртайм си имаме и ни го плащат 175%. Месец за месец.

# 38
  • тук-там
  • Мнения: 4 269
Не съм в болничен, в отпуск се водя, но реално работя, тъй като според наредбата трябва да ми се промени графика. Но на практика не може, защото аз трябва да си вървя с екипа. И ми се случва злополука.
После?
При трисменен режим е невъзможно да се прилага тази наредба.
А овъртайм си имаме и ни го плащат 175%. Месец за месец.

Когато си в отпуск - почиваш. Точка. Това, че колегите не могат да се справят със ситуацията е отделен въпрос. Явно и производственото планиране ви е такова - международно! Peace
Не можело да се промени график.... ooooh! Ако ще и 10 сменен да е!

# 39
  • Мнения: 2 040
При нас в твоя случай, подавам за 2 дни отпуск, само за работните дни. График за отпуск за 2019г. ни искат още ноември 2018г. Почивните и празничните дни не се броят за отпуск. Броят се само работните дни. Ако искам да съм почивам на 10.2./събота/ трябва да пусна заявление за отпуск за 2 дни. За 8.02. и 11.02.19г. Или преди да направи графика, казвам, че искам 10.02.да не ме пише на смяна, и пускам пак за 2 дни отпуск, за 11 и 12.02.19г. Празничните дни също не се броят за отпуск. Например 6 и 22 септември и други. Когато някой служител внезапно отсъства по болест, друг го замества/ обикновено някой с 3 почивни дни/, после се изравняват часовете на 3 месеца, или максимум на 6 месеца. Има нова наредба от преди 2 години. Също като ни правят графика, се съобразяват с предварително планирания ни годишен отпуск.

Последна редакция: нд, 27 яну 2019, 14:58 от kristinia

# 40
  • Мнения: 3 796
Отпуската се ползва по работен календар - не твоя, а официалния. От понеделник до петък - 5 дни отпуска, независимо на какъв график си. След отпуската трябва да ти преизчислят графика - така, че да "вържеш" нормалните работни дни по график. От 16 до 24 - 7 дни отпуск.

Това не е вярно.
Аз работя 2 дневни, 2 вечерни и 2 дни почивам.
Например ако на 9 и 10 съм почивка, после 11, 12, 13, 14 ще работя и 15 и 16 ще почивам. Пускам 4 дни отпуска и реално получавам 8. Винаги е било така в нашата фирма. Когато не работиш на редовен график няма логика да ти взимат почивните дни като отпуска.
Един вид , по моя пример, ти може да пуснеш просто 11-14 отпуска, а другите да почиваш, пак ще ти броят 4, а не 8

# 41
  • Мнения: 2 040
Нали точно това е писала Wild, от 16-24 януари вкл. - 7 дни отпуск. Lana, така е, но нали същото казва и Wild. 4 дни, 32 часа отпуск. Но ако смените ти са 12-часови, 48 часа е трябвало да работиш. Разликата от 16 часа се изравнява при изчисляването на часовете след отпуска, другия месец може.  Да правиш график с нощни смени е изкуство, особено за декември, когато трябва часовете да пасват на 0, и празниците са повече дни. Марияна също го е обяснила по-добре от мен.
За каква трудова злополука става въпрос, когато работник е в  отпуск, той не ходи на работа.

Последна редакция: нд, 27 яну 2019, 15:58 от kristinia

# 42
  • Мнения: 3 796
kristinia, аз го разбирам точно обратното, това, което е писала тя
тоест че ако например 9, 10, 11, 12, 13 са понеделник-петък, ще му пуснат 5 дни, независимо дали почива 14 и 15 или други дни. Понякога в моя календар /график/ имам 4 работни дни за седмицата, тоест пускам отпуска за 7 дни, но ми ползват само 4, другите 3 си почивам по принцип, а не да ми ползват 5, дори и петия да съм се водела почивка

# 43
  • тук-там
  • Мнения: 4 269
По простичко:
По график си - понеделник, вторник, петък, събота и неделя.  Искаш да почиваш от понеделник до неделя.
Отпуската ще е понеделник, вторник и петък- 3 дни.  Съботата и неделята са почивни по календар - не може за тях да пуснеш отпуска. Следователно, ако искаш да почиваш тогава - работодателя трябва да ти промени графика така, че събота и неделя да са ти почивни по график. Естествено ще трябва да ги отпаботиш след това, защото ще ти паднат часовете за месеца иначе.

Къде съм писала друго? newsm78

# 44
  • Мнения: 54 582
Изобщо не можем да се разберем.
Как ще ми промените графика? Thinking
Ние сме 4 екипа, работим 24/7. Всеки си върви с екипа.
Затова казвам, че вашите теории не са приложими на практика.
Те хората не са толкова прости, колкото ги изкарвате. Naughty
Със сигурност са по-наясно от вас. Работила съм на 2 дневен, 3 дневен и 5 дневен график, никога не съм пускала отпуск за дни, различни, от ползваните. Нито са ме пращали в друг график. Ако съм по график на работа в събота и неделя, си пускам отпуск за събота и неделя. Не за сряда и четвъртък.

Общи условия

Активация на акаунт