Пазарът на недвижими имоти-какво се случва реално? - 34

  • 44 570
  • 770
  •   1
Отговори
# 720
  • София
  • Мнения: 4 192
Ъхъ, нещо като да си бил в Итън Simple Smile
Е, там ги учат как да си бърше сопола с финес.  Stop
Там сополи нямат, не са простолюдие  Naughty

# 721
  • Мнения: 19 523
Подигравайте се, обаче на наше приятелско дете съучениците от подобно училище му се подиграваха, че ходи на уроци по немски. Детето се срамуваше, че знае неща, които другите не, имаше и агресия в училище. Учителите вдигаха рамене. Преместиха го в училище до НДК близо до местоработата си и проблемите изчезнаха.

# 722
  • София
  • Мнения: 6 013
Като "нагазила" дълбоко в дебрите на българското ДУ, ще кажа само , че училищата ни се дънят много яко... със съжаление го казвам....
Където има умни, напреднали деца, всичко това се дължи на лични усилия у дома на родителите + частни уроци и школи Confused и пак са нужни доста пари... и водиш , чакаш , вземаш.... вечер до 20 часа едната ми щерка ходи на школа по език.... че няма кога, ходи и на частна занималня сутрин преди у-ще... вместо в държавната ( в която хем няма места, хем нивото е посредствено и т.н.)
Та като тегля чертата на парите накрая.... се оглеждам за частно у-ще за най-малкото дете.... честно... не че ми се иска да го призная и не искам да  хваля частните училища... И там си имат 100 проблема и те... но поне всичко е на едно място и има мегдан за коментар и претенции от родители... или така се надявам...
Та , затова е цялата истерия около у-щата и е оправдана, образованието се оказа доста скъпа инвестиция  ... Confused

# 723
  • Мнения: X
Точно така е. Идеално място няма - едното има едни проблеми, другото други. Но поне, ако се разтърсиш и намериш хубаво частно училище, може да си спокойна, че детето ти ще се обучава добре и няма да търчиш да го дозанимаваш след работа. Освен това отношението към теб ще е човешко, ще можеш да споделяш притеснения и да коментираш развитието на детето си, както си е редно. Отделно, че умните деца се насърчават, отделно че се следи отношенията между децата да са нормални. Парите, които съм дала за частна детска градина и предучилищна са най-добре похарчените ми пари в живота. За съжаление сега ни предстои покупка на жилище и няма как да продължа да плащам и частно училище, та ще пробвам държавно. Дано да случим, защото компромиси едва ли ще правя и ако не съм доволна - ще се преориентирам набързо, както се случи и с градината.

# 724
  • Мнения: X
Лейди Стардъст, като минали и през ЧУ, и после през ДГ мога да кажа от моя опит, че никъде никой нищо не гарантира в академичен план, само че в ЧУ си плащаш за това Simple Smile ЧУ имат предимството на езика, ако е езиково специализирано, и на отмяната на родителя от спорт, танци, рисуване, зелени училища, бели училища или каквото се сетиш като хоби. Което пак се плаща. И което не е малко, да, разбирам Yangdze. Но за подготовката за НВО за добра държавна гимназия аз не бих разчитала на което и да е ЧУ.  Дори и от прехвалените Света София и Питагор деца ходят на външни курсове в 7 клас. Ако ще остане детето в системата на частното образование, тогава няма значение.
Пътуването е отделна драма, затова ако ще е ЧУ, е добре да се гледа локацията му спрямо локацията на жилището.
Аз нямам впечатление в ДУ да не оценяват умните деца, всъщност. Но в ЧУ имат повече механизми за справяне с нагли и безочливи деца (копие на родителите си, разбира се),  просто защото ги имат в повече заради парите на родителите, а те не искат да изпуснат нито един източник на такса. Лично съм се сблъскава с този проблем.
Относно истерията, за мен районирането е най-доброто нещо, което напоследък се случва в системата. Не разбрах Чиана какво има против него, но м.г. за първи път от много години в 35-то децата от квартала можаха да влязат без връзки, подкупи и всякакви такива хватки.

Последна редакция: ср, 06 мар 2019, 10:12 от Анонимен

# 725
  • Мнения: X
Винаги училището трябва да ти е на удобно място спор няма. Отделно, че аз не съм от мега амбициозните майки, за мен е важна само математиката, а с нея смятам да занимавам детето лично и само при нужда, да мисля за уроци. Та в този смисъл, аз говоря само и единствено за нормално учебна среда, отношение към родител/ ученик и вътрешно класови отношения. Ей тези простички неща са ми много важни, а в държавната детска градина не ги намерих.

# 726
  • Мнения: 9 853
В ЧУ (и основни, и гимназии) отношението към детето е правопропорционално на финансовите възможности на родителите и на желанието им да бъдат доени без гък да кажат.
Статистически моите 2 лични примера - един от основно, един от гимназия, не са меродавни, но са факт.
В основното искаха пари на приятелка без някакъв реален обучителен резултат (поне по нейните критерии). Според нея, отношението към децата на разни известни личности с неограничени (по българските стандарти) възможности за спонсориране на училището е съвсем различно. За гимназията - момче, каращо тежък пубертет, се дънеше по няколко предмета, бащата (добър адвокат) беше бесен, че го придумаха да запише отрочето за езикова лятна ваканция в Лондон (много полезна щяла да бъде за детето), а на поправителните изпити септември му казаха, че детето няма да се справи и да му търси друго училище. Та резонният му въпрос беше - защо не го казаха това преди езиковата ваканция, или им трябваше бройка за запълване, за да ходят учители безплатно на екскурзия като придружители.
И трети пример - в така елитния италиански лицей детенце 3-4 клас е написало името си на тест така ВЪсил.

# 727
  • Мнения: 41 397
никъде никой нищо не гарантира в академичен план, само че в ЧУ си плащаш за това Simple Smile

+1

Нещата си зависят най-вече от детето, после от средата и накрая от учителите. Ако става дума за централно ДУ, в което няма циганчета, общо взето се задържат и добри учители, защото нямат много проблеми с деца и родители, а и да си в центъра си е удобно все пак. И децата, които имат данни, които са мотивирани и които имат подкрепа у дома, се развиват много добре и в добро централно ДУ. Това важи основно за периода 1 - 4 клас. После децата със заложби по математика е добре да се преместят, иначе развитието им ще спре. Заложбите в други направления се проявяват малко по-късно и общо взето до 7 клас може да си останат в доброто ДУ.  Аз не виждам никакви фундаментални предимства на ЧУ спрямо добрите ДУ, а родителите, които говорят за такива, просто искат да се убедят себе си, че не плащат напразно  Twisted Evil
Както казва Попея, разликата е в езиковата подготовка, но тя по принцип не е цел на ДУ. Все пак ДУ са нацелени в масата деца и държавата се интересува от тази маса. Който иска да надгражда си плаща - я за ЧУ, я за курсове. Обаче курсовете по език са много по-евтин вариант от ЧУ и отнемат по-малко време. Другото предимство на ЧУ е, че гледат децата целодневно докато родителите работят. Това си е сериозен плюс, но ако има кой да наглежда детето ученето до обяд в добро квартално начално училище за мен е най-доброто. Та съгласна съм, че и кварталът с добро ДУ си е плюс, ако купувачите имат дете в такава възраст.  За феновете на ЧУ кварталът май не е фактор, защото повечето ЧУ май не са на удобни места и родителите основно си карат децата с коли или плащат за транспорт.

# 728
  • София
  • Мнения: 6 013
Така е Poppea  е права, аз писах основно за по- малките деца...предучилищна и до 4ти клас.
Нагоре към гимназия пък съвсем друго става... така е...
Каката ни , 9 ти клас, след цялата истерия за прием в гимназия... сега 2ра година спи в уж прехвалено си у-ще с профил немски език.  Grinning В училище дреме на чина втора година .... немския го учи в школа..... то и там е друга тема .....
Май основно с драми и сплетни се занимават в у-ще... така леко между децата... Grinning  то може да е от възрастта им това
А там борбата беше основно за среда.... Confused

# 729
  • Мнения: X
никъде никой нищо не гарантира в академичен план, само че в ЧУ си плащаш за това Simple Smile

Скрит текст:
+1

Нещата си зависят най-вече от детето, после от средата и накрая от учителите. Ако става дума за централно ДУ, в което няма циганчета, общо взето се задържат и добри учители, защото нямат много проблеми с деца и родители, а и да си в центъра си е удобно все пак. И децата, които имат данни, които са мотивирани и които имат подкрепа у дома, се развиват много добре и в добро централно ДУ. Това важи основно за периода 1 - 4 клас. После децата със заложби по математика е добре да се преместят, иначе развитието им ще спре. Заложбите в други направления се проявяват малко по-късно и общо взето до 7 клас може да си останат в доброто ДУ
.  Аз не виждам никакви фундаментални предимства на ЧУ спрямо добрите ДУ, а родителите, които говорят за такива, просто искат да се убедят себе си, че не плащат напразно  Twisted Evil
Както казва Попея, разликата е в езиковата подготовка, но тя по принцип не е цел на ДУ. Все пак ДУ са нацелени в масата деца и държавата се интересува от тази маса. Който иска да надгражда си плаща - я за ЧУ, я за курсове. Обаче курсовете по език са много по-евтин вариант от ЧУ и отнемат по-малко време. Другото предимство на ЧУ е, че гледат децата целодневно докато родителите работят. Това си е сериозен плюс, но ако има кой да наглежда детето ученето до обяд в добро квартално начално училище за мен е най-доброто. Та съгласна съм, че и кварталът с добро ДУ си е плюс, ако купувачите имат дете в такава възраст.  За феновете на ЧУ кварталът май не е фактор, защото повечето ЧУ май не са на удобни места и родителите основно си карат децата с коли или плащат за транспорт.
Така е. Но аз се замесих в голям спор за ЧУ, от който разбрах, че тези родители всъщност са принудени да търсят ЧУ, защото нямат добро ДУ в района, където живеят. Разбира се, те живеят в такъв район напълно доброволно и не заради липса пари или цената на имотите (форум, какво да го правиш, всички тука са умни, красиви и богати Wink), но това защо живеят там е без значение за същността на въпроса. Затова са и фенове на ЧУ, всъщност. Иначе да, ЧУ като цяло не са на обективно (за града, като достъпност) удобни места, макар и това също да бе оспорено  с мотива за субективността на удобното място.

# 730
  • Мнения: X
Доста хора живеят в кофти (по моему) квартали, не защото нямат пари - навик, липса на вкус, удобство до работа и прочие фактори. Няма да давам примери, че не ми се спори, но аз познавам доста такива. Освен това в момента цените на имотите в центъра, Лозенец, Яворов и т.н. са изравнени с цените на имотите на доста абсурдни места.

# 731
  • Мнения: X
Доста хора живеят в кофти (по моему) квартали, не защото нямат пари - навик, липса на вкус, удобство до работа и прочие фактори. Няма да давам примери, че не ми се спори, но аз познавам доста такива. Освен това в момента цените на имотите в центъра, Лозенец, Яворов и т.н. са изравнени с цените на имотите на доста абсурдни места.
Нормален спор във форум не може да се води, защото почти няма начин да се дадат обективни доказателства за каквато и да било теза, отвъд личния опит и мнение на всеки, които не са такива доказателства - изкривени са от прекалено много фактори и не говоря за умишлено заблуждеаване. Това ми мнение се формира на база опита ми и мисля да огранича споровете по тази причина - полза никаква, само губене на време. Иначе случаи всякакви има, така е.
По второто - може ли да го подкрепиш с някакви доакзателства - това поне би трябвало да е лесно, понеже е на база обяви. Защото аз нямам такова впечатление изобщо. Ако вземем средната в имот.бг, която за който и да е район е формирана по един и същи начин (стига да има достатъчно на брой оферти, а не 1-2-3) с едни и същи изкривявания и грешки, можем да видим каква е цената на различните места. Грешките ще бъдат едни и същи, тоест, като относителни нива на цените - т.е., като пропорции, тези обяви  могат да се ползват за сравнение. Като абсолютни - не.

# 732
  • Мнения: X
Като "нагазила" дълбоко в дебрите на българското ДУ, ще кажа само , че училищата ни се дънят много яко... със съжаление го казвам....
Където има умни, напреднали деца, всичко това се дължи на лични усилия у дома на родителите + частни уроци и школи Confused и пак са нужни доста пари... и водиш , чакаш , вземаш.... вечер до 20 часа едната ми щерка ходи на школа по език.... че няма кога, ходи и на частна занималня сутрин преди у-ще... вместо в държавната ( в която хем няма места, хем нивото е посредствено и т.н.)
Та като тегля чертата на парите накрая.... се оглеждам за частно у-ще за най-малкото дете.... честно... не че ми се иска да го призная и не искам да  хваля частните училища... И там си имат 100 проблема и те... но поне всичко е на едно място и има мегдан за коментар и претенции от родители... или така се надявам...
Та , затова е цялата истерия около у-щата и е оправдана, образованието се оказа доста скъпа инвестиция  ... Confused
За кое основно училище говориш? Аз съм сигурен, че примерно в 20-то у-ще е по-различно.

# 733
  • София
  • Мнения: 6 013
Мои лични наблюдения  -6 сто в Центъра, 138 мо и 31 во, 18сто за гимназията
Близки деца имаме-51во, 35то, 119 сто, еврейското, 2 ра немска. с малки нюанси, навсякъде едно и също се случва...
Тук не говоря за нашите училища с таткото изобщо.. бяха други у-щата ни... уж Първа немска е сред най - добрите , но стари спомени имаме , та сега не знам как е... и иде реч за по - големите там... за малките беше поста ми горе...
На моя кум детето ще бъде , живот и здраве в 20- сто от есента, с огромен интерес ще следя ... да видим... Thinking

# 734
  • Мнения: X
Аз малко се обърквам с това какво е НС Mr. Green За мен лично НС е това, дето го купуваш като ново, а не строено 2000-та година и даже по-рано. Хайде да кажем, че под НС разбирам такова, което е още в гаранция (т.е. под 5 годишно).
Да, това е добре да се уточни, защото за мен пък НС е всичко след 1990-та, защото то се различава съществено от това преди 1990-та - а то, разбира се, си има и подраздели, но като цяло е строено в други условия и има фундаментални разлики по тази причина.
Но ако приемем твоето определение, изборът на НС в някои локации е още по-малък, защото новите проекти там са с космически цени.

Общи условия

Активация на акаунт