КГБ = Клуб на Готините Баби - 194.

  • 51 927
  • 745
  •   1
Отговори
# 60
  • Кубрат/ Пишурка
  • Мнения: 4 289
 Добро утро в понеделник!
Аз сега си взех от кафето на дидимити - има да го пияяяя!
Дидимити, на патерица , честито на синчето ти! Да е жив и здрав и скоро да те зарадват с внуче!
Снощи зетко дойде и тази сутрин си прибра детето и заминаха. Е, три дена са си три дена - понарадвах й се, поговорихме си, даже учихме малко по български \не по нейно желание hahaha\. Днес - релакс!
Доби, разказвай по-често за Адрианка-сладуранка! Толкова исках още едно внуче, ама Галена си направи оглушки - стара била вече да се занимава пак с памперси! Mr. Green
Днес ще е поредния слънчев и топъл ден - ще изляза сигурно към обед, защото от сряда зимата се завръща - малък Сечко не може да не си покаже рогата!
Нека и на вас е слънчево в душите!

Последна редакция: пн, 04 фев 2019, 09:05 от Янче-то

# 61
  • София
  • Мнения: 15 986
Я да наруша оглушителната тишина.
Къде сте всички днес?
Янке, как е Анжелка, свиква ли в големия град? Сигурно и е по-интересно там.
И да кажа какво направих вчера. Бях в ДМ за разни шампоани и неща за бръснене на Пламен.
Та покрай тях се загледах в различни шампоан-оцветители и забърсах един.Не знам защо го взех, не съм мислила за боядисване, спонтанно беше. Та  от вчера следобяд вече не съм прошарена. Косата ми е червена, а трябваше да бъде тъмен кестен. Ама то шампоанче, ще падне от 1 -2 измивания. Колегите ме одобриха, Ани малко се почуди - забравила ме е с тъмна коса. Пл. заяви, че щом ме е харесал веднъж - няма мърдане. Сега се чудя - ако завали дъжд и нямам чадър дали боята ще потече по палтенцето ми?

# 62
  • Вила Великула
  • Мнения: 1 995
Айша, Не вярвам да се разтече от дъжда. Дай снимка да те видим с новата визия. Аз например от време на време си мия косата с шампоан, който не позволява русото да става жълто. Един ден синът ми по грешка взел моя шампоан и от банята се чуха писъци. Шампоана е син като мастило и той се притеснил да не му стане синя косата.

# 63
  • Мнения: 5 490
Аз пък да ви кажа от какво се впечатлих - от една статия за ръста на римляните.
Оказва се, че те са били високи колкото нас (измерени са тела от Помпей и Херкулан) и тия приказки за акселерацията са пълни измишльотини.

Проучвания показват, че хранителната диета и болестите играят голяма роля върху височината на хората.
Корелацията е - колкото повече месо се яде, толкова по-високи са хората. Римляните, особено бедните, които, както знаем винаги и навсякъде по света са повече от богатите хора, са се хранели предимно със зеленчуци и хлебни изделия. Месо са яли само по големи празници в годината. Нямали са и много морски дарове, защото оказва се, Средиземноморието не е толкова богато на рибни продукти. Затова са били по-ниски от т.н. варвари - германци, викинги и пр. Варварите, от друга страна, са се хранели предимно с месо и поради не голямата населеност на териториите си, са боледували по-рядко. Ето защо, са били доста по-високи от римляните. Които от своя страна са били високи колкото нас. Защо ли? Защото през средните векове, а и по време на индустриалната революция, населението в Европа системно е гладувало, което се е отразило в понижаване на ръста. Вече нещата са се пооправили, с помощта на новите медицински достижения и технологии за производство на храна, та сме успели пак да стигнем ръста на живелите преди 2000 години римляни.

Извод - вегетарианството (веганството) води до по-нисък ръст.

Ето източника, Адам Доналдсън, доктор по история на Рим, Университет Аризона, САЩ

Скрит текст:
Height has varied from time to time and place to place, based largely on diet, and the prevalence of childhood disease. Contrary to what mostly people think, there is not a simple linear progression in height towards modern times. Many stone age peoples were quite large, based on diet, and with low population densities that meant they had little disease. In the European medieval period, the average height of people was only a couple of inches shorter than our average. Generally, people ate quite of bit of animal protein, and they weren’t very much shorter than we are. Average heights dramatically shrank during the Industrial Revolution, for most of the population: common pasture had been fenced off, and people’s diet became based very strongly around caffeine, sugar, and white flour ((and with respect to the other author here, ‘technophysio evolution’ is bovine excrement…don’t get your history from economists, even if they’re good economists…Fogel saw a dramatic rise in height precisely because he focused on the period in which height had already declined, due a variety of factors…and the end of that period, when industrial production of food and increases in medical technology corrected the problem. If he had started during the technologically primitive middle ages and looked forward, his data wouldn’t have made any sense. There is no direct correlation between technology and height. The estimated average height of ‘skraelings’…the native Americans encountered by Greenlanders during their limited foray in the New World…is over six feet. And they were stone age people. But I digress.)) Any-hoo…back to Rome…based on skeletal evidence, we know that ancient Romans were shorter than we are…the average for males was probably around 5.5″ or 5.6″. The army tried to recruit taller people, so if you allow 5.7″ for the ideal Roman soldier, they’re not that much shorter than 20th century heights. In 1900 5.5″ and 5.6″ would’ve been average for the US. Note also that heights varied based on diet and other factors: the Romans were quite clear about German and Celtic peoples being taller, which almost certainly has to do with the prominence given to animal protein in those societies. They raised and fought over animals, essentially, which were a crucial part of their diets, as well the main source of wealth. Mediterranean Romans did not eat as much protein…the Mediterranean is not as well stocked with fish as you might think, compared to other fisheries, and fish was a luxury food, much of the time (the Greeks used the word ‘opsa’…and tell stories about people drinking very hot water to prepare their throats, so they can show up and eat all the good fish while it’s too hot for other people to consume). Most meat would’ve been consumed, for most people, especially the urban poor, during religious festivals. The staple of the diet was bread, especially for the poor, supplemented by legumes and garden vegetables, olive oil, vinegar, various kinds of fermented fish sauces, and wine. So, to sum up: given the disease load of ancient Italy, including malaria, given the urbanized settlement patterns and relatively high population densities of places like Campanian, Etruria, Latium…given a largely vegetarian diet focused on wheat bread, ancient Romans were shorter than we are. But not drastically shorter, and not much shorter than the average of a lot of different times and places.
https://www.quora.com/How-tall-was-the-average-Roman-soldier?fbc … vBh2UWGXhMzIc8V4Y

Последна редакция: вт, 05 фев 2019, 00:22 от DeltaAzimut

# 64
  • Мнения: 1 082

  Добро утро? Хайде ставайте-имате кафенце-поднасям Ви го с много любов.Да преживеете един чудесен ден с много положителни емоции.Айша-радвам ти се на промяната-аз често ползвам шампоан оцветител-доволна съм само с едно изключение-веднъж направих алергия-причината беше неизсушената коса-и докато чаках във ваната да стана красива-лицето ми се зачерви, защото уж забърсвах стичащия се шампоан и след измиването като ме почна едно кихане-поне 2 часа-мина ми от само себе си.
   

# 65
  • Мнения: 1 065
Добро утро.
Яяя, аз не писАх ли снощи? Мислех си колко голямо затишие се е получило, цЕл ден, ама де ми написаното? - почесваш се по кратунката емотикон:)))

Айша, я к'ва изненада си си спретнала, чак тебе си си си ( я че тафтология се получи Simple Smile) изненадАла:).
И аз чат - пат между боядисванията мажа с шампоан( балсам) оцветител. Бива,  но и след 2- 3 поредни къпания тече цветна вОда и ми боядисва хавлиите. За дъжд се шегувкаш сигурно, не вярвам да се разтече, но яките на бели ризи ( блузи) може и да се замърлят.

Та, изпих си кафето. Отдавна. Благодарско на Дидимити и за днешното кафечерпене. Дручко си е някой да ти сервира та макар и виртуално:).

Делта, верно е това, което пишеш, че ,,ранъта, прави борбъта"". С очите съм го видяла в Япония - сегашното поколение под 40 годишни, са много по едри от тези, които са живели в бедност и мизерия преди това.
Ама пък възрастните японки и японци са ми толкова изящни, като статуетки са- с достойнство и финес си носят годините, макар, че те си знаят к'во им е и к'во са изживяли. Като всички ни.

Днес времето е малко смъртафуцано, но не бива да се разкисвам. Да ставам да си измислям задачки и да си ги изпълнявам.

Хубав ден ви желая.


# 66
  • София
  • Мнения: 8 350
Добро утро, красавици Hug
АЙША, ти наистина изненадА всички. Как ли изглеждаш сега newsm78 Важното е Мрънчо да те одобри. Simple Smile Едно време и аз ползвах такъв шампоан оцветител. Скоро не съм се сещала за него. Преди да започна да се боядисвам използвах оригинална египетска къна. Е не знам по-добро нещо за "наторяване" на косата от къната. Растеше като луда и блестеше като слюда.
Хайде да се похваля-падна първата петица. По Статистика. Не съм доволна от бележката, ще се явявам за повишение. Joy
Днес ми е ден за отчет в Касата. После мисля да се разходя по магазините, да си купя пътека за коридора.
ДЕЛТА, преди време ми попадна изследване на руски учени, които казват същото. Децата преживяли 5 години война и след това още толкова години в глад и недоимък са изостанали във физическото си развитие, за разлика от следващите поколения, които са се хранили пълноценно.
По Философия на храненето професорът каза, че заклеймява веганството. И един виц по този случай: Влизат в ресторант младеж и девойка и заявяват на келнера. Ние сме вегани. Какво ще ни предложите? Келнерът отговорил: Да ви извикам такси Joy
Желая ви спорен ден.

# 67
  • Мнения: 156
Добро утро, момичета.
Пия кафето на Дидимити и ми е едно приповдигнато настроението.
Днес нашето голямо внуче Марк става на сериозната възраст 16 години.
Да ни е здрав и щастлив! Да е успешен в училище и в спорта!
Да е обграден с добри приятели!

Днес ще се почерпим с дядо му и дано се чуем по месинджъра.
Преди 16 години по това време се въртях като пумпал от радост Simple Smile

Янче, нагушка ли хубаво Анжелка?
Айша, дай някоя снимка, то голяма промяна ще е.
Делта, копирах и препращам на моите вегетарианци
в САЩ.
Хубав и усмихнат ден, момичета!

# 68
  • София
  • Мнения: 8 350
НЕША, ЧЕСТИТ РОЖДЕН ДЕН НА МАРК! ПОЖЕЛАВАМ МУ ЗДРАВЕ, КЪСМЕТ И ДА СБЪДВА МЕЧТИТЕ СИ. НА ВАС- ДА СЕ РАДВАТЕ И ГОРДЕЕТЕ С УСПЕХИТЕ МУ!


За щастливата баба!

# 69
  • Мнения: 5 344
  Неша, честит рожден ден на внук ти!   Пожелавам му прекрасни младежки години!
Айша, честита промяна! Хубаво е човек  да експериментира и да опита нови неща.
 Преди да побелея  и аз ползвах къна "Рубина". Имах прекрасна коса.
В момента  по неволя съм никаква по форма и цвят.  Фризьорката ми е на нашата улица през 2 къщи, ама пък тя  била в Пловдив  и така вечер, когато вземат внучката, вече е късно за друго място. Така  си стоя диворастяща. Но пък и никъде не излизам та ми е все тая.
Много ме притесняват килограмите. Минала съм всички допустими граници и нямам воля да започна режим. По- точно почвам, но нарушавам и пак отново.
Желая ви хубав ден!

# 70
  • Кубрат/ Пишурка
  • Мнения: 4 289
 Ей, има раздвижване днес! Дали, защото аз не писах сутринта newsm78  Шегувам се Joy
Ходих преди малко до магазина - ами то си е студ от всякъде! Огромна разлика с предните два дена! И един студен вятър...Ще познаят метеоролозите - малък Сечко ще се покаже като винаги!
НЕША, ДА ТИ Е ЖИВ И ЗДРАВ РОЖДЕНИКА! ТОВА Е ЕДНА ЧУДЕСНА ВЪЗРАСТ - ДА БЪДЕ МНОГО ЩАСТЛИВ!

                  

 За Анжелка - нагушкахме се, наприказвахме се. Харесва й във Варна, но не чак толкова! Голям град, дружките й разпръснати на далеко, няма с кого да излиза. ..Когато баща й я попита: Я, кажи на баба си къде повече ти харесва? Тя отговори: Не знам. Баща й остана малко разочарован - не такъв отговор очакваше hahaha С у-щето е свикнала бързо, но каза, че там учителите били "по-гадни" от тези в Кубрат Joy И кубратското е много по-оборудвано и уредено от варненското...Та така.

Последна редакция: вт, 05 фев 2019, 11:57 от Янче-то

# 71
  • Мнения: 18 480
Честит празник на младия Марк, внукът на Неша!Да  е здрав и силен мъж, не само физически, да му е марков животът и да е специален не само на близките си, а и на обществото.Сега се наливат основите, от тук нататък от този стрък ще порасне   и дърво,с корени през планини!Да са здрави и да му е сладък животът!

Последна редакция: вт, 05 фев 2019, 14:23 от Бор_яна

# 72
  • София
  • Мнения: 5 074
Сигурно няма да ви се хареса, но да попитам Янчето. Нали си учителка ? Би трябвало да знаеш къде се изписва "и"  и "й". Разбирам да е един път в едно изречение, ама цели три пъти си е от незнание.
Неша, да ти е жив и здрав внука, да покорява върхове !

# 73
  • Мнения: 1 250
НЕША, ДА ВИ Е ЖИВ И ЗДРАВ МОМЪКА, ДА РАСТЕ ЩАСТЛИВ И ДА ЖЪНЕ ВИНАГИ УСПЕХИ!

Айша, честито ти разкрасяване , може и да ти хареса и занапред Simple Smile

 Днес при нас е почти лято, но за утре вечер ни заплашват с еднодневна зима.
Днес прекарах през пералнята две партиди с одеала, прострях ги навън към 10 и вече са сгънати и подредени. Сега се върти още една с две грамадни,вярвам че и те до следобед ще са сухи, пък по нататък , след обещания дъжд ще продължавам с останалите. Много народ  , много стаи, много одеала ей така за почивка срещу ТВтата Joy

На всички ви мили девойки ххубави и слънчеви дни. Hug

# 74
  • Мнения: 4 369
Сигурно няма да ви се хареса, но да попитам Янчето. Нали си учителка ? Би трябвало да знаеш къде се изписва "и"  и "й". Разбирам да е един път в едно изречение, ама цели три пъти си е от незнание.
Неша, да ти е жив и здрав внука, да покорява върхове !

Така и аз изписвам на клавиатурата И с апостроф. Не е до незнание, а просто така е по-лесно. Има и начини да се изписва И с апостроф, но е доста сложно като се използва числовата клавиатура. В случаите на Янка не е обикновено И.

Неша, и тук да пожелая на младежа здраве, късмет, упоритост и воля за постигане на високи успехи в живота!!!

Общи условия

Активация на акаунт