Базедова болест - тема 8

  • 19 888
  • 735
  •   1
Отговори
# 420
  • Мнения: 11 744
ЦРП ( С реактивен протеин) е по-точно дотолкова, че реагира веднага при инфекции и възпаления и след излекуване веднага спада. А при СУЕ положението е, че дори инфекцията да е отминала, то може все още да е по-високо и по-бавно спада. Това е. По-бавно реагира един вид.
Значителната разлика за мен е в цената. При нас е автоимунно заболяване, не някаква инфекция, която да овладеем за дни и да следя ЦРП какво показва.
Но да, слушай какво ти казва и пускай това, което ти казва доктора.
Относно пропранолола, да, ендокринолози изписват и често питат дали имаш тремор, ускорен пулс и т.н. Ако не си го посочил като оплакване (а ти каза, че нямаш такива, доколкото разбрах),  вероятно затова не са ти дали бета блокер. Не са те и предупредили, защото ако започнеш лечение, може и до тахикардии, тремор и ускорен пулс да не се стигне. Те се проявяват на фона на нелекувана хиперфункция, а при теб е явно още прясно и не се е развило заболяването с пълна сила. Ако започнеш бързо лечение, може и да не ти трябва пропранолола.

Лечение се започва веднага след поставяне на диагноза. Отлагането не води до нищо по-добро. Евентуално може да се задълбочи хиперфункцията още и да се проявят вече и симптомите на заболяването. В жегите жлезата още по-бурно реагира.
Това, което може да направиш е да започнеш лечение, тъкмо докато се върнат от отпуск ще направиш първата контрола на хормоните. Ако те притеснява реакция от лекарствата, не е рядкост, но не се случва и много често. При някои се получава сърбеж, който отминава след няколко дни, а при някои обриви и нетърпим сърбеж, който налага да се сменят лекарствата, но не е нещо чак толкова притеснително.
Важно е да следиш за левкоцитите и чернодробните показатели 2 седмици след започване на лекарствата. Не е казано, че ще има проблем, но трябва да проследиш.
Аз пия тирозол от години. Пускала съм и кръвни картини, но първата година дори не ми казаха, че трябва и нищо не следях. Всичко вървеше добре с лечението и нямах странични реакции от хапчетата. Някои са имали към тирозол и са им го сменяли с метизол. Други обратното. От метизол реакции и са сменяли с тирозол или пропицил.
Дори ти да си смениш лекарството при евентуална реакция, няма да е нещо чак проблемно. Едни и същи съставки са. И метизол и тирозол са със съставка тиамазол, но просто се случва някои хора да имат реакция от едното лекарство, а от другото не.

Не пречи да си намериш ендокринолог (в квартала), който да те следи и да можеш да му се обаждаш при евентуален проблем. Между другото, аз така смених единия ендокринолог, точно защото нямах никаква връзка с него. Единствено ако си запиша час и да чакам там. А ми се беше наложило един, два пъти да взимам решения относно лечение и добре че беше личната ми лекарка, защото така и не можах да издиря ендокринолога. Със сегашния поне нямам този проблем и ако се наложи мога да се консултирам по телефона, ако нещо много ме притеснява.
Препоръки за София не мога да дам. Другите ще се включат.
Но да кажем, че си се спрял за сега на лечението на доктор Начев, започваш лекарствата, той е отпуск, случи се нещо непредвидено, винаги може да отидеш предполагам в някоя кватална клиника, или при личната и веднага да те насочи към ендокринолог, който да коригира дозата, да смени лекарството и т.н. Поне във Варна имам тази опция. В София значи също.

Последна редакция: вт, 23 юли 2019, 12:24 от Merelenda

# 421
  • Мнения: 4 751
Здравейте момичета ,мятам се и аз при вас ,изследванията ми показват субклинична хипер функция ТСХ то ми в супер ниско ,пускам изследванията


Утре съм на ехо и да анализираме изследванията,но е ясно ,че е хипер ф-я.Имам един въпрос ,от доста време изпитвам депресивна тревожност ,нервност,паника ,това е основното ,което ми пречи на нормалното съществуване ,та въпроса  ми е ,тези симптоми повлияват ли се от терапията? И как се храните при хипер ф-я?

# 422
  • Мнения: 2 818
No_frame bitch, здравей.  Май сме се "виждали" в темите за ИР и тренировките.
Тревожността, нервността ще се повлияят от лечението! И то доста бързо!
Не съм чела за някакви специални изисквания относно храната при хиперфункция. Аз си се храня предимно НВВМХ, но за година и половина лечение качих 10 кг......

# 423
  • Мнения: 4 751
Даа там съм  редовна 💪това за напълняването не е добре,че имам излишни 7 кг и сега....но ще го преживея ,ако психозата в която живея намалее ☹️ направо ми се плаче ,като се замисля в какво абсурдни житейски ситуации изпадам понякога .....в личен план се контролирам,но в работата и конфликтни ,стресови ситуации нещата ескалират много бързо и ми е изключително трудно да се контролирам.....

# 424
  • Мнения: 2 818
Аз също бях много зле - постоянно реване, нервност, безпокойство... Будех се посред нощ, с часове не съм спала, постоянно сърцебиене.... Викам си нещо полудявам.
След като започнах хаповете и се оправиха нещата. Лошото е, че Метизол/Тирозол много забавят метаболизма и килцата започват да се трупкат, както се казва от въздуха. Дано при теб не е така, разбира се.

# 425
  • Мнения: 11 744
Аз ти отговорих във фейса, но добре дошла и тук. По показателите те разпознах.
След ехографията драсни пак, какво решение е взел докторът, но според мен няма смисъл да се изчаква. Ще задълбаят още симптомите, че и други екстри. Аз бях много емоционална. Плачех за най-малкото нещо. Депресия, тревожност...
А как се стрясках и подскачах от най-малкия шум. Нервите ми така бяха опънати, че...
Не че сега не изпадам понякога в дупка, но някак човек свиква да се справя с нещата (жлезата).
И ако ти кажа, едно малко как успокоява... Satisfied Повече от тиреостатика. Хаха

# 426
  • Мнения: 4 751
О да видях,благодаря ти за коментарите ❤️  малко се радвам ,че зад тези неприятни нервно-психически разстройства седи реален физически проблем,чееее си мислех ,че полудявам .Утре ще пиша след ехографа,какво е положението.

# 427
  • София
  • Мнения: 3 880
Здравей, no frame
Имах същите симптоми, всичко ще се оправи много бързо с лечението.
От храненето аз намалих кафето и сладкото и тестеното. Драстични мерки не съм взимала.
Много добре ми повлия Боуен терапия и йога за баланс и контрол на емоциите от заболяването😽

# 428
  • Мнения: 20 174
А на мен Тирозола, като ме наблъскаха с по 6 хапчета на ден, такова супер спокойствие ме беше обзело, никой и нищо не можеше да ме помръдне. Направо бях бетон Smile

Последна редакция: вт, 23 юли 2019, 15:57 от Lemy

# 429
  • Мнения: 1 372
О да видях,благодаря ти за коментарите ❤️  малко се радвам ,че зад тези неприятни нервно-психически разстройства седи реален физически проблем,чееее си мислех ,че полудявам .Утре ще пиша след ехографа,какво е положението.
Изглежда нелепо, но аз се почувствах облекчена като ми откриха Базеда. Като дойдох в темата бях вече на антидепресанти, изписани от психиатър. Направо луда ме бяха изкарали. При започването на лечението се поуспокоих. Вече и килограми качих. Ама то с това TSH 29. Все още имам проблеми с нервите, но не е като в началото.Всичко ще се оправи , ще видиш. 😃

# 430
  • София
  • Мнения: 70
Мереленда ти как така пиеш толкова години Тирозол?
На мен Начев ми каза че тиреостатици може най-много 2 години
и след това ако дадеш рецидив операция

# 431
  • Мнения: 11 744
Ами, ей на, пия. Жива съм още Smile

/ Може да се пият дълго време. Не е препоръчително като цяло, но ако няма нещо спешно, което да налага операция, жлезата е спокойна с ниска доза (1 хапче), няма рецидиви, не е май проблем/.
При моят лекуващ лекар има и други пациенти, които са от дълги години на терапия, но той не препоръчва това, а препоръчва операция, ако не се постига ремисия без лекарства. Но пак и от пациента си зависи. Насила не могат да те накарат. Но може да се откажат да те лекуват, ако искаш да си взе на лекарства. Зависи от доктора.
Моя приятелка 2-3 години след мен се разболя, така и не можа да спре лекарствата. Не се е оперирала и тя. Единият ендокринолог при който ходи и казва да се оперира, другия не я съветва да го прави. Доктори всякакви./

# 432
  • София
  • Мнения: 70
А някой който да се е излекувал напълно дали познаваш, по моето скромно
мнение самата еднокринология още не си е изяснила  от какво се получава
хиперфункиця и от какво рецидив, веднъж разбутат ли се тези хормони после
май много трудно ще минеш без някакви хапчета.
Едно е сигурно засега че съм с хашитоксикоза и ЦРП ми е с много висок риск от ССЗ.


Кое Ви изглежда по-правилно за лечение първоначално
3х2 за една седмица после 2х2 за три и тогава изследвания или
2х2 за три седмици после 3х1 за две и тогава изследвания?



# 433
  • Мнения: 11 744
Не познавам излекували се, но братовчедка ми е в дълга ремисия, след години на дълъг прием на тиреостатици. То и при нея не знам точно какво е. Хиперфункция на фона на Хашимото май я водят- Хашитоксикоза. Никога не са и предлагали операция. Точно не мога да кажа колко години се лекува, но пиеше и е стигала мисля до 8 или 10 метизола бяха. Влизала е в кратки ремисии, после пак се е връщало заболяването и е започвала лечение. Била е и на комбинирана терапия също. От 5-6 години не пие лекарства.
Не и знам ТРАК-а. Знам че мат и беше по едно време 1200, което е типично при Хашимото. При Базед и да е повишен МАТ, често е под 600 като стойност. При нашето заболяване се повишават МАТ и ТАТ, или едното, но не хвърчат чак в небесата. Може дори и да са в норма, но ТРАК задължително е висок при Базед.

За схемите не мога да кажа. Явно зависи и от активността на заболяването, колко зле е положението. Какви са стойностите на Т4 и Т3 и силно ли са изявени симптомите.
Аз започнах с 2х2 за месец и половина, но докато пусна изследвания и отида на доктор станаха 2 месеца, като на месец и половина се видяхме с доктора, без да съм пускала изследвания и той ми каза да намаля на 3х1 и да пусна изследванията. Бях минала вече в хипофункция, но той ми каза, че няма нищо притеснително. След тази контрола (на втория месец) ми намали дозата на 1 хапче и така си останах докрая на лечението.
След като направих рецидив започнах с 3х1 хапчета. При рецидив обаче е друго. Вече знаеш за заболяването, следиш се и като се хване рецидива обикновено Т4 и Т3 са в норма, само ТСХ е потънало и ТРАК е скочил. Та затова там започнах с по-малка доза и след месец ТСХ беше скочило на 9, намалихме на 2 хапчета, после на 1 и т.н.

Всъщност, сега се сетих и за леля ми. Отключи хиперфункция. Пи метизол няколко месеца и го спря. Беше преди години. Явно е била някаква лека форма. Не я знам изследвали ли са и ТРАК, по-точно не помня. Помня че МАТ беше висок и че по хормони беше хиперфункция. Тиреотоксикоза и бяха казали - неуточнена. Ама дали и пуснаха ТРАК за Базед, не помня.

Мен в началото ме пишеха Хашитоксикоза. Съмняваха се, че хиперфункцията е на фона на Хашимото и ще е преходна. Обаче след време излезе, че е Базед. ТРАК изследвах след първата година лечение. Докторът вероятно е знаеш какво е и що е, ама аз само гледах какво пише по листите, които ми дава.
Хашитоксикоза, Тиреотоксикоза, а след година и нещо - + Базедова болест, Нодозна струма.

Последна редакция: чт, 25 юли 2019, 06:25 от Merelenda

# 434
  • Мнения: 4 868
Вчера в една група във Фейсбук една жена се беше изказала, че класическата хомеопатия, не тази на Боарон или най-често използваните хомеопатични лекарства работила за намаляване на всякакви болести. Единствено се посещавало такъв лекар и на база психическо и физическо състояние, този вид лекар изписвал едно, макс две лекарства, които след няколко месеца оправяли човека. На мен не ми е понятно обаче човек като е с автоимунен процес, на който е необходима хормонална терапия, кай такава алтернатива ще успее да премахне този проблем, особено пък без изследвания. Може би всичко е внушение, или хората си търсят пациенти, за да не губят работата си. Някой изобщо използвал ли е такъв тип методи за лечение на жлезата

Общи условия

Активация на акаунт