Американски колеж - четиринадесета тема

  • 52 966
  • 762
  •   1
Отговори
# 735
  • Мнения: 5 425
Скъпа Амели, ти си супер Мама! Няма кой да се сравнява с теб, така че дерзай и успех... Няма да коментирам какво си написала (спазвайки говоренето на ти), защото е дребнаво. А можеше евентуално да си помислиш, че два от езиците, даже три идват от смесено семейство, но за съжаление колкото и да претендираш "треперливо"..., ти е трудно да мислиш out of the box. От мен толкова Wink
Не с бутоните... Disappointed
Надали колежанските родители могат да бъдат впечатлени от смесени семейства (много са такива) или от каквото и да е друго.  Арогантността не е на почит. Предпочитаме да се опитаме да разберем другия първо, а после да помогнем.
"Първо: не навреждай!" В който смисъл е и отговорът от Амели.

Последна редакция: пн, 18 мар 2019, 13:34 от Ezhko

# 736
  • софия
  • Мнения: 4 990
Скъпа Амели, ти си супер Мама! Няма кой да се сравнява с теб, така че дерзай и успех... Няма да коментирам какво си написала (спазвайки говоренето на ти), защото е дребнаво. А можеше евентуално да си помислиш, че два от езиците, даже три идват от смесено семейство, но за съжаление колкото и да претендираш "треперливо"..., ти е трудно да мислиш out of the box. От мен толкова Wink
Така е. Мисленето out othe box е дадено на малцина, все големи хора, променили света! Не бих могла да се меря с никой от тях!
Не знам защо не разбираш, че езиците не ме впечатляват! Впечатлява ме и много ме радват, изключително много наистина, смесените бракове и богатството на различните светове и култури, с които детето ще отрасне! Толерантност май му се казваше на единия от големите плюсове!

Да съм супер мама е страхотна титла. Благодаря ти!

П.С за да е ясно на останалите- аз харесах поста на Морфей в личното му обръщение към мен. Не е възпитано да не благодаря на човек водещ дискусия с мен!

# 737
  • Отвъд алеята зад шкафа
  • Мнения: 7 349
На мен също ми допада, че тази година има изненади на изпита - и по БЕЛ, и по Математика. А стихотворението изисква добро абстрактно мислене. Може би това искат да засекат.

# 738
  • София
  • Мнения: 16 208
Аз ще отговоря на Морфей от позиция на опита. С първите си две деца бях на фаза само подкрепа, пък каквото те решат и където те решат. Надценила съм рационалността на мисленето и изборите им. Възрастни хора правят 90% от случаите емоционални избори (т.нар. Система 1 на мисленето), а аз очаквам от деца в етапа на хормонална буря да правят 100% рационален избор. Отлични математически и логически способности далеч не водят до отлични житейски решения.

Сега, с изтърсака, съм на фаза "подкрепа и вяра в него", но и леко подбутване под формата на отваряне на прозорци към света. Нека види какво има отвъд стената и прозореца и да си избере от коя страна на прозореца да остане, а и какви усилия е нужно да положи, за да мине отвъд прозореца. Усилията ще са си пак негови, и решението дали ги положи или спести - също.  

И далеч не прехвърлям на децата си моите амбиции. Аз моите не само съм ги осъществила, ами и съм ги надминала.

Последна редакция: пн, 18 мар 2019, 13:39 от Sharky*

# 739
  • София
  • Мнения: 12 105
Има куп субективни други фактори, които влияят на резултата. Най-важното е да запалим амбиция в децата, да ги подкрепяме и обичаме и да приемем, че те са такива каквито са, с техните цели, интереси, силни страни и слабости... Така че обичайте и окуражавайте децата, подкрепяте ги и вярвайте в тях. Останалото, какото е писано..., в голямата книга на живота Wink Поздрави на всички родители!

Просто покажете на децата си, че ги обичате, че вярвате в тях и че каквото и да са направили на изпита, така е трябвало да стане. Все пак като печелиш нещо, не знаеш какво губиш Simple Smile

Никога не съм чела толкова оригинални и поучителни мнения. Просълзих се! Disappointed Relieved Добре че чета тази тема, иначе никога нямаше да ми мине през ума, че трябва да обичам и окуражавам детето си, да вярвам в него и да го приемам такова, каквото е. Благодаря, че споделихте тази ценна и недостижима за мнозина житейска мъдрост на нисшите духом, пишещи в тази тема. Smirk

# 740
  • София
  • Мнения: 16 208
Ежкооооо, нооооваааа темааааа, моля!

# 741
  • Мнения: 5 425
Ежкооооо, нооооваааа темааааа, моля!
Да дадем още малко време да приключат "Радините вълнения" около изпита?
За как се повишава налягането в тенджерата, когато е на котлона ще има нова тема Simple Smile

# 742
  • Мнения: X
Ти искрено вярваш, че страстите ще приключат скоро..? Какъв оптимист си, завидях ти благородно и не толкова.

Всяка година ли става такава темата, като мине изпита?
Цареше мир и спокойствие, чудех се къде са родителите на кандидат-гимназистите.

# 743
  • София
  • Мнения: 16 208
Между изпита и публикуването на резултатите е най-мъчителната част. Времето се влачи едвам-едвам.

# 744
  • На топло в неговото сърце.
  • Мнения: 3 461
Аз от миналата година чета,тъй като сина реши още от 6 клас за АК.И тези вълнения са най-големи точно като вземат да излизат резултатите.

# 745
  • Мнения: 7
Уважаеми мами и татковци, следя темата, темите, коментарите за АК, защо са били такива изпитите, защо не били други, какво трябвало и какво не трябвало. Какви били децата, а какви били родителите... Задавате ли си въпроса, дали пък не искате да прехвърлите вашите амбиции на децата, дори и ако те не се чувстват толкова удобно в тази роля. Няма родител на тази земя (може би с някакви изключения), който не иска детето му да е умно, успешно и да се реализира добре в живота. Не си ли задавате въпроса, че неуспеха на детето е възможно да го преживявате като личен неуспех, като нещо лично срещу вас или срещу детето, което е положило толкова усилия, както и вие... Изгубено време, средства и най-важното, не се е получило... Задавам тези реторични въпроси, защото забелявзвам много болезнени рекации. Някак си сме приели тезата, че в живото всичко може да се контролира и успеха винаги следва усилията... Да, ама не винаги! Има куп субективни други фактори, които влияят на резултата. Най-важното е да запалим амбиция в децата, да ги подкрепяме и обичаме и да приемем, че те са такива каквито са, с техните цели, интереси, силни страни и слабости... Баща съм на момче, което държа изпита вчера. Посрещна ме с широка усмивка и ми каза, направих каквото можах. За мен това е всичко, защото знам, че е направил каквото е възможно и на изпита и на подготовката... Дори и да не се класира има много други алтернативи. Да, знам, някой ще каже, че гроздето е кисело... Не, той сега говори 4 езика, вчера гледахме "Зелената книга" и се забавлявахме (страхотен филм, който той напълно разбра), говорим си за Лед Цепелин, Пинк Флойд, за света, за нещата които го движат... За мен като родител това е безценно! На 12-ти каквото, такова... Не е било това, което и той очакваше на изпита, особено в частта на математиката, но на есето много се зарадва, защото е виждал и слушал много улични музиканти по различни европейски столици и темите за отчуждението, за самотата, за липсата на шанс в живота не са му чужди. Животът не е само математика... Така че обичайте и окуражавайте децата, подкрепяте ги и вярвайте в тях. Останалото, какото е писано..., в голямата книга на живота Wink Поздрави на всички родители!
Уважаеми Морфей и родители харесали поста на Морфей,
Задавала съм си много въпроси в живота, дори повече от посочените от теб. (позволявам си на " ти" защото ник-а ти ми "казва" че ми мислиш доброто, вживяваш се в образа на Морфей) На някой от тях и до сега търся отговорите, а на други за щастие съм ги намерила. Въпросът за прехвърлените амбиции слава богу не стои пред мен. Детето има свои собствени. Това вероятно би трябвало да ме радва според твоята представа за успех, защото посочваш, че най-важното е да запалим амбициите в децата си и да не се притесняваме повече за нищо друго.

Да ти кажа, честно, скъпи Морфей, аз лично мисля, че не само, че не е важно да запалвам каквито и да е амбиции, а дори не трябва да го правя. Достатъчно е да слушам душата на детето си.....останалото е  лесно. Чисто и просто да си прегръщам детето всеки ден и да му казвам, че го обичам (независимо на фона на каква музика и колко езика!) Очевидно имаш изключително дете. Дано освен музиката, концепциите и идеите на Флойд и Цепелин, може да оценява и безценното общуване с различните, включително връстниците му не-говорещи 4 езика и не претендиращи за велики идеи и музикалния стил (наложен от баща му).

 Поздрави от родител, чието дете все още смята детската книжка "Матилда" за една от най-добрите книги на света и същевременно коментира Догвил като загадка на гения на режисьора му (елементарно в стил какво е искал да каже с лудостта си и лудост ли е лудостта на фон Триер)

И понеже никак не ми е в стила, ще ми простите, че си позволявам да кажа:
Аман от претенции и хора възпитаващи други хора в момент на емоционална "треперливост" поради ествеството на кръстопътя! Не можете ли да възприемете идеята, че форума е място където хората споделят и просто изпускат парата!

Най-важното уважаеми Морфей е децата да станат и да бъдат добри хора! Да могат дадат на жадния вода, на слабия да подадът ръка! Това е! светът и е голям и претенции дебнат отвсякъде! Важното е да сме добри, това става и без Пинк Флойд, без амбиции, но е невъзможно да се случи без сърце, свян, човещина - все неща независещи от амбициите и успеха!

ПС. едва ли въдицата с постовете на Морфей и Chalamba точно мен е искала да "фане" ама на.....вързАх се.

Скъпа Амели,
Всъщност се получи малко тъпо двамата с Морфей независимо един от друг и по едно и също време да напишем сходни постове. Аз лично се извинявам за спаменето. Разбира се, не беше адресирано до никого конкретно - само до тези форумци, които се чувстват засегнати и искат да репликират.  Темата за изграждането на добрия човек не е за тук и не е за коментиране за малко, в този момент. Но съм длъжен да не се съглася с теб по отношение на това да не амбицираме децата си - само с побутване и правилно насочване от хората с опит, един млад човек може да изгради положително собствено мнение и мироглед за нещата от живота, или пък не. Както казват възрастните хора, обаче "всяко прекалено нещо е вредно" (или трябва да се прави с мярка, все едно).

В този форум ми прави наистина добро впечатление правилното писане на всички , които споделат мнение, дори само за това си струва да се чете Simple Smile

# 746
  • софия
  • Мнения: 4 990
Ти искрено вярваш, че страстите ще приключат скоро..? Какъв оптимист си, завидях ти благородно и не толкова.

Всяка година ли става такава темата, като мине изпита?
Цареше мир и спокойствие, чудех се къде са родителите на кандидат-гимназистите.
Да, всяка Simple Smile
И това не е лошо. Ще видиш още колко ще се разгръща....А като излязат резултатите ще видиш впечатляващи постове, изводи и категоризации.

# 747
  • София
  • Мнения: 16 208
Не усетихте сарказма в "писането"?
...
Като излезнат резултатите: аз пия боза.

# 748
  • На топло в неговото сърце.
  • Мнения: 3 461
Съгласна съм с Амели.Тогава кой е по-по-най......

# 749
  • софия
  • Мнения: 4 990
Chalamba, поласкана съм от "доброто" ти отношение (в кавички защото усещам когато ме иронизират)

Тази тактика със засегнатите да репликират не е от вчера във форума ( и изобщо в живота). Чак толкова не мога да те полаская, въпреки доброто ми желание да се чувстваш добре сред нас като новодошъл. Ако не сте разбрали (ти и Морфей-въпреки съмненията ми за раздвоение на личността ви) "аз' не кандидатствам тази година....

Знам за изпита  тази година достатъчно, защото моето дете помагаше на твоето, като стана рано и жертва почивния си ден защото вярва в позитивния пример и доброто отношение, като доброволец, разбираш ли?!

Успех на децата ви, Морфей и Chalamba?

Общи условия

Активация на акаунт