Консултации с адвокат

  • 72 576
  • 1 341
  •   2
Отговори
# 345
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 874

Има ли вариант да се удължи срока на ограничителната заповед?
Няма такъв вариант щом имате окончателно, влязло в сила решение, съответно заповед. Евентуално ново дело /дано не се стига до там разбира се/ и нов срок.

# 346
  • София
  • Мнения: 181
Здравейте. Благодаря предварително за насоките, които ще ми дадете. Ситуацията е следната :
С Бащата бяхме заедно 10 г, имаме дете на 2 год, припознато, без брак сме. Гледам детето сама, вижда го 1 път седмично по взаимно съгласие. В момента Живея в жилище на родителите ми, макар че се водя на неговият адрес, работя на 2 места, едното е на договор. Разделени сме от година и половина, до този момент не съм имала финансови претенции от бащата. Днес повдигнах въпроса да се договорим устно да плаща 150 лв  и да вижда детето както е по закон или както се разберем без съд - каза че няма да даде нищо, а и по съдебен ред не може да му се изиска нищо, защото на негово име няма имоти или вещи. Той се води "безработен" от последните 5 г, заяви че цял живот ще е безработен и със запор не може да му се вземе каквото и да било. Та питането ми е може ли от този "безработен " имащ няколко апартамента и нов автомобил, можещ да си позволи лукса да не работи, да му се изискат 150 лв по съдебен ред? Вариант ли е да не му давам детето, когато поиска и той да заведе дело срещу мен или въобще какво да правя в тази така несправедлива ситуация?

Последна редакция: ср, 11 мар 2020, 18:05 от Hoya

# 347
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 874
Здравейте. Благодаря предварително за насоките, които ще ми дадете. Ситуацията е следната :
С Бащата бяхме заедно 10 г, имаме дете на 2 год, припознато, без брак сме. Гледам детето сама, вижда го 1 път седмично по взаимно съгласие. В момента Живея в жилище на родителите ми, макар че се водя на неговият адрес, работя на 2 места, едното е на договор. Разделени сме от година и половина, до този момент не съм имала финансови претенции от бащата. Днес повдигнах въпроса да се договорим устно да плаща 150 лв  и да вижда детето както е по закон или както се разберем без съд - каза че няма да даде нищо, а и по съдебен ред не може да му се изиска нищо, защото на негово име няма имоти или вещи. Той се води "безработен" от последните 5 г, заяви че цял живот ще е безработен и със запор не може да му се вземе каквото и да било. Та питането ми е може ли от този "безработен " имащ няколко апартамента и нов автомобил, можещ да си позволи лукса да не работи, да му се изискат 150 лв по съдебен ред? Вариант ли е да не му давам детето, когато поиска и той да заведе дело срещу мен или въобще какво да правя в тази така несправедлива ситуация?
Ей за такива "бащи" като чуя, и ми идва да хвана някоя картечница.... Добре бе м@.....а му, на собственото си дете ще ги даваш тези пари.....
Мога да отговоря от моята практика. Обикновено пред майките са много смели и категорични, че няма да дадат нищо. Когато обаче си получат исковата молба, запяват друга песен, и на споразумение са готови, и на всичко...
Иначе да, ако има влязло в сила съдебно решение и му се образува изпълнително дело, съдебният изпълнител ще си направи съответните справки за имущество, трудови договори, банкови сметки и съответно ако няма наистина нищо, възможно е да получавате издръжката от държавата, което пак е някакъв вариант и макар и по 80 - 85 лева, все пак ще вземате нещо.

# 348
  • Буркина Фасо
  • Мнения: 13 204
Скрит текст:
Здравейте. Благодаря предварително за насоките, които ще ми дадете. Ситуацията е следната :
С Бащата бяхме заедно 10 г, имаме дете на 2 год, припознато, без брак сме. Гледам детето сама, вижда го 1 път седмично по взаимно съгласие. В момента Живея в жилище на родителите ми, макар че се водя на неговият адрес, работя на 2 места, едното е на договор. Разделени сме от година и половина, до този момент не съм имала финансови претенции от бащата. Днес повдигнах въпроса да се договорим устно да плаща 150 лв  и да вижда детето както е по закон или както се разберем без съд - каза че няма да даде нищо, а и по съдебен ред не може да му се изиска нищо, защото на негово име няма имоти или вещи. Той се води "безработен" от последните 5 г, заяви че цял живот ще е безработен и със запор не може да му се вземе каквото и да било.
Та питането ми е може ли от този "безработен " имащ няколко апартамента и нов автомобил, можещ да си позволи лукса да не работи, да му се изискат 150 лв по съдебен ред? Вариант ли е да не му давам детето, когато поиска и той да заведе дело срещу мен или въобще какво да правя в тази така несправедлива ситуация?
може да се изиска издръжка по съдебен ред. каква ще е сумата ще определи съда.
да не се дава детето не е вариант. ако няма основателни причини за това.

# 349
  • Мнения: 10 599
Мамино синче ще да е този с главна буква.

# 350
  • Мнения: 5 247
Ще ви определят режим на лични контакти и минималната издръжка,която в момента е около 157.50лв.

# 351
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 874
Ще ви определят режим на лични контакти и минималната издръжка,която в момента е около 157.50лв.

152,50 лв. е минималната издръжка.

# 352
  • Мнения: 5 247
Извинявам се. Така е. Без очила писах.

# 353
  • Буркина Фасо
  • Мнения: 13 204
Извинявам се. Така е. Без очила писах.
и няма да и определят режим, а ще МУ определят такъв.Smiley
и не е задължително да се определя мин.издръжка.

# 354
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 874
Аз разбрах въпроса така - ако съдът присъди издръжка, може да е 152,50, може да е 252,50, няма значение, реално детето ще получи ли нещо или не?...
Ами аз съветвам - подайте си исковата молба, пък да видим как ще се развият нещата, но при всички положения издръжка ще има. Ще има присъдена издръжка. Дали реално ще се плаща е друг въпрос и пак тук връщам към предходния си отговор.

# 355
  • София
  • Мнения: 4 884
Ако минималната издръжка в момента е 152,50 лв, колко прогнозно може да се даде за голямо дете- тийнейджър, ако се води ново дело за увеличение на издръжката?
Ако някой е минал през това, моля да сподели. Simple Smile

# 356
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 874
Ако минималната издръжка в момента е 152,50 лв, колко прогнозно може да се даде за голямо дете- тийнейджър, ако се води ново дело за увеличение на издръжката?
Ако някой е минал през това, моля да сподели. Simple Smile
Колкото по-големи са нуждите на детето, съответно средствата за задоволяването им, и ги докажете разбира се, толкова по-висок ще е размерът на издръжката. Най-вероятно учебниците вече не са безплатни, купувате ги, както и учебни помагала, дрехи, обувки, детето ходи на курсове, тренировки и т.н.

# 357
  • София
  • Мнения: 4 884
Здравейте, с оглед критичната ситуация в момента и вдигането на запори по сметките на физическите лица- това означава ли, че ще бъдат вдигнати и запорите за дължима издръжка на дете?

# 358
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 874
Здравейте, с оглед критичната ситуация в момента и вдигането на запори по сметките на физическите лица- това означава ли, че ще бъдат вдигнати и запорите за дължима издръжка на дете?
Никога никой не е споменавал, че се вдигат запори! Моля ви да не си измисляте несъществуващи разпоредби!

# 359
  • Мнения: 69
Моят опит е, че системата е адски бавна. Бащата на двете ми деца, както съм споделяла, постоянно прави нещо, за да избегне издръжката. Разделени сме от вече 3г и нещо. Имахме съдебно споразумение за минимална издръжка тогава 130лв на дете. ДСИ запорира заплата, взех 3-4 издръжки и напусна. Нова проверка, ново писмо и още преди запора напусна. Сега е на 4ч назначен, за да не плаща, но за издръжки не важи. Бях подала жалба в прокуратурата април миналата година, делото беше сега февруари, като 2 пъти го отлагаха, че. Ебез адвокат, а не поиска служебен. Делото мина, обясних всичко и прокурора обясни, че чисто целенасочено избягва издръжката. Дадоха му подписка и 9м пробация. Каза, че до 5-6м ще изплати натрупаните издръжки. Този месец ми преведоха 236лв, защото това е максимума, който могат да му удържат на 4 часа. С цялата си наглост ми каза, че шефката му (която е жена и майка) му е предложила нов договор на 2 часа, за да му удържат по-малко. Бях бясна. Отговора му беше, че и да им пратя проверка, заведението било много силно и нямало как да стане. "героят" бил отказал договор на 2 часа. Обясних му, че на колкото и да се води, не плаща ли парите като задължение му се водят. Уговорката беше този месец да направи първа вноска за старите издръжки, което до момента не е направил. Пред съда казах, че вече е време за нова жалба, тогава присъдата ще е по-голяма. Има възможност след няколко такива дела да влезе в затвора. Та.. Ако до края на месеца не почне да внася, ще се наложи 2ра жалба. Отнема много време, нерви и разпити. Съветът ми е да не се отказвате и да бъдете упорити. Когато срещнат реална заплаха, някак си повечето се стряскат. Успех на всички в тази борба и много благодаря на всички, които ми обясняваха как да постъпя. Подала съм и молба за увеличение на издръжката според новата МРЗ.

Общи условия

Активация на акаунт