Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Консултации с адвокат

• 38 364
  • 839
  •   1
Отговори
# 735
А не е ли това възпрепятстване на контактите на бащата с детето?

Защо да е възпрепятстване, тя да не е крепостен селянин и да няма право да мръдне от мястото си? Длъжна е да информира бащата за смяната на адреса и това е. Ако не го направи или по някакъв начин крие детето вече е друго, възпрепятстване е, да.

# 736
Кое?
Промяната на местоживеене, в друг град.
Защото ако е на 400-500 км новото местожителство, на практика е възпрепятстване на контактите.
Или ако не е, то бащата не би ли могъл да заведе дело за промяна на обстоятелствата и да измени режима?

# 737
  • Далечният изток
Кое?
Промяната на местоживеене, в друг град.
Защото ако е на 400-500 км новото местожителство, на практика е възпрепятстване на контактите.
Или ако не е, то бащата не би ли могъл да заведе дело за промяна на обстоятелствата и да измени режима?
Не е възпрепятстване. В съдебното решение не е посочен конкретен адрес, тоест адресът на детето е адресът на майката, независимо къде точно се намира.
Те може и в различни държави да живеят.
Ако някой има претенции, с които другата страна не е съгласна, може да си ги предяви в съда.

# 738
Благодаря за консултацията.
Само това, че могат да се преместят и да живеят в друга държава и само да уведомят бащата се моля да не е вярно. Нали напускането на страната става само с разрешението на бащата?

# 739
  • Далечният изток
Благодаря за консултацията.
Само това, че могат да се преместят и да живеят в друга държава и само да уведомят бащата се моля да не е вярно. Нали напускането на страната става само с разрешението на бащата?
Казах живеят. Не преместват или напускат страната.
Хипотетично може да живеят в различни държави.
За вас в тази тема е вярно само това, което вие искате да е вярно, за вашия конкретен случай.
Което не означава, че е общовалидно за всички. Всеки казус си е сам за себе си, със своите особености. Това, което е валидно за тази майка, може да няма общо с вашия случай.

# 740
Извинете, че се намесвам. Стана ми интересен въпроса за възпрепятстването. Ако съдът е отсъдил бащата да ги вижда всеки 2ри и 4ти уикенд, а майката се премести да живее в друг град на 500 км разстояние, ако бащата не може да си позволи пътуванията, майката може ли да претендира за неизпълнение на бащинските ангажименти? Задължение ли е на бащата да си вижда децата?

# 741
Извинете, че се намесвам. Стана ми интересен въпроса за възпрепятстването. Ако съдът е отсъдил бащата да ги вижда всеки 2ри и 4ти уикенд, а майката се премести да живее в друг град на 500 км разстояние, ако бащата не може да си позволи пътуванията, майката може ли да претендира за неизпълнение на бащинските ангажименти? Задължение ли е на бащата да си вижда децата?
Не е задължение, а е право.

# 742
  • Далечният изток
Да, интересни въпроси, струва ми се, че не може да се даде еднозначен отговор.
От една страна бащата не се задължава да има лични контакти с децата си, а това е негово право.
Законът казва - "Определянето на режима на личните отношения между родителите и децата включва определяне на период или на дни, в които родителят може да вижда и взема децата...."
От друга страна обаче, когато има влязло в законна сила съдебно решение, то подлежи на изпълнение.
Ако не се изпълнява от единия родител, другият може с тъжба да възбуди наказателно преследване, тъй като неизпълнението на съдебно решение относно упражняване на родителски права или относно лични контакти с дете е престъпление по НК.
На следващо място - преместването на детето в друго далечно населено място представлява изменение на обстоятелствата и в такъв случай по молба на единия от родителите съдът може да измени режима на лични контакти в такъв, който би се спазвал без затруднения.

# 743
  • Пловдив
Не, за бащата е право, твърдо така се приема. За друг вид неизпълнение става дума в НК - когато неизпълнението пречи на личните контакти. Не че съм срещала наказателна практика по въпроса, де, но така се приема - право е, не задължение.

# 744
Здравейте! Може ли ЧСИ да ми запорира сметката в една банка заради просрочен кредит (кредита е на бившия ми съпруг,аз съм съдлъжник) към друга банка? Благодаря!

# 745
  • Далечният изток
Здравейте! Може ли ЧСИ да ми запорира сметката в една банка заради просрочен кредит (кредита е на бившия ми съпруг,аз съм съдлъжник) към друга банка? Благодаря!
Разбирам, че имате образувано ИД.
ЧСИ може да Ви запорира всички открити банкови сметки във всички банки.

# 746
Още не е образувано дело,но е въпрос на време.А тъй като той е титуляр на кредита,няма ли да запорират първо неговото имущество и сметки?Той е на трудов договор,аз не съм.

# 747
  • Далечният изток
Още не е образувано дело,но е въпрос на време.А тъй като той е титуляр на кредита,няма ли да запорират първо неговото имущество и сметки?Той е на трудов договор,аз не съм.
Взискателят с молбата към ЧСИ за започване на изпълнението /за образуване на ИД/ посочва  начина на изпълнението, като може да посочи няколко начина едновременно - и запор на сметки, и на трудово възнаграждение, и на движими вещи, и възбрана на имот. Ако не знае какво имущество притежава длъжникът, тогава изисква от ЧСИ да проучи имуществото и тогава да наложи запори/възбрани. Щом сте длъжник, най-вероятно с образуване на делото ще Ви наложат запор. И на него, и на Вас.

# 748
Взискателят с молбата към ЧСИ за започване на изпълнението /за образуване на ИД/ посочва  начина на изпълнението, като може да посочи няколко начина едновременно - и запор на сметки, и на трудово възнаграждение, и на движими вещи, и възбрана на имот. Ако не знае какво имущество притежава длъжникът, тогава изисква от ЧСИ да проучи имуществото и тогава да наложи запори/възбрани. Щом сте длъжник, най-вероятно с образуване на делото ще Ви наложат запор. И на него, и на Вас.
Добре, разбрах.Притежавам автомобил и банкова сметка, абсолютно нищо друго.Освен това отглеждам двете непълнолетни деца.Да разбирам ли, въпреки това,че ще ми запорират средствата,с които ги отглеждам? Много Ви благодаря за разясненията!

# 749
  • Далечният изток
Ами зависи суми на какво основание постъпват по сметката, ако са помощи и издръжки, няма да ги удържат, тъй като са несеквестируем доход.

Общи условия

Активация на акаунт