Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

  • 13 фев. 2019, 17:00 ч.

Счетоводител в нужда се познава 15

  • 15 749
  • 482
  •   1
Отговори
# 465
  • София-Младост
  • Мнения: 16 773
Тези 80%, които са от НОИ от кое са 80 % от брутната или от нетната заплата?
Дневното парично обезщетение за временна неработоспособност поради общо заболяване не може да надвишава среднодневното нетно възнаграждение за периода, от който е изчислено обезщетението.

Т.е. изчисляват се две суми, едната е 80% от брутното,другата е нетното. Сравняват се и по-малката е обезщетението. Най-най-грубо обяснено.

# 466
  • Мнения: 2 674
Здравейте, да ви попитам за съвет, как трябва да се приключи ет, в следния случай, работещо ет е продадено на друго ет, как следва да се приключи продаденото ет, закрива ли се съществуващата му партида след продажбата, счетоводно как се процедира

# 467
  • София
  • Мнения: 6 461
Първите 3 дни 70 от месечната брутна, след тях 80 от среднодневната 12 месеца назад, но не повече от нетното
Най-общо казано Simple Smile
ами ако е ползвал неплатени дни в месеците-по-ниско ще бъде?

# 468
  • София-Младост
  • Мнения: 16 773
Първите 3 дни 70 от месечната брутна, след тях 80 от среднодневната 12 месеца назад, но не повече от нетното
Най-общо казано Simple Smile
ами ако е ползвал неплатени дни в месеците-по-ниско ще бъде?
Неплатените се смятат на база МРЗ.

# 469
  • София, Младост
  • Мнения: 2 356
Благодаря на всички отговорили на въпроса ми. Беше ми много полезно, била съм в някаква заблуда явно.

# 470
  • Мнения: 4
Здравейте, не знам дали тук е мястото да задам въпроса, но ако има някой запознат, ще съм благодарна на всякаква помощ. Фирма наема помещение от ФЛ, като самото помещение е закупено по време на брака. Договорът за наем е сключен със съпругата, на нея се изплаща наем, за което подписва РКО, само тя получава наема и само тя подава декларация в НАП по чл. 50, съответно и само тя фигурира в справката по чл. 73, която наемателя подава.  Въпросът ми е трябвало ли е и съпруга да подава декларация, поради това, че помещението е закупено по време на брака? Дължимия данък се е удържал и внасял от наемателя, включително и за четвърто тримесечие.  Да очакват ли санкции и какви?

# 471
  • БГ
  • Мнения: 34
Здравейте, не знам дали тук е мястото да задам въпроса, но ако има някой запознат, ще съм благодарна на всякаква помощ. Фирма наема помещение от ФЛ, като самото помещение е закупено по време на брака. Договорът за наем е сключен със съпругата, на нея се изплаща наем, за което подписва РКО, само тя получава наема и само тя подава декларация в НАП по чл. 50, съответно и само тя фигурира в справката по чл. 73, която наемателя подава.  Въпросът ми е трябвало ли е и съпруга да подава декларация, поради това, че помещението е закупено по време на брака? Дължимия данък се е удържал и внасял от наемателя, включително и за четвърто тримесечие.  Да очакват ли санкции и какви?

Независимо как е плащано, дори и само на единия, реално собствеността е и на двамата. Следва и двамата да получават и декларират доходи от наем, т.е. и съпруга следва да декларира наем и да подаде декл50. Когато ЮЛ изплаща на ФЛ следва да удържа и внася данъка, първите 3 тримесечия. И за 4-тото може, ако лицата изрично са декларирали това. Като удържането и внасянето на данъка от ЮЛ се съпътства с текуща декл.55 и годишна спр73, лицата съответно със декл.50. Ако ги проверят(ревиззират) могат да очакват санкции - за неподадена декларация. Данъка също може да има разлика спрямо декларирания.

# 472
  • Мнения: 4
ONE665, благодаря!
Звънях в НАП на нац.телефон, госпожата ми обясни, че декларация се подава и от двамата спрямо идеалните части. Казах и, че нотариалния акт е само и единствено на съпругата, тя попита как така ще е само на съпругата, след като е по време на брака, казах и че е така и съпруга никъде не фигурира, имоте е закупен от съпругата, на което тя отговори, че въпроса вече не е от тяхната компетенция, да се обърна другаде.
Някой с някаква идея?

# 473
  • Мнения: 29 687
Вероятно за него ще има санкция за неподадена декларация и невенсен данък. Дамата пък ще е надвнесла данък и т.н.
Във всеки случай от следващата година почнете на чисто...за тази зависи колко ви се занимава и колко ви се рискува

# 474
  • Мнения: 2 674
При нас казаха,че декларация подава само този,  с който фирмата е сключила договора, фирмата подава данни за това лице и то подава декларация по чл. 50. Дадоха ни пример, ако даден имот е с 10 наследника/собственика, че не може фирмата на всеки човек да издават бележка по чл. 45. според мен ако фирмата подава справка за едно лице тя задължава само него и то си подава декл. по чл.50. Общо взето зависи от човека на гишето Simple Smile

# 475
  • Мнения: 4
Вероятно за него ще има санкция за неподадена декларация и невенсен данък. Дамата пък ще е надвнесла данък и т.н.
Във всеки случай от следващата година почнете на чисто...за тази зависи колко ви се занимава и колко ви се рискува

Няма невнесен данък, наемателя е ЮЛ, те внасят данъка. Наемодателите трябва само да подадат декларация, въпроса е трябва ли или не трябва съпруга да подава декларация, при положение, че никъде е не пише, че е собственик, имота си е закупен от съпругата, има нотариален акт само с нейното име като купувач. Ще се пита и адвокат, това е ясно, но той какво може да каже за декларацията..... Съвсем объркано стана

# 476
  • Мнения: 2 613
Ами съпруга може и да не е съсобственик.
Напр. имота е купен с пари от продажба на наследен само от жената имот.
А може и да имат декларация за отделна съпружеска собственост по време на брака.

# 477
  • Мнения: 4
При нас казаха,че декларация подава само този,  с който фирмата е сключила договора, фирмата подава данни за това лице и то подава декларация по чл. 50. Дадоха ни пример, ако даден имот е с 10 наследника/собственика, че не може фирмата на всеки човек да издават бележка по чл. 45. според мен ако фирмата подава справка за едно лице тя задължава само него и то си подава декл. по чл.50. Общо взето зависи от човека на гишето Simple Smile

Сънрайз, това "при нас" имаш предвид НАП ли? Ако е така, то това съвсем противоречи на казаното ми от служителката, която отговори на нац. телефон.

# 478
  • София-Младост
  • Мнения: 16 773
Пуснете официално заитване до НАП, междувременно консултация с адвокат за това СИО ли е или не е...и естествено може да попитате наемодателката какъв и е точно статута.
Защото не знам на ЮЛ ли е работа да проверява има ли брак, мъж, СИО и прочие...не че накрая не го отнася ЮЛ точно. Но така или иначе бюджета не е ощетен.

# 479
  • Мнения: 2 674
Да в НАП-а ни казаха , че този с който е сключен договора подава декларация, а когато питах на телефоните 0700 за консултация казаха ,че и двамата съпрузи подават декларация и трябва да принудя по някакъв начин фирмата да издаде две сл. бележки за изплатените доходи. Но не мисля , че вариантът , на чието име е издадена бележката , той да подава декларация  е грешен, защото фирмата подава данни за това егн, и лицето също подава и се приключва, има ли начин да се търсят съсобственици в нап-а, не само в данъчна служба нали

Общи условия

Активация на акаунт