Консултации с адвокат

  • 72 684
  • 1 341
  •   1
Отговори
# 570
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 921
Като начало се успокой! Изглеждаш ми неадекватна. Първо - половината родители, колеги, ученици, приятели и прочее трябва да са подсъдни, защото някой ми е дал телефона на друг.  Второ, само да вметна, като жена, на която бившия се влюби в друга, докато бях бременна и после се разведох, заради това - ТЯ е най-малко виновна. Ако някой е имал ангажимент към семейство, това е баща ти. Кога, къде, как, какво, защо, кой са просто обстоятелства. И трето - колкото съседът на Кирчо от Горно Нададолнище има право на 1/6та от този апартамент (ако е бил СИО на майка ти и баща ти), толкова и тя. Но, ако те са се оженили (баща ти и въпросната жена) и са закупили апартамента вече е друго.
Съпругата се явява наследник на починалия и наследява по равно с децата му в този случай. Поне от обясненото това разбрах. По закон всеки наследник може да иска делба по всяко време и това е негово неотменимо право. Съветът ми към авторката е не да обвинява тук този и онзи, да тряска телефони и т.н., а да си плати една консултация при адвокат.

# 571
  • София
  • Мнения: 4 323
Ами тогава според мен би трябвало тя да има 50% от половината апартамент, щом е бил разделен при развода на родителите ти. Останалите 50% от майка ти са твои и на други деца, ако има такива. Но действително направи една консултация, за да си сигурна.

# 572
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 921
По-скоро след развода родителите ѝ са станали обикновени съсобственици с по 1/2 идеални части. След смъртта на бащата, двете му деца и съпругата /настоящата, а не майка им/ наследяват по 1/3 от половината апартамент. След това е починала майката на авторката, така разбрах, и съответно двете ѝ деца наследяват по една втора от другата половина от апартамента.  Тоест ако мога правилно да смятам, децата - авторката и брат ѝ имат по 5/12 от целия апартамент или общо 10/12 или 5/6 ид.ч., а втората съпруга - 2/12, което е 1/6 ид.ч.

# 573
  • Мнения: 14 966
Адвокатката правилно е постъпила да се обади, и да попита. Ако има консенсус между съделителите, и не се влиза в съда, нещата са ликвидни и спестяват много време и пари.
Не се сърдете на адвокатката.
Иначе, делата за делба са дълги, ще трае няколко години Вашето. Въпросът е, че може да Ви покани с Исковата молба за делба и да плащате обезщетение за лишаване от ползване / наем/, за тази една шеста. Или още преди делото с Нотариална покана да Ви покани за същото.
Съветвам Ви при получаване на книжата / поканата/, да отидете при адвокат, за да реагирате адекватно.
Иначе , възмушението Ви може и да е справедливо от морална гледна точка.
Но в тези дела изобщо не става дума за морал, а за права и интереси. И най-вече за пари.

Последна редакция: сб, 31 окт 2020, 13:44 от tays

# 574
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 921
tays ме изпревари. Мислех точно да пиша, че житейската логика, житейската справедливост, обикновено нямат нищо общо с правните такива. И въобще в правото, особено в гражданското, справедливост няма...

# 575
  • София
  • Мнения: 4 323
Да, фактически тя е наследила 1/3та от половината апартамент (частта на баща ѝ) и останалите 2/3 са за авторката и брат ѝ/сестра ѝ. С това частта на бащата приключва. От 50% на майката и двамата имат равен дял. Тъй, че май действително 1/6 по закон си е на тази жена

# 576
  • Мнения: 14 966
Има и нещо друго, което ще коментирам, макар и да е мое предположение.
От 2012 година този баща е напуснал семейното жилище и не е търсил след развода нито пари, нито е имал претенции за делба, или наем/ обезщетение/.
През това време е живял с другата жена, предполагам / само предполагам/ в нейно жилище, или под наем. Полагали са грижи един за друг. А майката с децата са си ползвали целия апартамент. Та колкото и да става дума за правен интерес от страна на новата съпруга, има резон да си иска наследеното.

# 577
  • София
  • Мнения: 221
Изостави майка ми с онкологична операция и без пенсия, синът ми  се нуждае от скъпи лечения. Жена му беше обикновен държавен служител с 600лв заплата. Баща ми и изплати апартамента + и купи още един, обзаведен със супер скъпи мебели. А майка ми стоеше в панелката и спеше със шапка и гладна.Сигурно и ние с брат ми имаме  право на това което баща ми е купил за тези години+ златни пръстени и скъпи дрехи.Обаче  тя е  хитра първо узакони  апартаментите , само на нейно име и след 2месеца се ожени.

# 578
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 921
dmaria, темата вече много се измести. Нали не очакваш да ти пригласяме колко е лоша жената на баща ти?! От юридическа гледна точка тя е наследник на баща ти и наследява 1/6 ид.ч. от апартамент. Това е, какво друго да ти отговорим. Има право да заведе дело за делба.

# 579
  • Мнения: 7 927
Имаме обща къща с моя бивш съпруг, която все още не е разделена три години след развода. Той живя там с новата съпруга допреди два месеца, когато отиде в друг град. Не съм предявявала претенции той или тя да плащат наем за моята половина от имота, за да не създавам напрежение, което да се отрази на децата. Миналата седмица, след като уж се разбрахме, че ще си взема някои електроуреди оттам, отидох и установих, че патронът е сменен и не мога да вляза. Обадих му се и той каза, че ми бил казал преди време как се повредил патронът и го сменил. Бил оставил ключ на негов колега, за да води хора на оглед за продажба, както сме се разбрали да я продаваме. Прати ми телефонния номер на колегата, който не ми вдига. Пратих смс с описание коя съм и за какво го търся - вероятно е инструктиран да не отговаря. Писах съобщение любезно на бившия ми мъж с молба да извади ключ и да ми го прати за моя сметка, защото се местим съвсем скоро в ново жилище и тези уреди ми трябват спешно. Една седмица вече нямам отговор.
Моля за съвет какви са полезните ми ходове. Имам ли право да разбия вратата, да сменя ключа и да му пратя ключ(не смятам да постъпвам толкова подло с него, както той с мен) ? Ако още съвсем малко ми вдигне кръвното, смятам да заведа дело за делба на къщата и за повишаване на издръжката. Три години вече плащам ипотека на апартамента, който се наложи да купя, тръгнахме си само с дрехите, едни пердета и един тостер. Вече не ме е страх, че ще си го изкара на децата, понеже явно напълно ги заряза. Издръжката е минимална, превежда я сравнително редовно и там засега нямам забележки. Вероятно скоро и това ще се промени, но засега е наред.

# 580
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 921
Като съсобственик разбира се, че имаш право да си влезеш в къщата. Вече по какъв начин, ти си прецени.

# 581
  • Пловдив
  • Мнения: 14 482
Ами тогава според мен би трябвало тя да има 50% от половината апартамент, щом е бил разделен при развода на родителите ти. Останалите 50% от майка ти са твои и на други деца, ако има такива. Но действително направи една консултация, за да си сигурна.
От къв зор ще има 50%, не се твърди бащата да и го е подарил, а децата не престават да му бъдат деца след развода и наследници - след смъртта му. 1/6 има. Бащата е починал.

# 582
  • София
  • Мнения: 4 323
Ами тогава според мен би трябвало тя да има 50% от половината апартамент, щом е бил разделен при развода на родителите ти. Останалите 50% от майка ти са твои и на други деца, ако има такива. Но действително направи една консултация, за да си сигурна.
От къв зор ще има 50%, не се твърди бащата да и го е подарил, а децата не престават да му бъдат деца след развода и наследници - след смъртта му. 1/6 има. Бащата е починал.

50% от 50 %. Което всъщност е точно 1/6 от целия

# 583
  • Пловдив
  • Мнения: 14 482
Не. 50% от 50% не е 1/6, а е 1/4, но мащехата няма 50% дял от наследството на бащата.
1/3 е делът на мащехата, защото децата на бащата са две и нейният дял е равен на този на всяко дете, а 1/3 от 1/2 (или от 50%) е точно 1/6.

# 584
  • Мнения: 1 880
Здравейте. Някой съдил ли е А1? Търся адвокат, който би могъл да разгледа казус и да даде становище.

Общи условия

Активация на акаунт