Кападокия 2019

  • 42 475
  • 630
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 48
Здравейте, ние пътуваме тази седмица на организирана автобусна екскурзия до Кападокия, като настаняването ще е в Юргюп. Аз горе-долу се ориентирах от предходното мнение, но все пак ще попитам. Има ли как/с какво да се стигне сутрин за балоните (не искаме да се качваме, а само да гледаме), виждат ли се изобщо от Юргюп или наоколо без да има нужда да хващаме транспорт до Гьореме сутринта рано?

# 76
  • Мнения: 852
Роже, винаги съм чела с интерес твоите разкази за пътуванията ти..., но точно за Кападокия за пътуване с автомобил - определено не съм съгласна с мнението ти  . Може би защото съм безрезервен фен на свободния туризъм - когато си с кола абсолютно от никой не си зависим -не гониш нито влакове, нито рейсове, нито самолети - където и когато и за колкото искаш там спираш. Единствения минус е,  че трябва да има читав шофьор/и. За моя радост разполагам с такъв, но пък  аз се съобразявам с него при планирането  Simple Smile. Тази година след не знам колко посещения на европейска и няколко на средиземноморска Турция решихме Анадола и Кападокия самоорганизирано - стана прекрасна почивко-екскурзия.... Напълно те подкрепям че 1-1,5 дни са малко за района -има много да се гледа. В темата се обсъждат основно най-известните и комерсиализирани места - какъвто за мен е и  Гьореме .Градът определено е загубил част от автентичността си, докато Ургюп ..Ти  посети ли го? Аз останах приятно изненадана  от градчето особено идвайки от към Мази - там м/у другото също има  неголям подземен град, но май е най-стария.В Ургюп също има скални хотели - аз лично си "нацелих" един, който поне външно много ме грабна....   А в обратна посока - определено бих препоръчала църквата Св. Жан  в Гюлшехир и манастира пред градчето

# 77
  • София
  • Мнения: 1 839
Роже, винаги съм чела с интерес твоите разкази за пътуванията ти..., но точно за Кападокия за пътуване с автомобил - определено не съм съгласна с мнението ти  . Може би защото съм безрезервен фен на свободния туризъм - когато си с кола абсолютно от никой не си зависим -не гониш нито влакове, нито рейсове, нито самолети - където и когато и за колкото искаш там спираш. Единствения минус е,  че трябва да има читав шофьор/и. За моя радост разполагам с такъв, но пък  аз се съобразявам с него при планирането  Simple Smile. Тази година след не знам колко посещения на европейска и няколко на средиземноморска Турция решихме Анадола и Кападокия самоорганизирано - стана прекрасна почивко-екскурзия.... Напълно те подкрепям че 1-1,5 дни са малко за района -има много да се гледа. В темата се обсъждат основно най-известните и комерсиализирани места - какъвто за мен е и  Гьореме .Градът определено е загубил част от автентичността си, докато Ургюп ..Ти  посети ли го? Аз останах приятно изненадана  от градчето особено идвайки от към Мази - там м/у другото също има  неголям подземен град, но май е най-стария.В Ургюп също има скални хотели - аз лично си "нацелих" един, който поне външно много ме грабна....   А в обратна посока - определено бих препоръчала църквата Св. Жан  в Гюлшехир и манастира пред градчето
tky, благодаря ти за хубавите думи!
Завиждам ти за прекрасното пътуване, което сте направили в Анадола.
И смятам, че си абсолютно права!
И аз мисля като теб, че е най-добре да си с кола там и да не зависиш от никого.
Говорих за автобуси и самолети, защото отговора ми беше за съфорумката, която не искаше мъжът и да шофира до Истанбул и там да плащат за паркинг, качвайки се на самолет до Кападокия.
Та аз предложих и такъв вариант- с автобус или влак до Истанбул. Явно не си разбрала в отговор на какво е поста ми.
Колкото до Гьореме, колкото всички силно туристически места за загубили от автентичността си толкова и Гьореме.
И Айфеловата кула, и Бъкингамския дворец, и  Колизеума, и Лувъра не са това, което ни се иска / да няма стотици хиляди покрай нас, особено китайци/, но всички ходят да ги видят.
Да отричаме най-туристическите места, защото там са хиляди освен нас за мен поне не е правилно и в повечето случаи го правим, за да докажем, че имаме свое мнение, но Лувъра и Ермитажа са единствени, останалите са просто картинни галерии...
Нормално е в темата да говорим за най-известните и комерсиални места. Те и в Трипадвайзър и в руските форуми говорят точно за тях. Е и, какво лошо има в това. Като отидеш за няколко дни да не ги видиш, защото са комерсиални ли?
Така и не разбрах какво трябва да видя в Юргюп, което го  няма в Гьореме.За обратното мога да напиша много....
Пак ще повторя примера с Венеция и Местре. Който е бил там ще разбере какво искам да кажа.
Нормално е всички да искат да бъдат там, където е най-хубаво и има най-много какво да се види.
Но пък и ти си абсолютно права, че и в Юргюп има скални хотели.
Калея предложи един прекрасен такъв в предишните постове.
Всеки сам си преценя дали да бъде в центъра или по встрани, където е по-спокойно...
И колкото повече различни мнения има толкова по-добре.
Важното е да успеем да се насладим максимално на красотите, които предлага това необикновено място.

# 78
  • Мнения: 24 467
Здравейте, търсих, но не видях някаква актуална тема, в която да се пише за Кападокия.
Обмислям ходене тази година, но без агенция. Има ли и други пътували така?
Ще ми е интересно всички ходили, без значение с агенция или не да споделят съвети и препоръки относно хотели, ресторанти и места, които не трябва да се пропускат.


Миналата година ходихме семейно с нашата кола за 4 дни с три нощувки, преди да отпрашим за основната ни почивка в Анталия. Бяхме супер доволни от това си решение. Резервирахме чрез Букинг хотелче почти на върха на скалите в Гьореме. Там препоръчвам посещение на открития музей със скалните църкви. Само да не е в горещото време през лятото.
Посетихме и подземния град Деринкую, ходихме до крепостта Ючхисар. Минахме и през Юргюп.
Лично за нас общите екскурзии с много хора с разни претенции са неудобни. Ние обичаме сами да си планираме, тъй като обикаляме на много места за единица време, не ходим много-много по магазини и не стоим с часове в заведенията за хранене. На някои обекти искаме да отделим повече време. А такива "претенции" не можем да заставим цяла група да ни ги удовлетворява. Затова от години си ходим сами и сме доволни.
Специално за нас това е едно от най-интересните места, на които сме били и горещо го препоръчвам. Бихме отишли пак и за повече дни. Kissing Face

# 79
  • Мнения: 3 638
Роже благодаря ти за коментара. Особено сравнението с Местре, ние точно там спахме и си спомням, че тогава се зарекох ако втори път съм във Венеция да си спим в самия град Simple Smile
Така или иначе се оказа, че октомври няма кой да гледа децата и няма да можем да отидем, ще имам повече време да прочета, да събера мнения и да се подготвя евентуално за напролет. Пътуваме от София, но ако караме малките при баба им е възможно да тръгнем от  В. Търново. Варианта самолет от Истанбул и рент-а-кар на място ме устройват, също и с нашата кола ако съпругът ми се навие да шофира до там. На място може би бих предпочела турове на английски, руски не разбирам.
Тук бих искала да попитам червения тур в розовата долина ли е? Съжалявам ако ми е странен въпроса, но пътеводителят на Нешънъл Джиографик в момента не е в мен и си спомням, че една от долините, която бяха препоръчали за обиколка пеша /имаше и карта с маршрут / беше розовата долина.
 Там какви са температурите през лятото? Аз обмислях вариант пролетната ваканция, ако решим да вземем дъщеря ни с нас или пък края на май месец, защото юни обикновено ходим на море.

# 80
  • София
  • Мнения: 1 839
anbibian, края на май е перфектното време за посещение на Кападокия.
Това е точно в началото на високия туристически сезон.
Ние  бяхме в Кападокия за 4 дни от 28 май до 2 юни, и след това заминахме за Анталия на море.
Температурите са нормални. Около 24-25 градуса. Това за Кападокия е много важно, защото там растителността липсва и да стоиш на по-високи температури през деня си е истинско изпитание.
Основните турове червения и зеления се предлагат от всички местни агенции без значение дали ще са на руски или английски.
Аз също не обичам организираните пътувания с тур. агенции.
И досега сме използвали само три четири такива с местни екскурзоводи за еднодневни посещения. Едното бе на остров Бали, където наехме гид и шофьор за обиколки на острова, другото бе в Исландия. Ползвахме организирана екскурзия и в Големия Кремълски дворец в Москва / парадната резиденция на Путин/, просто няма друг начин за достъп и посещение на двореца.
И последното бе използването на турска тур. агенция за Червения и зеления тур в Кападокия, тъй като бяхме без кола. Но сега си мисля, че дори и да бяхме с кола пак бих използвал този местен ескурзовод, роден и израсъл в Гьореме, от който научихме наистина неща, които няма как да прочетеш в нито един пътеводител.
Червеният тур обхваща: панорамната площадка в Гьореме, Музея под откритото небе в Гьореме, долината на любовта, долината на монасите, Аванос- града на грънчарите, долината на въображението, Ургюп.
Зеленият тур обхваща: Крепостта Учхисар, подземният град Каймакли, 4 км. разходка из долината Ъхлара и каньонът, обяд на брега на реката Мелендиз, църквата Ала, долината на гълъбите, и посещение на работилница и магазин за оникс и султанит.

# 81
  • Мнения: 852
Радвам се Роже за единодушието ни, че Кападокия е прекрасна дестинация.Не искам да споря за Гьореме и Ургюп - в предния си пост споделих моето мнение и впечатление ......  И още: въобще не поставям под въпрос  посещението на най-известите места, най- малко да ги отричам,  просто обясних, че  освен тях има много "скрити" бисери, които определено ще те изненадат ..
ПП  ще си взема забележка за Венеция - досега не съм отсядала в града - а в Пунта Сабиони и  ... Местре

# 82
  • Мнения: 3
Здравейте! В момента сме в Юргюп на организирана екскурзия с туристическа агенция Бохемия/Bohemia. Днес (23.09.2019г.) разбрахме, че утре (24.09.2019г.) няма да се осъществи летене с балон за 10те човека, които сме платили предварително по 315лв. И ме интересува дали това е обичайна практика, случвало ли се е и при друга туристическа агенция, защото основната цел  (три приятелки сме) на екскурзията ни до Кападокия беше летенето с балон. Никой не ни предупреди предварително, пътят до тук е дълъг с автобус от София и за мен това не е коректно. Обяснението, което получихме, е че за нашите места е платена по-висока цена и ние няма да летим, а парите ще ни бъдат върнати.

# 83
  • Мнения: 1 622
Здравейте, след като от Бохемия в последния момент казаха, че не могат да запазят полет с балон, може ли да ми препоръчате  към кого да се обърна?
Бътерфлай, Роял флайт и Драгон флайт нямат места.
Писах на Гореме.
Много съм разочарована.

# 84
  • София - Бургас
  • Мнения: 2 193
Здравейте, след като от Бохемия в последния момент казаха, че не могат да запазят полет с балон, може ли да ми препоръчате  към кого да се обърна?
Бътерфлай, Роял флайт и Драгон флайт нямат места.
Писах на Гореме.
Много съм разочарована.

KAYA Ballons

+ намясто, още щом стигнете влезте  в  2-3 агенции и проверете цена.
На място е много по - евтино  + коректни са, ако не става за балон, ще върнат сумата.
Пълно е с агенции на място.

# 85
  • Мнения: 1 622
Kaleia  а как се търси на място? Чрез хотела ли? Допускам, че ще ни оставят в хотела.

# 86
  • София
  • Мнения: 1 945
В Юргюп не знам как е, но в Гьореме буквално през 2 крачки е пълно с туристически агенции, които предлагат полети с балон и турове. Те предлагат полети от много компании, така че би трябвало да имат поглед върху ситуацията със свободните места. Не съм търсила обаче на място и не мога да кажа как стои въпросът с местата за след ден-два и цените.
Не пречи да потърсите съдействие и от рецепцията на хотела

# 87
  • Мнения: 24 467
В Юргюп не знам как е, но в Гьореме буквално през 2 крачки е пълно с туристически агенции, които предлагат полети с балон и турове. Те предлагат полети от много компании, така че би трябвало да имат поглед върху ситуацията със свободните места. Не съм търсила обаче на място и не мога да кажа как стои въпросът с местата за след ден-два и цените.
Не пречи да потърсите съдействие и от рецепцията на хотела

Подкрепям.
Ние, нали сме без агенции, също видяхме, че може да се наеме на място директно от фирмите, които предлагат полети с балони.

# 88
  • София - Бургас
  • Мнения: 2 193
Kaleia  а как се търси на място? Чрез хотела ли? Допускам, че ще ни оставят в хотела.

Да, ние взехме отрецепция на хотела. Собствениците имат и тур агенция и ни предложиха сами екскурзии  и цени.
Ние проверихме и ня място в 5-6 агенции, но о тхотела ни дадоха най - доброто прдложение и си взехме оттях.

# 89
  • Велико Търново
  • Мнения: 33
Скрит текст:
Kaleia  а как се търси на място? Чрез хотела ли? Допускам, че ще ни оставят в хотела.

Да, ние взехме отрецепция на хотела. Собствениците имат и тур агенция и ни предложиха сами екскурзии  и цени.
Ние проверихме и ня място в 5-6 агенции, но о тхотела ни дадоха най - доброто прдложение и си взехме оттях.
Здравейте!
Кога ви е полета с балон и на каква цена го взехте? Вие самостоятелно ли пътувате?
Бихте ли споделили името на вашия хотел, защото и на нас ни предстои екскурзия до Кападокия и много искаме да летим, но от туристическата агенция ни казаха, че няма да могат да организират летене с балон.

Скрит текст:
Здравейте, след като от Бохемия в последния момент казаха, че не могат да запазят полет с балон, може ли да ми препоръчате  към кого да се обърна?
Бътерфлай, Роял флайт и Драгон флайт нямат места.
Писах на Гореме.
Много съм разочарована.
Здравейте!
Кога пътувате и успяхте ли да си резервирате полет с балон?

Последна редакция: сб, 28 сеп 2019, 02:33 от AnMary

Общи условия

Активация на акаунт