Базедова болест - тема 8

  • 19 929
  • 735
  •   1
Отговори
# 405
  • Мнения: 1 372
То е смешна работа при мен. През зимата, когато бях с тежка тиреотоксикоза, ходех леко облечена и спях с едно тъничко одеалце. От около две седмици пък хем е топло времето, хем краката ми са все ледени и обувам чорапи. А умората и преди и сега все си я имам. Но пък със спането продължавам да имам проблем, не спя добре. Също и започна много да ми пада косата, ама много. Горе долу е това. По-добре се чувствам обаче отколкото когато ми диагностицираха базеда и когато TSH- то беше 0.000...

# 406
  • Мнения: 20 183
Аурора, защо в нашата страна, имаш ли наблюдения в чужбина как процедират?
Аз като гледам колко хора от чужбина се лекуват във форума, защото са вдигнали ръце от тамошните специалисти, или защото изобщо не могат да се доредят до тях, май положението е същото, че и по-зле.
Сали, бая е скочило, но ще го наместите в крайна сметка.

# 407
  • София
  • Мнения: 3 880
Леми, не исках да прозвучи негативно за България поста ми.
Аз просто много се бунтувах срещу това изкуствено влизане в хипо, тежко го изживях на фона и на бушуващата ендометриоза. Иска ми се да имаше плавна терапия, да не се влиза така от хипер в хипо.
В чужбина имам наблюдения, но и това ми се вижда радикално с радиоактивния йод.

Сали,
Точно така е. Топло ти е било, когато си била в хипер. Сега си в хипо и ти е студено.
Косопад и аз имах яко и още го имам.
И аз смятам, че хипо е по-гадно от хипера:))) абе, и двете са отврат😛

Последна редакция: сб, 20 юли 2019, 10:13 от Aurora

# 408
  • Мнения: 2 818
Salii, не се тревожи. Както са ти казали и другите дами - съвсем стандартно лечение, симптомите ти са напълно нормални за състоянието. Ще мине, горе главата!

# 409
  • Мнения: 4 868
Здравейте момичета. В края на май месец последно бях на консулт при ендокринолог и тогава са ми правени изследвания и ехография на жлезата. Всичко без Мат беше ок, дори ехографската снимка. За трак хормона чаках девет дни да излезе и накрая резултата беше слаб, нямам идея специално за него как е изследван. Миналият месец се наложи да лекувам стомах и бъбреци. Започнах да приемам пробиотици и понеже личната всеки път ми е казвала мн си се травмирала покрай здравето си и ми беше изписала витамини от групата б с магнезий за около седмица. Пиейки пробиотика на третия ден започна едно усещане за стягане и дърпане в областта на шията. Смених го, взех си Линекс, с него същата работа. Реших да спра приема на всякакви пробиотици , но б витамините и магнезия си ги изпих седем дни, колкото тя ми беше казала. След седмият ден сърцебиене вече нямах, пулса ми стана мн слаб и на моменти дори падаше под 60. Миналата седмица ми се изолира бактерия в урината , аз имам и киста в бъбрека и нефролога не искаше пак да ме тъпчи с поредния антибиотик, прецени да ми даде уробиотик , сашета с пробиотични бактерии и изчистващо бактериите в пикочните пътища и бъбреците. Първият ден усещах стягане, но на опаковката не са дадени никакви нежелани и прецених да го продължа. Миналата неделя се появи изключителна лекота в мускулите на краката и ръцете, а диафрагмата ми беше една отпусната , което беше придружено с адски болки в сърдечната област. Посетих невролог, който каза че болките в ляво са от невропатия, а относно лекотата, той казза че може да е вирус. Започнах да приемам витамин ц малко да се постегна, но тази лекота продължава. А когато ми се изпишат вече каквито и да е лекарства, това стягане се появява. Чувствам се адски слаба, все ми се спи, апетита ми почти никакъв го няма и това ужасно мн ме плаши, като се разхождам ми става лошо, ту имам сърцебиене, ту нямам, ту се качва кръвноти, ту пада. Възможно ли е да е станало нещо с жлезата и затова да се случват тези неща

# 410
  • Мнения: 11 754
Зависи от докторите и от подхода им на лечение. Някои предпочитат комбинирано лечение, други н. Аз никога не съм била на комбинирано лечение, но не съм влизала в ремисия за дълго, та не се знае какво би било ако бях на комбинирано лечение.

# 411
  • Мнения: 20 183
Aurora, разбирам те....то даже няма и лечение, подтискат там жлезата, и каквото стане. Ама, такъв ни бил късмета.

# 412
  • Мнения: 100
Момичета, здравейте.
Малко ъпдейт от мен - от февруари съм диагностицирана с тиреотоксикоза с дифузна струма и ТРАК до небесата /над 40/. Минах през много перипетии и драми, от хипер в хипо, като този метизол направо ми доскапа организма. Сега съм с идеални хормони и ТРАК 0,30, но! Изобщо не се чувствам добре. От една страна покрай дребосъка не мога да си почивам, от друга - уж хормони в норма- а гушата я чувствам все по-зле, сякаш нарастна и все ме стяга. И да ви питам и вас - започнаха да се случват странни неща с кожата ми, почна едно парещо усещане на места, краката ми отичат и стоят на бабунки, а най-новото е, че допра ли се до нещо и кожата ми веднага се зачервява и стои дълго така. Дали е от метизола, макар че вече пия по половин?
Искам да споделя и едно огромно откритие за мен - една книга, която направо ме шокира. Поръчах я от Amazon, тъй като я няма в Бг, казва се Thyroid healing на Антъни Уилям. В нея пише, че хипо и хипертиреоидизма, в това число и Базеда, не са автоимунни болести, а са причинени от вирус. Вируса на Епщайн-Бар. Жлезата е само потърпевш, още един етап от системите, които вирусът поразява. И антителата всъщност се борят срещу него, а не срещу нас. Шокирах се тотално от тази информация и реших дори да отида да се изследвам и познайте - имам го! Изследванията показват стара инфекция, но авторът обяснява, че този вирус просто се мести от кръвта в органите и затова вече изследвания не могат да го хванат. Ако всичко това е вярно подходът коренно се променя, а нашите ендокринолози нямат и идея за какво иде реч! Затова и при хормони в норма се чувстваме зле и си мъкнем още какви ли не хронични заболявания. Организмът води тежка вътрешна борба, а ние нищо не знаем... Още съм потресена, в началото бях скептична към тази идея, докато не си видях лабораторните резултати Rolling Eyes

# 413
  • Мнения: 20 183
Една жена обикаля по всички групи във фейса с този Епщайн вирус, да не би случайно да сте вие Маргарита?

# 414
  • Мнения: 11 754
Arsinoia, то хубаво сте чела, но с какво наученото и изследването променя лечението?
Имате стара инфекция. Сблъсквала сте се с вируса, както и много голям процент от българите.
Преди доста време в групи обсъждаха въпросния вирус и стигнаха до изследвания (около 6-7) за въпросния вирус. То какви антитела ли не беше, как ли не се търсеше (споменаваха за 5-6 изследвания за Епщайн бар вируса). Споменавали сме и цитомегаловирус, хеликобактер пилори, които също някои считат за причина за отключване на заболяване. Гъбични инфекции. А тук не сме и малцина, при които се случи да се отключи заболяване след цистит - явно и ешерихията трябва да се счита за фактор.
За мен, всеки стрес и всяко боледуване могат да са причина да се отключи автоимунно заболяване, но това не променя по-нататъшния ход на лечение. За съжаление, при нас е хапчета; операция; радиойод.
В чужбина: хапчета, радиойод, операция.

Могат да се пият имуностимулатори, евентуално да се предпазваме от боледуване и реактивиране на вирусите, но според доста учени и те са забранени, защото активират и хиперактивността на жлезата.
Аз лично вече не се съобразявам с това. Пия когато ми се наложи, когато някой около мен боледува и не чакам да се разболея, за да ползвам имуностимулатори някакви. Каквито и да са.

# 415
  • Мнения: 100
He не съм Маргарита, започнах да чета книгата преди два дни. Много хора са го изкарали този вирус, но той има четири стадия /според автора/ , при повечето остава в лека форма и не се стига до такива усложнения. Разликата е, че в единия случай лекуваш автоимунно заболяване, а в другия - вирус. Измъкването до колкото разбрах е драстична промяна в храненето + изчистване от токсини, които задръстват тялото. В книгата има 90-дневен протокол за възстановяване.
Писах, за да предоставя една различна гледна точка, не за да налагам мнение. Това е нов път, по който смятам да поема и ще опитам. Честно казано не съм видяла нищо хубаво от конвенционалната медицина, освен че те прави все по-болен.
Не казахте дали някой е имал проблеми с кожата?

# 416
  • Мнения: 20 183
А, няма лошо да се пробва.
За толкова време не съм разбрала някой да пребори Базеда с хранене, детокси и тн.
Моят опит е, че каквото и да правим, накъдето и да тръгнем, пак се връщаме в изходна позиция.

# 417
  • София
  • Мнения: 70
Здравейте,

Да се включа и аз в темата, отидох на контролен преглед при кардиолог, нищо
не откри но препоръча да си изследвам и хормоните за щитовидната жлеза и се оказа
следното - ТСХ - 0,005 , FT4 и FT3 два пъти над нормата, ТРАБ -стойност 3, ТАТ - 4 пъти над нормата, МАТ - 10 пъти над нормата, ходих при Софийските светила Начев и Галева,  Начев каза Базедова - почваш с Метизол, Галева каза
Хашимото - лекуване с Тиризол най-вероятно Хашитоксикоза , и се хвърлих в размисъл, мъж на средна възраст съм без почти никакви оплаквания , само трудно заспивам напоследък, четох и симптомите както ги е описала Мереленда, май никой го
нямам изразен,  пуснах и ПКК и АСАТ,АЛАТ, калций, фосфор и др. всичко в норма.


Дайте някакъв съвет как да процедирам и на кой да вярвам?
Както си ходех здрав и прав и хоп - проблем с жлезата, това вярно ли е че към 40-50% след края на
лечението дават рецидив и после цял живот с хапчета или направо операция:(
Поздрави
 

# 418
  • Мнения: 11 754
Вярваш и на двамата. Може да е и едното, и другото. Това ще се изясни в хода на лечението. А самото лечение е едно и също при хиперфункция на жлезата. Пият се тиреостатици (метизол, тирозол, пропицил). Започва се с висока доза и постепенно се намаляват лекарствата.
Кое да започнеш, метизол, тирозол, вече ти ще решиш на кой доктор да се спреш да те следи.
Две седмици след започване на лечение, пускаш пълна кръвна картина, Асат и Алат чернордробни и СУЕ (може и ЦРП, ама той е по-скъп. СУЕ върши работа. Следи се да не се повишават чернодробните и да не спадат левкоцитите под долна граница в кръвната картина. Това е докато си на висока доза лекарства.
Ако основното лекарство (метизол, тирозол) даде някои странични ефекти като сърбеж, обриви, трябва да се замени.
Явно скоро се е отключило заболяването, затова нямаш много от симптомите и ТРАБ не е чак толкова висок. Но пък може и да е граничен именно защото се касае за Хашитоксикоза. Но пък може и да е Базед хванат в началото. Това ще се изясни с времето.
Иначе, да, при 40-50% след две годишно лечение следва рецидив, но в тая насока не мисли много. То не се знае нищо, а и при мъжете хем рядко се случват тези заболявания, хем сякаш има по-добра прогноза, да не последва рецидив.
Иначе, да, при рецидив съветват да се оперира жлезата, но това е избор на пациента. Ако няма някакви усложнения налагащи да се подложиш на операция, може да продължиш да пиеш лекарства, но след рецидив, шансът да влезеш в ремисия е едва 5%, но не се знае, дали няма човек да е именно в тази статистика от 5%.
Има и друг вариант, на радиойод лечение, но се препоръчва при жени и мъже след 40 години, и/или ако не плануват да стават родители в близката година.

# 419
  • София
  • Мнения: 70
Току-що минах и през кардиолога да му покажа какво са открили, и той ми обясни за
левкоцити и черен дроб и му пусна да направя и C-реактивен протеин било най-точно това май
е ЦРП както му казвате, и ако ми се появи тахикардия -Пропранолол 2х20, тези неща обаче май
трябваше едно-тата да ми ги обяснят:).... и понеже и двамата отиват в отпуск до края на август не е ли
по добре да почна лечение септември? Ако ми се появи нещо странично не мога да ги намеря и няма
да знам какво да правя.... питах ги и двамата за това ама те НЕ, нищо няма да стане те са уверени, искаха
само TSH, FT4 и FT3, другите изследвания после личната ми ги пусна
И сега си мисля дали да не си намеря някой добър, но не толкова натоварен еднокринолог, на който мога
да се обаждам и да ми отделя повече време, някой да препоръча проверен такъв в София?

Общи условия

Активация на акаунт