Осми клас 2018/2019 - 4 - Втори срок: Някои обещават, други се надяват, а трети перат консерви.

  • 48 148
  • 747
  •   1
Отговори
# 555
  • Варна
  • Мнения: 2 443
Подкрепям изцяло разсъжденията на Санака.

Според мен математика се учи не с брой n допълнителни часове, а с решаване на достатъчно много задачи и с правилните учители. Това по повод на децата, които са си смъкнали успеха по предмета. Аз на  сина ми му казах, че ако чака само с 10-натата задачи от всяко домашно да си задържи нивото, няма да се получи. Има си сборници, да се упражнява. В училище имат 4 ч мат и сам бързо стигна до същата истина, че без допълнителна работа, която сам трябва да свърши, няма как да разчита на качествена подготовка. Тъй че евентуалното сваляне при някои ще да е от мързел, не от хорариум. От друга страна, децата които ще правят профил математика в 11 и 12 кл, включително и е ЕГ (каквато идея има и набора) ще имат шанса да наваксат с теми, които по стария закон не се изучаваха в средното образование. И не на последно място, преминаването през процедурата за прием за numerus fixus предполага и изключително познаване на ЧЕ, и за представянето на интервюто, и на изпита, и за есето и за подготовката за портфолиото.

# 556
  • София
  • Мнения: 7 075
Разбира се, че в профил Мат в ЕГ, ще имат доста възможности за наваксване. Но както всички казаха, математиката в ЕГ не е като математика в МГ. Същото важи за езика. Въпрос на приоритети. Хванах се за причината за питането, а именно, иска да учи нещо с математика в Германия. Иначе, по същата логика, както познатото дете на Санака, до 12 клас детето може да се насочи към UK, Холандия...
Относно владеенето на език, за писане на мотивационно писмо и есе, не се изисква задълбочено учене на химия, биология, история на НЕ или АЕ, за да можеш да го напишеш! Отново пояснявам, че говоря за специалности с Мат! Ако ще учиш медицина е друго, естествено.
Да не влизаме в този спор, безсмислен е.
Всяко нещо, което децата учат с желание е от полза, независимо дали ще е език, математика или география. Stuck Out Tongue Winking Eye

# 557
  • София
  • Мнения: 18 116
Да,  и Санака е права. Дъщеря ми на времето имаше същите колебания,  избра НЕГ и не е имала затруднения с мат след профила.
Слънчева,  владеенето на език не се свежда все пак до написването на мотивационно и есе,  нали? Все пак ще се учи на него Simple Smile То реално погледнато тези неща може и друг да ти ги напише. Ама после?
Повярвай ми,  стабилно владеене на език си е нужно за всички специалности,  не само за медицина, дори и в математика,  информатика,  инженерни специалности, икономика.. Ако беше иначе,  нямаше
примерно  Австрия  да качи летвата до С1, видя се,  че с В2 не става.

Последна редакция: нд, 12 май 2019, 20:51 от пенсионирана русалка

# 558
  • София
  • Мнения: 7 075
Русалке, поясних се малко! Wink

# 559
  • София
  • Мнения: 18 116
Русалке, поясних се малко! Wink
И аз Simple Smile,  една от причините много деца да се връщат от Германия и да прекъсват следването си,  забележи доста повече от тези в англоговорящите държави,  е именно езикът,  учен,  ама недоучен.. .

# 560
  • София
  • Мнения: 7 075
Да, немският е труден, затова мнението на всички беше, че трябва да е застъпен в училище.
От друга страна, има достатъчно много деца, които не са учили в ЕГ и въпреки това да продължат с Уни в странство. Явно, поне за АЕ, не е толкова трудно да го изучиш и извън ЕГ.

# 561
  • София
  • Мнения: 18 116
Е,  аз коментирах немския все пак,  не по принцип Simple Smile Ясно е,  че с английския е по-различно.

# 562
  • София
  • Мнения: 7 075
Манжелка, чакай да се хвана сега за твоята математика! Joy
Най-напред е желанието и мотивацията на детето, до тук съм съгласна с теб!
Но... моето дете също има мотивация и 4 ч седмично, тази година. Каквато и мотивация да имаш, колкото и да решаваш, при положение, че в училище имаш само 1-2 ч седмично за упражнение с преподавателя, не можеш да си толкова добър! Колко задачи може да реши и обясни учител за 1час? Не повече от 3-4 задачи! Колко специфични случаи може да разгледа и да упражни с тези няколко задачи?
Хубаво, детето ще решава. И като стигне до засукана задача от Б или В група на някой сборник, чийто случай ме е разглеждан, нито дори загатван в училище, какво се случва?
Вкъщи решавам аз, щото мога. Ползвам и помощ от приятел, когато не мога (вече ми се случва понякога). А в масовия случай? Уроци? Това не е ли същото, като езиковите курсове?

# 563
  • София
  • Мнения: 18 679
Мълчи сега! Ми не са мотивирани достатъчно нашите и ги мързи, туй то Laughing Хич не ми се оправдавай с хорариуми!

# 564
  • Варна
  • Мнения: 2 443
Ех, Слънчева, как ме подхвана Simple Smile. В училище работят по Архимед, купила съм му и този на Коала. Учителката им по математика има склонност да дава доста труднички контролни и той сам стигна до извода, че си трябва самоподготовка. Решава оттук-оттам, по някаква си своя система, най-вече от Б и по-рядко от В, защото иначе няма шанс с тези контролни да си защити шестицата. Ако има въпроси, ме пита и му помагам. Чак на толкоз засукана задача не е попадал, че да не мога да я реша, а аз все пак съм завършила ЕГ Simple Smile. Не се случва много често, почти никога при алгебрата, основно по геометрия, но пък там пак си е на теми. Въобще не виждам защо толкова страшна я изкарвате тази математика.

Белинда, аз наистина вярвам, че математиката е като четенето - за да четеш гладко, не е достатъчно да знаеш буквите, трябва си упражнения. А упражненията си ги правиш сам, няма кой друг да мисли вместо теб. Сядаш, мислиш, решаваш. Друг начин няма. Същото обаче е и с ученето на език. Ако чакаш само на казаното в училище, трудно ще го научиш както трябва - трябва самоинициатива, четене, слушане.

А колкото до хорариума, че то до 7 кл пак имаха по 4 ч математика, но както сама каза, това не им е попречило да изкарат по 95 т. Това обаче едва ли е станало без решаване на много задачи . Че какво е по-различно тази година?

И не на последно място, наистина считам, че в общия случай при една солидна основа е много по-лесно да наваксаш нещо по математика, отколкото по език - когато навремето аз държах SAT, в училище не учихме статистика или комбинаторика в състезателните й задачи, но имаше такива раздели в изпита, седнах и се подготвих и си го взех с иьключително прилични точки. От друга страна, със сигурност ако не бях учила в ЕГ, даже и да бях учила статистика по математика в училище, нямаше да мога да мина SAT, защото език в такава степен не се наваксва за месец-два.

Последна редакция: нд, 12 май 2019, 22:20 от Manzhelka

# 565
  • София
  • Мнения: 2 438
Много се извинявам, че нахлувам в темата ви, но ако може да помогнете. Майка съм на шестокласник и догодина синът ми ще посещава школа Регалия. Възможно ли е, тези чиито деца са посещавали тази школа да ми посочат учител, от който са доволни. Писах и в седмокласната тема. За сега имам едно име на госпожа по математика. Благодаря ви предварително ако решите да споделите.

# 566
  • София
  • Мнения: 1 285
Емилия Димитрова - математика.

# 567
  • Мнения: 8 924
Аз по въпроса за немски в СМГ,от почти  първа ръка да се изкажа.Племенникът ми е там,10 клас,математика и немски.Нищо не учат по езика.Синът ми в 8ми клас ЕГ му помага за домашните и тестовете.Племенникът е от отличните деца.Ако детето  иска немски,за да учи в чужбина,немската е неговото място.
    Наборът днес имаше тест по математика-Как мина?-Справих се.-Ама като за 6 или като за 3?-Абе все съм се справил,щом не е 2.Важното е,че успях да се подстрижа./Следва 5 митунто обяснение на така желаната прическа/.
    Белинда,честито,сестро!!!Който не се е записал за уни,той не е влязъл,което не може да се каже за яслите в София.Само ми кажи,как сърце ще ти даде да се разделиш с Козуначето?!?!?!?Лоша такава!!!!

# 568
  • София
  • Мнения: 18 679
Трудно ми е, признавам, но той вече одъртя и е време всеки да си поеме по пътя 😁 Ей сега, раз-два и пак ще стигнем до матури! А някои - до пенсия! Пффф, чак си завидях!

# 569
  • София
  • Мнения: 7 075
Белинда, вие със Санаката, така сте се наредили, че да не губите тренинг! Joy
Някои, като Биби, са по-хитри, с един изстрел, два заека!
Значи, таман ще избуташ първите ДЗИ-та,  хоп- първолак. Nerd
Чудя се, да ти завиждам ли, че все ще младееш, или да те ожаля за дългогодишната ти връзка с МОН, на която си обречена! Stuck Out Tongue Closed Eyes

Общи условия

Активация на акаунт