Предюбилейна 199-та НЕМСКА тема

  • 34 108
  • 747
  •   1
Отговори
# 675
  • Мнения: 9 400
asyalein,
да до директора се адресират при нас, но еднодневните излети просто ги изтърпяваш. Klassenfahrt-а в началното училище при нас беше 5 дни. Децата бяха в планината/гората на хижа. През деня имат програма с различни игри, разходки из гората и т.н. Целта е първи стъпки в самостоятелността - да спят няколко дни без мама и т.н.

# 676
  • Англия
  • Мнения: 1 015
Аз още нямам ученици, но последните три години в градината всички преспиват в детската геадина и по този начин отбелязват края на учебната година-тоест 4,5 и 6-годишните. За дъщеря ми ще е за втори път другата седмица и от зимата ме пита периодично колко дни остават до юбърнахтунгсфеста. Първия път също беше голямо вълнението, но тогава осъзнах, че в бъдеще аз ще съм човекът с “тренунгсангст”😂, още повече, че никое дете никога не е спало другаде, както и аз никога не съм отсъствала. За тази година съм по-релаксирана, но не мога да си представя как ще се чувствам като трябва да иде някъде за 5 дни. Не се имам за обсебващ родител, просто по стечение на обстоятелствата винаги сме си с децата, така съм свикнала и мисълта за раздяла ми причинява дълбока тревожност. От нейна страна, обаче, никога не е имало проблем да се отделя, дори на тази възраст много иска да бъде без нас, явно по този начин се чувства голяма и самостоятелна. Сигурно като настъпи моментът, аз тука ще търся съвет как да заобиколя закона и да не я пусна 😂

# 677
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Моят проблем не е отделянето, а факта, че седмици, понякога месеци ми намила колко тъпо е било и защо никой не е съгласувал с него къде ще се ходи.

Ето сега от пожарната искаха да ги водят на увеселителен парк и за мен това си е супер. Обаче той каза, че го е страх да се качва на повечето въртележки и подобни и няма желание постоянно да го карат да го прави или другите да му се присмиват, че го е страх.

Иначе това с хижата звучи супер.

Сега пак ще ходят излет, пак нещо с животни, как не измислиха друго... 🤔

# 678
  • Немция
  • Мнения: 6 924
Моят, големият син(на 9 години) има проблем да се отделя от нас, когато стават дума за нощувки в у-ще и неколкодневни екскурзии. Той изтъква различни причини, но това също може да е израз на Trennungsangst. При него провеждаме терапия, но това е отделна тема, да не я подхващам.
Иначе ходи с желание на дневни излети, правени от у-щето. Другата седмица ще ходят на детски увеселителен парк, каза, че го е страх да се качва на Achterbahn, обясних му, че не е задължително да се вози на такъв, всеки е свободен да се вози, където иска, не е задължение.

В нашата ДГ не организират нощувки, чувала съм, че в други го правят.
В у-щето във 2-ри и 3-ти клас организираха нощувки- за да ги подготвят за 3-дневния излет. В нашето у-ще той се провежда в 4 клас. Там моето дете отказа да участва, общо 3 деца от класа му отказаха, от ръководството на у-щето нямаше проблем, никакви молби не сме подавали. Искаха само навреме да знаят колко деца ще откажат, защото при повече от 5 отказа излетът имаше опасност да се провали. Също се провеждаше на зелено, на 40 км от нас. Имаше у-ща, чиито четвъртокласници бяха на екскурзия на 300-400 км от нас Whistling.
Децата, които не се включват в екскурзията, са задължени да ходят през това време на у-ще в друг клас.

В пети клас предстои поредния Klassenfahrt, вече в гимназията и сигурно ще е по-сериозна работата, зависи от учителите. После има в 9 клас- ходят на ски в Австрия, ама дотогава много вода ще изтече и не го мисля. Освен тези 2 екскурзии има ли други задължителни?

Последна редакция: чт, 20 юни 2019, 15:55 от Бибит

# 679
  • Berlin
  • Мнения: 11 303
Не знаех, че тези екскурзии са задължителни. Малкият спа без проблем в градината миналия месец, големият отказа да спи в училището и го взехме привечер, но пък иска да ходи за 5 дни на екскурзия с класа. Те ходят и остават при бабите си от бебета почти и двамата и като че ли много не се притеснявам. Само с багажа не знам как ще се справят, но ще тренираме вкъщи. Иначе шестокласниците в училището ходили в Англия тази година.
А ските задължителни ли са? Ние не караме, мисля, че едва ли бихме водили и децата, за да се научат.

Селскостопанските животни са много популярни тук, но май иначе няма къде да се срещнат с такива децата. В България почти всеки има (пра)баби и село с животни, та не се впечатляваме от такива неща. Поне аз, де. Обяснявах един път на една майка, че не ми е интересно да гледам агнета и козички, като малка всяка събота и неделя съм ходила на село и съм се нагледала.

# 680
  • Немция
  • Мнения: 6 924
Ски-екскурзията, за която писах, е задължителна, провежда се в учебно време.
В една друга гимназия имат задължителна екскурзия в 9 клас в... Гватемала Laughing, много екзотично, но от днешна гледна точка не можех да си представя как моят синковец ще се включи в нея.

# 681
  • Мнения: X
За Гватемала и ски ще имат да вземат. Такива езскурзии даже няма да ги платя.

# 682
  • Немция
  • Мнения: 6 924
Аз нямам против една ски-екскурзия, даже се надявам детето да е вече на друг акъл и да се включи. Ние дори плануваме да се обучаваме семейно да караме ски, че децата ги чака след няколко години ски-излет Joy.
Колко горе-долу струва една ски-екскурзия?

# 683
  • Мнения: 11 327
Само да се включа за ски екскурзиите - не са лошо нещо, защото са възможност деца, които нямат друг начин, да пробват и дори да успеят да се научат да карат ски. Така беше с моята дъщеря. На нея много ѝ хареса, но големият ми син категорично отказа едно, защото не му е интересно да кара ски и второ, защото не искаше да гладува и студува, а това си е голям проблем - тяхната гимназия ходят в Зонтхофен в една хижа, в която парно няма, топла вода има само за който свари и откъм храна, при това за тийнейджъри доста оскъдно. Не можеш на 14 г деца да предлагаш за закуска само по 1 хлебче и възможност по още 1 за целия ден, докато са на пистите.
Както и да де. Всеки сам решава за своите деца. Както писах преди това - при нас опцията беше да ходи на училище през това време с по-долния клас. От техния випуск мисля, че бяха 8 или 10 деца, които останаха.

Сега да се изфукам - имам завършила абитуриентка с издържани всички матури, среден успех 2,2 и предстоящи вълнения за бала, който е на 27. Два месеца ни се пийна соса в къщи, защото тя беше супер изнервена с объркан дневен режим и не знаех кога спи, кога чете, кога яде. Вчера беше последната матура и вече викаме Ура.

# 684
  • Мнения: 6 516
Ако Първородният ми вземе абитур с успех 2.2, ще направя такъв купон, че поне в 3 провинции ще се чуе.

В началното ни училище екскурзии правят по 1 ден. Имаха само един Übernachtung в училище в 4 клас. 

В гимназията ни ги почват още от 5 клас през ноември с една седмица Chortage и 1 седмица в края на годината Jugendherberge с чудесно организирана програма.  В 8 клас традиционно ходят за седмица в Англия. В 10 клас в Берлин или Италия, зависи от профила.
Ските от училище са само за ден, без спане.

# 685
  • Немция
  • Мнения: 6 924
Браво, Вечке, честита абитуриентка! Hug Твоето момиче стигна успешно до училищния финал, празнувайте, почивайте и после каквото сабя покаже! Само успехи занапред!
Как е организиран бала?

Условията в скиорската хижа звучат авантюристично, като за почитатели на силни усещания! Simple Smile

# 686
  • Мнения: 11 327
Браво, Вечке, честита абитуриентка! Hug Твоето момиче стигна успешно до училищния финал, празнувайте, почивайте и после каквото сабя покаже! Само успехи занапред!
Как е организиран бала?

Условията в скиорската хижа звучат авантюристично, като за почитатели на силни усещания! Simple Smile
Благодаря, Бибит!
Организацията на бала точно още не ми е ясна, но знам, че първо ще връчват дипломите в официалната част и после ще има купон/парти. Значи ние с мъжа ми ще сме само на официалната част, после оставяме щерката с нейни приятели, за които взехме билети да купонясват. Надявам се поне да мога да направя снимки с получаването на дипломата. За мен това ще е най-хубавото нещо след всички изпитания, през които преминахме.
Тя спа след това около 20 ч и най-накрая яде нормално, защото от нерви и се беше свил  стомаха на топка и можеше само течна храна да приема без да повръща. Почти месец изкара на протеинов шейк.
Момчетата се гордеят с нея, а баща ѝ пита какъв специален подарък да ѝ направим.
Тя каза, че на нея и стига роклята и обувките за бала. Много спорихме, до  скандали стигнахме какъв цвят да е, колко да е дълга и тн подробности. В крайна сметка избра нещо много фино, елегантно и стилно, ще ходим да я снимам предварително в замъка до нас и ще я покажа.

За скиорската хижа - суперавантюристично е,но го поддържат като традиция и нямат намерение да променят нищо в условията, което за мен е супер тъпо. Преди 4 г, когато щерката беше там, им бяха забранени телефоните и ги прибираха, само вечер им ги раздаваха за половин час, колкото да успеят да се обадят до в къщи и след това им ги прибираха. Имало е номера от селски вечеринки като снежни топки под възглавниците, вмирисани чорапи и разни други глупости, които само тийн глави могат да измислят.
Ако Първородният ми вземе абитур с успех 2.2, ще направя такъв купон, че поне в 3 провинции ще се чуе.

Ами ха дано! Да знаеш, че е зор за цялото семейство, щото са "не ми вземай, не ми давай".

# 687
  • Мнения: 9 400
При нас няма планина за ски-училище, така че се пътува надалеч. Лично аз от детската градина в България, поради липса на баби, съм ходила на лагери по 2 седмици, та проблеми с разделите нямам. Баби нямаме на село, нищо че сме българи, и всякакви посещения на ферми са добре дошли. Въобще за мен специално всякакви екскурзии означават малка почивка без деца. Дори телефоните им са в къщи.
Но всеки си знае неговото, за едни добре, за други -не.

# 688
  • Мнения: 1 096
Моите деца само чакат да има някъде организирана екскурзия или лагер. Simple Smile Синът ми в момента е на палатков лагер за 4 дни, за трета поредна година. Цяла година вкъщи се говори за този лагер... А пък колко мръсен го взимам, но е толкова щастлив, че мога да преглътна мръсното пране, калните обувки и т.н. Там ходи с приятелите си, с които израстна, бяха заедно до 4 клас, а сега продължават да тренират заедно и да се виждат след училище. Голямата тази година ходи в Русия за 10 дни на разменни начала. Толкова положителни емоции и преживявания събра. Преди тя да замине, руското момиче беше 10 дни у нас. Двете много си допаднаха и се разбираха. В 11 клас иска да ходи в Щатите за 3 седмици. Още от сега е започнала да заделя пари от заплатата си, защото ѝ казахме, че ще поемем само част от пътуването до САЩ.

Веч, честито на Мирел! Весел празник на цялото семейство! Дано и аз да мога да се похваля след няколко години.

# 689
  • Berlin
  • Мнения: 11 303
Вечерница, честито! Ама след това описание малко започнах да се плаша от тия матури, толкова ли е страшно и натоварващо??
Чакам ги, чакам ги да тръгнат по лагери, че да си поседим малко с ММ вкъщи сами. 😄

Общи условия

Активация на акаунт