Работа, CV-та, HR-и, съвети - 65

  • 35 976
  • 732
  •   1
Отговори
# 465
  • София
  • Мнения: 1 434
В предишна моя работа ( неголяма рекламна агенция ) и двамата ми шефове бяха 7-8 г. по-млади от мен.
Работихме прекрасно заедно и никога тази разлика не е имала значение. Уважението беше двустранно. Не съм имала никакъв личен конфликт с така наречената "йерархия". И аз съм на мнение, че е въпрос на нагласа, начин на мислене и ниво на емоционална интелигентност. После смених работата на логична по-висока позиция с цел развитие, което нямаше как да се случи в предишната фирма. Не ми допадна и кандидатствах ( вече на 40+ ) на няколко места, които харесвах, но щях да "слезна" на позиция под моята настояща тогава. Ами, оказа се проблем!
Много ме харесаха на интервютата, но бяха силно озадачени как ще работя с по-млад шеф, как така ще искам по-ниска позиция и в крайна сметка не ме избраха. А аз наистина нямам никакви проблеми с това. Отдавна не ми е цел да съм супер кариерист. Важно ми е да работя със свестни хора в приятна среда и работата да ми е интересна.

# 466
  • Мнения: 7 737
Мери, бях написала, че след 40по- лесно се намира работа с препоръки и познати, но ги изтрих, защото не винаги се разбира правилно и не е връзкарство това според мен.
Ти може и да нямаш проблеми с младия шеф, но доста хора имат. И още си мислят, че командването е по реда на постъпване, а не според задълженията. И аз за частна фирма пиша.
Спийд Куин за съвсем друг формат говори Simple Smile

# 467
  • Другата България
  • Мнения: 37 303
Мери, бях написала, че след 40по- лесно се намира работа с препоръки и познати, но ги изтрих, защото не винаги се разбира правилно и не е връзкарство това според мен.
Напълно съм съгласна с това.
Особено за по-малките населени места, с ограничени и почти никакви работни места.

# 468
  • Мнения: 3 537
Моите наблюдения са, че чужденците се отнасят с голямо уважение към над 40 годишни. Лично към мен го усещам от чуждестранни колеги, а като разберат, че съм семейна и с деца още повече ме харесват 😊

# 469
  • Мнения: 9 050
Ако човек над 40 не е превъзмогнал егото си и се притеснява от по-млад пряк ръководител, това си личи. И определено е проблем. Повечето хора обаче, на тази възраст имат опит и се чувстват комфортно със себе си, знанията си и стойността си. Те не получават стойност от позицията, а от полезността си. И само по-млад и неопитен HR може априори да реши, че човек на възраст 40+  няма да се сработи с по-млад шеф.
Имала съм много такива комбинации. Последната ни комбинация от юрисконсулт и шеф на правен отдел беше със 17 години разлика във възрастта в полза на подчинената. Ами тя му беше дясната ръка. Помагаше му с уравновесеност, опит, невероятното умение да печели хората и с чисто житейски съвети. Той пък ѝ имаше пълно доверие, защото тя нямаше болна амбиция за кариерно развитие или за показност. Просто си харесваше работата като юрисконсулт и се чувстваше ценена. Знаеше много, можеше много, но не държеше да е големия шеф. И повечето специалисти на 40+ са такива. Та, за съжаление понякога компаниите страдат от неопитността на подбиращите повече, отколкото от липсата на кадри.

# 470
  • Мнения: 267
Эдравейте, На настоящата ми работа съм 4 години.
Бях в болничен 5 дни ,и днес, като се върнах на работа , ме иэвикаха ,эа да ми кажат,че вече не съм подходяща эа таэи работа..
.............................................
приемам всякакви съвети.
толкова време стискам эъби на таэи работа , эаради хубавите осигуровки, эа евентуалното ми мйчинство.....не мога да си поэволя лукса да съм бременна и беэработна

Здравейте дами,
Бебе няма 😒 ( за добро е , защото пък се наложи и с кортикостероид да си лекувам алергията)

На работното ми място се опитаха да ме принудят да подам молба за напускане . Отказах. И колко страшно стана! Лелеееее
То заплахи, то едни драматични реплики как не са очаквали такова нещо от мен.....като и да е

Сега ми дадоха предизвестие за съкращение , което е написано така :’във връзка със съкращаване на щата, а именно длъжността #,  с настоящето предизвестие и на основание чл. 326 КТ, във връзка с чл. 328, Ал.1, т. 2.ви  предизвестява...че след изтичане на законовия срок от 30 дена, ще прекратя трудовото ви правоотношение н апосоченото основание. .......”

Не съм го подписала, нещо ме смущава.
Това. Предизвестие гаранция ли е , че в заповедта ми за освобождаване ще пише , че основанието е по чл. 328? Смущавам се да не напишат , че ме освобождават по чл. 326....

Моля за коментар


Имах абсолютно аналогичен случай съвсем скоро, само че чл. 328, Ал.1, т. 3 (намаляване обема на работа). Аз също се смутих и питах защо е двусмислено. Обясниха ми, че споменаването на чл. 326 било всъщност във връзка със срока от 30 дни упоменат в него, а дефакто основанието си е чл. 328 и съответната алинея. Запънах се, че тогава би трябвало да са разменени за коректен изказ и тълкуване. Така били типовите бланки, които ползвали и генерирал ТРЗ софтуерът, нямало повод за притеснение.. Иначе отгоре ясно си пишеше ПРЕДИЗВЕСТИЕ ОТ РАБОТОДАТЕЛЯ ДО СЛУЖИТЕЛЯ и т.н. След сериозно колебание подписах. Заповедта ми си е с чл. 328, нямаше проблем.

Също работодателят сам ме уведоми, че ако не съм намерила нова работа след 1 месец те ми дължат още една заплата, след подадена молба/ декларация. И заради това се доверих, че не ме премятат с предизвестието. И за вас би важело. Вижте КТ чл. 222 по този въпрос. Оставиха ме с впечатлението, че точно и само за 30 дни период това обезщетение е дължимо, но аз четейки КТ го разбирам, че важи и за по-кратък период, например ако на 20-ия ден започна нова работа, че дължат заплата за тези 20 дни изчислена пропорционално. Проучете, особено ако не са ви го казали. Ако не греша евентуално обезщетение от НОИ започва след това от работодателя, тоест ако ще подавате в НОИ мож да изчакате. Това ми обясниха в Бюро по труда. Иначе става дума за частна фирма, голяма, българска, коректна в трудовите правоотношения, ако има значение.

# 471
  • Мнения: X
Нищо лично, страхотно мнение.Hands Plus1
На 40+ човек е много по-наясно със себе си. А добрите специалисти предпочитат да са експерти и да вършат реална работа, а не да са шефове и администратори.
И не се притеснявайте, на 40+ съм и вече от повече от година кандидатствам, ходя на интервюта и даже отказах една оферта (кандидатствах чрез джобс), защото не ме устройваше. Така че още не сме за изхвърляне, особено висшистите и добрите специалисти.

Последна редакция: сб, 11 май 2019, 21:04 от Анонимен

# 472
  • при него
  • Мнения: 1 230
Момичета, нищо лошо за 40-годишните, аз самата съм на толкова Simple Smile
Исках просто да споделя опит в конкретна ситуация и го направих най-искрено.
Да, кажа че говоря за конкретна кандидатка, която трябва да се впише в конкретен екип, с конкретни ръководители, а не такава ситуация като общо правило. И да, в случая вярвам, че за конкретните хора и ситуация, преценката беше правилна. Все пак, нали освен да оценяваме хората по знания, умения и опит, преценяваме и това как ще се сработят и впишат и това не е никак маловажно, поне за мен.

# 473
  • Мнения: 558
От мненията за служителите на 40+ се зачудих каква е вероятността именно човек на тази възраст, който има развити професионални и личностни качества (и лидерски такива), да получи възможност за йерархично развитие, ако дотогава по някаква причина не се е придвижил нагоре? Възможно ли е възрастовата дискриминация да се получава заради страховете на по-младите мениджъри, че могат да бъдат изместени? Защо гледате на хората след тази възраст само като на редови служители, но не и на хора, които могат да се развиват и кариерно до мениджърски пост (дори и преди това да не са имали подобен опит)?

# 474
  • Другата България
  • Мнения: 37 303
Зависи и от фирмата, и от структурата, и от съществото на работа, и от колектива, и не на последно място от самия човек.
Преди два месеца в моята работа се появи такава възможност, аз съм от две години там. С конкурс, за едно стъпало нагоре и разбира се, двойно по-висока заплата. Всички, вкл. и самия шеф ме съветваха да кандидатствам, но именно заради предубеждения-мои, за възраст и недостатъчно опит аз не го направих. А и се носеха слухове, че мястото е за "стари" кадри, които са там от 10+ години.
Е, конкурса го спечели мацката, която постъпи заедно с мен, по същото време, и почти на моите години. Виновна съм си само аз, че не опитах. Но примерът го дадох именно защото поне според мен ако си достатъчно кадърен и уверен във възможностите си вероятност винаги има.

# 475
  • София
  • Мнения: 195
Моят казус е, че получих хубава оферта от голяма фирма, но се колебая дали да напусна старата си фирма, в която съм от 8 години и се чувствам добре, с чудесни колеги и интересна работа, но с единствен проблем - заплащането, което не е актуализирано от постъпването ми и няма изгледи за в бъдеще. Може би нямаше да се замислям, ако бях по-млада, но съм на 50. От друга страна, това е може би последния ми шанс за добра реализация, заплащането е двойно.
Какво бихте ме посъветвали?

# 476
  • Мнения: 54 420
Какво като си на 50?
Не е пречка, но провери дали другата фирма е коректна и въобще как е положението там. Осигуровките също.

# 477
  • Мнения: X
Аз пък наблюдавам една друга тенденция сред хората около 40-те и тя е тотална промяна на професионалното поприще. Струва ми се, че около тези години хората масово преосмислят приоритетите си, защото вече са осъзнали силните си страни и имат повече склонност да се отдадат на нещо, което ги кефи и то в тотално различна сфера.

Di eN, възрастта не бива да бъде пречка, ако човек е решил да направи крачка напред. Знаеш ли колко неосъществени мечти има, заради страх и нерешителност. Както те е посъветвала Дева, проучи условията и най-вече осигуровките да са върху цялата сума.

# 478
  • Другата България
  • Мнения: 37 303
Да, ето аз съм живия пример за нерешителност.
Напълно съм съгласна с последните две мнения.

# 479
  • София
  • Мнения: 195
Фирмата е коректна, много голяма и просперираща.
Работата е идентична на сегашната.
Притеснението ми е дали да напусна старото познато, удобно и сигурно място единствено и само заради заплащането.

Общи условия

Активация на акаунт